Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia SuperNova TOP SPEED
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3, 4
Maskatu
Bun, ca tot se lauda lumea pe aici ca a prins si 200 cu super nova sau solenza din dotare, sunt si eu curios sa aflu mai multe pareri avizate. Recunosc ca nu am "fortat" niciodata masina si nu am fost nici pe aproape de 180 km/h. Prefer sa ajung intreg la destinatie chit ca fac mai mult cu 10-20 de minute, este un fel de regula personala, plus ca la peste 130-140, nu prea te simti in siguranta intr-o super nova/solenza.

Sunt de parere ca motorul cu care este dotat masina nu este unul de "forja maxima" cu toate ca sunt unii colegi ce probabil m-ar putea contrazice, stim cu totii ca dupa un anumit timp de regim ridicat, temperatura lichidului de racire poate sari de 105 grade.

Asadar... astept raspunsuri si v-as ruga sa spuneti si cum ati dedus viteza, adica doar kilometraj, sau si gps.
gygyscafes
Maxim 145. Asta cand eram singur in masina, nu imi asum riscuri din astea cu pasageri. Mai mult nu i-am dat ca incepuse sa devina... putin instabila (sau mi se parea mie) blink.gif si oricum nu prea aveam nici pe unde sa o calc mai mult.
Maskatu
Uite domne ca mai sunt si oameni cu capul pe umeri. rolleyes.gif
tr04www
aproape 160 pe ceas, o singura data sa vad cum merge.dupa aia imi parea rau ca am fortat-o.si mai aveam inca patru persoane in masina.
in rest nu merg cu mai mult de 120 km/h, si asta doar in depasiri daca e nevoie.la drum intins merg cu 90-100 km/h.
Onyx
160cox cu 4persoane in ea blana pe autostrada na vrut mai mult biggrin.gif
lafel si nova 1.6Gti tot 160 si aia
Maskatu
Care-i ala cu peste 200? wacko.gif
Ivdanyel
4 persoane pe autostrada soarelui 167 maximus, o singura data testata viteza.
tataiedaciotul
O singura data 170,asa arata cesul.Real mai putin.Cred ca daca masina ar fi avut aripi decolam putin(ca Vlaicu). radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
boditza
170 pe ceas.. mi-a fost frica sa scot telefonu si sa dau drumu la gps smile.gif. e posibil sa fi avut un 150-155
p_alecsu
mai mult de 170 n-a vrut nici la mine. viteza pe ceas in realitate nu cred ca aveam mai mult de 150.
GrOzOy
170 pe ceas ...mai mult nu i-am mai dat ca sigur ajungeam la stirile PROTV .
Maskatu
Deci care-i cu 200? biggrin.gif
Relu_GTT
QUOTE(tr04www @ 17 Jan 2011, 23:26)
aproape 160 pe ceas, o singura data sa vad cum merge.dupa aia imi parea rau ca am fortat-o.si mai aveam inca patru persoane in masina.
in rest nu merg cu mai mult de 120 km/h, si asta doar in depasiri daca e nevoie.la drum intins merg cu 90-100 km/h.
*



De ce sa iti para rau ca ai fortato ? daca erai cu a 5a aveai cam 4500 ture, aia nu inseamna ca e fortata

Eu nu am incercat pana acum sa vad cat duce maxim cu a 5a, dar am mers sa vad cat duce cu fiecare treapta de viteza cu turatii cuprinse intre 5500-6000, cu a 4a am prins cel mai mult 160 km/h pe vitezometru si asta cand aveam suspensia stock, urca repede viteza pana la 160 cu a 4a in comparatie cu a 5a cu care dureaza mult mai mult.

