Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ACHIZITIE DUSTER
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Duster > Discutii generale - Dacia Duster
tichondrius95
Salut! Deschid acest topic deoarece nu conosc foarte multe detalii despre Logan, Sandero sau Duster. Doresc sa achizitionez un Duster versiunea Laureate, cu motorul de 1.6.16v, in principiu 4x2 (ma mai gandesc la 4x4) nu stiu exact daca imi foloseste la drumurile pe care le fac cu el. Acum ca pret mi se pare super ok, ca si dotari fata de alte brand-uri, ce imi este frica, sa nu aiba probleme de rugina, deja intalnite pe la logan-uri, daca ma arunc la un leasing sa nu imi para rau. Plus o intrebare: Cele 3 voucere se considera ca avans? sau se plateste avansul cash si cele 3 voucere sunt pt alte taxe gen inmatriculare, asigurare etc. MULTUMESC pt intelegere! Detin 2 dacii, sotia are un Logan breack 1.6.16v - "mostenire", mi se pare super ok.
argon
La topicul de consum la 16v te-ai uitat, sau esti finul lui Patriciu?
asgard1955
In legatura cu faptul daca merita sau nu ar fi indicat sa citesti forumul dedicat lui duster si multe intrebari pe care le ai vor gasi raspunsul.

In ceea ce priveste cele 3 tichete rabla, acestea se scad din valoarea totala a masinii si la suma ramasa se calculeaza avansul minim.
Squirrel
Iar eu pot să-ți spun că a apărut deja rugina la puntea spate, pe tambur și planetara spate…Consumul, dacă ești potolit(blând cu pedala de accelerație și frână, utilizezi frecvent frâna de motor) se situează chiar sub cifrele declarate de producător, altfel, cerul este limita…La început îmi plăcea să aud cum toarce și aveam consum de 13-16 l/100 km în oraș. Acum pe timp de iarnă consumul mixt cf. CB a urcat la 8,1-8,2 l/100km. Variația față de consumul real este de cca. 0,25 l/100km (pe baza kilometrajului și a bonurilor de combustibil).
Per total, sunt mulțumit. Iarna asta a făcut toți banii, nu a considerat nici o clipă că nu poate aborda drumurile pe care aveam nevoie să ajung.
Mai sunt probleme cu indicarea nivelului de combustibil pentru versiunea 4Ś4, unii au fost total nemulțumiți de cursa selectorului de aer…
klaus
Sunteti incredibili.
Pai rugina pe tamburi si planetare apare la orice masina, dar aia pur si simplu nu este o problema reala.
tichondrius95
Ms de raspunsuri, oricum la banii astia nu prea iei altceva, tot ceea ce-mi ramane de facut e sa strang avansul, undeva la 15 %. Acum rugina la tamburi si planetare nu e grav, la caroserie e problema, dar cu aparatorile de rigoare poate nu o sa fie asa problema. Tot la Noire Nacre ma gandesc si eu. Bafta.
Squirrel
Pentru Noir Nacré recomand negocierea unui abonament la spălătorie pe un an de zile wink.gif
jay333
Las' ca nici a mea (Bleu Navy) nu e mai breaza la capitolul acesta.
asgard1955
Albul merge mai bine ? e totusi nemetalizat si e mai ieftin.
andrei_nsa
Buna ziua. As avea si eu o intrebare. Oare cat ar valora un Duster second hand, 1.5 dci 110 Cp 4x4, alb, versiune Laureat , fabricatie oct 2011, rulaj 20000 km, neavariat, stare perfecta de functionare?
asgard1955
Poti sa cauti pe auto.ro si pe alte site-uri de vanzari auto sa iti faci o parere.
masiu
scade si tu 10% din pretul de nou si o sa afli pretul.
