Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Topicuri disparute brusc
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Probleme forum > Probleme administrative
Pages: 1, 2
Liviu
Daca nu gasiti un topic in ariile unde moderez (si) eu sa stiti ca cel mai probabil l-am sters.
De acum voi face curatenie doar in topicurile unde userii arata ca isi dau interesul sa poarte o discutie civilizata. Unde vad jigniri si deraieri de la linia topicului (care de cele mai multe ori degenereaza), nu o sa stau prea mult pana cand voi da click pe "delete topic".

Aceasta atitudine este (sper eu) temporara, pana cand o sa revina putin bun simt pe forum.
b76bgaarh
Liviu bunul simt face referire la faptul ca trebuie sa aprobam Renault romania? nu de alta dar atitudinea din ultima vreme pe acest forum este ca Renault Romania are grija de utilizator, tot ce fac ei este cel mai bine, noi suntem rai cand nu facem ce zic ei etc. atitudinea asta se manifesta mai tare dupa intalnirea de la autocobalcescu.

bafta
Liviu
Nu, bunul simt se refera la cei 7 ani de acasa ... ATAT !
Garett
Interesant e ca am vazut ca a disparut subit topicul "pro sau contra basescu".
Cum nu tine nici de cei 7 ani de acasa nici de Renault imi permit sa intreb: care-i motivul disparitiei?
namidee
@Liviu: sunt unii useri, mereu aceiasi, care dau o gramada de topicuri in balarii. Scenariul e tipic: unul scrie o tampenie sau se ia de alt user (Filip si Dragoselu sunt tinte preferate), altii duc linia asta mai departe si gata topicul. In loc sa stergi topicuri pe care unii isi dau interesul si altii le citesc cu interes, cred ca niste warn/ban bine plasate rezolva problema. Personal, iti apreciez munca si stiu ca nu poate fi usor sa moderezi cafeneaua si ca trebuie facut ceva, dar nu stiu daca asta e o solutie - daca te referi la topicurile facute la misto sau care-s la inceput, alea pot fi sterse usor; dar sa stergi un topic cu vechime (gen Bula daciotului) parca nu-i tocmai ok. Parerea mea.
bion
In spiritul inconfundabil de gandire au fost sterse la gramada topicuri care trebuiau sterse( sau nici macar deschise) si altele care nu dadeau bine pe sticla mai ales pentru anumite personaje.
Bion
klaus
Multi se pricep la critica.
Cand insa a fost vorba sa puna osul la treaba, toti au fugit ca aghiuta de tamaie.
Tot timpul sa faca altu', noi doar cu critica.
Hack
Topicul despre schimbarea distributiei din aria Megane II de ce tot dispare? unsure.gif
b76bgaarh
pentru ca este contra politici de service renault romania si se inscrie in trendul actual al forumului de a nu zice nimic contra renault.

klaus ce primesc userii daca fac ce doresti tu? voi aveti ceva in plus se numeste drept de moderare.
Garett
QUOTE(klaus @ 14 Jan 2011, 13:05)
Multi se pricep la critica.
*


Probabil asa e, dar eu revin la povestea cu topicul cu basescu!
In ce masura disparitia lui subita, mai ales dupa atata timp cat a fost lasat sa "zburde" liber are legatura cu niste ipotetici 7 ani de acasa si nu cu anumite simpatii sau antipatii "moderatoriale"?
klaus
b76bgaarh, lasa, ca unii au refuzat acest drept fabulos...
EvilOne
Care din aia 7 ani lipseau din topicul meu cu schimbarea distributiei?

