Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: flansa noua,probleme noi!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ydaniel
deci am luat un carb cu o flansa noua pt apa!si are altfel de circuit de ecuperare vapori de ulei!asa si cum astup adica cu ce,gaura din colectorul de admisie?
diaconuliviu
QUOTE(ydaniel @ 7 Jun 2005, 21:00)
deci am luat un carb cu o flansa noua pt apa!si are altfel de circuit de ecuperare vapori de ulei!asa si cum astup adica cu ce,gaura din colectorul de admisie?
*


Ori faci un dop cu filet identic cu al stutului-recomandat, ori o bucata de furtun de 3 cm, 2 coliere si un surub M8 scurt.(solutia ruseasca)
DodoBird
QUOTE(diaconuliviu @ 8 Jun 2005, 08:59)
Ori faci un dop cu filet identic cu al stutului-recomandat, ori o bucata de furtun de 3 cm, 2 coliere si un surub M8 scurt.(solutia ruseasca)
*



He he he , si solutia romaneasca :
tot o bucata de furtun dar de 60 cm , indopata cu o bujie veche, dar legat la ambelecapete cu coliere ....
Astept saimi faca liviu "un dop cu filet identic cu al stutului-recomandat" si renunt wink.gif
AC
QUOTE(ydaniel @ 7 Jun 2005, 21:00)
deci am luat un carb cu o flansa noua pt apa!si are altfel de circuit de ecuperare vapori de ulei!asa si cum astup adica cu ce,gaura din colectorul de admisie?
*


Cat mai cost aflansa asta? Ma gandesc sa-mi pun si eu modelulu asta pt ca amestecul este mult mai omogen cand intra aerul pe la baza carbului decat printr-un punct de pe galerie.
diaconuliviu
QUOTE(DodoBird @ 8 Jun 2005, 09:50)
[...]
Astept saimi faca liviu "un dop cu filet identic cu al stutului-recomandat" si renunt  wink.gif
*


Mai sint inca strungari buni. Asta ar fi solutia nr. 1.
sau, exact asa cum infunzi duza de 2 mm din flansa cind o pregatesti sa devina UIS, deci cu nit din Cu sau Al, la fel faci si aici- defiletezi stutul, il obturezi cu un nit din Al , il infiletezi... asta ar fi sol. nr. 2.
Eu am solutia temporara si ramasa definitiva nr 0 - aia cu furtun si surub laugh.gif
DodoBird
QUOTE(AC @ 8 Jun 2005, 12:23)
Cat mai cost aflansa asta? Ma gandesc sa-mi pun si eu modelulu asta pt ca amestecul este mult mai omogen cand intra aerul pe la baza carbului decat printr-un punct de pe galerie.
*



Parerile sunt impartite , cum e de fapt comertul in romania, eu am dat 150.000 pe ea dar era acolo una proasta cum am scris mai sus de 60.000 .
Citeste topicul cu UIS ul acolo de fapt cred ca am scris excl.gif
DodoBird
QUOTE(diaconuliviu @ 8 Jun 2005, 14:19)
Mai sint inca strungari buni. Asta ar fi solutia nr. 1.
sau, exact asa cum infunzi duza de 2 mm din flansa cind o pregatesti sa devina UIS, deci cu nit din Cu sau Al, la fel faci si aici- defiletezi stutul, il obturezi cu un nit din Al , il infiletezi... asta ar fi sol. nr. 2.
Eu am solutia temporara si ramasa definitiva nr 0 - aia cu furtun si surub laugh.gif
*


Mda suna bine dar trebuie obturat undeva la baza sa poti folosi cheia imbus pe el si nici sa nu cumva sa ti suga inauntru materialul de obturat !
ydaniel
deci munca multa!dar vrea ceva sa tina nu asa cu furtune&co.si am aflat ca la surubul ala trebuie sa aiba pasul 1!corect?
diaconuliviu
QUOTE(ydaniel @ 9 Jun 2005, 11:22)
deci munca multa!dar vrea ceva sa tina nu asa cu furtune&co.si am aflat ca la surubul ala trebuie sa aiba pasul 1!corect?
*


Sa pui un nit pentru obturare nu mi se pare multa munca.
Sau chiar acel furtun.
Pasul il masoara meseriasul care axecuta dopul.
ydaniel
am luat un stUT si am dat la un strungar sa faca un surub si sapt viito e gata!!abia astept!!!
ydaniel
am bagat un surub acolo si vad ca merge!sa vedem cum va fi in timp!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.