Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Marica Vasile
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
radian
Interesant autodenuntul lui Marius Ungureanu, fost sef al vamii Giurgiu care il vizeaza direct pe liderul sindical Vasile Marica. Se pare ca va declansa ceva valuri: spaga, diploma de studii superioare cumparata, autodenunt facut in 2003 ne luat in seama, inregistrari care exista la SRI din 2001 si de care respectivii "au uitat", declaratii catre posturi Tv (Realitatea) care nu au vrut sa le ia in seama etc, etc, etc
tribunul
Tupeul jegos, il caracterizeaza cel mai bine pe specimenul asta, este singura lui "calitate".

E de departe cel mai nesimtit "politician".

...si cum il mai doare pe el sufletul de nevoile amaratilor....
radian
Te referi la Marius Ungureanu sau la Vasile Marica? Exprimarea ta este un pic neclara.

Sau la amandoi...
Victoras2001
Acum orice ar zice Marica, astia erau nebuni sa se autodenunte daca n-ar fi fost adevarat?
poate ne lamureste cineva in masura care-i faza cu autodenuntul, ca am impresia ca oricum nu scapi basma curata.
Totodata Marius Ungureanu a fost arestat dupa ce l-a dat Marica-n gat.
tribunul
QUOTE(radian @ 15 Feb 2011, 12:02)
Te referi la Marius Ungureanu sau la Vasile Marica? Exprimarea ta este un pic neclara.

Sau la amandoi...
*



"Marica Vasile, Capo di tutti capi" sleep.gif

nu despre asta ai facut topicul!
xcss
Politician? Okos gyermek...
radian
okos fiú, bre
ady77
Exact rolleyes.gif
tribunul
QUOTE(xcss @ 15 Feb 2011, 12:09)
Okos gyermek...
*




QUOTE(radian @ 15 Feb 2011, 12:13)
okos fiú
*



asteapta nervos.gif
skija
QUOTE(tribunul @ 15 Feb 2011, 12:17)
asteapta nervos.gif
*



Sustin...
Marty
Recomand!
miki
translate.google.com
xcss
Nu prea s-a lipit de mine... blush.gif
ady77
Bre Radian, nu puteai si tu sa scrii Vasile Marica? Ca nu stiam cine-i Marica Vasile radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
klaus
Eu inteleg ca acum 8 (opt) ani era unu' care lua banii.
Curios sunt CINE ESTE ACUM ala de ia banii, ca aia arestati nu lu marica ii dadeau banii, ci altuia. Ala cine e?
kum
Io cre'ca tu esti cam curios!
nedumerire.gif
Vorba lu' parazitii: vezi sa nu te calce vreo masina-n negru pe strada! tongue.gif
corbex
La vremea aia postasul era Micul Hitler, facea orice munca sa-l bage lumea-n seama.
kxz
Gata, au explicat vamesii ca ei nu luau spaga pentru ei, ba chiar mai veneau si cu bani de acasa sa aiba de pixuri, hartii, reparatii pe la punctul de frontiera... Si noi care-i acuzam pe nedrept...
QUOTE
Fostul șef al PTF Siret, Aurel Anea, a spus, ieri, la ÎCCJ, că a primit mai mulți bani, la inițiativa investigatorului sub acoperire, dar a susținut că, în opinia sa, aceștia nu reprezentau mită, pentru că a plătit cu ei salariul femeii de serviciu, micile reparații și consumabile de birou. Instanța supremă a discutat, ieri, contestațiile fostului șef al PTF Siret, Aurel Anea, și ale altor 14 polițiști și vameși față de arestarea lor preventivă pentru luare de mită și favorizarea traficului cu țigări prin această vamă.
În declarația dată în fața judecătorilor de la instanța supremă, fostul șef al PTF Siret a recunoscut că a primit mai multe sume de bani, dar a motivat că i-a folosit pentru fondul de reparații și pentru plata femeii de serviciu. Anea le-a arătat judecătorilor că, în 15 decembrie 2010, comisarul șef de la Inspectoratul Județean al Poliției de Frontieră Suceava, Gheorghe Ieremie, l-a chemat în biroul său pentru a-l anunța că va fi schimbat din funcție cu Mădălin Ionescu, unul dintre investigatorii sub acoperire din acest caz, el urmând să-și continue activitatea într-o altă unitate. Aurel Anea a precizat că, la predarea funcției, Mădălin Ionescu i-a cerut să-i indice „doi-trei oameni“ cu care să ia legătura la PTF Siret și care să-l pună la punct în legătură cu procedurile derulate în această instituție, iar după alte două-trei zile, a venit la el cu bani. Fostul șef al PTF Siret a susținut în fața judecătorilor că el i-ar fi spus lui Ionescu să aibă grijă să nu existe treceri la frontieră ale unor vehicule cu mărfuri ilegale sau cu cantitățile nepermise, iar acesta i-ar fi răspuns: „Da ce, eu pentru ce am venit aici“. Întrebat dacă a primit bani oferiți de investigatorul sub acoperire Mădălin Ionescu, Anea a recunoscut că acesta i-a dat bani. El a precizat că Ionescu i-ar fi spus că banii sunt de la polițiști, iar el a luat acești bani pentru că așa plăteau cei de la Vama Siret toate reparațiile de la PTF, și, totodată, aduceau consumabilele pe banii lor și o plăteam și pe femeia de serviciu. Întrebat care era cota sa în cadrul grupării, Anea a arătat că el primea 40 la sută, iar investigatorul sub acoperire Mădălin Ionescu 60 la sută. În apărarea sa, Anea a mai arătat că, potrivit fișei postului, el nu ar fi avut atribuții de control al polițiștilor sau vameșilor pe care îi avea în subordine și că la nivelul anului 2010 la PTF Siret ar fi avut loc 650 de confiscări. Un alt inculpat din dosar, Lazăr Ungureanu, le-a spus judecătorilor că ei dădeau bani conducerii, respectiv lui Mădălin Ionescu, investigator sub acoperire, ca o formă de protocol. „Mai mult, eu i-am dat banii în perspectiva sărbătorilor de iarnă, pentru că urmau să vină acolo în vamă urători. Trebuie să știți că noi plăteam acolo tot și noi ne gospodăream, nimeni nu trimitea bani pentru reparațiile curente sau pentru femeia de serviciu, veneam cu bani de acasă“.

