Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [CUMPAR] capota Megane 2.1 rosu (visiniu)
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Bursa > Arhiva cu anunturi
crion82
Zilele trecute am dat capota peste cap in mers (greseala mea ca nu am inchis-o in urma unei interventii la compartimentul motor), si acum nu se mai inchide bine. Colturile s-au indoit si duzele de spalat parbrizul nu mai merg. Eu doresc sa iau o capota noua.
Voi v-ati lovit de asa ceva?
Daca da, cum ati facut?
Ati nimerit culoarea capotei cu cea a masinii in urma reparatiei?
Ce dificultati ati intalnit?

O sa pun si poze cu capota indoita, dupa ce spal masina.
Astept mesajele voastre.

SorinCT
In principiu orice service care se respecta iti potriveste culoarea dupa cod apoi iti aplica si un factor de imbatranire. Nu ar trebui sa fie probleme.
Esti sigur ca nu sunt si balamalele alea defecte/strambe? Nu de alta dar sa nu-ti iei capota noua si sa constati ca se aseaza ca aia stramba.
crion82
Eu o sa incep sa iau in calcul toate variantele:

O sa incep sa ma duc si pe la service-uri de tinichigerie, chiar stiu unul care face treaba buna (cel putin in 2009 cand mi-am facu o infundatura la usa la Clio = 250 RON fara vopsea). Sa se uite si ei sa-mi zica daca pot face ceva la capota.

As vrea sa stiu si cam cat costa o capota noua vs una din dezmembrari, avti idee?

Legat de balamale, cum as putea sa vad daca s-au strambat?
Cristi A
Din cate stiu, poti lua capota si de la un 2.2, doar nu stiu daca nimeresti si culoarea.

Cat despre balamale, doar din ochi, sau le compari intre ele (distanta fata de aripa/parbriz)
crion82
Azi am facut poze la capota mea afectata.
Se poate vedea din poze cum arata, mai ales colturile care au suferit cel mai mult.
Despre balamale ce sa zic, eu cred ca nu au nimic (sunt destul de "sanatoase"), singurul lucru care l-am observat este ca surubul de fixare a capotei nu mai e la locul lui.

In rest se vede in poza de ansamblu ca exista un luft in fata la inchiderea capotei.
Azi am observat ca stropitorile de parbriz nu mai arunca apa cum trebuie, este din cauza capotei ca s-a indoit in zona cu stropitorile si le-a infundat.

Inca nu am apucat sa ajung la service inca. Banuiesc ca daca cumpar o capota de la dezmembrari tot o sa trebuiasca sa o vospesc...fiindca culorile sunt greu de potrivit.

crion82
Azi am inceput sa ajung si pe la service-uri.
Am constatat ca si parbrizul este crapat si incepe sa se extinda. Deci o sa am nevoie si de parbriz.
La un service de pe centura mi-au zis ca ori indreptata ori cumparata alta este acelas lucru:
Indreptat capota - 400 ron + vopsire - 530ron= 930ron
parbriz = 1284 ron (atermic+senzor)

Am fost si la politie sa declar prostia care am facut-o ca am nevoie si de autorizatie de reparatie. Am luat-o si pe aia, iar politaiul mi-a dat un service cu dezmembrari care zice ca mi-ar da o superoferta pt capota.

Parbriz am gasit la 550 Ron la Pilkington, sper sa fie OK, voi ati mai luat de la ei?

Capota inca o mai e valabila.
CRY 79
Sunt foarte bune parbrizele Pilkington. Cel original este Securit Saint Goban. Pretul este bun fata de 1400 lei la reprezentanta. Capota nu stiu cat este noua, dar se poate face foarte bine si aia. Daca o iei noua, trebuie bineinteles sa o si vopsesti si ajungi la un pret enorm. Numai bine.
crion82
am oferta de parbriz cu senzor la 540Ron cu tot cu montaj de la Pilkington.
Acum mai astept o capota ieftina.
Are careva de vanzare?
crion82
Azi am gasit capota la Augsburg cu 500RON aftermarket. Ce ziceti e buna de ceva?

O zi buna
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.