LE: am vazut raspunsul de mai sus, daca e cu suflat in fluer la dealer. Pacat, fan Reno nu inseamna ca tre sa fiu de acord cu orice fac.
cj98czh
Celelalte n+1 topicuri deschise ieri si azi de ssilviu ...
aleksanders
adica daca mie nu imi convine un topic deschid si eu inca 10 cu aceeasi tema si clar o sa fie sters si cel initial, bun asa.... - cel cu schimbarea distributiei chiar parea un topic util, pentru ca din 30 de oameni cel putin 10 au schimbat distributia dupa km recomandati de reno si nu au avut probleme
Hack
Bine ca s-a umplut aria aia cu topicuri inutile, dar un topic care este util este sters mad.gif ...
aleksanders
sincer acest forum ar trebui revizuit ca a cam devenit un mini bazar, din 20 de topicuri pe pagina mai mult de jumatate sunt de vanzari
cj98czh
Unde vezi vanzare pe arie tehnica baga un click pe REPORT
b76bgaarh
daca va uitati la megane II toate discutiile au inceput de la: unde gasesc mai ieftin ca in reprezentanta este 400 euro, probleme cu ambreiajul in garantie, apa in masina in garantie, nu ma lasa cu piesele mele etc. toti cei implicati erau de acord ca reno e naspa, ca sunt jnapani si iti iau si pielea dupa tine etc. mai nou trendul sustinut este: du-te in reprezentanta, piese de origine, renault e bun utilizatoru e rau etc. de ce oare? sper sa nu fie marea intalnire de la autocobalcescu si gesturile comerciale facute catre anumiti useri (ca sa nu se interpreteze si eu sunt mica parte din acei useri), ca daca este asa e chiar josnic.
noi trebuie sa fim uniti in rezolvarea unor probleme si lucruri bagate pe gat de constructor nu sa il ridicam in slavi.

bafta
eduardsebe
QUOTE(b76bgaarh @ 14 Jan 2011, 13:12)
voi aveti ceva in plus se numeste drept de moderare.
*



Bine punctat...
Datoria moderatorilor este sa mentina o arie pe care o modereaza "curata" ==> fara jigniri,mistouri etc....daca vi se pare prea greu lucrul asta de ce nu vorbiti cu adminii sa mai puna niste moderatori in plus...sau sa se mai schimbe,de exemplu pe Cafenea la Reno unul din moderatori nu intra cu saptamanile.
Si mai sunt multe lucruri de revizuit pe forum,care tine de conduita,ordine,bun simt si respect unii fata de ceilalti,fie ei membrii,admini sau moderatori.
namidee
Desi o sa para ca tin cu lupul, moderatori buni, mai ales la Cafenea, sunt greu de gasit. Mie cel putin, mi se pare ca sectiunea Cafenea pe daciaclub resimte puternic lipsa de timp a moderatorilor, mai ales a partidului. Daca mistourile pe arii tehnice nu au ce cauta si sunt interzise, pe Cafenea mai sunt permise si e cat se poate de subiectiv sa tragi linie intre o intepatura fina si un atac la persoana pasibil de warn/ban.
bucatzel
QUOTE(Garett @ 14 Jan 2011, 12:23)
Interesant e ca am vazut ca a disparut subit topicul "pro sau contra basescu".
*



Pentru ca topicul ala de jdemii de post-uri se poate rezuma la:
"Pro, ca mi-i simpatic"
"Contra, ca imi distruge siesta"

Restul... e cancan.


Liviule, am si eu o rugaminte din strafundul sufletului meu. In loc sa le stergi, nu poti sa le inchizi? Stiu ca de multe ori seara se deviaza intr-o fericire, ca de, moderarea doarme, dar e foarte frustrant sa spui seara cate ceva pe un topic, iar dimineata, ia-l de unde nu-i. Nu de alta, imi vine greu sa cred ca toti isi dau in stamba imediat dupa ce ies de pe DC.
M i h a i
Liviu are dreptate cand sterge un topic in care cei 7 ani de acasa nu prea se vad,topicuri in arie tehnica unde se vorbeste aiurea.etc.. Dar nu inteleg de ce a fost sters topicul lui ssilviu
;nu am vazut offtopic acolo ori un limbaj urat. Pur si simplu a fost un poll simplu,unde raspundeai simplu.Am vazut topicuri moarte care pur si simplu stau degeaba,fara a avea in ele ceva interesant dpdvd tehnic..topicuri care stau degeaba in "praf". Plus ca faza cu bursa este penibila grav.nu se poate face o optiune la view new posts fara/cu bursa? Mi se pare putin aiurea sa intru pe reno si dupa ce dau view new posts sa vad primul topic : vand tuica si alte nebunii. Poate pt unii mai deplasati precum sunt eu ii intereseaza numai partea fara bursa.
DragosP
QUOTE(bucatzel @ 14 Jan 2011, 14:05)
In loc sa le stergi, nu poti sa le inchizi?
*


