Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: dimensiune maxima pe jante de scala
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
casus TBF
Salutare am o scala cu jantele originale si ma gandeam sa ii pun pt vara cauciucuri mai late cum ar fi 185/60/14 dunlop sport...dar imi e frica ca imi atinge si nu vreau sa dau banii aiurea pe ele....ma poate ajuta cineva...?
Momentan am 175/65/14 firestone de iarna si cam ating la denivelari....
rratzoiusexos
amenda, permis si retinere certificat.sigur vrei?
AdiZ
Atinge. De-abia 185/55/14 o sa poti pune ( la latime de 185) si si atunci o sa iti atinga in spate in amortizor. Are offsetul mare modelul Stella ET 46 daca nu ma insel. Eu zic sa iei gume de calitate, maxim 175 latime. Nu are rost sa fortezi articulatiile si sa dai mai multi bani pe benzina. Eu pentru iarna am 165/70/13 si pentru vara 175/65/14( dar am jantele cu offset mai mic).


Foloseste functia search, s-a mai discutat subiectul smile.gif.
casus TBF
aha am inteles....o sa aleg 175/60/14 pt vara....merci mult....

17 Jan 2011, 19:46:
cat despre amenda nu se uita toti la cauciucuri......iar daca ai o scala cu talon vechi ai sa vezi ca dimensiunile ei in talon sunt 165/65/13...la mine nu scrie k am talon nou...dar am vazut la cineva...tot la o scala... deci amenda iti poti lua oricand pe asta....
slider2
vezi ca te inseli. chiar daca nu sunt trecute in talon dimensiunea anvelopelor cu care sunt echipate jantele de scala este perfect legala. indiferent ce scrie in talon un model de masina poate fi echipat perfect legal cu orice dimensiune specificata de producator in cartea masinii. daca tii tu neaparat te poti duce cu cartea masinii la rar si o sa-ti treaca in talon toate dimensiunile de acolo fara sa carmeasca.
BoomPunk
Prietene...asta am incercat eu cu cativa ani in urma.Am mers la un inginer sef la RAR,trimis de-o cunostinta de-a acestui inginer,mi-a spus de la obraz ca omologarea artizanala ma costa 580 de lei si spaga...cam tot pe-acolo.Cum in 3 ani de mers cu anvelope 175 am avut o singura data ridicat talonul,iar asta s-a intamplat la un control masiv unde nu scapa nimic,am considerat ca pot sa mai platesc destule amenzi pana ajung la suma vehiculata de nenea ala de la RAR.Nu am mai reusit de atunci pana am ramas fara masina sa mai iau vreo amenda.Acum...stiti cum e,depinde de noroc.
marius80_eugen
Subiectul s-a mai discutat ! Cautati topicurile ! Nu mai faceti altele degeaba ! excl.gif excl.gif excl.gif

Propun un WARN lui "casus TBF" pe motiv de LENE si necitirea regulamentului !
ArtVandelay
QUOTE(BoomPunk @ 18 Jan 2011, 01:22)
Prietene...asta am incercat eu cu cativa ani in urma.
*



S-or mai fi schimbat legile si certificatele de acum "cativa ani"


PS: 185/xx sunt cauciucuri late? blink.gif
slider2
QUOTE(BoomPunk @ 18 Jan 2011, 00:22)
Prietene...asta am incercat eu cu cativa ani in urma.Am mers la un inginer sef la RAR,trimis de-o cunostinta de-a acestui inginer,mi-a spus de la obraz ca omologarea artizanala ma costa 580 de lei si spaga...cam tot pe-acolo.Cum in 3 ani de mers cu anvelope 175 am avut o singura data ridicat talonul,iar asta s-a intamplat la un control masiv unde nu scapa nimic,am considerat ca pot sa mai platesc destule amenzi pana ajung la suma vehiculata de nenea ala de la RAR.Nu am mai reusit de atunci pana am ramas fara masina sa mai iau vreo amenda.Acum...stiti cum e,depinde de noroc.
*