ALH
andrei-nsa: piata este libera si preturile sunt formate de cerere/oferta asa ca nimeni nu poate spune care-i pretul corect. Nici pretul de nou nu pare a fi cel corect dupa cum spun o multime de forumisti de aici (calitate putina la bani multi), etc...
andrei_nsa
Va multumesc pentru sfaturi.
rue
la sh nu prea e rentabil sa l iei daca nu e devalorizat suficient pt ca la nou ai avantajul creditelor cu dobanzi mai bune fata de creditele cu nevoi personale.
Sincer, la 13 000 euro cat ar fi un duster devalorizat cu 10% as lua un outlander dupa 2007.
ponicidorin
Salut, eu am acest Duster Laureate (1.6/4x2) din decembrie 2010. Am putin peste 11000km. Nu am nici o problema cu rugina si, de fapt, nici un fel de alte probleme (abia am facut prima revizie...aproximativ 400lei). Daca mergi "linistit" consumul se incadreaza in cel specificat. Totusi, pe gerul din ultimile zile, am inregistrat in oras 14l/100km...Eu nu prea am rabdare cu acceleratia...si am in mod curent medii de 8.5l/100km. Al meu este negru metalizat si este foarte adevarat ca trebuie un abonament la o spalatorie auto...Tragind linie, la aproximativ 13400E, ma declar multumit. Parca imi pare rau ca nu l-am luat 4x4...
vimp
A mea are vre-o 25.000Km. Sunt multumit de ea pana acum. Iar 4x4 s-a dovedit a fi o optiune care s-a dovedit utila pana acum pentru mine si familia mea... Dar numai tu poti hotara daca este sau nu pentru tine.
Cat despre consum : maxim 13.6% in oras si un minim de 7% la drum lung. Consumul normal la drum lung la mine este de 7.2-7.4% eu, sotia si 2 copii mici+bagaje full, vara cu AC in 75% de drum.
Am scos in conditii exceptionale 6.3-6.4% pe un drum de 50-60Km (cfm CB) insa a fost o exceptie smile.gif nu s-a mai repetat..
pedrovl
Confirm si eu cele scrise mai sus de colegii de forum. Merita un benzinar chiar daca consumul e ceva mai mare decat la motorina dar intretinerea e fara discutie mai ieftina,pus casco mai ieftin. Eu nu reusesc consumuri precum Squirrel decat in cazuri exceptionale. Acum pe geruri in Valcea consuma un 11l/100 km. Media in sezon e cam 9 - 9,5 l/100 km. Dupa o Italia - Austria la schi cu bagaje si toate cele am calculat tot un 9,3 - 9,4. La drum normal am reusit si eu in jur de 7 dar general consumul dat de carte e relativ corect si poti conta pe el daca nu ai piciorul mare. Rugina la planetare si tambur nu e o problema exact cum a scris si Klaus iar alte probleme importante masina nu prea are. Pacat ca nu au pus ESP (am inteles ca acum se poate comanda si la benzina) asa cum am avut pe diesel. In rest masina merita banutii. Nu stiu ce alta masina la 13500 eur (atat am dat eu pe cea din semnatura cu 3 voucere) are capacitatile Dusterului sau ce alta masina similara consuma mai putin. Singurul dezavantaj real este ca Duster nu este o masina de fuga si mai ales pe autostrazi. Drept este si ca nu pentru asta a fost creata.
dadu2002
Si eu intentionez, sau mai bine zis intentionam, sa-mi achizitionez un Duster pe benzina. M-am dus cu banii in buzunar la Mavexim Targoviste si au reusit sa ma faca sa plec asa cum am venit. Nu au vrut sa-mi dea o masina pt test drive (desi ma inscrisesem la ei pt test) si nici alte explicatii si au zis ca sunt ocupati (desi eram singurul client) si sa vin alta data. M-am inscris in mod repetat pt test si pe situl Dacia si nu m-a contactat nimeni de o luna incoace. Singurele informatii pe care le am despre Duster le iau de pe acest forum deoarece showroom-urile probabil nu doresc sau nu stiu sa-si vanda masinile si folosesc masinile de drive test pt a face piata si a duce copii la gradinita.Din cate am citit pe aici, se pare ca s-ar merita un Duster pe benzina. O sa incerc sa iau unul la second daca Dacia nu doreste sa-si vanda masinile noi.
bobo77
Mergi si tu la alt dealer din apropiere, ca doar nu sunt toti la fel de batuti in cap.
