Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: frecventmetru pe mobil
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
gabi_g
Fiind si inginer si programator, avand experienta in lucrul cu sunetul digitalizat, avand in considerare pretul prohibitiv al unor astfel de aparate ( > 500 Euro), placandu-mi sa-mi intretin masina singur si sa o fac "nemteste", am dezvoltat o aplicatie pentru telefoanele mobile care masoara frecventa cu care vibreaza curelele sub o anumita tensiune.
Am incercat si alte soft-uri, in special cele pentru acordarea instrumentelor muzicale, dar au dezavantajul ca rezultatul masuratorilor defileaza repede, asa ca mi-am scris propria aplicatie pentru mobil, este mai incomod sa te deplasezi cu laptop-ul sau calculatorul, asa telefonul il ai in buzunar.
Am testat-o cu cureaua de accesorii ( 205 Hz) , la urmatoarea schimbare de curea de distributie o voi testa si pe aceasta, telefoanele folosite au fost Nokia C5 si Nokia N95 (procesare mai lenta). Aplicatia este simplu de utilizat, se apasa <Start> si telefonul captureaza sunetul, atentie captureaza un anumit timp (default-ul este de 30 sec) ce poate fi configurat pana la 120 sec, in acest interval de timp se pune telefonul la 1 cm de curea, in dreptul punctului de masurare, si se "pisca" aceasta, dupa ce ai terminat ori apesi pe <Stop> oriastepti sa se scurga cele 30 de secunde.
Aplicatia apoi incepe sa proceseze datele, pe telefonul meu dureaza cam 3-4 secunde, si daca se detecteaza o vibratie , afiseaza parametrii vibratiei printre care si frecventa.
Se poate stabili si tensiunea de intindere a curelei daca se introduc in ecranul de setting : masa lineara a curelei (g/m) si distanta masurata pe curea intre punctele de tangenta cu pinioanele sau fuliile (mm).
Pentru instalare, pentru telefoanele Nokia se foloseste Nokia Ovi Suite, pentru alte telefoane consultati manualul, telefoanele trebuie sa poata rula aplicatii j2me (MIDP 2.0).
Intervalul de masurare al frecventelor este aproximativ ( 60 - 500 Hz).
Link-ul pentru descarcare este http://www.itconsultanta.ro/lang/belt/MobileBelt.zip, arhiva contine un fisier jar si unul jad. Este nevoie doar de fisierul "jar".
Aplicatia este gratuita.

ageana
Incercat pe un E71.
Am facut teste cu un elastic mai gros si cu buletinul, dupa ce in prealabil am setat parametri.
Imi spune ca nu detecteaza nicio vibratie. Am batut si in birou, nimic.
gabi_g
Cel mai bine incerci la o curea. Daca nu merge, in aceleasi conditii, fa o inregistrare cu telefonul, vezi sa fie in format wav si trimite-mi-o la gabigafu@hotmail.com.
superzeama
Salut!Stie cineva de unde pot descarca aplicatia?Linkul din primul post nu functioneaza.Multumesc!
SiloS
Pentru Android nu faci ?
gabi_g
pentru superzeama : incearca acum, merge link-ul, este din cauza caderilor de curent.
pentru silos: nu fac pentru android.
4x4
As fi mirat sa mearga, dar incerc acuma biggrin.gif

Asta sigur nui un virus?
mad toz
Eu l-am instalat si l-am testat cu cateva sunete la diferite frecvente pe difuzoarele de la pc.
Functioneaza impecabil, iti arata mai multi parametri, fiind foarte bun pentru cei care vor sa testeze difuzoarele.

Mai ramane sa il testez pe curelele de la masina.