fara suparare tu ai citit ce am scris eu?? nu a zis nimeni sa omologhezi nimic, ci doar sa-ti treaca in talon o dimensiune deja omologata de producator, respectiv 175/65/R14 pe langa "clasicul" 165/70/R13. oricum chiar daca nu sunt trecute in talon ci doar in cartea masinii nu ai nici o problema legala. legea spune ca nu ai voie sa montezi alte dimensiuni afara de cele specificate de producator si nu de certificatul de inregistrare.
pskint25
pai ca sa treaca in talon inca ceva cam trebuie sa iti dea alt talon, adica trebuie sa incaseze si ei operatiunea in vre-un fel.... daca s-ar putea la inmatricualre poate sa zicem ca ar merge fara omologare, dar asa in mijlocul trebii... mai bine fara... am eu 195/55/15 de 1 an si nu m-a oprit nimeni ....
211CFL
puneti roti de tractor cromate... nu iti ajung astea 13-14?
casus TBF
dap 185 sunt mai late si iti pot atinge in amortizor...


2 Feb 2011, 19:55:
mutumesc tuturor pt sfaturi...o sa va spun cand imi montez cauciucurile....
si pt atot stiutorii care ii deranjeaza un topic sa nu il acesesze....
viji
Eu mi-am cumparat cauciucuri de iarna noi 175/65/14 (in decembrie) si sunt cam dezamagit acum pentru am vazut ca ating cand sunt rotile bracate la maxim...
Alexinhio
Eu am 195/60/r14 si imi atinge pe spate doar cand este masina full...si asta se intampla foarte rar...
Bogdan90
Salutare! As vrea si eu sa imi pun un set de jante pe 14 pe solenza mea de pe un nissan nx100. Varul meu vrea sa vanda masina la dezmembrari si am probat rezerva lui pe masina mea si se potriveste perfect la prezoane. Pun o poza cu nissanul (cam murdar) si va rog sa va dati cu parerea cum ar arata jantele pe solenza! Kilometrajul poate indica incorect cu aceste jante? Creste consumul? Sunt cam late cauciucurile.
Relu_GTT
depinde de dimensiune pneurilor
Bogdan90
Daca imi amintesc bine sunt 175/75
Relu_GTT
nu cred ca sa fie dim asta
wheelman2011
din ce se vede in poze anvelopele in nici un caz nu au cum sa fie 175/75, deci uitate mai bine ca la cat de mic e talonul eu cred ca sunt 185/55 si mie mi se par si r15, oricum jante pe r14 merg pe Solenza dar depinde de ce ET au si de latimea cauciucurilor, eu la a mea vreau sa ii pun un set de jante pe r15 pe care le am deja, dar inca nu stiu pe ce cauciucuri sa merg, oricum in cazul tau daca sunt r14 ar trebuii sa mearga si la cum se vad ar arata bine solnita cu ele.
Bogdan90
Nu pot sa va contrazic. Acum realizez si eu ca m-am uitat doar in carte nu si pe cauciucuri sa vad ce scrie pe ele de fapt. Masina e in alta localitate asa ca am sa ma uit cu alta ocazie. Revin dupa ce vad ce scrie pe ele!

Stiti ceva despre eroarea de kilometraj, consum ridicat?
gabitzu'
pentru niste jante cu ET33, pe 14' ar fi ok pneuri de 185?
marius80_eugen
Pe SLZ , peste 175 ating pneurile si fata si spate . In functie de jantele utilizate , puteti avea suprize pozitive , dar si negative .

Bogdan90 - daca te incadrezi pe la 165/65/14 , 175/65/14 , 185/60/14 este ok . Eroarea de km este destul de mica , de genul plus sau minus 3-5 % . Oricum ai eroare din fabrica . Mergi o data cu un GPS , masori la 60 / 100 / 130 si ai terminat treaba ; Oricum la ITP ... trebuie sa ai grija .
Vezi ca noi tot vb de marimi , dar de la o marca la alta cel mai dificil sa se potriveasca sunt de fapt GAURILE de la prezoane . Iti trebuie 4 x 100 ! Orice diferenta , devine problematica , iar la prinderea rotilor nu este cazul sa te joci , sa nu ti-o ia vreuna inainte pe sosea . .