Este mai bine sã fie ºterse.
Marty
O parere absolut personala, fara a avea vreo legatura cu problema reno romania (care o fi aia !?): unii nu realizeaza ca-n afara de drepturi mai au si obligatii. Sa-i dai suturi in boase lu' Liviu e usor, chiar cel mai usor, probabil asta-i si motivu' pentru care s-a ajuns sa stearga topicuri intregi, fara sa mai tina cont de cine, ce si cum scrie acolo. Are si asta familie, are copil, are un job (incredibil, altu' decit sa stea sa pastoreasca citiva zevzeci prezumtiv inteligenti pe DC si Reno). Puneti mina si mai ajutati-l si voi!
Despre problema cu reno romania (repet, nu cunosc despre ce-i vorba), ia ginditi-va ca poate a primit vreunu' din Alecºi un meil frumusel, meil in care le era descris cu lux de amanunte cam citi bani au de dat la sfirsitul unui eventual proces izvorit din niscai informatii de pe forum. Pai, sa ma scuzati, sa nu-ti bag poola-n ea de distributie, cu problema ei cu tot? (Procedeu nerecomandat minorilor si celor neinitiati!!!! Aceasta procedura este necesar sa se desfasoare cu motoru' oprit si cu distributia data jos de pe masina!!!!) Repet, faza cu renou' se refera exclusiv la o banuiala de-a mea, nu se bazeaza pe fapte si intimplari reale.

Si-nrest, ca tot o sa se gaseasca un destept sa faca git... Ba alecºilor, ba Liviu, v-a placut, ba, cum v-am pupat in cur? Hai ba, faceti-ma admin si dati-mi servaru' sa am io grija de el. Promit ca-l iau acasa si-l sterg de praf in fiecare zi, chiar de doua ori in w/e. Promit sa dorm cu el in pat (da' sa nu-i puta picioarele!). Promit sa nu ma-np[iedic de cablu' de alimentare de cite ori ma inerveaza cineva!
Liviu
QUOTE(bucatzel @ 14 Jan 2011, 14:05)
... dar e foarte frustrant sa spui seara cate ceva pe un topic, iar dimineata, ia-l de unde nu-i.
*



Imagineaza-ti ce frustrant este sa stai cate 2-3 ore la PC si sa stergi jigniri, limbaj trivial, off-topic, poze/filme puse aiurea, quote-uri puse aiurea, samd, si a doua zi sa vezi ca ai pierdut 3 ore de pomana caci din cele 10-20 de topicuri curatate, 90% sunt la loc, pline de aceleasi mizerii. Sa vezi ce frustrant e sa deschizi inboxul si sa citesti 20 de reporturi venite din acelasi topic si sa trebuiasca sa citesti topicul ala ca sa intelegi problema fiecaruia .. apoi moderezi si incepe iar circul ca unii se simt abuzati, urmariti, etc.

Asa ca ... TOATE aceste probleme se rezolva cu DELETE TOPIC ... tac pac.

Sunt user pe cateva forumuri "din afara" si vad diferenta de civilizatie. cand unul o ia razna ori este ignorat ori este apostofat imediat de catre ceilalti useri. Nu am vazut decat foarte rar ca situatia sa escaladeze asa cum se intampla pe DaciaClub.

