Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cum schimbam o planetara?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
joyman
care ar fi ordinea operatiilor pt a schimba o planetara?nu de alta dar e criza si nu prea avem bani de dat la mecanici tongue.gif aaa si inca o chestie...am auzit ca exista 2 tipri de planetare...lungi si scurte...eu detin o daciuca 1310 an 96 ...oare la mine ce fel de planetare am?sau mai bine zis cum imi dau seama/ exista o anumita lungime a ei?
Magnum_Baracuda
depinde de cutia de viteze care o detii e lunga sau scurta

25 Jan 2011, 11:40:
scurta la 5 luna la 4 trepte si apoi ai de muncit salti masina pe partea care ai planetara cu pb asiguri masina frana de mana trasa pui pe capra sau pe 2 cauciucuri dai stiftul jos ce iti intra la cutie incapatul planetarei ai stift unde intrra in cutie dai jos stiftul cu un dorn sau cu o spiral,apoi defaci surubul de la fuzeta din capat ala mare ,desfaci pivotul; superior si inferior dai fuzeta josscoti planetara si apoi ordnea inversa atentie cind pui planetara la cutie sa iti acolo sa te uiti cum vine gaura stiftului pe cant sau pe dantura prizei
bucatzel
QUOTE(Magnum_Baracuda @ 25 Jan 2011, 10:28)
depinde de cutia de viteze care o detii e lunga sau scurta

<span class='edit'>25 Jan 2011, 11:40:</span>
scurta la 5 luna la 4 trepte
*



Ti-o mai recomandat unul pe undeva prin zona sa mai te abtii daca nu stii.

Cutii in 4 au avut si planetare scurte si lungi.
Planetare lungi, in principiu, s-au gasit doar pe 1300, pana prin '80-'82. Ce altceva s-a mai montat dupa aia, au fost intamplari.

O dacie din '96 are planetare scurte.

@joyman. Daca pe caldurile astea iti arde de schimbat planetare... Un mecanic bun, care are naibii elevator, termina linistit in juma' de ora. Tu, dupa doua ore, o sa fii inghetat, murdar, si cu chef sa dai foc la masina. Asta-ti doresti, ca sa economisesti 30-40 de lei?
Ov
ca sa scoti planetara nu trebuie decat sa dai jos pivotul superior, bieleta de directie, scoti piulita de la planetara (dinspre fuzeta) si stiftul (dinspre cutie).

Problema e ca mai mult ca sigur n-ai prese de pivoti si nu ti-as recomanda sa-i scoti prin metoda barbara (cu barosul)

subscriu la sfatul lui bucatzel
joyman
QUOTE(bucatzel @ 25 Jan 2011, 15:15)
Ti-o mai recomandat unul pe undeva prin zona sa mai te abtii daca nu stii.

Cutii in 4 au avut si planetare scurte si lungi.
Planetare lungi, in principiu, s-au gasit doar pe 1300, pana prin '80-'82. Ce altceva s-a mai montat dupa aia, au fost intamplari.

O dacie din '96 are planetare scurte.

@joyman. Daca pe caldurile astea iti arde de schimbat planetare... Un mecanic bun, care are naibii elevator, termina linistit in juma' de ora. Tu, dupa doua ore, o sa fii inghetat, murdar, si cu chef sa dai foc la masina. Asta-ti doresti, ca sa economisesti 30-40 de lei?
*


omul cat traieste invata.....si tot prost moare!! tongue.gif asta e ...voiam doar sa vad care sunt etapele...pt ca am una care imi bate destul de tare si cand se va incalzi putin am sa plec cu ea la doctor.....!!! oricum vad ca am gasit pe acest forum oameni deosebiti care nu se sfiiesc sa ajute si pe altii...macar cu sfaturi....oricum va multumesc!!!o zi buna....apropo la noi in maramures.nu e chiar asa frig in aceste zile...e mult mai frig in sud ...!!!sanatate si numa bine
Magnum_Baracuda
eu am zis la general stimabile poate sa aiba si cutie si de 4 si de 5 ,ce nu ati vazut la la dacii de 96 alta cutie pusa fata de cea de fabrica poate avea cutie de avion,

cu respect
roakru
imi cer scuze initiatorului acestui topic pentru ca ma bag in seama cu o alta problema, dar tine tot de planetare.