Daca difera destul de mult de la marimile stoc ale masinii , nu uitati ca trebuie sa faceti GEOMETRIA la fiecare schimbare drastica de dimensiuni !!!
COSMIN-uau
eu am 195/45/r14 cu masina full nu atinge deloc nici la balans
Daedalus
Am 185/55/15 si atinge dar se pot face modificari ca sa nu mai atinga. Vreti imbunatatiri.. faceti mici compromisuri, nu poate fi asa simplu din prima. Alte masini sunt gandite din start si pentru modificari si li se preteaza multe variante. Facem si noi ce putem cu Solenzele noastre si ideea e ca se poate dar e mai mult de munca smile.gif Bafta
bogdanel88
ma intereseaza daca pe jantele de scala pot pune 185/60 fara probleme??

18 Jan 2012, 19:43:
biggrin.gif
AdrianT
Eu am 185/60/14 atinge la viraj f putin. eu am masina mai lasata de fata.
Merge fara probleme
bogdanel88
pe jantele de scala?nu atinge cauciucul la amortizor in spate? mersi
alex_dinu476
QUOTE(bogdanel88 @ 19 Jan 2012, 09:43)
pe jantele de scala?nu atinge cauciucul la amortizor in spate? mersi
*



Mai bine mergi pe 185 55 14
marculescu
Pe jentile de 13" la dacia berlina ce latime maxima se poate pune , anvelope, dar fara modificari la fusta ?
185/13 ar merge ??
paradox_utopic
175/70 R14

jante Stela

probleme ?

ma refer la spate,ca aici urmeaza sa pun niste all-seazon...



le-am luat deja deci o sa aflu personal pe pielea mea !!!!!
Iulikk
Sa postezi si aici rezultatul, te rog.
george_scala_2004
175/70 = 11.9 cm talon
165/65 = 10.725 cm talon

difrenta nu ar fi prea mare...
paradox_utopic


le-am pus

le-am testat

fata 175/65

spate 175/70

(R14,jante Stela)

nu ating,nici in fata,in bracaj maxim,

nici in spate,chiar cu greutate,e aprox 10-12mm distanta

aspect super,putin saltata de spate cand e goala
bnedea
185/60/14 pe spate nu atinge cu 18 pachete de gresie in masina...
Jante Stela.
urdavid
QUOTE(bnedea @ 4 Jun 2013, 14:10)
185/60/14 pe spate nu atinge cu 18 pachete de gresie in masina...
Jante Stela.
*


Perfect wub.gif , atat vroiam sa aud, sa imi pot pune si eu linistit gume de 185.
marius80_eugen
Mai oameni buni , vedeti ca nu toate au aceeasi suspensie / garda la sol / marime de protectie .
Mie imi atingeau si cu 165/65/14 de cand am luat masina in oalele din spate , apoi dupa ce am pus distantiere de 7 mm nu mai atingea nicaieri .
Cu 175/65/14 atinge doar pe fata la curbe + denivelari .
Mai mult nu am incercat si nici nu vad rostul . Cu anvelope 175/65/14 de calitate ai tot ce e nevoie , iar cu 185 latime consider ca iti creste consumul degeaba si apar probleme in timp .
Testati pe propria masina si apoi vedeti daca lasati sau nu rotile cu o anumita configuratie.
by_pilu
puneti-va frate nu ca au nici pe drq .. scoteam consum de 5 la exterior .. tg-jiu bucuresti . cu 185 60 14 , astea sunt mituri .. astia au probleme cu masinile si ei cred ca din cauza rotilor

