Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme faruri
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
daniel93
Nu mi se aprinde farul drept pe faza scurta..
Becul l-am schimbat si nu era el vinovat, uneori se aprinde dar nu dureaza mult si se stinge la loc.. sigurantele le-am schimbat, am curatat si contactele lor.. am schimbat cu totul papucii becului si tot degeaba..
Acum 2 ani cand aveam bateria moarta, cu motorul oprit mergea: faza scurta - far stanga; faza lunga - far dreapta.
Unde sa mai verific? Ar putea fi blocul de lumini?
maho
Daca se aprinde uneori, cred ca e din blocul de lumini, vreun contact aiurea, plastic topit, etc. Se poate da jos, deschide, se gasesc pe la unele magazine de piese auto "kit reparatie bloc lumini", vreo 2-3 ron, daca iti place sa surubaresti, daca nu, bloc nou vreo 20-30 ron.
Eu am patit-o mai demult, dar nu se mai aprindea deloc faza scurta dr. Am schimbat becul cu 1 nou, la fel, am verificat cu o lampa de control curentul pe papuci, am desfacut blocul de lumini, am schimbat o piesa de plastic partial topita din el, degeaba. Dupa 2 zile de nervi m-am dus cu ea la un atelier de cartier, au pus alt bec - surpriza, mergea ! Deci ma chinuisem degeaba, iar la magazin imi dadusera bec defect (mergea doar pe lunga...). Trebuie sa stii si cum sa verifici separat curentul pt. lunga si scurta.
Magnum_Baracuda
lumini,,unde se leaga alternatorul la (masa)caroserie ai mai multi papuci negrii,curata contactele de acolo verifici sa nu fie oxidate cureti cu smirgel,daca nu e de acolo vezi sub arborele de cabluri ce trece pe sub radiator sa nu fie impuscat vreun cablu deacolo debocei exta si probleme acolo ,daca nu e de acolo,verica contacele de la blocul de lumini
daniel93
merg pana la piese auto acum sa cumpar releu de incarcare, am sa intreb si de kit reparatie, becul e bun, am pus invers papucii si mi-a aprins faza scurta cand am dat din bloc faza lunga..
problema e ca trebuie sa merg undeva cu masina azi si am deja un avertisment din cauza farurilor...
maho
Uite aici un topic unde gasesti cum se repara blocul de lumini, daca el e de vina:
http://www.daciaclub.ro/Cum-se-repara-bloc...-t61602-s0.html
Iti trebuie putin timp, si mai ales indemanare, sa nu faci varza din piesele marunte din plastic de acolo.
Paulorossi
Nu mai inteleg nimic.Daca nu-ti merge doar becul dreapta pe faza scurta atunci nu e probleme la blocul de lumini.Din blocul de lumini pleaca un singur fir de faza scurta la blocul de sigurante.Acolo acel fir se ramifica in doua fire pt fiecare parte,fiecare legat la blocul de siguranta printr-o siguranta.Acolo e problema ta,ori siguranta nu face contact bine,ori papucul de prindere in siguranta nu face contact sau e oxidat.Da jos panoul de sigurante si te uita in spatele lui,acolo o sa identifici firul de faza scurta care vine de la blocul de lumini si se bifurca in doua,are culoare galben si e mai gros.
Succes.
Magnum_Baracuda
sa inteleg ca acuma iti merge faza scurta si faza lunga nu merge verifica releul ala de protectie,sa nu fie bulit
maho
Pai zice ca uneori ii merge:
QUOTE
daniel93     
post Today, 09:47
Post #1 
Nu mi se aprinde farul drept pe faza scurta..
Becul l-am schimbat si nu era el vinovat, uneori se aprinde dar nu dureaza mult si se stinge la loc

