Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bate vantul in masina
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
Andrei_pack
Salut, problema mea este ca sufla vantul prin masina de parca as avea gamurile deschise si speram sa ma ajutati cu niste imbunatatiri. Cand dau drumu la caldura , caldura vine dar nu se mentine deloc in masina , daca opresc aeroterma pentru 5 minute deja se face frig; pentru a mentine o temperatura constanta in masina aeroterma trebuie sa fie pe pozitia 3 si caldura la maxim . Poate fi problema din cauza chederelor? Sau care sunt locurile prin care ar putea sa bata vantul . Ma gandesc ingrozit ca vine vara si o sa am numai aer cald in masina. De asemea aerul conditionat nu mai baga aer rece decat pe aeratorul din dreapta , de la pasager . Cu cat aerul vine spre sofer cu atat incepe sa se incalzeasca. Mentionez ca am pus freon in compresor vara trecuta . De la ce poate fi problema? Poate fi sparta cutia aceea neagra de sub stergatoare? As putea face ceva pentru a face AC-ul mai eficinet? care sa nu implice costuri de multe milioane? Se poate sa fie o problema din cauza lispei uleiului din compresor (nu a fost verificat de cand am luat masina) , adica sa nu raceasca bine din cauza asta? Mersi
powertodacia
verifica si u toate 4 usiile imbinarile dintre cadru usa si cheder, vezi cat de mare e distanta, usa dreapta mai face luft si golu dintre usa si cheder il rezolvi prin positionarea usii dinou sau purfix in P aplicat pe partea metalica a usii incat sa se imbine perfect pe cheder.
Verifica daca macaraua iti inchide geamul perfect pana sus .verifica exact ca la usi ..haionu spate cum se 'pupa' cu chederul de pe caroserie, daca e distanta mare intre si patrunde lumina nu e bine, o alta cauza ar mai putea fi parbrizul sau luneta, mie pe la parbriz stanga pe sub cheder intra un 'usor vant' am rozolvat cu silicon negru(kit silicon pt lipit parbriz).
in legatura cu , cutia neagra, gura de aeroterma...putin probabil..dar ca sa elimin din probleme ai putea sa iti pui deasupra ,polita neagra de solenza astfel zapada nu mai cade prin grila de aerisire dupa capota pe 'cutia neagra' si sa zicem in cazu tau nici apa nu mai intra asa de mult si posibil ca nici vantul.
alta cauza...verifica mansonul de cauciuc de la axul volan din podea sa nu fie rupt.
si alta cauza este vina pragurilor, sub protectile de plastic sunt niste gauri care dupa parerea mea nu le am inteles menirea...defapt menirea lor la mine era aceea ca la debitul fff mare de apa cand ploua imi dadea inauntru -> astupate cu power tape, silicon, antifon.
alta cauza mai este daca nu ai burdufe in stalpi de la usi fata care duc in usa firele de la boxe si inchidere, intra frigu .
Legat ca dupa 5 min se face frig in masina, e normal. asa e masina, toate imbinarile sunt de 2 lei dar eu mam impacat cu gandul ca nu e submarin si nu merita efortul gandirii mele in a o ermetiza mai mult.
Sunt dupa 4 beri..nush daca ai inteles ceva...
Andrei_pack
smile.gif) am inteles mersi mult . Ideea e ca iarna trecuta parca nu facea asa.. nu inteleg ce se putea strica as ain timp? Legat de aerul conditionat ? Nu inteleg de ce pe la pasager baga are destul de ok si inspre mine cand ajunge e aproape cald in loc de rece. Daca as inveli tevile de la aer in..ceva ..cum am vazut la alte masini ar fi mai ok ? Mersi
puiu82
Nu te ajuta cu nimic invelitul tevilor.......testat.
Bafta!
Andrei_pack
ok , si acum mai ramane problema cu ventilatia. De ce vine aer rece vara pe la pasager si pe la mine cald si iarna invers. Practic ventilatia de la mine e ca si cum ar trage aer de afara chiar daca e pus pe recirculare. Daca aerul e pus pe reciriculare pe unde se trage aer? Eu singura usita pe care am vazut-o e cea de la pasager , spre motor , care se inchide. Cutia aceea neagra e posibil sa fie gaurita? Sau e formata din 2 bucati si imbinarile lasa de dorit?
gygyscafes
De iarna trecuta si pana acum s-au mai uzat si ele (chederele, balamalele). Poti sa schimbi chederele la usi sau pui purfix, cum a spus si powertodacia. Asa am avut si eu dar pana la urma am schimbat chederele. Se mai poate foarte bine pe la haion, mai ales ala, ca mai si troncane.
Cat despre ventilatie, partea pasagerului e mai aproape de zona caloriferului de AC si incalzire, deci cea mai mare cantitate de aer calsau rece cerut acolo ajunge. tot asa e si la mine. Daca masina a suferit si un accident si a fost dat bordul jos, se poate sa nu fi fost montat chiar corect la loc si sa fi lasat gurile de ventilatie neetanse. Am prieten cu DSN care, oricum ar pozitiona directia aerului, ii baga la fel adica mai mult pe la picioare si asta din neglijenta meseriasilor.
giannicamara
da tot ce ai in interior jos.scaune,plasticul de la frana de mana, fete usi, moketa.. si incepi cam asa.strat gros de cauciuc antiofonat pe podea, moketa pe fetele de usi prin interior dar grija sa nu deranjeze geamul si daca esti nebun ca mine, macarelele geamurilor din spate scoate(am pus boxe in dreptul manerului) si usile umplute cu spuma iar intre habitaclu si porbagaj placa de pal cu moketa pe ea.o sa stai in masina si o sa ai senzatia ca stai intrun lift.si ajuta si la partea audio.nu o sa mai auzi nimic de afara, cand lasi geamul putin in jos parca deschizi larg o usa smile.gif)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.