<span class='edit'>6 Jun 2013, 10:18:</span>
sa nu mai vorbim ca aveam jantele de scala si niciodata nu am avut anvelopele din certificat .. nici un politist nu s-a uitat sa vada ce anvelope am pe masina . pt ca vedeau jantele originale si drum bun =))
KTALIN KTA
QUOTE(marius80_eugen @ 6 Jun 2013, 10:09)
Mai oameni buni , vedeti ca nu toate au aceeasi suspensie / garda la sol / marime de protectie .
Mie imi atingeau si cu 165/65/14 de cand am luat masina in oalele din spate , apoi dupa ce am pus distantiere de 7 mm nu mai atingea nicaieri .
Cu 175/65/14 atinge doar pe fata la curbe + denivelari .
Mai mult nu am incercat si nici nu vad rostul . Cu anvelope 175/65/14 de calitate ai tot ce e nevoie , iar cu 185 latime consider ca iti creste consumul degeaba si apar probleme in timp .
Testati pe propria masina si apoi vedeti daca lasati sau nu rotile cu o anumita configuratie.
*



Distantierele alea de 7mm se gesesc de cumparat sau le-ai facut tu?
marius80_eugen
le-am cumparat de la un targ de tuning . Sunt din duraluminiu si sunt compatibile cu mai multe marimi de 4 prezoane ( 4 x 98 - 110 mm) . Odata montate corect cu putin silicon , nu mai umbli la ele , ca nu ai de ce . Folosesc si prezoane mai lungi cu 0,5 cm la toate rotile , dar oricum prezoanele vechi trebuiau schimbate .
KTALIN KTA
Multumesc marius80_eugen dar pe mine nu cred ca ma ajuta distantierele alea....ca mie imi atinge intr-o tabla (in ambele parti) de la imbinarea semiaripei spate cu bara.... Ma gandeam ca este vorba de distantiere (inaltatoare) care se pun la telescop...
marius80_eugen
Doamne fereste ! A mea e prea capra , ca sa-i mai pun si inaltatoare pe spate .
KTALIN KTA
QUOTE(marius80_eugen @ 1 Jul 2013, 23:31)
Doamne fereste ! A mea e prea capra , ca sa-i mai pun si inaltatoare pe spate .
*


Am rezolvat problema...nu imi mai atinge, am schimbat anvelopele mai mici (165/65 R14) si nu imi mai atinge! Daca pun 165/70 R14 sau 175/65 R 14 este posibil sa imi atinga?
marius80_eugen
Pai si mie imi atingea pe spate si asta a fost unul din motivele pentru care cautam o rezolvare . Cu 165/65/14 sau 165/70/14 pe spate nu atinge , dar eu am si distantierele .
Cu 165/65/14 pe fata nu atinge deloc , iar cu 175/65/14 numai la bracaj mare si denivelare in acelasi timp , altfel nu atinge .
Eu la tabla aia , daca e cea de care tin eu minte , ca ar fi cea in care intra arcul , i-am tras cateva ciocane , sa nu-mi nenoroceasca anvelopele . Oricum pe spate numai la greutate mare aveam problemele , altfel nici gand , am si sarit cu masina vreo jumatate de metru de la sol si nu a avut nici pe naiba . icon_mrgreen.gif
Vezi ca eu folosesc jantele Stela pe 14 , care au 5,5 J parca , daca tu folosesti altele , sa nu se comporte altfel . Iarna folosesc jante de tabla de 6J cu 165/65/14 pe fata si 175/65/14 pe spate , cu acelasi distantiere si totul e ok .
KTALIN KTA
QUOTE(marius80_eugen @ 2 Jul 2013, 22:20)
Pai si mie imi atingea pe spate si asta a fost unul din motivele pentru care cautam o rezolvare . Cu 165/65/14 sau 165/70/14 pe spate nu atinge , dar eu am si distantierele .
Cu 165/65/14 pe fata nu atinge deloc , iar cu 175/65/14 numai la bracaj mare si denivelare in acelasi timp , altfel nu atinge .
Eu la tabla aia , daca e cea de care tin eu minte , ca ar fi cea in care intra arcul , i-am tras cateva ciocane , sa nu-mi nenoroceasca anvelopele . Oricum pe spate numai la greutate mare aveam problemele , altfel nici gand , am si sarit cu masina vreo jumatate de metru de la sol si nu a avut nici pe naiba .  icon_mrgreen.gif
Vezi ca eu folosesc jantele Stela pe 14 , care au 5,5 J parca , daca tu folosesti altele , sa nu se comporte altfel . Iarna folosesc jante de tabla de 6J cu 165/65/14 pe fata si 175/65/14 pe spate , cu acelasi distantiere si totul e ok .
*