daniel93
am cautat si kit de reparatie pentru blocul de lumini, nici nu auzisera de asa ceva.
am "reparat" la ea de nu se mai aprinde nimic pe partea dreapta fata, nici pozitie, nici semnalizare nici far.. nimic... cauza cred ca e firul care ducea la masa, l-a mutat tata de pe suportul radiatorului pe suportul filtrului de aer.
Cat despre problema cu faza scurta, cred ca e din panoul de sigurante, mi-a aratat un vecin care sunt sigurantele pentru faruri si "limba" pe care vine papucul juca.
Tata vrea panou de sigurante si relee pentru faruri, eu ma gandesc ca cumpar si un kit bixenon si sa refac instalatia de la blocul de lumini..
Multumesc de raspunsuri, saptamana asta am sa ma ocup de ea si va tin la curent
nikuniku
kit de reparatie pentru blocul de lumini,????? nu exista asa ceva,blocu de lumini de dacia(nu logan) se repara din 2-3 blocuri defecte faci unu bun
cine a zis de kit de reparatie a facut misto de tine
daniel93
daca citeai mai sus vedeai cine mi-a zis.. si nu cred ca a facut misto de mine..
maho
Nu am facut nici un misto, eu mi-am cumparat asa ceva de la un magazin de piese auto (Bv.), continea cam tot ce contine un bloc lumini (piesele mici din plastic), mai putin carcasa, + 2 surubele lungi care sa inlocuiasca niturile ce se dau jos. Prezentare intr-o punguta de plastic, ~2-3 ron, nu mai retin exact.
E drept ca in "manual reparatii", se zice ca blocul de lumini nu se repara, ci se inlocuieste. Daca ai putina dexteritate se poate.

Magnum_Baracuda
daca e faza lunga ciuleste urchea cind comuti pe faza lunga daca iti face galagie releul de protectie
mihai7575
QUOTE(daniel93 @ 29 Jan 2011, 11:47)
merg pana la piese auto acum sa cumpar releu de incarcare, am sa intreb si de kit reparatie, becul e bun, am pus invers papucii si mi-a aprins faza scurta cand am dat din bloc faza lunga..
problema e ca trebuie sa merg undeva cu masina azi si am deja un avertisment din cauza farurilor...
*


eu am patit ca si tine acu 3 ani,am rezolvat aceasta problema,prin scoaterea firelor alb ,verde si galben din mufa,am anulat mufa si am īnfipt direct papucii cu cele 3 fire īn bec.
PH-06-BOA
Da, si cand ma-ntalnesc cu tine, faza scurta-i bate-n ochi lui sfantu Petru, iar cea lunga , mie-n ochi, pentru ca daca nu sti ce faci, le pui cum o fi. Nu tu, in general. Cat priveste necazul lui, 35 de secunde dura sa duca un fir de pa dreapta pe stanga, si mergea ca omu' . Tot ii trageti cu blocul, cu rezervorul, ca-i volanu' stramb. Releu de protectie pe faza lunga. Cati din voi mergeti cu faza lunga mai mult de doua minute pe luna? Acolo trebuia releu? Puneti releul pe faza scurta, ca cu ea mergeti tot drumul. La blocul de sigurante, lamele de contact, sunt nituite, pe ce? Pe plastic , care odata incalzit, contactul se slabeste si ce lumina mai ai ? Destula, ca vin si pompierii s-o stinga. De aceea, flositi instalatia originala ca curent de comanda, pentru releiele ce le v-eti monta pe fiecare grupa de consumatori si nu v-or mai fi probleme.
Paulorossi
Nu poti trage un fir de la un bec la altu,ai siguranta pe fiecare faza de pe fiecare parte si o sa-ti distruga siguranta.Chiar daca pui mai mare tot nu e bine,conductorul montat pe fiecare far/faza nu va suporta densitatea de curent pt ambele becuri.
Personal folosesc faza lunga destul de des,circul 100% extraurban,daca tot pui releu pe faza scurta merita si faza lunga,investitia e minora.
daniel93,daca citeai ce ti-am spus mai sus era rezolvata problema ta.
Problema cu blocul de lumini apare deoarece toata lumea tinde sa monteze becuri cu un consum mai mare decat cele omologate,lucru care o sa-ti solicite termic blocul de lumini si intr-un final o sa-l distruga,de aceea trebuie preventiv montate relee.
daniel93
@Paulorossi: am citit ce mi-ai spus, dar din moment ce farul stang functioneaza fara probleme, m-am gandit ca nu poate fi din bloc, ca am inteles ca nu are contacte separat pentru far stanga/dreapta.
Intr-adevar, am becuri 55/60 si s-a topit plasticul din panoul de sigurante si juca un contact, schimb panoul, pun masa la locul ei si daca tot nu, cred ca o duc la electrician.
unikat45
eu cred ca e panoul... mi-a facut la fel.. juma' de ora ne-am chinuit 2 oameni sa punem o siguranta din cauza tablelor care nu strangeau bine...cum prind ocazia cum il schimb...
bygy007
daca un far \ doua de pe aceeasi parte functioneaza corect problema nu este de la blocul de lumini ci de la circuitul electric dupa , relee faruri (daca are 4) sau circuitele de alimentare , de obicei masa daca nu este solida apar probleme