Nu prea ma interseaza vit maxima ca nu ajuta la nimic, mai important este demarajul de care e nevoie la depasiri.
and_rei
anu trecut 150 -4 insi bagaje etc, anu asta 165-170 (pana am scos telefonul a mai scazut) eram singur si masina goala
djasu82
130 pe cheiul dambovitei biggrin.gif , nici io nu sunt adeptul vitezei dar sa specific ceva la multi cand calca pedala de acceleratie calapeta flurure nu se deschide la maxim si de aceea nu urca mai mult.
Sunt constient ca nu ma pot baza pe fier si nu i-am dat mai mult mai ales ca ti se poate intampla ceva si te duci direct in pom.
Cu opel 200 pe gps si ca eroare 190 desi putea mai mult nu m-am aventurat fiindca nu am nimic de castigat.
Cand nu ai drumuri sigure mai bine o lasi mai moale sunt patit de multe figuri din partea altor participanti la trafic.
Maskatu
Curious cum au ajuns la 190-200 in conditiile in care tehnic, ar fi posibil doar cu modificari la motor, evacuare si Admisie. Pe langa asta kilometrajul are maxim 180, dar peste se poate vedea cu gps...
ionutzoo
170 km/h.Doua persoane inauntru.Cauciucuri 175/70/R13 de iarna.Mai avea pedala dar a trebuit sa incetinesc.
miaghy
180 si era la blana , mai mult nu creca merge, cel putin la mine
BoR
Prin 2003,cand eram inca student,masina terminase rodajul,eram singur,am incercat aceasta senzatie:155km/h pe ceas,mai era pedala,insa m-am cumintit deoarece devenea destul de instabila.
De atunci am mai atins de cateva ori pe distante scurte 140-145km/h(tot pe ceas).De regula merg cu 90-100 maxim in afara localitatii din 2 motive:
1-siguranta mea si a celorlalti(intre timp am devenit familist)
2-consum /uzura fara rost pt. masina.
stefanut28
170km/h blana pe autostrada,autostrada libera asfalt uscat numai bun de incercat...intradevar sunt adept al vitezei dar nu incerc mereu sa fac chestia asta...in principiu am vazut la vot peste 200km/h sincer am mers si eu cu o supernova acum 1 an si ceva dar masinuta aia nu se compara cu a mea din putinele care le stiu avea admisie sport cip,si stiu ca avea cap coada inox cu catalizator sport....viteza maxima pe gps era de 203 dar sincer se auzea de parca acum sare motorul de pe ia.....si daca acel om era vitezoman si destule cum sa le zic eu fente pe cap masinuta sa dus.....intro curba periculoasa a intrat cu 130 din spusele lui si abea a scapat cu 2 coaste rupte si 1 dinte din cura pe afara.....asa ca nu vreau sa ajung vrodata acolo
gygyscafes
Am o nelamurire: se stie ca ceasul de kilometraj are o oarecare marja de eroare, cred eu, la toate masinile, dar oare gps-ul chiar indica fara erori? blink.gif Scuze de off-topic! happy.gif
and_rei
eu cand mergeam in localitati cu 60 (acul lipit pe liniuta) pe gps aveam 54.cand aveam pe ceas 110-pe gps aveam 100.deci difera.cu cat viteza e mai mare cu atat marja este mai mare.cel putin la mine.(gps mio- poate conteaza si tipul de gps).
quick
140 maxim 145 de vreo 2 ori, mai mult nu i-am dat niciodata, motive lipsa sigurantei la viteze mai mari, zgomotul ie infernal zici ca esti in avion dela de pe vremuri, directia vai de capul ei, si la un eventual accident la viteza aia esti mort intr-o supernova.
Fantastik
160 km/h i-am dat si eu o singura data.... 140 cu a 4-a si restu cu a 5-a... cu inca 2 persoane in masina...A nu se incerca pe drumuri umede si circulate intens.. excl.gif excl.gif
gcgeorgescu
180 de doua ori pe A1 , imi pare rau ca nu mai am poza cu vga , dar cam pe la 175-178, caci am pierdut timp. acum 4 zile am mers linistit cu 160. la 180 doar o mana pe volan si fara stres. acum nu cred ca as mai da 180 la pretul benzilei!!!!!
ce am uitat sa mentionez ca la 180 aveam 4800-5000 de turatii, in conditia in care 5500 e pe rosu, iar pedala era pana in tamburusul ala rotund zis limitator mecanic la cam 2 degete.
gygyscafes
<gps mio- poate conteaza si tipul de gps)>
Asta am spus si eu mai devreme. Sunt tare curios cine incearca sa masoare viteza simultan cu cel putin doua gps-uri diferite. As incerca, dar din pacate, nu prea am de unde imprumuta.
GrOzOy
Oricum la cei care trece acul de 180 ( p ceas ) mai mult de 170 reali nu au ....
Maskatu
QUOTE(gygyscafes @ 18 Jan 2011, 18:01)
Am o nelamurire:  se stie ca ceasul de kilometraj are o oarecare marja de eroare, cred eu, la toate masinile,  dar oare gps-ul chiar indica fara erori?  blink.gif  Scuze de off-topic!  happy.gif
*


Gps-ul calculeaza pozitia exacta a dispozitivului conectat la el si implicit viteza cu care se deplaseaza acesta. Dispozitivul aflandu-se in masina... putem deduce faptul ca se calculeaza viteza masinii. Viteza este calculata in functie de cel putin 3 sateliti pentru a stabili pozitia cat mai exact cu eroare de maxim 1 metru daca nu ma insel. Marja de eroare a vitezei este foarte foarte mica pe gps, adica infirma, deci da, daca pe gps zice ca ai X km inseamna ca intr-adevar atat ai.

