Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Prea mult ulei
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
silviumc
Dacia 1410 L



Acum vreo saptamana am schimbat uleiul (Dacia Oil) si filtrul.

Mi s-a parut ca nenea ala nu scurge bidoanele cum trebuie, dar am zis ca nu conteaza.



Ieri am observat ca acul la indicatorul de presiune ulei sta pe linia de jos de la "normal". Dar nu intra in zona cu "anormal de scazut". M-am gandit ca n-o fi destul ulei, si am mai pus eu. Ca taranul, ca am verificat dupa aia si am vazut ca trece de nivelul maxim pe joja. In fine, ieri, dupa ce pusesem ulei, acul era la mijlocul scalei, dar azi dimineata am vazut ca iar era la limita de jos a normalului.



Asta ma face sa cred ca e altceva, like pompa de ulei, eu nu prea ma pricep. Trebuie sa ma duc urgent la service (adica acum), sau mai pot umbla o zi-doua?



Si alta intrebare: face foarte rau daca e mai mult ulei?
paulp
Daca e prea mult ulei si ai presiune iti strica semeringurile (in special cel de la distributie).

Daca nu-ti face presiune posibil pompa de ulei.

Verifica cit ulei ai pe joja si daca nu miroase a benzina. Daca ai mers cu shokul tras e posibil sa-ti intre benzina in ulei si iarasi nu ai presiune (dar in cazul asta presiunea scade dramatic).

E bine sa nu mergi foarte mult fara presiune ca risti sa afectezi si alteceva (culbutori, coada supapelor, ax cu came etc.)
silviumc
QUOTE
Daca e prea mult ulei si ai presiune iti strica semeringurile (in special cel de la distributie).


Ok, deci se pare ca doar am fost eu un mare bou si am mai pus ulei desi nu era nevoie. Presiunea acum e in limitele normale, la turatii mai mari se ridica la limita de sus a normalului, dar nu intra in zona de "too high". Ulei mai mult decat trebuie sigur e, vazut pe joja, depaseste cam cu 1 cm nivelul maxim.



Intrebarea finala este, mai dau cep la ulei sa se mai scurga putin, sau pot sa-l las asa, avand in vedere ca presiunea nu depaseste limita normala?



QUOTE
ca nu-ti face presiune posibil pompa de ulei.


Nu, am fost eu prost si gata, presiunea era ok.
paulp
Stiu ca nu e bine sa ai prea mult ulei (ti-am spus de ce). Nu are nici o legatura cu presiunea.

Ca sa eviti eventualele surprize neplacute (si sa nu te chinui cu desfacutul busonului de la baie) scoate filtrul de ulei shi goleste-l apoi monteaza-l la loc. Asa scoti cam 200 ml de ulei si aduci aproape de limita superioara nivelul. Restul lasa-l ca o sa ti-l pape motoru'.



Vezi totusi ce se intimpla la turatii mici (la turatii mari pompa impinge mai mult ulei). Daca scade presiunea spre zona rosie e posibil sa ai joc in coada pompei. In principiu piesa se poate inlocui, dar eu am schimbat pompa cu totul la faza asta.
cristimm
In manualul de Nova (care are un motor similar) scrie: "Surplusul de ulei se va consuma in mod inutil." Nu scrie nimic cum ca s-ar strica ceva.

Daca presiunea la relanti e scazuta sub limita atunci trebuie mers la service si remediat defectul cat mai repede.

Poti incerca un ulei mai gros de genul xxW50 dar daca folosesti deja asa ceva mai gros nu prea gasesti la preturi acceptabile.
paulp
Cristim, dupa cum vezi omul si-a lamurit problema.

E adevarat ca in multe manuale nu spune ca s-ar strica ceva, pina se strica.

Eu am o carte mai veche de Dacia si aia erau mai tipicari (e drept ca sint si multe lucruri depasite).

Oricum, daca ai presiunea OK, nu are rost s-ai pui ulei mai gros, vine iarna...
ydaniel
uleuil care l-ai pus in plus va iesi pe la toate garniturle posibile, asta dak nu consuma ulei :!:
RIon
eu am mers 2 luni cu surplus, si nu s-a intamplat nimic. Cand am schimbat un bulb, s-a scurs, si a ramas OK, nivelul e bun, si nu papa ulei...
bogdan3l
am si eu o 'ntrebare : la cat e normal sa stea presiunea de la ulei? ca la majoritatea am vazut ca sta la 4 sau la jumatea ceasului la cele care au cn , numai la mine sta la 6 in srcina si la 4 la relanti. cred ca ceasul nu e stricat pt ca daca micsorez turatia la relanti scade si presiunea la 2-3.

poate afecta in vre-un fel presinea prea mare ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.