Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: stergatoare parbriz dacia 1310
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
Pages: 1, 2, 3
daciafan
cool.gif sunt in cautarea unor stergatoare calumea pentru ca ale mele n-au sters niciodata bine excl.gif si m-am saturat...ce propuneri aveti?
driverx
Metro
daciafan
cool.gif exclus metro. se gasesc in prop de 90% numai chilipiruri si de astea-s satul.
disaster
nu pot sa-ti spun de care sa-ti iei,dar pot sa-ti spun de care sa nu-ti iei,si anume d'alea duble de plastic.am avut eu un set si mi-a tras niste dungi de toata frumusetea pe parbriz mad.gif
Al Cap0nE
Sa stii ca mai conteaza si bratul, nu numai lamela in sine. Testat la mine, stergatoare banale de 120mii bucata. Dreapta sterge perfect, in stanga lasa liniute si face zgomot la revenire. Am schimbat intre ele lamelele de curiozitate si la fel face.
daciafan
QUOTE(Al Cap0nE @ 5 Jun 2005, 12:20)
Sa stii ca mai conteaza si bratul, nu numai lamela in sine. Testat la mine, stergatoare banale de 120mii bucata. Dreapta sterge perfect, in stanga lasa liniute si face zgomot la revenire. Am schimbat intre ele lamelele de curiozitate si la fel face.
*


cool.gif si la mine tot pe stanga sunt problemele adica exact in fata mea, pasagerul are o vizibilitate buna pe timp de ploaie de parca asta ar fi important laugh.gif
am sa schimb si bratul pentru a obtine o ameliorare
Muttley
QUOTE(daciafan @ 5 Jun 2005, 09:30)
cool.gif exclus metro. se gasesc in prop de 90% numai chilipiruri si de astea-s satul.
*



Am luat un set de "chilipiruri" din METRO. Nu stiu cum se numesc, stiu doar pretul: 56 de mii la reducere. Mi s-au parut f ieftine, mai ales avand in vedere preturile din magazinele auto. Nu-s ireprosabile, dar oricum sunt o mare imbunatatire fata de ce aveam inainte.
Si cu prima ocazie, imi iau stergatoare CHAMPION (da, se gasesc tot in METRO tongue.gif ) da'-s cam scumpe: 240 de mii. Oricum arata turbat happy.gif . Si la pretul asta ma astept sa-si faca treaba perfect. Nu va zgarciti la stergatoare, e vb de vizibilitate!
bure
QUOTE(daciafan @ 5 Jun 2005, 09:39)
cool.gif sunt in cautarea unor stergatoare  klumea pentru ca ale mele n-au sters niciodata  bine excl.gif  si m-am saturat...ce propuneri aveti?
*



Salut Daciafan!
aceiasi problema o aveam si eu pana am pus Champion de 38 cm(pt Dacia) 240 mii
setul,sunt foarte-foarte multumit de ele.Gasesti prin magazine de pe la 260 mii,am vazut si la 320 mii depinde de unde le iei.In nici un caz nu pune din alea duble,sunt porcarii si mai omoara si motorul stergatorului.De acord ca si bratele trebuie sa fie bune sa apese lama stergatorului cat mai bine pe parbriz...
Numa' bine.
bure
Aaaa,si inca ceva,un prieten a pus Bosch(480 mii setul) tot pe dacie,vreau sa zic ca Championu' meu sterge de 10 mai bine...
Asta asa sa nu aruncati cu banii...cateodata mai platesti si firma... biggrin.gif
driverx
Ceva peste un Champion, Boch la 250-300k lei mi se pare prostie sa pui pe parbrizul de dacie, mai ales daca nu e nou si mai are si niste zgarieturi.

Deci daciafan, nu stiu ce urmaresti, dar tare mi se pare ca urmaresti o problema falsa. Champioane sunt bune, atata timp cat si bratul este OK. Si cand zic ok, ma refer la gradul de apasare dar si cat de perpendicular tine lama pe parbriz.

