Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: bobina de inductie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
razvan32
care ma ajuta si pe mine cu un raspuns. am fost la masina si mi-am masurat bobina de inductie cu un aparat de masura.
am masurat rezistenta infasurarii primare ( am conectat firele la cele 2 borne + si -)
si mi-a dat valoarea de 2.2 ohm
dupa aia am masurat si rezistenta infasurarii secundare ( am conectat un fir la + sau - si celalalt la borna din centru) si mi-a dat valoarea de 7.9 Kohm.
Unui prieten cand i-am masurat mi-a dat urmatoarele valori:
- rezistenta infasurarii primare: 3.8 ohm
- rezistanta infasurarii secundare 8 Kohm

Intreabarea este: bobina mea de inductie e pe duca? trebuie s-o schimb?
care sunt valorile reale ale celor 2 infasurari la o bobina noua?
unikat45
3,8 ohmi in primar e bine... 8 kohmi in secundar e bine deasemenea... chiar foarte bine...

a mea are sub 3 in primar (2,8) si 6,5 in secundar... e de asam.. o am de vreo 4 ani si merge si acuma.. a ta de care este?
DannyY
N-ai nici o problema cu bobina.
Diferenta de rezistenta la infasurarile primare poate fi data de calitatea sau diametrul cuprului folosit. Chiar si numarul de spire poate fi diferit.

Stai calm wink.gif
Tudor Badescu
Razvan32, daca ai masurat cu aparat digital,vezi daca in dica zero cu firele sale legate direct.De obicei indica in acest caz 0,5...0.8 ohm,valoare ce trebuie scazuta din valoarea indicata pentru bobina.Spun asta pentru ca valoarea de 2,2 e cam neobisnuita.Nu cumva bobina are si o rezistenta aditionala?Ce tip este?
razvan32
bobina este din fabrica odata cu masina. este din 1990 de cand este masina.

12 Jan 2011, 15:35:
nu are rezistenta aditionala
deceneu32
QUOTE(razvan32 @ 12 Jan 2011, 15:33)
bobina este din fabrica odata cu masina. este din 1990 de cand este masina.

Este ELECTROPRECIZIA-Sacele.

12 Jan 2011, 22:36:
QUOTE(razvan32 @ 12 Jan 2011, 15:33)
nu are rezistenta aditionala
*


Numai cele de OLTCIT au.
krapcarasu
ar trebui sa fie de 3 ohmi
adaniel69
@razvan32: rezistenta in primar e prea mica! nu iti impusca repede platina? daca bobina e din '90, schimb-o! ai aprindere electronica? daca ai de la gotronic, se recomanda sa ai minim 3 ohmi in primar ca altfel risti sa arzi aprinderea! neaparat schimba bobina sa aiba minim 3 ohmi in primar! bobina ta are sigur spire impuscate si dau la masa intre ele! de aici rezulta o scanteie pe bujii mai slaba! => consuma mai mult si eventual iti afuma bujiile! rateuri si altele...
unikat45
bobina mea (asam) cam impusca platina.. am zis mai sus cat aveam in primar
acum nu mai impusca nimic ca am at011 cu senzor de aproape un an (10000 km)
bobina originala de pe masina..ajunsese la 2,3 in primar si 5 kohmi in secundar... asta ardea si mai rau platina... la 2 zile aveam treaba de aia am ajuns sa schimb:)..cu ce am gasit pe drum adica cea utilizata acum de asam..valorile prezentate au fost obtinute prin scaderea celor 0,5 ohmi...firele aparatului.
razvan32
o sa schimb bobina de inductie. am facut rost de o bobina care are rezistenta infasurarii primare de 3.8 ohm si cea secundara de 7.9 Kohm.
n-am aprindere gotronic. este buna? ce se modifica la motor?
Magnum_Baracuda
o aprindere buna modifaca diametral opus functionarea motorului ,dar bine la un motor totusi functional ,nu poti pune la un motor ce abia merge si e facut praf o aprindere electronica sau altceva daca compresia lui este carter,distrbutia e facuat praf si altele ,sincer nu renteaza nu renteaza investitia
Tudor Badescu
La 3,8 ohm consuma mai incet platinele.E bobina aceea in carcasa de plastic?
Si as mai zice ceva.Mai conteaza si inductanta.Daca o are mare,bobina nu mai are energie corecta la turatii foarte mari(nu e cazul la Dacia) sau la motoare cu peste 4 cilindri cu o singura bobina.Iar cu inductanta mare,ea limteaza semnificativ curentul prin platine si nu se consuma prea repede chiar la o rezistenta coborata spre 2 ohm.Ba chiar e suportata bine de AT011 si la valori de 2,5...2,6 ohm.
razvan32
da

15 Jan 2011, 17:52:
azi mi-am schimbat bobina de inductie si e foarte bine.
cibi25
Salut imi poate spune cineva despre aceasta bobina de inductie am vazut ceva asemanator pe o dacie din 95 azi in targul de masini de la Cumparatura http://www.ingaraj.ro/?view=produs&produca...dProdus=1897567
mihai7575
QUOTE(cibi25 @ 29 Jan 2011, 23:09)
Salut imi poate spune cineva despre aceasta bobina de inductie am vazut ceva asemanator pe o dacie din 95 azi in targul de masini de la Cumparatura http://www.ingaraj.ro/?view=produs&produca...dProdus=1897567
*


Personal ptr mine e 1data cīnd vad o asemenea bobina de inducție,dar sigur te vor ajuta colegii care au mai vazut asa ceva.
bygy007
da, daca ai platina rezistenta aia de 1,7 ohmi este foarte mica si cam distruge platina , trebuie pusa o rezistenta de minim 2 ohmi in serie la 50-100W
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.