de obocei se curata bine papucii si locul unde vin firele de masa
nikuniku
maho blocu de lumini are 3 trei nituri (nu 2 doua surubele)care prinde carcasa 2 pe suportu metalic si 1 unu doar carcasa de plastic
si cate piese de plastic ziceai ca are blocu de lumini in el?? ati spun eu daca nu ai desfacut nici unu,2 piese ca restu sunt lamele nituite pe carcasa,tu poate ai confundat blocu de lumini de dacie cu cel de logan ,e o mare diferenta

daniel93 mai bine te duci direct fara sa mai umbli tu pe la sarme sii spui si de cutia de sigurante so dea jos si sa nituiasca bine lamelele ,ca la electrica nu trebuie mult sa scoata fum,parerea mea,tu faci cum vrei
PH-06-BOA
In cazul lui, excludem masa, pentru ca lunga-i merge. Masa e comuna pentru ambele faze. Deci el nu are plusul incepand de la siguranta... la vale. Paulorosi, chiar crezi in vrajeli? Ai inteles de la cineva, sau ai calculat tu? De cat e firu? Echivalent 1,5? E mai slab firul de cat acele lamele din bloc(nici macar din Cu), nituite si ele pe plastic, inchise fara ventilatie? Cunosc bine notiunile de electronica si electrotehnica, si nu m-am temut niciodata ca nu merge. Si merge. In limita in care sti ce faci. Daca nu, nu face modificari fara a vedea cu siguranta finalul reusit. Nu, eu nu le-as numi improvizatii, ci mai degraba , trucuri. Altfel incremenesti langa ea, sau ti se intoarce buzunarul pe dos, si tot nu merge bine.
mihai7575
QUOTE(daniel93 @ 30 Jan 2011, 00:01)
@Paulorossi: am citit ce mi-ai spus, dar din moment ce farul stang functioneaza fara probleme, m-am gandit ca nu poate fi din bloc, ca am inteles ca nu are contacte separat pentru far stanga/dreapta.
Intr-adevar, am becuri 55/60 si s-a topit plasticul din panoul de sigurante si juca un contact, schimb panoul, pun masa la locul ei si daca tot nu, cred ca o duc la electrician.
*


Schimbai și becurile,pune-i unele normale de 12v 40/45w,ca da-ia s-a topit și panoul tau,și tot da-ia vei avea probleme și la bloc pe viitor,na-m zis-o cu rautate,ptr ca poate nu ai știut ce fel de becuri ai nevoie ptr faruri.
maho
@nikuniku:
cred ca n-ai citit atent ce am scris:..."2 surubele lungi care sa inlocuiasca niturile ce se dau jos"..., si n-am zis cate piese de plastic sunt in kitul de reparatie, ca nu m-a interesat sa le numar (daca stiam ca dau peste "Toma necredinciosul", faceam o poza cu kitul cumparat, inainte de a folosi piesele din el); poate stii tu mai bine, ce am desfacut si ce nu, la Dacia mea...cu Loganuri n-am treaba.
Era mai bine daca aveai rabdare (eu am avut, si de-aia mi-am si desfacut si reparat blocul de lumini) sa citesti tot topicul din linkul pe care l-am pus la postul nr. 5....

si nu am afirmat ca neaparat blocul de lumini ar fi de vina:
QUOTE
maho     
post Yesterday, 10:56
Post #5 
...cum se repara blocul de lumini, daca el e de vina..
Paulorossi
QUOTE(daniel93 @ 29 Jan 2011, 23:01)
@Paulorossi: am citit ce mi-ai spus, dar din moment ce farul stang functioneaza fara probleme, m-am gandit ca nu poate fi din bloc, ca am inteles ca nu are contacte separat pentru far stanga/dreapta.
Intr-adevar, am becuri 55/60 si s-a topit plasticul din panoul de sigurante si juca un contact, schimb panoul, pun masa la locul ei si daca tot nu, cred ca o duc la electrician.
*


