Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: CUTIA CU SIGURANTE
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
pauly
Salut pe toata lumea. Am si eu o problema ce ma framanta, poate este cineva binevoitor si ma poate ajuta. Am un Logan simplu fara nimic pe el si m-am hotarat sa montez macarale electrice la geamurile fata. Am facut toata instalatia dar acum nu stiu cum ma pot lega cu alimentarea. Spun asta deoarece ar trebui sa ma leg la sig. F 14 de 30A. Cum anume ma pot lega acolo? Poate fi desfacuta cutia de siguranta? Am vazut ca este prinsa in doua suruburi, dar ma intreb daca nu cumva odata desfacute suruburile, poate fi scoasa cutia sa ma pot lega cu un fir pentru alimentarea macaralelor. Am gasit o alta metoda dar nu este cea corecta si anume pot lua tensiune de pe alimentarea ventilatorului de incalzire ce este alimentat din F39 tot de 30A, numai ca ar fi necesar dezizolarea firului. Ar fi mult mai bine daca s-ar putea demonta cutia de sigurante pentru a ma putea lega acolo unde este normal si indicat in schema. Va multumesc.
anecula_08
Desfaci cele 2 suruburi si iese.
pauly
Sigur nu are ceva piulite ce nu se mai pot pune la loc pe dedesupt? Pentru ca nu este loc de bagat mana pe dedesupt. Intreb mai bine de doua ori sa nu fac o greseala ce cu greu poate fi remediata. A mai desfacut cineva aceasta cutie? Sant firele destul de lungi sa poata fi intoarsa cutia pentru a lega un alt fir?
alienu2006
poti sa dai linistit jos.... desfaci alea doua suruburi si impingi usor de el sub bord... si dupaia tragi de ele ca ai loc sa il tragi pana aproape de pedale,,, doar daca ai alarma sa ai grija sa nu fie vre-un fir mai scurt...
cele de la panou sunt destul de lungi
juann
Panoul de sigurante iese foarte usor.... il poti trage pina deasupra pedalierului. Daca vrei sa faci sa iasa ca din fabrica iti trebuie un panou de sigurante de la dez apoi scoti pinii din el si ii bagi in panoul tau F 13 ( Sigurantacomanda macara electrica geam dreapta) SI F 14 ( se scot foarte usor daca stii cum wink.gif ). Plusul dupa contact il iei tu frumos dintr-un pin dublu (nu este necesar dezizolarea niciunui fir) iar masa din punctul de masa MAM care se gaseste pe linga maneta de semnalizare.
pauly
OK. Multumesc tuturor celor care mi-au dat o mana de ajutor. Mai vreau sa spun ca alimentarea se face din F 14 de 30A pentru motorase si din F 18 de 10A pentru iluminat intrerupatoarele. Din F13 care este tot de 30A se alimenteaza motorasele usilor din spate. MULTUMESC INCA O DATA TUTUROR CELOR BINEVOITORI DE A DA O MANA DE AJUTOR.
pauly
Multumesc mult domnului juann atat pentru intrebare cat si pentru topic. Nu cred ca este neaparat nevoie, sper sa ma descurc fara panou suplimentar. Nu pot trimite Msj. private, imi spune ca nu am suficiente mesaje sa pot trimite si imi cere sa contactez administratorul. Cam cate Msj ar trebui sa am pentru a putea trimite Msj. private? Sant un membru nou si deasemeni mentionez ca nu cunosc limba Engleza, sant prea batran pentru a ma mai chinui sa o invat.Multumesc pentru intelegere.
juann
Mai jos schema electrica pentru instalatia geamurilor.
pauly
Inca o data va multumesc. Am tot manualul cu schema electrica cat si cel de depanare.
bobo77
QUOTE(pauly @ 29 Jan 2011, 19:39)
Cam cate Msj ar trebui sa am pentru a putea trimite Msj. private? .
*


25 de mesaje
pauly
Imi cer scuze, dar neputand trimite inca msj. private sant obligat a posta pe forum.
Am rugamintea la d-nul juann daca poate si in acelasi timp daca vrea sa-mi puna si mie o poza ceva cu tabloul de sigurante asa cum arata pe dinauntru.
Din schema rezulta faptul ca F 13, F 14, F 15 cat si F 16 sant alimentate din
104 contactor demaraj si pleaca catre

734 COMANDĂ MACARA CU IMPULSURI GEAM ȘOFER;
118 UNITATE DE CONTROL ELECTRIC SISTEM ANTIBLOCARE ROȚI;
615
616
As vrea sa vad daca au toate aceste ramificatii din 104. Va multumesc.
juann
Dupa cum puteti observa din poza panoul pe care il am eu e unul de ambiance care nu are geamuri el dar daca va uitati in locasele de la F 14 si F13 se poate observa ca e pin dublu pentru plus exact cum este la f10 (pinul cu firul de culoare alba) si f9 . Mai trebuie sa aveti in vedere ca manualul de utilizare pe care il aveti e pentru versiunea echipata total iar la celalalte versiuni de echipare lipsesc multe de acea va zic ca puteti lua un plus de oriunde din tabloul de sigurante.

Majoritatea pinilor din tablou de sigurante sunt alimentati cu + DUPĂ CONTACT din contactorul demaraj ca sa vedeti cum e facut practic acest lucru va trebuie instalatia electrica din interior.
pauly
OK. Multumesc mult pentru tot. Da exista posibilitatea de a ma putea racorda. Inca o data va multumesc si imi cer scuze pentru deranj.
Georde
QUOTE(pauly @ 29 Jan 2011, 21:25)
Inca o data va multumesc. Am tot manualul cu schema electrica cat si cel de depanare.
*



Salut imi poti da te rog manualul electric si cel de depanare (logan)?

Multumesc anticipat
pauly
Salut. Imi cer scuze fata de Georde pentru ca nu am mai intrat pe forum sa-i pot da manualul, dar vad ca a fost servit de george_scala_2004 cu promtitudine.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.