@Marty ... multumesc, ba.
M i h a i
Marty..de unde ideea cu proces si nebunii? Se vorbea de un lucu pe care il faci la un bun care iti apartine..
Ce treaba are renault daca iti pica tie distributia la 120k...se vorbea de ceva facut legal pe propria raspundere la propriul bun.
adi_ar
respekt.gif

@Marty, ca sa nu fie confuzii! wink.gif
b76bgaarh
sa intelegem ca e oficial si nu avem voie sa mai comentam nimic la adresa renault romania de acum incolo? frumos.

ce bine ca nu mai am reno in garantie.

bafta
Liviu
Scuza-ma ca te intreb dar .. ce algoritm de gandire folosesti de ai ajuns la concluzia asta ?
adi_ar
Hai n-o da in balarii, ca' in afara de cativa habotnici (sau ineresati, cine stie!), nimeni nu sustine asa ceva!
Putina decenta si obiectivitate in a aprecia +/- o marca sau un produs trebuie sa existe!
b76bgaarh
f simplu. in ultima perioada cum zici ceva rau de renault discutiile dispar, topicele sunt inchise si trendul este: piese de origine renault si du-te in reprezentanta.

adi_ar
Mai, eu nu m-am amestecat prea mult pe arii tehnice dar cum era sa dezbatem la nesfarsit probleme aparute din cauza unor cazaturi de piese din obor, reconditionate de nea' Gigi sau sa ne lamentam vec ca RRO nu recunoaste garantia in urma unor asemenea interventii???!
Eu nu cred ca disparitiile au legatura cu faptul ca ai "pomenit" ceva de RRO, ba chiar as putea garanta pentru asta! Altceva a fost acolo!
aleksanders
intrebare catre un moderator al forumului- daca se face un topic asemanator la sectiunea cafenea cu parerile noastre despre schimbul distributiei ce sanse are s anu fie aruncat iar la gunoi?!!! si probabil ca rro ar trebui sa vada cui da autorizare sa lucreze sub firma renaul - mecanici care sunt instruiti sa spuna ca piesa trebuie neaparat schimbata ca altfel dai coltu cand ii parametrii ei reali mai poate fi folosita mult si bine, dar se pare ca suntem o tara de tepari...

inca astept redeschiderea topicului cu informatii despre schimbul distributiei
namidee
Da' rapizi ati fost in a-i sterge postul lui ssilviu. Daca-i pe bune ce a scris el acolo, forumul Daciaclub incepe sa lase un gust din ce in ce mai amar, unde adminii/moderatorii isi exercita puterile discretionar si pun pumnul in nas cui nu le convine. Una e sa stergi posturi puse la misto, alta e sa stergi posturi pertinente care nu-ti convin.
SorinCT
Eu n-am inteles cateva chestii:
- de ce spuneti ca v-ati saturat sa "DISCUTATI" acelasi probleme de la cazaturi de piese etc.? Nu sta nimeni cu pistolul la tampla voastra si va obliga sa dati reply.
- nu intereseaza pe nimeni, nici macar RRO-ul ce fac eu cu masina mea. Daca vreau schimb distributia zilnic sau niciodata, nu trebuie nimeni sa ne puna scoci la gura ca sa nu vorbim.
b76bgaarh
adi reciteste te rog toate discutiile de la megane II. toate au inceput de la: unde gasesc mai ieftin ca astia la reno cer de 2-3 ori mai mult pretul. problema se observa si in alte zone de pe forum nu doar la megan.
aceasta schimbare de optica este datorata si punctului nou introdus in regulament 2S?
DragosP
@namidee: te rog frumos, e vorba de reno.ro.
Liviu
eu am sters ce a scris ssilviu pentru ca:
1. l-a scris folosind o clona
2. a redat pasaje dintr-o discutie privata
3. a prezentat datele dintr-o pozitie subiectiva


