Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Contact pacatos!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
BOBINATOR
Cand sa ajung sa bag gaj azi dimineata (e foarte aproape de mine 50 m ), poc moare motorul.Dau sa dau pe demaror surpriza chia nu mai voia nici cu ciocanul sa ajunga in pozitia respectiva.Am stat ca boul juma ' de ora sa incerc sa fac doi metrii.Ma rog m-au ajutat baietii am alimentat am mers apasand bedindixul cu contactul pus.Cheia intra pe pozitia garare si mergea pe contact doar , nici mai jos nici mai sus .Am desfacut dupa amiaza piesa cu pricina dupa ce am cautat in prealabil pe forum si se zicea sa dau cu spray de contacte .Am luat un spray am dat .S-a deblocat pana la urma pozitia cu demarorul.Dar pozitiile cu accesorii si stop tot nu imi merg .Io acuma sunt multumit , dar merge sa-l tin asa ??? Ce imi recomandati?
incubus
Schimba-l ! I-a venit timpul...
cris_rover
Schimba-l repede, sa nu ai parte si de alte surprize. Cumpara contact original Dacia, pentru ca exista un inlocuitor destul de ieftin fata de cel original, dar functioneaza pe masura pretului.
BOBINATOR
O sa cumpar unul nou !De unde stiu ca e original Dacia? E ambalat in
ceva??Am gasit unu la non-stopul de la colt cu 430 dar nu are cutie ! Cheile arata un pic diferit in sensul bun al cuvantului si capacul cu inscrisuri e diferit(model mai nou cred)!
xdimensional
QUOTE(BOBINATOR @ 7 Jun 2005, 20:10)
O sa cumpar unul nou !De unde stiu ca e original Dacia? E ambalat in 
ceva??Am gasit unu la non-stopul de la colt cu 430 dar nu are cutie ! Cheile arata un pic diferit in sensul bun al cuvantului si capacul cu inscrisuri e diferit(model mai nou cred)!
*



Ce ai cumparat pana la urma, pentru ca ma intereseaza si pe mine subiectul sad.gif
85-MPd
baieti luati numai contacte originale de dacia( trebuie sa aiba un timbru in relief) pe ambalaj si cu cheia ca cea veche adica cu plasticul negru patrat numai pe care sa scrie dacia pe o parte si UAMT. am cumparat de la un SRLu' din craiova(pt ca m-a lasat pe drum) m-a tinut pana in mehedinti unde mi s-a defectat(a iesit fum din el si a ramas blocat)am vrut sa scot cheia care nu mai iesea am fortat-o si s-a rupt pt ca era din tabla. in mehedinti am luat altul alt model care m-a tinut o saptamana(mergea foarte greu cheia) l-am uns cu de toate si tot degeaba tot fortandu-l s-a distrus si asa ca am fost nevoit sa imi cumpar altul. pe acesta l-am luat direct de la un service al firmei dacia are 4 zile si sunt foarte multumit de el adevarat ca este mai scum cu 120k dar se merita.
ovidius max
Buna ziua,

Nu am prea avut ce face si am picurat niste ulei (dubios, nu prea stiu de care sad.gif dar am crezut ca nu conteaza. oricum nu alimentar) in contact in speranta ca va merge mai bine. A doua zi, surpriza, nu mai facea contact electric - se auzea un clanc si doar atat. Pana la urma, dupa mai multe insistente, a luat-o si a mers fara probleme.

Din ziua urmatoare contactul a inceput sa mearga foarte greu, trebuie sa trag cu toata forta de cheie ca sa inceapa sa se roteasca (agata undeva in ceva). Ce am reusit sa fac atat de grav cu niste stropi de ulei? Ce pot sa fac sa-si revina? Ma gandeam sa-l scot si sa-l spal intr-un solvent (petrosin sau benzina). E o idee buna?
Adrian_Boy
Nu trebuia sa pui nimica in el, asta am vrut sa fac si eu, dar mi-a zis cineva ca-l stric. E lucru romanesc si merge cum merge biggrin.gif ... dar merge wink.gif

Incerca cu un spray de contacte gen WD40, poate-l faci sa-si revina dry.gif
Hacker
Era mai bun uleiul de gatit. E mult mai subtire. Eu asa i-am dat de cap si merge de 1 an. Daca vrei sa il speli in benzina, mai intai sa ii scoti partea electrica.
Adrian_Boy
Uite aici un model bun wink.gif

Merced
Eu am bagat un pic de spray degripant in al meu acum vreo trei luni, si n-am mai avut treaba de atunci. Cu uleiuri n-am incercat pana acum.
djasu82
Se desface complet si sa curata firar sa fie de contact , nu se baga ulei fiindca cu praful se imbacseste sau cu frecatul metalelor -cheie in contact rezulta mici pilituri care iar fac probleme daca exista depuneri de ulei.
ovidius max
sad.gif Trebuia sa intreb inainte ca de asta exista forum sad.gif
Sa fie macar invatatura de minte la altii! Acuma ies in fata blocului sa-l demontez.


Gata! L-am demontat, i-am desfacut partea electrica dupa care l-am bagat complet in benzina. Dupa ce s-a uscat merge mult mai bine si sper ca va merge bine si pe masina. Am emotii pentru ca i-am desfacut si partea electrica si sper ca am pus bine contactele pe acolo. Era tare afumat si a avut nevoie de curatare.
Adrian_Boy
Contactele electrice intra doar intr-un fel, oricum daca zici ca-ti merge, e bine wink.gif
ovidius max
QUOTE(Adrian_Boy @ 3 Jul 2008, 11:23)
Contactele electrice intra doar intr-un fel, oricum daca zici ca-ti merge, e bine wink.gif
*




Pe asta ma bazez si eu si nu am emotii prea mari. Merge ca „uns” radmasa.gif
Adrian_Boy
slap.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.