ALH
pt dadu: daca ai drum prin Bucuresti, ti-l dau pe al meu la drive-test: benzina 4x4. Eventual ti-l vand biggrin.gif
bobo77
Parca ziceai ca esti multumit de el tongue.gif
ALH
sunt multumit dar plictisit de el - face 2 ani in toamna de cand il am
Squirrel
Se pregătește lumea de facelift…
dadu2002
QUOTE(ALH @ 17 Jun 2012, 08:02)
pt dadu: daca ai drum prin Bucuresti, ti-l dau pe al meu la drive-test: benzina 4x4. Eventual ti-l vand  biggrin.gif
*


Merci pt oferta smile.gif
Totusi as fi dorit unul nou. Ultima experienta, insa, ma face sa renunt definitiv. Dupa nenumarate sesizari la vocea clientului, s-au indurat cei de la Serus Ploiesti sa ma cheme la un test drive. Am renuntat insa dupa 5 min cand am vazut ca nu doresc sa imi dea nicio informatie, ci doar sa scape de mine cat mai repede. M-au intrebat ca de ce vreau sa fac test drive atata timp cat aceleasi motoare sunt pe toate masinile, de la Logan, Sandero, Duster , Lodgy. Dupa nenumarate rugaminti mi-au printat de pe net o lista de preturi. E incredibil ce se intampla la Dacia. Cu banii in buzunar ma milogesc de ei de o luna sa imi vanda si mie o masina. In momentul acesta, insa, am renuntat pe termen nedeterminat sa mai iau o masina de la ei.
tribunul
Mi-e greu sa cred ca pe criza asta un dilar mai trateaza cu indiferenta un potential client.
bobo77
Si eu la fel zic, greu de crezut toata povestea asta...
Squirrel
Și dacă mai adaugi recentele sistări de producție motivate de lipsa comenzilor…cam intră în cerc vicios…
asgard1955
Un angajat nu reprezinta o firma intreaga, poate ai prins un angajat cu probleme.
Are duster-ul imperfectiunile lui dar ofera si multe satisfactii.
Intr-un an de zile am avut numai o problema cu butonul de AC care asa a venit din fabrica si acum sa dus rezistenta de la treapta 1,2,3 a ventilatorului.
A vazut drumuri pe care o berlina nu le va vedea niciodata iar iarna daca e 4x4 mare avantaj.
fuzzzy
QUOTE(dadu2002 @ 24 Jun 2012, 13:44)
Merci pt oferta smile.gif
Totusi as fi dorit unul nou. Ultima experienta, insa, ma face sa renunt definitiv. Dupa nenumarate sesizari la vocea clientului, s-au indurat cei de la Serus Ploiesti sa ma  cheme la un test drive. Am renuntat insa dupa 5 min cand am vazut ca nu doresc sa imi dea nicio informatie, ci doar sa scape de mine cat mai repede. M-au intrebat ca de ce vreau sa fac test drive atata timp cat aceleasi motoare sunt pe toate masinile, de la Logan, Sandero, Duster , Lodgy. Dupa nenumarate rugaminti mi-au printat de pe net o lista de preturi. E incredibil ce se intampla la Dacia. Cu banii in buzunar ma milogesc de ei de o luna sa imi vanda si mie o masina. In momentul acesta, insa, am renuntat pe termen nedeterminat sa mai iau o masina de la ei.
*




Si cand ma gandesc ca pe mine m-au prins cat aveam masina pe rampa la ei in service... a durat 2 minute hartogaria si in rest chiar consilierul ma ruga sa "dau in ea"... desi trebuie sa recunosc ca mi-a placut... motorul dci de 110cp are ceva vlaga in el...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.