Nu trebuie sa faceti nici un experiment, au facut altii inaintea voastra si au ajuns la concluzia ca gps-ul masoara viteza cu o exactitate la fel de mare ca cea a unui radar performant. La 180 pe ceas, viteza reala este de ~168-170, maxim 172.

Totusi, care sunt cei ce au votat cu peste 200? Macar bagati si un reply sa nu murim prosti. Daca mai votati aiurea, se lasa cu suspend-uri de pe forum, asa cado' de mos craciun intarziat. happy.gif
Bogyciu


Si a mai urcat putin, eroare vitezometru dupa GPS, cam 15km/h. 4 pers, A2, filtru stock, toba sport(nu ca ar conta), jantele originale, amortizoare intarite dupa specificatii de "Cupa Nova", 2 spire arcuri fata si una spate taiate. Tinuta de drum, ca la 100k/h.
gygyscafes

Totusi, care sunt cei ce au votat cu peste 200? Macar bagati si un reply sa nu murim prosti. Daca mai votati aiurea, se lasa cu suspend-uri de pe forum, asa cado' de mos craciun intarziat. happy.gif
*

[/quote]
Cand esti intaratat, nici dreaku` nu se poate pune cu tine. radmasa.gif
Si apoi, cred ca, ca moderator, ar trebui sa stii cine a votat cu peste 200km/ora. Ma insel? tongue.gif
Maskatu
Eu am pus la misto peste 200 insa vad ca unii au luat-o de buna. dry.gif
gygyscafes
Misto ca misto, dar daca o fi adevarat? Oricum, nici eu nu cred ca sare de 200 fiindca, din cate stiu, la 6000 rpm calculatorul de injectie iti taie alimentarea, daca nu gresesc, asta in cazul masinilor stock, fara modificari la calculatorul injectie si alimentare. unsure.gif
ZTV
In 2009, cand aveam DSn-ul model rapsodie, din 2002, am atins 175 km/h pe ceas, pe autostrada din Ungaria. Am rulat cam 10 minute cu viteza respectiva. Eram singur in masina, in rest nu am dat mai tare de 130 - 140 km/h.
Maskatu
Teoretic, motorul ar putea sa ajunga la 210 insa tehnic nu prea este posibil.

La 6000 rpm:
-tr.1 - 44,76 km/h
-tr.2 - 81,54 km/h
-tr.3 - 119,82 km/h
-tr.4 - 162,12 km/h
-tr.5 - 210 km/h

Restul valorilor aici.
boditza
tot cat scrie in carte va prinde.. matematica nu inseala smile.gif). acolo este calculat raportul transmisies si turatia maxima a motorului in treapta superioara. deci...
Relu_GTT
QUOTE(Maskatu @ 19 Jan 2011, 08:41)
Teoretic, motorul ar putea sa ajunga la 210 insa tehnic nu prea este posibil.

La 6000 rpm:
-tr.1 - 44,76 km/h
-tr.2 - 81,54 km/h
-tr.3 - 119,82 km/h
-tr.4 - 162,12 km/h
-tr.5 - 210 km/h

Restul valorilor aici.
*


sunt corecte valorile astea, atat am prins cu a mea in fiecare treapta de la 1 la 4, doar ca la tr 3 ia putin pe 120 fata de cum scrie mai sus

djasu82
stau si ma gandesc clio 1 sau 2 nu mai tin minte motor tot 1.4 8v alerga si cu 200 cum draqu avand cutia la fel ca la sn o fi fost din cauza ca arata altfel la aerodinamica.
La sn e prost parbrizul nu e intr-un unghi mai mic aplecat ci aproape de 70 de grade iar aerul bate cuforta in parbriz.
Io cat am stat in acesta vara cu masina dezechipata in interior si circulam spre servici casa pentru a se azvanta molozul din interior parca se lansa mult mai usor fiiind cred mai usoara tongue.gif
Stiu o chestie nu avem drumuri nu ne punem pielea la saramaura.
fuzzzy
Daca tot ati fost atatia cu viteze superluminice peste 150-160km/h cu supernova, ia spuneti-mi voi cati ati vazut ca la peste 160 sa vi se ridice stergatoarele clasice din cauza vantului?
tuti
pai... pentru a fi mai aerodinamica, ar trebui sa fie mai bombata in fata, si mai "mica"/subtire pe spate. (Picatura de apa are forma aerodinamica ideala! bombata in fata, si cu coada mai subtire)

legat de stergatoare smile.gif acum, daca merg pe autostrada cu viteze de peste 100-110, mi se pliaza oglinda stanga smile.gif (e una de pe un oltcit smile.gif.
Eu am mers maxim 160 cu a mea, pentru perioada scurta de timp. Mai urca incet, dar imi era mila de motor la cum suna saracul sad.gif .
Viteza de croaziera 100-110
Maskatu
Am refacut tabelul sa nu mai fie probleme. Si m-am gandit si la cateva reguli.