Jantele care le am eu (se pot vedea in poza de profil) au 6 j. Mie cu jantele astea si cu anvelope de 185/60 R14 imi atingea pe spate si cu 3 persoane in masina (2 in fatza si 1 in spate)... Acum cu anvelopele astea (165/65 R14) nu imi mai atinge...dar as vrea sa pun anvelope 175/65 sau 60 R14 ca as avea aderenta mai mare cu el decat cu 165/65 R14... dar daca imi atinge si cu 175...nu am de ales decat sa pun 165/65(70) R14
cosstti
@ george_scala_2004 Cred ca ai facut o mica greseala la calculul talonului la postul 32.
Pentru 175/70 =122,5 mm. inaltime talon.
marius80_eugen
nu e nici o greseala , pt ca el a calculat la 175/65 , nu la 175/70 .
cosstti
@marius80_eugen
Vad ca iti place sa ma contrazici numai de dragul de a contrazice oriunde dai de mine pe acest forum.
Dupa ce ca nu ai argumente vad ca mai citesti si printre randuri dupa care dai drumul la porumbel dupa cum iti tuna.
Din ce ai postat mai sus se vede clar...ca habar n-ai sa calculezi inaltimea talonului la o anvelopa. Daca chiar nu stii cum se calculeaza, spune si iti trimit formula.
La 175/65 inaltimea talonului este 113,75 mm.
Observatia pe care am facut-o in postul 45 ii era adresata strict lui george_scala_2004 cu argumentul corespunzator.
george_scala_2004
QUOTE(cosstti @ 4 Jul 2013, 13:39)
@ george_scala_2004  Cred ca ai facut o mica greseala la calculul talonului la postul 32.
Pentru 175/70 =122,5 mm. inaltime talon.
*



corect... 04.gif worship.gif
marius80_eugen
Deci am ajuns si eu la dilema nenorocirilor de anvelope . M-a mancat in dos si pana la urma mi-am luat un set de jante pe 14 , dar cu 6J . Ele aratau foarte bine cu 185/65/14 , dar rotile complete erau imense pe langa 165/65/14 .
Nici nu ma gandesc sa pun 185 decat poate cu o inaltime f mica de genul 45-50 , dar as opta pana la urma pentru un 175 , dar nu pot lasa /65 , ci as cauta /60 .
175/65/14 ating pe fata si cu si fara distantiere , iar pe spate o cam salta putin .

Marea problema este : pot pune anvelope 165/65/14 si 165/70/14 pe janta 6J ? Ca nu as schimba acum gumele de vara de care sunt multumit si mai merg vreo 2 sezoane .
Nu ma deranjeaza aspectul , ca s-ar vedea in afara putin janta , ci fizic si din punct de vedere al sigurantei , daca daca cele doua marimi ar sta ok pe o janta de aliaj 6J .

Cine a mai incercat si de care pe 6J ?

P.S. Distantierele de care am mai vb sunt de vanzare pe la bursa , 2 sau 4 bucati ! biggrin.gif
solenza zaz
marius eu am pe a mea de vara 185.60.R14 si de iarna 175.70.R14,si chiar nu am nici o problema sa imi atinga undeva si vb foarte serios si la 185.60.R14 arata si bn.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.