Mii de multumiri lui gabi_g. Mai ales ca este gratis.
gabi_g
Este conceput special pentru curele, cazul vibratiilor atenuate, deci amplitutidinea vibratiei trebuie sa scada.
gabi_g
Am portat aplicatia si pentru Android, http://www.itconsultanta.ro/lang/belt/BeltChecker.apk
Se apasa pe butonul 'Start' si incepe sa captureze sunetul pana se apasa pe butonul 'Stop' sau trec 60 secunde. Am testat-o pe un Samsung 5360 si merge.
corbex
L-ai incercat la o curea de distributie? sleep.gif
gabi_g
L-am incercat la cureaua de accesorii aseara, 190 Hz si cu Nokia C5 si cu Samsung 5360. De cand am facut aplicatia nu am schimbat cureaua de distributie la masina mea, am schimbat cureaua de distributie la un Opel Astra 1.7, care are intinzator automat cu arc, dar de curiozitate am masurat frecventa sa vad care este intinderea, nu-mi mai aduc aminte precis cat era, dar cam 130 Hz. In rest l-am mai folosit si pentru cureaua de alternator.
Cand pisti cureaua ea vibreaza pana se stinge vibratia, deci amplitudinea scade, detecteaza vibratia curelelor intre 70 Hz si 400 Hz.
corbex
Telefonul trebuie sa atinga cureaua sau se multumeste cu zgomotul?
gabi_g
Nu trebuie sa atinga cureaua, se multumeste cu zgomotul, il pui cu microfonul cat mai aproape, 1 -2 cm distanta de curea. Daca cureaua atinge telefonul or sa fie si vibratii aparute din lovirea carcasei telefonului si strica rezultatul. Punctul de masurare este la jumatatea celei mai lungi ramuri.
dan_g
L-am instalat si eu, dar cand apas Start imi apare Error timp de 2 secunde si revine la ecranul initial.
gabi_g
Ce telefon? Ce scrie la eroare? Daca este varianta pe android, incearca cu Sampling Frequency pe 44100 Hz, dar o sa dureze mult procesarea datelor.
corbex
Pe I9001 zice ca n-a auzit nici o vibratie.
G I M
Nici mie nu-mi merge pe Galaxy Gio, imi spune ca nu a depistat nicio vibratie.
gabi_g
Cel mai bine testati la o curea, de exemplu cureaua de accesorii ca este cel mai la indemana. Nu testati pe orice ce aveti la indemana. Nu gaseste nimic daca frecventa este sub 70 Hz. De exemplu pentru Solenza cu servo si ac, se pune telefonul cu microfonul la jumatatea distantei dintre fulia pompei de servo si fulia compresorului de ac, la 1-2 cm de curea, se pisca cureaua cu degetul dar cu simt de raspundere. Mie imi arata 190,48 Hz ori de cate ori masor. Daca strang sau slabesc surubul de la rola intinzatoare imi arata alte valori.
corbex
Eu am infipt o lama de cutter in ceva si am facut-o sa vibreze. Tot n-a detectat.
gabi_g
Lasa lama de cutter, nu cred sa vibreze la peste 70 hz, nu e greu sa ridici capota motorului.
corbex
Am infipt din nou lama, mai adinc, sa dea frecvente mai mari. A detectat-o.
La masina n-am nici o curea vizibila sau accesibila icon_mrgreen.gif
gabi_g
ok, daca ti-a mers cu lama de cutter, sigur o sa mearga si la curele. bafta
dan_g
QUOTE(gabi_g @ 22 Apr 2013, 07:41)
Ce telefon? Ce scrie la eroare? Daca este varianta pe android, incearca cu Sampling Frequency pe 44100 Hz, dar o sa dureze mult procesarea datelor.
*


Telefonul e un Sony Ericsson Elm, varianta de program e cea java. Nu scrie decat Error in loc de Belt Checker, in rest nimic, dispar si Optiuni, Start si Stop.
gabi_g
Cauta prin setarile de aplicatie ale telefonului, si da permisiunea aplicatiei de a accesa microfonul. Cum se face asta nu stiu ca difera de la telefon la telefon.
G I M
Am reinstalat programul si am mai incercat si eu, tot cu o lama de cutter prinsa intr-o menghina. Intr-un final a functionat. Cam ce frecventa ar trebui sa arate la o curea de dacie 1310 intinsa corect?
bucatzel
QUOTE(corbex @ 22 Apr 2013, 11:46)
Am infipt din nou lama, mai adinc, sa dea frecvente mai mari. A detectat-o.
La masina n-am nici o curea vizibila sau accesibila icon_mrgreen.gif
*



Iar?
gabi_g
Chestiile astea cu frecventa au aparut de la Renault, odata cu Supernova si Solenza. Daca vorbesti de cureaua de ventilator si alternator de la Dacia 1300, cred ca undeva la 160-200 Hz.
corbex
QUOTE(bucatzel @ 22 Apr 2013, 17:39)
Iar?
*


tongue.gif

Cu cureaua pe care o am acum am bagat motorul in limitare, de mai multe ori, minute in sir, in sarcina. Coafura rezista. Pe asta n-o mai schimb pina la 120.000, ca prea e buna.

