Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: arc regulator de presiune dacia injectie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
evilbrain
Salut. Am o problema. Spuneti-mi va rog unde gasesc arcul de la regulatorul de presiune care apasa pe membrana. M-a mancat in anumite parti, l-am desfacut, a sarit si nu l-am mai gasit. Am pus in loc un alt arc, defapt mai multe , dar nu sunt suficient de tari.Poate sa imi mareasca consumul lipsa arcului original ? Platesc oricat pentru el(in limita bunului simt).

Model : dacia 1310 injectie 2002. Va multumesc.

P.s.: Sau spuneti-mi dimensiunile arcului daca stiti:grosimea sarmei (d) diametrul exterior (De) lungimea totala (L) numarul de spire
PH-06-BOA
De unde sti , mamica, de tipi asa, ca eu le am insirate pe o sarma, demontate de la regulatoare, pentru ca sunt prea moi. Sarma de 0,5 original, si fa-l la diametru de sta prins in proieminenta de pe parghie, sau cat scaunul de pe bucsa de la varful surubului de reglaj.

10 Feb 2011, 23:21:
Am vrut sa intreb , de unde esti, ca eu am asa ceva.
evilbrain
Sunt din bucuresti. TU de unde esti ? presupun ca din prahova.

Se pare ca improvizatia mea nu tine: am iesit acum la o tura cu masina si se ingatuie, merge intrerupt (cred si eu la ce arcuri de pix si alte acareturi am pus acolo ca ma prindea noaptea ). As putea sa merg la un magazin care comercializeaza arcuri de compresie engrossi sa le cer lor un arc cu diametru respectiv si cu sarma de 0,5 dar nu stiu daca am sanse. Spune-mi unde stai ca poate dau o fuga pana la tine in cursul saptamanii vitoare cand imi scot cealalta masina din service.

P.s. Sper ca vorbim de aceeasi piesa: i se mai zice si pompa spritz: e o membrana pe care se aseaza un arc iar deasupra o bucsa care preseaza ansamblul. toate astea sunt prinse in 4 suruburi de o tabla. Se afla langa injector. Corect ? Da-mi un pm cu idul tau de messenger daca se poate te rog.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.