vreau si eu sa imi spuneti etapele de schimbat burduful planetara, capul de la roata. pana la dat jos planetara ma pricep, mai departe ma scarpin in cap si atat.

multumesc anticipat!
mihai7575
QUOTE(roakru @ 25 Jan 2011, 17:28)
imi cer scuze initiatorului acestui topic pentru ca ma bag in seama cu o alta problema, dar tine tot de planetare.

vreau si eu sa imi spuneti etapele de schimbat burduful planetara, capul de la roata. pana la dat jos planetara ma pricep, mai departe ma scarpin in cap si atat.

multumesc anticipat!
*


e mult de munca,nu vreau sa te descurajez,mai bine ptr tine e sa mergi la 1 atelier de reconditionat planetare,si cu maxim 15 lei rezolvi aceasta problema.
Magnum_Baracuda
daca esti din cta roakre mergi in lumina face un tip niste planetare traznet,eu leam facut personal rectificate cimentuirte etc cu crom etc
roakru
sunt cam la 310 km de c-ta. gasesc eu un vecin disponibil, sa il schimbe si sa ma invete biggrin.gif
burlacu marian
1. scoti colierul tip arc de la burduful dinspre cutie.
2. indoi un pic aripioarele de la carcasa din tabla care imbraca tripoda(in partea spre ax).
3. tinand planetarea in pozitie verticala cu atentie scoti axul planetarei din butuc (lalela) si cu un jnur sau banda izolatoare legi rulmentii cu ace de pe triaxa(mare atentie)
4.demontezi triaxa (in partea de sus are o siguranta ) de pe canelurile axului planetarei.
5. scoti burduful dinspre cutie inelul si burduful dinspre roata.
6. pui in burduful nou vaselina si o introduci pe ax, o apropii de capatul axului, introduci in capatul mai mic o tija de 0,4-0,5 mm si asezi burduful pe capatul planetare.
7. cu o sarma mai rezistenta pui la loc siguranta tip arc, apoi la capatul mai subtire inelul de cauciuc.
8.introduci burduful celalalt ,montezi triaxa, siguranta acesteia, scoti jnurul sau banda izolatoare cu care ai asigurat-o si o introduci in carcasa.
9. indrepti aripioarele carcasei.
10. montezi burduful in acelasi fel ca si cel dinspre roata.
11. succes!!!!!!
roakru
@ burlacu marian

multumesc mult. cand o sa dea un pic caldura o sa il schimb.
PH-06-BOA
Baracuda, mancate-ar mama, cati ani ai? Cat ai citit tu pana acum? Cum intelegi tu parametrii unui tranzistor, intr-un catalog? Ce este CEMENTARE? Nu crezi ca e prea mult sa crezi ca cineva in curte fece cementare? Daca ar fi cementata, ar tine cat masina. Am gasit planetare incarcate si cu inox. Eu am facut si cu superbaz, si supertit care au mers destul de mult. Faptul ca bate in curba, nu trebuie sa va ingrijoreze tare daca nu se manifesta prin ceva trepidatii, care atesta gradul de adancire al canalului in calea de rulare din lalea.

