Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: inexplicabila problema
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
protektor
ma gandesc ca o fi de la culbutori,eu i-am reglat la 15 A 20 E ,trebuie oare 20 A 25 E ?
altceva nu-mi explic
Paulorossi
E posibil sa ai si amestec bogat,asa se explica de ce merge la rece si de ce nu merge la cald
protektor
nu cred ca daca o reglez din surubul ala moare de tot motorul,din pulmon are doar aer de reglat si tot am incercat sa o reglez insa nimic bun
am sa reglez culbutorii mai tarziu sa vad cum merge la 20A 25E
PH-06-BOA
Pune volanul invers!

Unde ai vazut tu aer la regulator? Acolo se regleaza numai gazul, ca si la carburator. Singurul reglaj al aerului, e clapeta de acceleratie. Cu cat dai drumul la aer mai mult, cu atat soarbe mai mult gaz. Deschiderea la culbutori e bune, numai ca metoda nu ai specificat-o. Daca ai facut ca in cartile noi, pa. Citeste pe unde am mai scris noi, ca s-a vorbit mult de modul de reglare, ca eu nu am convingerea ca faci cum trebuie, dar tot nu are legatura cu problema ta. Totul e de la gaz. Modul cum il reglezi e gresit. As ocupa mult spatiu sa-ti explic, daca cati gasesti. Hai, fara gluma, cauta si regleaza din cele doua suruburi, gazul, ca ai debit mare, instabil la variatiile de temperatura ale regulatorului. Baga si o diuza pe furtunul de apa ce intra sau iese din regulator, asa vei avea o temperatura mai mica la apa, gaz mai concentrat, stabilitate la turatie, demaraj ca la benzina...
psanyiro
Unde ai vazut tu aer la regulator? Acolo se regleaza numai gazul rugaciune.gif
protektor
pacat k iti spun dar eu am aer acolo ,nu e gaz...gazul se regleaza doar din furtun
krapcarasu
da , e aer , si carfilul are reglaj de aer, amestecul de gaz cu aer nu e inflamabil si nu arde pe furtun tongue.gif
regleaza gazul dupa metodele de pe forum
(oricum mai bine e 'aer' decat 'pt motoare mai mari')
mihai7575
QUOTE(protektor @ 14 Jan 2011, 14:34)
ma gandesc ca o fi de la culbutori,eu i-am reglat la 15 A  20 E  ,trebuie oare 20 A 25 E ?
altceva nu-mi explic
*


regleaza-i culbutorii la 1 mecanic bun in dacii cu gpl,de cel putin 2 ori pe an.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.