Cat despre ..
QUOTE
adminii/moderatorii isi exercita puterile discretionar si pun pumnul in nas cui nu le convine
... eu nu m-as grabi sa trag concluzii din astea (o pozitie sfidatoare fata de admini/moderatori nu a ajutat niciodata pe nimeni ... de unde si impresia de "pumn in gura" dupa stergerea anumitor mesaje)
SorinCT
QUOTE(b76bgaarh @ 14 Jan 2011, 15:59)
adi reciteste te rog toate discutiile de la megane II. toate au inceput de la: unde gasesc mai ieftin ca astia la reno cer de 2-3 ori mai mult pretul. problema se observa si in alte zone de pe forum nu doar la megan.
aceasta schimbare de optica este datorata si punctului nou introdus in regulament 2S?
*


Pentru ca e perioada perfecta pentru cumparatul SH-urilor si facutul economiei la piese si manopera. Cand era masina noua nu prea isi baga lumea nasul.
Oricum nu va obliga nimeni sa ii ajutati/postati dar asta nu inseamna ca pastram doar threadurile care ni se par morale si corecte.

LE:
QUOTE
3. a prezentat datele dintr-o pozitie subiectiva

Pai probabil de-asta e forum, sa ne exprimam subiectiv, asa cum ii e firesc omului, nu?
namidee
@DragosP: m-am prins ca e vorba de reno.ro, dar userii sunt aceiasi si cred ca sunt moderatori de acolo care modereaza si daciaclub.
b76bgaarh
sorin discutiile au inceput cand erau masinile in garantie si cand serviceurilor nu acceptau piese din afara lor, prin 2004-2005.
aleksanders
daca topicul este interesant si autorul abereaza dupa, nu vad ce legatura are informatia deja postata cu disciplina autorului, ii dai interdictie sa intre pe forum sa isi mai modereze topicul dar pastrezi informatia.... se stie bine ca renoul nu este o masina perfecta si nici cu piese din obor nu se repara si ca multi din noi si-au rezolvat masinile asa cum trebuie doar prin simplul fapt ca posteaza pe acest forum, cred ca ar trebui putina obiectivitate....
adi_ar
QUOTE(b76bgaarh @ 14 Jan 2011, 14:59)
adi reciteste te rog toate discutiile de la megane II. toate au inceput de la: unde gasesc mai ieftin ca astia la reno cer de 2-3 ori mai mult pretul. problema se observa si in alte zone de pe forum nu doar la megan.
aceasta schimbare de optica este datorata si punctului nou introdus in regulament 2S?
*


Discutia ar fi lunga si nu poate continua aici dar pe scurt, cam ai dreptate pana la suspiciunea legata de partizanat!
Galceava de fata pare sa fie in directa legatura cu manifestari personale si particulare, respectiv cu anumite resentimente ale unora, nu are de-a face cu RRO si bla-bla!
b76bgaarh
QUOTE(Liviu @ 14 Jan 2011, 15:00)
3. a prezentat datele dintr-o pozitie subiectiva
*




hai mai liviu chiar asa? cand se scria ca nu ne lasa cu piesele noastre in service, cand erau probleme cu schimbatul amreiajului pe garantie, cand erau probleme cu manerele, cu flansele, cu fulia,bnu mai era subiectiva abordarea

mai intreb odata: are legatura cu punctul 2s? daca da asta este nu mai scriem nimic contra renault romania, avem cele mai bune masini, merg brici, nu au avut probleme niciodata si orice mai trebuie ca sa fie renault romania fericita.

bafta

adi aceeasi atitudine prorenault se manifesta si in alte zone ale forumului nu doar in topicul lu ssilviu cu distributia.
namidee
QUOTE(Liviu @ 14 Jan 2011, 15:00)
eu am sters ce a scris ssilviu pentru ca:
1. l-a scris folosind o clona
2. a redat pasaje dintr-o discutie privata
3. a prezentat datele dintr-o pozitie subiectiva
Cat despre .. ... eu nu m-as grabi sa trag concluzii din astea (o pozitie sfidatoare fata de admini/moderatori nu a ajutat niciodata pe nimeni ... de unde si impresia de "pumn in gura" dupa stergerea anumitor mesaje)
*