O frecventa care sa anunte o rupere intr-un viitor apropiat, exista? rolleyes.gif

@GIM: la Nova stringeam cureaua ochiometric, cit sa nu patineze pe alternator, in sarcina. Daca scirtiie cind sare apa pe ea, inseamna ca mai merge strinsa putin. Aveam o curea de rezerva, nu ma durea nici in basca.
dan_g
QUOTE(gabi_g @ 22 Apr 2013, 15:24)
Cauta prin setarile de aplicatie ale telefonului, si da permisiunea aplicatiei de a accesa microfonul. Cum se face asta nu stiu ca difera de la telefon la telefon.
*


Am pus "Fara interogare" si apoi "De fiecare data" la toate permisiunile si nu s-a schimbat nimic. N-are permisiune exclusiv pt microfon.
Telefonul asta are 2 microfoane, unul normal si unul pe spate pt reducerea zgomotului de fond; e posibil sa nu mearga din cauza asta?
gabi_g
Nu stiu de ce nu-ti merge. Aplicatia mea seteaza microfonul sa captureze sunetul la o frecventa de samplare de 8000 Hz, in format pcm. Posibil ca hardware-ul microfonului telefonului sa nu suporte parametrii de mai sus. Vezi daca ai vreo aplicatie preinstalata de Recorder, daca ai incearca sa faci o inregistrare la calitate standard, salveaz-o in calculator si vezi daca este wav o deschizi cu aplicatia sndrec32 din Windows, care iti arata ce parametrii are. Eu pe Nokia C5 am o aplicatie Recorder, a fost preinstalata pe telefon, are niste setari de calitate a sunetului, standard, ridicata. Daca aleg calitate standard imi salveaza fisiere wav. Si daca dai click dreapta pe fisier iti arata parametrii si formatul.
corbex
Pe mine, la instalare, m-a intrebat daca permit accesul la comenzile hard. Am bifat DA.
dan_g
@gabi_g
Aplicatia pt inregistrare din softul telefonului salveaza fisierele in format amr si cand dau click dreapta nu-mi arata niciun parametru al fisierului. Am atasat o inregistrare scurta in caz ca te ajuta cumva.
[attachmentid=1627883897]
gabi_g
@dan_g
Downloadeaza si reinstaleaza aplicatia, du-te in meniul Setting din aplicatie. Si spune-mi ce scrie la Support Audio Capture si Supported Audio Content Types si Audio Encodings. La mine arata true pentru prima si audio/amr;audio/basic;/audio/x-au;audio/au;audio/wav;/audio/x-wav.
dan_g
La Support Audio Capture - true;
La Supported Audio Content Types - audio/amr;
La Audio Encodings - encoding=amr; encoding=amr-nb; encoding=pcm.
gabi_g
QUOTE(dan_g @ 25 Apr 2013, 12:21)
La Support Audio Capture - true;
La Supported Audio Content Types - audio/amr;
La Audio Encodings - encoding=amr; encoding=amr-nb; encoding=pcm.
*



Da, este clar telefonul nu suporta sa captureze sunetul in format audio/wav.
dan_g
Am inteles, multumesc pentru lamuriri.
Amedeus
Eu am incercat aplicatia si modul de functionare pe un Samsung Galaxy S Advance si merge bine.
La testare am folosit un fisier audio pentru testarea difuzoarelor, sunet cu o frecventa de 100 Hz.
Iata rezultatul:

[attachmentid=1627888878]

Am tinut telefonul in apropierea difuzorului (5 cm) fara ca volumul acestuia sa fie prea mare. Precizia e foarte ok (se vede ca softul afisa 100 Hz), nu stiu cum se va comporta pe masina, unde sunetul e mult mai mic in amplitudine, ma gandesc.

Multumim relizatorului. cheers.gif
gabi_g
Repet, l-am conceput strict pentru curele. Amplitudinea vibratiei scade exponential. Daca o sa-l pui langa curea, la 1-2 cm primele vibratii vor avea amplitudine de peste 90%, apoi amplitudinea scade exponential. Durata unei astfel de vibratii este mica cam in jur de 300ms. L-am mai modificat sa captureze vibratii de la 60 Hz ( pentru motoare F8Q si F9Q unde cureaua trebuie sa fie intinsa la 65 Hz).
goaspy
Salut, vreau sa incerc si eu aplicatia pe android, link-ul original nu mai merge, de unde o pot descarca?
gabi_g
Da-mi un email la gabigafu@hotmail.com ca sa ti-o trimit
einstein1984
https://play.google.com/store/apps/details?...nsiometre&hl=en varianta de android si apple, daca o avea cineva nevoie
mrsfxus
Cu toate ca il aveam de 3-4 ani l-am folosit de abia acum la o solenza 1.4 dupa ce s-a rupt cureaua de distributie. Este un program simplu si usor de folosit. Multumiri Programatorului. Nu se mai gaseste de descarcat de pe net de multa vreme. Eu l-as pune la mine pe site la vedere pentru descarcare dar nu stiu ce drepturi de autor are programul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.