1.vechimea masinii
2.numarul de km (kilometrajul masinii)
3.metoda: GPS sau doar kilometrajul din bord
4.alte conditii de drum care au afectat viteza: aer conditionat, bagaje in spate, pasageri sau fara pasageri, conditii meteo, carburant (aditivi).
Traznitul
Merg cu maxim 135 Km/h tongue.gif
O singura data m-am dus la 170 Km/h dar nu-mi mai trebuie smile.gif
1.vechimea masinii: 2002 sad.gif
2.numarul de km (kilometrajul masinii): 79000
3.metoda: GPS sau doar kilometrajul din bord: Ambele
4.alte conditii de drum care au afectat viteza: aer conditionat, bagaje in spate, pasageri sau fara pasageri, conditii meteo, carburant (aditivi): Autostrada A1, singur in masina cu rezervorul 50%...

Momentan nu mai depasesc 100 Km/h pentru ca pierd ulei din cutie la presiune mare. Consider ca masina a fost o reusita si nu-mi pare rau ca am cumparat-o...


puiu82
180.De 2 ori....o data singur in masina si o data cu un preieten supernovist....se facuse mic,mic,mic in scaun smile.gif
De obicei merg destul de calm,dar din cand in cand o mai forjez putin sa nu ii scada muschii wink.gif
1-2001.
2-80000.
3-bord.
4-autostrada,timp frumos,fara a\c,fara aditivi sau alte prostii,coafura rezista(inca).
Bafta!
boditza
din nou:
fabricatie 2002
160.000km
numai bord
drum european, 2 persoane in masina, vara, si fara ac bineinteles
170km/h

data viitoare o sa dau drumu si la gps smile.gif
gcgeorgescu
asta era si imaginea bordului meu la 180 cu 4 persoane fara nici o modificare km cred ca aveam vro 55000. tinuta de drum ca la 100km la ora exact aceleasi simptome le-am simtit si eu.
bravo bogyciu. mersi.
Relu_GTT
QUOTE(Maskatu @ 18 Jan 2011, 16:31)
Curious cum au ajuns la 190-200 in conditiile in care tehnic, ar fi posibil doar cu modificari la motor, evacuare si Admisie. Pe langa asta kilometrajul are maxim 180, dar peste se poate vedea cu gps...
*



pe vitezometru scrie pana la 180, dar acul trece si peste daca mergi mai mult de atat
Maskatu
Tocmai de aceea am refacut optiunile din sondaj si am pus si cea cu viteza peste 180, pana la cursa maxima a acului.
GrOzOy
1.vechimea masinii : 2002
2.numarul de km (kilometrajul masinii) 59.000
3.metoda: doar kilometrajul din bord
4.alte conditii de drum care au afectat viteza: 3 insi ( eu si inca 2 ) vreo 2 bagajele dar vreau sa spun ca putea mult mai mult dar fara o garda mai joasa si niste gume putin mai late e foarte riscant cu DSN . Numai bine.
turturel
masky - ai pm..faci abuz de functie.

hai ca sa nu te mai supar..max am atins 160 cu un generator de curent in portbagaj si pe bancheta ca era destul de maricel..voluminos mai mult decat greu..vreo 120 kg. in dreapta era taicamiu cu 120-130 ale lui..eu..si rezervor full. autorstrada a2, km erau 50 si ceva de mii, benzina normala. cam asta e.
misu78
Eu merg constant si zilnic cu 120-130-140. Drumul, traficul, masina si soferul(eu) permit acest lucru in conditii de deplina siguranta pentru mine si ceilalti colegi de trafic.
Maxim pe bord a fost 160 dar masina putea mai mult.
Era perfect controlabila si asculta icon_mrgreen.gif .
robyvol33
Eu cind am avut-o :
1-2001
2-65000(aproximativ)
3-ceasurile de pe bord
4-3 persoane
viteza -140maxim -mai departe nu am avut curaj deoarece aveam doar 1.5-2 ani de condus.....de' cu familia linga mine blush.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.