69er
Poti incerca si facute de VALEO, chiar un pic mai mari decat cele standard. Eu am pus pe o Dacia de 2 ani si jumatate si inca sunt foarte bune
boddox
SALUATE!!
Daca pentru lamele aveti solutii, pentru brate ce solutii aveti, de unde si preturi?
Orice lamela care o pui pe bratele din fabrica nu cred ca tine prea mult.Mc! blush.gif
SOR
luand in considerare ca am luat din metro stergatoare la 100 de mii setul si le`am pus pe bratele de la mama ei si nu sterg deloc, am si eu o intrebare oarecum la subiect: cum trebuie sa fie bratele? sau e vreun secret?
driverx
Mai. Repet. Stergatoare cat de cat ca lumea nu de 50-100 lei, brate noi si merg perfect. In afara ca mai imi vibreaza cateodata tot sistemul (parbriz uscat) merg foarte bine. Dar am schimbat tot:

Champion = 260k lei
Brate = 2 x 120k lei

= 260 + 240 = FIX 500k lei.
argon
ieri mi-am cumparat stergatoare de uzina originale Dacia cu 120 de mii bucata si va garantez eu ca o sa tina 10 ani.
Tot de astea am avut si cand mi-am schimbat masina am pastrat stergatoarele de la aia veche pe asta noua si aveau 7 ani biggrin.gif
driverx
Multumesc de informatie. Imi iau si eu. Daca nu tin 10 ani mi le schimbi TU pe garantie? Ca producatorul nu cred ca iti da 10 ani.


...mai lasati basmele. OK? Asta e forum tehnic, nu de aberat.
argon
driverx . nu sunt aberatii, e purul adevar, poate am avut eu noroc cu ele cine stie..
eXtenSion
Eu am luat de multe ori stergatoare, dar nu pot spune ca m-au satisfacut in mode deosebit icon_twisted.gif, dar in legatura cu bratele, le puteti indrepta pe alea din fabrica.

Cand era noua masina stergatoarele mele faceau un zgomot de tractor, dar dupa ce am mai tras de ele ca sa cada perpendicular pe parbriz s-a remedia problema.


De ce faceau sunetele respective?

Pentru ca la miscarea dreapta stanga, lamele stateau asa / in loc sa stea asa \ si invers pe stanga dreapta..Dupa ce am rezolvat asta au mers mult mai bine ... gl hf
diaconuliviu
Eu am avut duble; 2,5 ani m-au tinut si am fost multumit de cum au sters. Asta iarna m-au lasat, s-au rupt lamele, asa ca am revenit la vechile "mono", pe care inca nu le-am schimbat. Recomand, totusi, folosirea celor duble primavara..vara..toamna. Iarna recomand simple.
argon
problema (mea cel putin) cu cele duble este ca i-au din campul de vizibilitate, parca imi stau pe creier cand le vad in fata mea wacko.gif
eXtenSion
Alea duble arata oribil. Iar pe multe ploi mocanesti cred ca fac si putin rau parbrizului in sensul ca prima lama duce apa, iar cealalta merge pe uscat...


Bine acuma, chestia asta cine stie in cati ani se observa...Dar la unii s-a observat repede tongue.gif
matrafox
eu am schimbat lamele cu gramada dar nimic bun pana in ziua de azi.marea problema este ca cel din dreapta curata klumea geamul de parca as avea volanul pe dr si cel de la sofer abia se chinuie sa straga.lamelele sunt de 2 lei,am obs bine de tot ca materilul din care sunt facute e ba prea moale si nu nia apa klumea ori prea tare si atunci face mai mult rau decat bine.sunt lamele mai bune pe undeva?sunt o marca anume?multumesc anticipat rolleyes.gif
eXtenSion
Indreptati-va bratele ca de aia nu va sterge bine ala din stanga..La mine sterge perfect si doar ii tot dacie !

