Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: problema planetara?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
claudyyu89
deci de 2 zile se aude ceva sub masina (in fata schimbatorului de viteza sau cel putin eu asa aud). Cand accelerez si las brusc piciorul de pe acceleratie se aude "poc" la fel si cand dau in vreo groapa sau cand pun frana.. ceva pareri? sfaturi? mie frica sa nu fie planetara de acolo de la cutia de directie.. sau poate doar putina "rugina" din cauza frigului ?smile.gif excl.gif
Magnum_Baracuda
verifica si tu tampoanele de la jugul cutiei de viteze,sau bucsile de la bascula
fsilviu86
cel mai sigur este jugul de la cutie, ori un tampon de la cutie, acolo este problema, planetara nu bate asa, aia bate in momentul in care iei viraje stranse
alphabluesky
verifica suportii de motor ca eu am patit ca mi sau rupt supportii si tot imi boncalea
fsilviu86
la cutie are niste suruburi mai lungi dar nu groase care tin capul cutiei prins in asa numitul jug, de cele mai multe ori acele suruburi se slabesc si sdrangane cand o calci indtro data sau iei piciorul dintro data de pe aceleratie, de obicei la socuri.
claudyyu89
ma gandeam ca are vreo roata joc.. am zdruncinat azi masina de era sa o rastorn si tot degeaba laugh.gif .. planetara nu bate... nici in curba.. deci tot suruburile alea sunt pana la urma
fsilviu86
da claudyyu89 alea sunt mai mult ca sigur, ele se desfac destul de repede daca nu sunt transe bine, urmareste ca tampoanele de la cutie sa nu fie rupte.


daca era sai joc in roata iti facea volanul ca toti draci smile.gif))
Magnum_Baracuda
ai doua tampoane din cauciuc, care sint prinse pe urechile stanga si dreapta jugului,jugul e acea bare arcuita din capatul cutiei de viteza,verifica ca cele doua tampoane sa fie bune,alfel toata greutatea cutiei se lasa pe carcasa ambreajului si cu timpul iti provoaca neplaceri ,forteaza tampoanele motorului,nu iti mai intra in viteze si altele
gabriel19
Mie imi picase o conducat de la frane din lacasul care se prindea jos si atingea pe planetara si facea la fel, uneori si in mers normal si am bagat-o la loc. E posibil sa fie ceva pe la toba mediana, poate e slaba si bate in caroserie, nus tiu zic si eu. Baga-te pe dedesub si vezi ce se intampla.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.