Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: placa de resiune sparta
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Sandero > Probleme tehnice - Dacia Sandero
dan_s
salut.am un sandero din 2008 nou cu care am aproape 12000 km. aseara o parchez frumos in spatele blocului iar dumineata dau sa plec la munca. apas ambreiajul sa bag marsalier si observ ca se duce in gol pina la jumatate de cursa.dau cu spatele si dau sa bag in viteza 1. aceasi poveste cu pedala numai ca acum intra greu in viteza. plec cu ea si obsev ca trage greu. opresc la intersectie si cind dau sa bag in viteza 1 nu intra. cu greu am reusit sa bag a 3 si sa plec. pina am ajuns la munca se tura pe la 3000-3500 si intra greu in trapta 1. ajung la sevice cu ea (este in garantie) , pleaca meseriasul in proba cu ea si imi da verdictul: placa de presiune sparta. acum este in service. o desface maine sa imi spuna daca este proasta exploatare.acum intrebarea mea este ce puteam eu sa ii fac sa ii sparg placa. eu nu fac liniute(nici nu am cu ce) , nu merg cu piciorul pe ambreiaj(oriccum trebuia sa miroasa a incins) iar de cind o am nu am mers cu mai mult de 120 km/ora, la semafor o scot din viteza si iau piciorul de pe ambreiaj.

ce pot eu sa fac sa nu ma prosteasca astia din service si sa ma puna sa platesc placa?
SorinXp
Te duci cu un aparat foto si faci poze pe toate partile. Faci pozele calumea, clare, incadrezi piesele calumea si pe toate partile, pe rezolutie mare...
Daca faceai liniute si alte nebunii era zgariata placa adanc de fortele care apar, ambreiajul trebuie sa fie schimbat la culoare de la caldura care apare si uzat... trebuie sa aibe o uzura toata masina la partea de transmisie si de suspensie fata. Asa ca faci poze pe dedesubt si apoi discuti altfel cu ei.


Eu am schimbat plafonul ca avea niste pete dupa 4 luni de la prima sesizare, dar si ultima data tot raspuns negativ am primit si ca eu sunt de vina. Ok, am incercat cu un produs mafra si nu a mers si le-am zis la telefon (la vc) ca doresc sa desfac piesa in service si sa fac poze pe toate partile... si pana la urma cica revine cu un telefon. Dupa jumatate de ora ma suna ca schimba piesa si ca ma va conecta un service agreat dacia si daca am vreo preferinta. Aha deci se poate.
Am mai avut o problema cu bujiile cand le-am schimbat, mi-au montat bujii de 1.4-1.6 8v si nu cele de 16v. Buuun eu am platit pentru niste piese si niste servicii intr-un service reprezentata... dupa sesizarea facuta de mine la vocea clientului cu cateva reply-uri de i-am invatat si pe ei ce piese ar trebuii, au contactat service-ul si le-au spus sa-mi schimbe piesele...
Astea au fost probleme mele in ~48.000km, pe care eu sincer nici nu le-as fi enumerat daca oamenii din service aveau pregatirile necesare.

Deci nu renunta si sa te comporti foarte frumos(fara amenintari si alte nebunii, daca e sa zici de opc le zici foarte frumos ca doresti totul in scris, deoarece la opc ajuta)... nu pleci din service pana nu se scrie pe foaie tot ce trebuie. Raspuns negativ - atunci se va scrie povestea acolo, atat a lor cat si povestea ta.
Daca primesti raspuns de la oamenii din service ca e dacie si nu stiu ce... (eu nu am primit, dar am auzit ca altii da) le spui in felul urmator. Costa mai putin ca are vopseaua subtire, ca are 3 stele, ca are un interior mai slab calitativ... dar ca pica ambreiajul nu se vede si nici nu scrie... si ca ai dori sa scrie la lista de revizii acolo si schimbarea ambreiajului...

Dar sa speram ca raspunsul va fi "Da se inlocuieste pe garantie", dar atentie mare la manopera ca oamenii din service cam fac treaba de mantuiala. Daca te vede ca doresti calitate vor face si inca ceva nu le da spaga (dc le dai sa fie mica). Calitatea lucrarii trebuie sa fie foarte buna, ca doar e reprezentata si nu Dorel cu ciocanul si nicovala.
dan_s
au bagat-o pe rampa si acum asteapta raspuns de la dacia.
revin mai tarziu.

GATA. AM SCOS-O DIN SERVICE. VERDICTUL : MATERIAL PROST. S-A REPARAT PE GARANTIE.
CU CEI DE LA SERVICE NU AM AVUT PROBLEME. SUPER DE TREABA. NU SI-AU FACUT DECIT DATORIA : AU DESFACUT, AU CONSTATAT , AU INFORMAT PE CEI DE LA DACIA SI CAND AU AVUT ACCEPTUL S-AU APUCAT DE INLOCUIT.
SorinXp
Felicitari.
Dar ce marca a fost kitul original care s-a stricat ? (de curiozitate).
dan_s

habar nu am ca nu ma pricep. banuiesc ca a fost facut in turcia.
ydaniel
la ce service ai fost?
dan_s
la autocobalcescu din dr. taberei (valea oltului nr.15)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.