Apropo, va puteti pune stergatoare cu o idee mai mari (alea de dacii parca is de 15' (daca nu ma insel).. luati urmatoarele in marime dupa astea si pe dreapta si pe stanga !
daciafan
cool.gif fiind cel cu problema la origine imi permit sa concluzionez:
1.toate stergatoarele asigura vizibilitate buna pe dreapta laugh.gif deci ne trecem volanul pe dreapta sau conducem cu ochii inchisi dupa indicatiile copilotului
2.stergatoarele cu brate duble sunt nerecomandate din N motive
3.Champion par a fi alegerea perfecta printr-un raport pret calitate excelent
ionut232
si la mine sterge bine doar pe dreapta....pe partea mea ...mai putin.....

schimbam volanu/........
daciafan
cool.gif ar trebui sa facem un sondaj sa vedem daca stersul asta al parbrizului mai eficient pe dreapta este atat de frecvent pe cat pare.
eXtenSion
INDREPTATI BRATELE ! Cum sa va stearga mai bine pe dreapta ? ca nu are nici o logica ca doar pe stanga ii si mai drept geamul (mai plan) ca pe dreapta ==> is carne bratele stergatoarelor, indreptati-le !
Immortal
Si pentru neinitiati, cum se'ndreapta fierataniile alea? Si cum le fac sa cada "perpendicular"? Ca la geometrie le aveam io, da's cam in ceata.

Si acum, si cand conduc. biggrin.gif
diaconuliviu
QUOTE(Immortal @ 28 Jun 2005, 05:00)
Si pentru neinitiati, cum se'ndreapta fierataniile alea? Si cum le fac sa cada "perpendicular"? Ca la geometrie le aveam io, da's cam in ceata.

Si acum, si cand conduc. biggrin.gif
*


Prin rasucire; bratele is "plate".Le torsionezi cu un patent (da, prinzi partea aia plata in patent) in sensul dorit/necesar incit lamelele sa cada perpendicular pe parbriz.
Alex2k4
Dar cu grija la rasucire pentru ca nu sunt facute din cel mai flexibil material posibil..
Immortal
Multzam fain, se face la prima ploaie biggrin.gif
daciaclub-shobo
io la berlina mi-am luat niste stergatoare grafitate mai ieftine-vreo 150.000 in urma cu un an. pe langa ca sterg perfect nici nu scartaie . nu erau vreo firma cunoscuta, adica sigur nu erau valeo, bosch si ni champion. bratele nici daca vreau nu le pot schimba ca zici ca sunt sudate acolo, dar sunt multumit ca am rezolvat problema cu aceste stergatoare.
Radduu
si la mine tot pe dreapta sterge mai bine laugh.gif
torvalds
si la mine tot pe dreapta ... mai se pare ca "inginerii" de la dacia au proiectat masina pentru marea britanie smile.gif cel mai bine ar fi sa nu mai mergem pe ploaie asta daca am suna la dacia asistenta sai intrebam , sau daca kiar avem nevoie de mers pe ploaie sa sunam la ei ca ne tracteaza cu 4 mil/km
smile.gif
o sa incerc si io sa indrept bratele sau cel mai usor le schimb intre ele daca nu cumva sunt "sudate"
numai bine
daciafan
QUOTE(sandman @ 9 Jun 2005, 08:12)
ieri mi-am cumparat stergatoare de uzina originale Dacia cu 120 de mii bucata si va garantez eu ca o sa tina 10 ani.
Tot de astea am avut si cand mi-am schimbat masina am pastrat stergatoarele de la aia veche pe asta noua si aveau 7 ani biggrin.gif
*