Eu n-am spus de blocul de lumini,am spus de papucii panoului de siguranta,ia citeste sa vezi.
PH-06-BOA,ce propui tu e o IMPROVIZATIE,nu e nici un truc.Conductorul acela nu e de 1,5, e de 1.Imagineaza-ti daca ai deja o proiblema cu un contact intr-o clema si densitatea e de doar 5 A,daca legi 2 becuri pe acelasi fir o sa ai in viitorul apropiat si mai multe probleme.
Magnum_Baracuda
vb multa saracia omului sa fie practica treaba
daniel93
QUOTE(mihai7575 @ 30 Jan 2011, 10:00)
Schimbai și becurile,pune-i unele normale de 12v 40/45w,ca da-ia s-a topit și panoul tau,și tot da-ia vei avea probleme și la bloc pe viitor,na-m zis-o cu rautate,ptr ca poate nu ai știut ce fel de becuri ai nevoie ptr faruri.
*



Becurile le-a vrut tata si il inteleg, e diferenta foarte mare. Nu cred ca am sa le schimb, am sa le pun relee
Magnum_Baracuda
cu atat mai bine daca pui relee e un mod de protectie f bun si eficient,nu soliciti contactele blocului de lumini ,din potriva le menajezi sa zic eu
ghitza
intreb aici ca despre far e vba,Am un far care nu merge sa pun bec H4 decat cu inel adaptor,am luat bec si am pus cu adaptoru in far dar nu mai pot inchide sigurantele de el e prea sus ,ce este de facut ?ca daca nu schimb faru cu totu cu unu ce are direct soclu de H4
Magnum_Baracuda
ori nu ai pus la semn becul cind lai bagat la far,si siguranta insista un pic ma mult asupra ei ca nu moare
ghitza
credema ca am incercat si nu merge decat daca o rup,de bagata am bagat becu in inel prima data si pe urma in soclu la far si are acolo un semn care l-am respectat,acuma poate tre buie impins mai tare in far nush ce sa zic,am impins cu simt am zis sa nu rup ceva pe acolo
adaniel69
ghita, vezi ca sunt doua tipuri de adaptoare! uita-te bine la ele ca difera! si eu am luat teapa in privinta asta! du-te cu becul la magazin si vezi ca intre usor in adaptor! din cauza asta nu intra bine! gaseste adaptorul corect si dupa aia tragi cu surubelnita de sigurantele alea ca se trage cam greu si se intepeneste bine becul!
ghitza
stai putin cum adica sunt mai multe tipuri ,am luat adaptor pentru H4 cu picioruse in triunghi caci soclu la bec este tot pentru H4 dar rotund si asta mi-a dat pe moca a zis ca ea le primeste la becuri halogen,De intrat becu in adaptor intra nu sunt probleme are o prindere acolo (bagi becu in parte de sus si jos are un umar care trebuie sa treaca peste denga de la bac si gata e teapan acolo )problema la mine este becu montat pe adaptor nu reusesc sa il plantez in bec si l-am pus la semn dar nu pot intoarce sigurantele peste el nici in ruptu capului,aveti ceva poze cu adptoarele astea daca sunt de mai multe tipui ca eu stiu ca este unu singur
Paulorossi
Ghitza,aceiasi problema am avut-o si eu cand mi-am pus becuri de logan.Se poate forta arcul de fixare cu doua surubelnite si multa rabdare.Esential e ca adaptorul sa fi intrat in totalitate in corpul farului.
ghitza
da PAUL poate la mine nu a intrat de tot in far adaptoru ,o sa incerc sa vad dar sa treaca geru asta de pe la noi
adaniel69
trage cu surubelnita de cleme ca se blocheaza pe bec! trebuie sa insisti putin!
e vorba de o tesitura la adaptor, cel putin eu m-am pricopsit cu doua tipuri de adaptoare si intr-unul a intrat mai greu becul, l-am fortat! cu toate ca trebuia alt tip! si am unul de un fel si unul de alt fel! daca intra becul usor in adaptor ai tipul care trebuie! iar clemele sa nu iti fie frica sa tragi de ele ca merg mai greu! si eu o pusesem ca nu merge, dar cand am luat surubelnita si am tras de ele nu mi-a venit sa cred ce bine a fixat becurile!
ghitza
am tras de era sa le indoi acolo si am renuntat sa nu stric ceva pe acolo ,sa nu mai ppot pune s i vechiu bec
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.