Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ansamblu din rezervor defect
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ilie.axx
vreau sa va intreb si eu cum se schimba ansamblul ala de acolo din rezervor cu tot cu plutitorul ala pentru ca il am defect si nu imi indica nimic la bord,a da si firele din portbagaj le am rupte da stiu sigur de la tata ca nu mai merge ala acolo,cumva trebuie sa schimb tot rezervorul?
ghitza
cumperi sonda benzina si gata o scjhimbi,dar poate e spart plutitoru si atunci cumperi plutitor
adaniel69
firele se pot innadi! dar intai ar trebui le sa probezi! pui contactul si atingi pe rand cu cate un fir pe tabla masinii(minus) si la un fir ar trebui sa se aprinda becul si la un fir ar trebui sa iti indice rezervorul plin! daca face asa, cumperi capacul cu sonda in caz ca arata rau sonda ta! dar mai mult ca sigur si iti face masa acolo la sonda! probabil din cauza asta nu iti indica! mai este si varianta sa fie blocata sonda si varianta sa fie spart plutitorul!
Magnum_Baracuda
un sfat pun pt plutitor daca sti sa faci o treaba buna: fa din dop de pluta frumos un plutotor ala nu vei avea probleme cat veai avea masina
bygy007
intii indentifici problema , sonda sau bordul , pentru asta pui contactul si pui la masa pe rind cele 2 fire care vin pe instalatie , unul e becul si unul este nivelul , cind pui firul la bec se aprinde becul , cind pui firul la nivel indica plin
daca nu indica nimic atunci problema este din bord ceasuri

daca indica atunci problema este de la sonda vezi cum se prezinta , daca apare ruginituri pe acolo e de preferat sa o schimbi cu una noua

sonda se desface prin rasucire are un inel pe acolo sonda arata asa
schema in mare este asa
Magnum_Baracuda
ideea ca sonda ta joaca in functie de flor mecanismul de potentiometru,intradevar cind cai la masa una si te aprinde becul din bord de avertizare cel portocaliu,iar celalt iti sta acul pe cadran la capatul de scala maxim cum ar fi plin rezervorul,inelul il scoti usor pui o surubelnita bati in el si reasucesti inelul cind ajunge pe canturile inelul iese sonda,daca nu iti indica bine cauta si traseul sa nu treaca vreun surub de prag prin firul ce duc la sonda litriometrica la litriometru smile.gif)
ilie.axx
va multumesc,nu prea pot sa umblu la ea acum pe gerul asta ca mi-ar ingheta sculele in mana,cum se incalzeste un pic umblu acolo si va spun ce am gasit
tichondrius95
e in jur de 20 lei
roakru
acum ceva timp, am facut 400km cu rezervorul "gol" si becul de atentionare portocaliu aprins. ajung acasa, si cu ciocanul din dotare am reusit sa mutilez niste table pe la sonda si am dat-o afara. am observat ca plutitorul era plin de benzina, ma duc la magazin si iau sonda cu totul o montez perfet imi arata benzina, dupa vro 2 saptamani, am plecat pe transfagarasan si eu estimam ca mai am vro 10 litri in rezervor(conform indicatorului) si in rezervor a intrat doar 20 litri :| ... ca deobicei am plecat tot pe "gol", ajung acasa desfac si schimb plutitorul, imi arata. ma gandesc sa pun sonda veche(originala) si cu plutitor nou si observ ca imi arata mai mult pe indicator ca cea noua. ma scapin in cap si incerc sa imi dau seama. intr-un final nu am mai facut nimic, am lasat-o pe cea veche. dupa ceva timp stiam sigur ca am 5 litri in rezervor si bag 20 litri, si imi arata plin :| ... de ce?

