Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ulei in vasul de expansiune
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ionut L.
Salutare tuturor!
Am o problema care a aparut de ceva timp...

M-am uitat in borcan sa vad daca mai avea apa, aveam apa dar la suprafata avea o psghita maronie si unsuroasa sa fie ulei?

Am dat apa+antigel afara am spalat borcanul am pus apa distilata l-am pus pe masina, cateva saptamani a stat limpede fara sa apara posgita la suprafata apei.

Ieri am facut un drum mai lung cu multe dealuri de urcat si temperatura crescut cam mult si cred ca a ajuns la limita de fierbere, cand am oprit, iar aparuse posghita de ulei (cred ca ulei e ca e unsuros ) ce sa aiba? Sa fie garnitura arsa?

Nu scoate gaze in borcan

Toata treaba asta se intampla daca se incinge motorul.

Va multumesc!
RIon
Nu neaparat, dar poate fi rugina din radiator, care combinata cu antigel da senzatia de ulei.
andu911
e calamina aia pacatoasa care se formeaza pe blocul motor si in radiator...iti dau un sfat, vara sa nu mai pui deloc antigel, iar iarna sa pui de-ala mai scump, de 150-200 mii litrul, nici nu corodeaza asa tare.
daca vrei sa scapi de calamina cumpara niste solutie contra depunerilor din motor, sau mergi vreo 2-3 zile cu otet
incubus
Apropo de depuneri... As vrea sa imi curat instalatia de racire, dar am radiator din ala pacatos, de aluminiu, care mai si curge pe la imbinari... Toate solutiile minune din comert se lauda ca nu ataca nimic- nici feroase, nici neferoase, nici cauciuc, dar parca mi-e frica sa le incerc...Voi ce parere aveti ?
andu911
vezi si tu cine face solutiile alea..sa fie mai "de firma"
tunderbird
QUOTE(ionut L. @ 5 Jun 2005, 07:07)

Nu scoate gaze in borcan           

Toata treaba asta se intampla daca se incinge motorul.

Va multumesc!
*



Nu-i obligatoriu sa bolboroseasca in borcan...s-a ciupit garnitura de chiulasa intre canalul de ulei ce conduce uleiul catre rampa culbutorilor si un canal de apa...ciupitura este destul de anemica dar ai grija ca daca se mareste o sa se scurga lichidul de racire in baia de ulei atunci cand motorul este oprit.

Eu nu agreez ideea vehiculata mai sus, de a se folosi apa vara.

Este adevarat ca eficienta sistemului de racire este mai mare atunci cand se foloseste apa dar antigelul are proprietati lubrifiante, anticorozive, etc.

Eu si colegii mei desfacem si refacem de gros motoare diesel si se vede clar diferenta: cele la care s-a folosit apa, au pompele de apa facute praf si sunt pline de rugina in canalele chiulasei si blocului motor.
cei7pitici
QUOTE(ionut L. @ 5 Jun 2005, 07:07)
Salutare tuturor!
Am o problema care a aparut de ceva timp...

M-am uitat in borcan sa vad daca mai avea apa, aveam apa dar la suprafata avea o psghita maronie si unsuroasa sa fie ulei?

Am dat apa+antigel afara am spalat borcanul am pus apa distilata l-am pus pe masina, cateva saptamani a stat limpede fara sa apara posgita la suprafata apei.

Ieri am facut un drum mai lung cu multe dealuri de urcat si temperatura crescut cam mult si cred ca a ajuns la limita de fierbere, cand am oprit, iar aparuse posghita de ulei (cred ca ulei e ca e unsuros ) ce sa aiba? Sa fie garnitura arsa?

Nu scoate gaze in borcan           

Toata treaba asta se intampla daca se incinge motorul.

Va multumesc!
*




Daca ai ulei in vasul de expansiune, ai grija sa nu ai apa in baie, ar fi grav daca s-a fisurat chiloasa....
ionut L.
nu, nivelul de ulei nu a mai crescut...
daca as avea apa in ulei nu ar trebuii sa faca spuma ?
tunderbird
Depinde cat timp a functionat motorul...
sebavs
...daca apa e murdara in vasul de expansiune,si masina nu mai trage asa bine,dar in schimb nu scoate gram de fum..se poate sa aiba garnitura la chiuloasa ceva?am tot auzit pareri si sa stiu sa nu umblu in motor degeaba,k are saracu 260000km...dar merge brici
corbex
Umbla la motor cu curaj. N-o sa umbli degeaba.
ATM
Daca apa e doar ruginie...nu ii bai la garnitura. Cu timpul incepe sa rugineasca si radiatorul, camasile, etc etc. , apa incepe sa adune impuritati de pe unde trece. Se schimba doar antigelul (care oricum, la masinile astea mai moderne se recomanda sa fie schimbat din 2 in 2 ani).
Daca ai pete de ulei in apa, garnitura de chiulasa cel mai probabil. Si atunci, vrand-nevrand se lasa cu chiulasa data jos.


Si...daca ai bani sa faci motorul, atunci desfa-l si asta e , set nou, rectificare vilbrochen si o sa vezi ceva diferenta. Daca nu e rost de bani si antigelul e doar ruginit, atunci, asta e, mergi pe burta.
sebymesteru
ATM,radiatorul nu rugineste blink.gif ca-i din cupru si alama sau din aluminiu si plastic,rugineste blocul ca-i fonta,desi daca circuitul n-are scapari pe nicaieri si nu intra aer la el n-ar trebuii sa rugineasca...asa e si la mine,putin ruginiu,dupa ce-i schimb acum garnitura de chiuloasa o sa spal si motorul pe circuitul de apa si sper sa scap de problema.
nikuniku
schimbarea culorii antigelului din vasu de expansiune/motor,este din cauza antigelului de 2 bani pe care unii al folosesc,un antigel bun costa de la 15 roni in sus si se dilueaza numai cu apa distilata,apa de la robinet/fantana are impuritati care cu timpu coloreaza antigelu si capata culoarea ruginii,eu am in masina antigel verde(bidonu este negru),care se pune la logan,de aproape 3 ani si tot verde este
acum fiecare face cum crede,si apoi se plange ca a ,,,ruginit,,,antigelu
ATM
Radiatorul in sine - celulele de racire si/sau aripioarele -s-ar putea sa fie din aluminiu , nu contest. Insa marginile alea mari in care intra furtunele si busonul , cel putin la mine, erau din fier. Pentru ca, intr-un final marginea aia s-a perforat din cauza corodarii, ori rugina aia era cat se poate de rugina de fier...in fine, acuma, poate or exista mai mulde modele...eu din cate stiu, doar caloriferul de caldura era din cupru-aluminiu-plastic, neexistand posibilitatea ruginirii...
Poa' sa fie si cum zicea colegul coforumist mai sus, antigel prost+apa de la robinet (eu bagam antigel Prelix, unguresc). Stiindu-ma cu musca pe caciula, pot sa zic doar ca atata timp cat am avut Dacia n-a inghetat niciodata antigelul, asa ruginiu cat era el. Dupa aia, cand s-a dus presetupa pompei si a inceput sa piarda, s-a rezolvat si problema asta de la sine...de la atata completat apa de robinet, vara antigelul meu era limpede ca lacrima...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.