Ce fel de planetara ai (sigur scurta), se vede la cutie. Daca la simeringul de la cutie vezi axul planetar ce iese din cutie si apoi tripoda, care e mai groasa de cat axul (deci simeringul tine pe axul planetar, nu pe tripoda), e planetara scurta. Daca tripoda intra in simering, e planetara lunga, deci intra in cutie.
Atentie, imi tin respiratia si, daca nu termin de scris, m-am sufocat, deci: pentru a demonta planetara, dupa ce ai ridicat asigurat si dat roata jos, continui sa ridici mai mult cu cricul, pui sub pivotul de jos un chituc, o piesa din lemn... asa fel ca la lasarea cricului, sa se lase doar masina si sa poti baga o cheie de 24-27 intre tirantul de la gascula inferioara si piulita de la surubul T-eului de la amortizor, in ideea de a ramane bascula superioara suspendata. Ridici dupa ce bagi cheia, pana se elibereaza piesa de sub pivot. Acum nu va mai fi nevoie de a doua persoana si ranga, sa dai pivotul superior, afara. Desfaci PIULITA de la planetara, cea de la pivotul superior si bieleta de directie, scoti stiftul de la tripoda (langa cutie), dai etrierul jos pentru a nu intinde furtunul, cu un ciocan (presa e moft) bati de doua ori puternic in lateral (deci in plan orizontal), in portfuzeta , in locul unde intra pivotul superior, si portfuzeta va cadea, tinandu-se in pivotul inferior si planetara. E bine sa ai ceva sub bascula, pentru ca portfuzeta sa nu cada mult, sa smulga triaxa din tripoda. Chiar daca nu ai ce sa pui, pentru ca ai scos stiftul, nu e pericol. Basculezi catre exterior portfuzeta si virata, tragand de oala planetarei in ideea de a o scoate din fuzeta. Odata scoasa, o tragi si din axa planetara de la cutie. La montaj vezi pe axa pinionului planetar (la cutie), gaura stiftului, si determina ce se afla pe centrul gaurii, varful dintelui de la caneluri sau golul. Daca e golul, cauti la tripoda,pe planetara, partea unde pe centrul gaurii e dintele. Asa va intra perfect, splintul. restul se monteaza in ordine inversa. Dupa ce ai montat pivotul si l-ai strans (nu prea tare , ca-l vei mai scoate), lasi masina pe aceeasi piesa cu pivotul inferior, sa scoti cheia de 24, dupa care impingi in axa filetata a planetarei catre interiorul fuzetei, sa vezi cat intra. Daca intra mai mult de 7-8 mm, va trebui ca in spate sa bagi distantiere, pentru ca la strangerea piulitei sa nu fie planetara prea intinsa, lucreaza la varful tripodei si, e posibil oricand sa fie smulsa din tripoda...
La burduf, arcul se demonteaza si monteaza usor, daca pe capetele arcului se baga doua tevi subtiri si se manevreaza ca doua andrele, largind diametrul arcului, putandu-se aseza usor la locul lui.
roakru
@PH-06-BOA - am citit de 3 ori ca sa fiu sigur ca am inteles, am tras la imprimata sa o lipesc de aripa sa mai citesc smile.gif) . cel mai ingenios lucru este cum sa dau portfuzeta jos. tevi am 2 de cupru cum sunt alea de retur, cadou de la un mecanic.

Multumesc!
PH-06-BOA
Nu spui cum a mers? Te-ai descurcat cu cheia si tevile?
Magnum_Baracuda
miss BOA "Baracuda mancate-ar mama" planetarele mele sint cimentate in portul din constanta tehnologie,nu am afirmat ca am facuto eu in casa la bloc sau la curte in garaj sau in beci,si cementarea de care zici totusi nu o confund cu acoperiea procedeului de electroliza "numita nichelare cromare etc"cat ceace priveste tranzistorul ma priveste pe mine,

mult respect Baracuda
maho
"miss BOA"... radmasa.gif simt cum pluteste dragostea in aer.... rolleyes.gif
vizitatorul
PH-06-BOA
Baracuda, eu nu pot sa mai dorm, nici femeia n-o mai suport, pana nu spui, daca esti frate cu Elena , ai avut acelasi profesor, sau Romana e ocazionala? Daca in familie folosesti alta limba, te inteleg, in rest nici sa n-aud! Acoperirea procedeului de electroliza... De ce te complici? Vorbeste popular, cu cuvintele care le sti.
Acum cand sunt pe toate drumurile planetare, sa faci uneia cEmentare, ar trebui s-o incarci cu otel de cementare, timp, bani, cuptor, si e mult mai mult ca masina. Am zis ca eu, am gasit si cu inox incarcata. Ce sa cementazi? Si a tinut si asa.
Magnum_Baracuda
idee e ca se poate daca vrei sa faci ,asta ideea, in rest cine vrea face cum vrea poate sa lege si cu sarma sai puna si motor de avion,eu mi-am exprimat parerea si am pus punct.
roakru
@PH-06-BOA o sa zic cand o sa o fac smile.gif) , cam frig afara biggrin.gif . nu o crapa cateva zile planetara fara burduf. am observat ca mai toate elementele din cauciuc pentru masina sunt de proasta calitate si ma gandeam ca inainte sa pun burduful sa ii dau un strat de silicon pe exterior. o fii bine?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.