mentionez: rezervor schimbat de 50 litri si facut din cupru. asa am cumparat-o.
mihai7575
QUOTE(roakru @ 1 Feb 2011, 08:53)
acum ceva timp, am facut 400km cu rezervorul "gol" si becul de atentionare  portocaliu aprins. ajung acasa, si cu ciocanul din dotare am reusit sa mutilez niste table pe la sonda si am dat-o afara. am observat ca plutitorul era plin de benzina, ma duc la magazin si iau sonda cu totul o montez perfet imi arata benzina, dupa vro 2 saptamani, am plecat pe transfagarasan si eu estimam ca mai am vro 10 litri in rezervor(conform indicatorului) si in rezervor a intrat doar 20 litri :| ... ca deobicei am plecat tot pe "gol", ajung acasa desfac si schimb plutitorul, imi arata. ma gandesc sa pun sonda veche(originala) si cu plutitor nou si observ ca imi arata mai mult pe indicator ca cea noua.  ma scapin in cap si incerc sa imi dau seama. intr-un final nu am mai facut nimic, am lasat-o pe cea veche. dupa ceva timp stiam sigur ca am 5 litri in rezervor si bag 20 litri, si imi arata plin :| ... de ce?

mentionez: rezervor schimbat de 50 litri si facut din cupru. asa am cumparat-o.
*


Părerea mea ,din cauza rezervorului,modificat de vechiul proprietar,îi poti schimba tu multe sonde,dar pîna nu-i schimbi rzv cu unul original de 42L,nu rezolvi problema cu indicatul corect al benzinei la bord.
roakru
@mihai7575 ... deci o sa merg asa cu ea, rezervorul nu il schimb, asta din cupru nu are moarte, iar cele noi sunt cam firave.
mihai7575
QUOTE(roakru @ 1 Feb 2011, 09:18)
@mihai7575 ... deci o sa merg asa cu ea, rezervorul nu il schimb, asta din cupru nu are moarte, iar cele noi sunt cam firave.
*


Nu-ți recomand 1 nou,ci 1 vechi de la dezmembrari,e și mai ieftin,și mult mai bun ca 1nou ,mai ales daca-l dai jos de pe o dacie 1300.
ilie.axx
am schimbat sonda de benzina si 1.am scapat plutitorul in rezervor pentru ca nu stiam ca trebuie sa-l scot pe varticala,si in al doilea rand am cumparat sonda de 1310 si nu are fir pentru ledul ala,pot sa fac ceva sa-mi mearga si ledul sau trebe sa cumpar alta sonda?
mihai7575
QUOTE(ilie.axx @ 19 Feb 2011, 16:47)
am schimbat sonda de benzina si 1.am scapat plutitorul in rezervor pentru ca nu stiam ca trebuie sa-l scot pe varticala,si in al doilea rand am cumparat sonda de 1310 si nu are fir pentru ledul ala,pot sa fac ceva sa-mi mearga si ledul sau trebe sa cumpar alta sonda?
*




Vezi ca tu ai pus sonda de dacie 1300,si nu de 1310 cum zici tu,ca sa-ti mearga ledu trebuie sa-i pui sonda de 1310 cu 2 fire in capul ei.,deci schimb-o.
ilie.axx
da asa e,este de 1300,poate sa afecteze faptul ca am scapat ala in rezervor?sau ,...merge si asa?poate sa imi afecteze felul in care imi va indica nivelul de benzina la noua sonda?
mihai7575
QUOTE(ilie.axx @ 23 Feb 2011, 21:10)
da asa e,este de 1300,poate sa afecteze faptul ca am scapat ala in rezervor?sau ,...merge si asa?poate sa imi afecteze felul in care imi va indica nivelul de benzina la noua sonda?
*


Incearca sa-l scoti din rezervor ,imediat,el te va afecat atunci cnd mai ai2,3 litri de benzina in rezervor,va obtura cele 2 mici tevi,tur si retur ale rezervorului,masina va merge ,in suturi din aceasta cauza,eu am patit-o acu 5ani.
ilie.axx
ok ms mult de sfaturi
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.