@Liviu: Nu m-am grabit si nu ma grabesc la tras concluzii, tocmai de aia in mesajul meu scrie "imi pare". Mai intai a fost povestea cu membrul cu pozele lasata in pom, acum o poveste care lasa impresia de "pumn in gura" la prima vedere, lucruri ca astea se aduna.
1. perfect adevarat, dar n-a ascuns ca e el, omul evident se simte nedreptatit si vrea sa stie de ce i se intampla ce i se intampla.
2. Puteai sterge pasajele alea din mesaj
3. Pai toti scriem dintr-o pozitie subiectiva. In loc sa-i stergi postul, il puteai contrazice cu argumente sa priceapa si restul care-i baiul si de ce a disparut topicul ala. Sau si mai bine, lasa-l pe moderatorul incriminat (cj...) s-o faca.

Nu ma intelege gresit, imi imaginezi ca munca de moderare nu-i tocmai usoara si apreciez ce faci (incerc sa va ajut si eu cum pot), dar in cazul de fata cred ca nu ai reactionat cum trebuie.

LE: Acum vad ca s-a sters postul lui Liviu.
Liviu
b76bgaarh , nu ai inteles absolut nimic din ce am scris eu.
namidee .. nu mi s-a sters nici un mesaj ... inca ...
b76bgaarh
atunci explica sa inteleg.

adi_ar
QUOTE
adi aceeasi atitudine prorenault se manifesta si in alte zone ale forumului nu doar in topicul lu ssilviu cu distributia.

Si crezi ca ar fi bine/corect sa facem o politica anti, sa balacarim, incepand cu moderatorii toate neajunsurile unui model sau ale RRO?
Tu cum te-ai simti daca nu am sanctiona imediat pozitii de genul "R este kk!" fara argumente si mai mult, de la cineva care a incercat toate nazbatiile pe masina sa, incepand cu carburant de sant si ulei de locomotiva, terminand cu inlocuit distributie in curte (desi cineva a descris cum a facut-o cu succes, ba chiar a avut sprijinul lui cipman).
Daca te consoleaza, pe tine sau pe altcineva, eu am facut revizia de 60.000 la 4 ani si 80000. Are vreo importanta? Am facut-o deliberat si pe propria raspundere, in afara garantiei dar la service Renault, deoarece asa am considerat si am iesit ceva mai ieftin.

AlexV
b76bgaarh, stii foarte bine ca punctul ala are legatura cu situatia creeata de un user care s-a trezit mai suparat. Faptul ca tot intrebi de punctul 2s, desi cunosti cand si de ce s-a introdus, nu ma face pe mine decat sa cred ca ai intenti ascunse. asa cum si tu faci afirmatii nefondate, pot sa fac si eu,

Garett, topicul pro sau contra basescu a fost la un pic de curatenie. s-au sters vreo 20 de posturi din 24 de mii. nu cred ca poate sa spuna acum cineva ca s-au sters parerile pro, sau contra.

Topicul cu distributia. Nu stiu care este situatia acolo, dar din ce am vazut este un topic vechi din 2004 daca nu ma insel. Poate topicul ala are o anumita linie de discutie. Nu stiu, dar sigur daca intrebati decent, vi se va raspunde decent. Daca discutia incepe cu teoria conspiratiei rro vs clienti , nu cred ca se va ajunge nicaieri.
b76bgaarh
adi tocmai ca acele discutii care aveau suport tehnic in spate au fost inchise. nu cele in care vine unu si zice wv rullz ca e germana si reno e naspa ca e de plastic.

oricum discutia nu isi mai are rostul. bafta.

alexv am explicat ce am observat eu. este opinia mea si mio insusesc nu ma invart dupa deget, conform acelui punct tot ce se scrie, de bine sau de rau este prop reno.ro. deci.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.