cool.gif mi-am cumparat si eu originale in cele din urma facute de UAMT oradea sterg excelent sa vedem cat timp...inca n-am prins o ploaie k lumea rolleyes.gif
Gabriel Paduraru
Aceeasi problema am avut-o si eu.
Iata cum am rezolvat-o si vreau sa spun ca am vizibilitate foarte buna.
Asa cum s/a mai spus am indreptat sau de fapt am strambat bratele astfel incat lama sa stea perpendicular pe geam.
Am prins platbandul de la brat in falcile unei chei franceze si am rasucit in directia in care a fost nevoie ca sa le fac sa ste perpendicular. Uitati-va la ele cand sunt in repaus si o sa va dati seama foarte usor. Si mai e o treaba. Stergatorul trebuie sa stea bine fixat in capul bratului sa nu aiba jocuri mari.
Spor la treaba
daciafan
cool.gif ei fratilor am avbut parte de o ploaie CA (nu k, mai mai dar voi de IRC interzis aici nu ati auzit?? ) lumea si stergatoarele UAMT s-au comportat mizerabil cre ca o sa le arunc la cos
am sa incerc Champion desi se gasesc la metro si eu nu prea vreau sa aud de metro le-am vazut sia arata sestul de bine daca nici astea nu o sa stearga am sa dau in judecata firma Dacia pentru ca au facut un parbriz care nu poate fi sters si aslfel viata imi este pusa in pericol
ViperRS
am si eu o intrebare de incepator, vreau sa schimb stergatoarele ca sterg tare prost. M-am uitat prin metro si am gasit ceva spre 100 de mii problema mea e ca nu stiu cum sa fac cu fixatul acestora de brat. Am observat ca stergatoarele vin cu 3 kituri separate de prindere de brat dar eu la dacie am ceva brat care nu se potriveste. Nu stiu sum se procedeaza sa reusesc sa fixez stergatoarele, se poate scoate terminatia de plastic din varful bratului si se monteaza una din set??
ViperRS
any sugestions??
george_slz
Uite solutie testata de mine la berlina.
Stergatoare valeo....unul de 16" si unul de 18". Cum obtii asa ceva? Cumperi impreuna cu un prieten 2 seturi unul mare si unul mai mic. Apoi schimbati intre voi un stergator. Cel mare se pune fara probeleme la sofer. Cel mic se utilizeaza la pasager.
Recomand Valeo.
Daca se intampla sa scratzaie atunci umblii la brat, sigur e stramb sau incorect indoit sau scatzaie din angrenaje, in rest calitate buna. Desigur aceasta calitate costa, dar tinand cont ca am avut o perche de stergatoare 2 ani cu utilizare in orice anotimp.
Valeo se gasesc in benzinarii Petrom si Mol si altele, in astea doua am intrat eu. Ei bine preturile variaza de la 350-450 mii de lei pentru dimensiunile recomandate de mine.
Succes!
ViperRS
aceste stergatoare valeo se pot fixa direct pe bratul meu de berlina? ca aceasta e problema mea si cu stergatoarele din metro ca nu le pot fixa pe bratul meu ca au alt sistem de prindere
ViperRS
nu imi poate spune nimeni cum a reusit sa prinda stergatoarele din metro pe bratele de berlina?
ydaniel
eu am luat acu 2 ani niste stergatoare super 180.000 lei doara cauciucurile +bara de prindere!din apromatco din lujerului daca vreti!dar am testat multe stergatoare:le montam ,nu mergeau parfum ,le duceam inapoi.....pana ma dat de astea...
andee
QUOTE(ViperRS @ 21 Sep 2005, 17:05)
nu imi poate spune nimeni cum a reusit sa prinda stergatoarele din metro pe bratele de berlina?
*


e imposibil sa nu le poti prinde p bratele d la berlina.Eu mi-am luat din Vitan niste stergatoare grafitate (nu mai stiu marca,irelevant oricum) si aveau 3 seturi d adaptoare,unul din alea 3 s potriveste la berlina.Scoti si tu prinderea veche (la mine a iesit mai greu,dar iese) si pui adaptoarele noi...
ViperRS
ca sa iasa capatul de plastic de la capatul bratului se trage numai de acesta?
Ov
QUOTE(ViperRS @ 22 Sep 2005, 17:35)
ca sa iasa capatul de plastic de la capatul bratului se trage numai de acesta?
*



are o mica siguranta pe partea interioara. Oricum, personal, in incercarea de a scoate un mustiuc d'ala, am rupt bratul cu totul, adica a cedat fierul si nu plasticul smile.gif

Asa ca mai bine-l tai/arzi
ViperRS
multumesc de info mainema apuc de treaba sa vad ce iese. Sper sa rezolv cu stergatoarele
daciafan
ph34r.gif cati suntem atatea pareri, cum ar trebui tratat cauciucul lamelei stergatorului ca sa nu se intepeneasca pe timp de iarna? excl.gif
Ov
pai nu prea ai cum. Totul e ca dimineata cand pleci sa cureti mai intai stergatoarele de gheata.
Tonyus
Ma inscriu si eu la sondaj: si la mine sterge mai bine pe dreapta dry.gif
Dar oare s-ar pate pune sprituitoare pe lame/brat stergator huh.gif ?
Atunci poti rezolva mai usor cu dezlipierea lamelor de pe parbriz iarna(punand alcool tehnic in lichidul de spalat parbriz)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.