http://www.curentul.ro/2011/index.php/Actu...e-serviciu.html
GBC
"..... a mai arătat că, potrivit fișei postului, el nu ar fi avut atribuții de control al polițiștilor sau vameșilor pe care îi avea în subordine"
Tare de tot!
Asta cred ca e o premiera mondiala. Seful nu are atributii de control al subordonatilor!
De fapt e posibil ca afirmatia sa fie cu bataie mai lunga. Daca se accepta afirmtia asta scapa toti sefii din vama de o posibila de acuzatie pentru "neglijenta in serviciu". Din ce-mi amintesc asta e fapta penala si se pedepseste cu inchisoare.
bion
Ii mai spala cazieru ` lui nea ala Ungureanu.S-a terminat de insailat dosaru` lui Maricica tongue.gif biggrin.gif
baciu corbex daca n-ai stele mari pe omoplati ar trebui sa mai pui batista pe tambal sa nu vina o vreme( taman cand sa-ti rontai pensioara) in care sa te -ntrebe vreun ciudat cate bascule de balast ai facturat, ca mutai Carpatii`n delta biggrin.gif
corbex
tongue.gif
Aici e treaba serioasa, nu se impiedica nimeni de doua bascule cu nisip rasturnate intr-o curte, din greseala. Daca mascatii nimeresc mereu alta casa, de la un sofer de basculanta nu poti sa ai asteptari mari.
bion
Nu te fa ca nu pricepi smile.gif . E alea 2000 de bascule decontate de stat biggrin.gif
corbex
A inceput porcu' asta de Marica sa arunce pisici in curtea mea? Ce om, fara manere si caracter!
Daca se impute treaba, trebuie sa fac un timbilding cu Vijelie, sa stabilim ce e de facut.
DragosP
Un autodenunt? nedumerire.gif
Smiley
QUOTE(Victoras2001 @ 15 Feb 2011, 13:05)
.... care-i faza cu autodenuntul, ca am impresia ca oricum nu scapi basma curata.....
*



depinde foarte mult de infractiunea denuntata.
denuntul fie inlatura raspunderea penala (in cazul darii de mita, de exemplu) fie constituie circumstanta atenuanta (pedeapsa mai mica, eventual cu suspendare)
tribunul
Marius Ungureanu, fost șef de tură și de vamă la punctul Giurgiu-Mocănașu, între anii 1990 și 2003, a declarat că liderul sindicatului Sed Lex este capul unei caracatițe în sistemul vamal. Vasile Marica ar avea oameni în toate punctele vamale pe care îi controlează prin șantaj, potrivit declarațiilor lui Ungureanu.

Fostul angajat al vămii Giurgiu a făcut autodenunț cu privire la faptele de luare și dare de mită. Acesta recunoaște că a colectat sume de bani și că i-a dat lunar, timp de 6 ani, câte 2.000 - 2.500 de dolari liderului de sindicat Vasile Marica.

Potrivit unui calcul simplu, Vasile Marica ar fi primit între 1996-2002 peste 140.000 de euro doar de la vameșul Marius Ungureanu.

"Marica a înființat, organizat și este principal beneficiar material al acestui sistem.", a spus Ungureanu.

Marius Ungureanu susține că de la Biroul Vamal Giurgiu mai erau două persoane care cotizau pentru Marica Vasile și anume Robert Cristoi (tot 2.500 dolari) și Ciobanu Eugenia. De-altfel, Vasile Marica locuia în apartamentul
din București - Cartierul Dristor - a lui Ciobanu Eugenia (lidera de sindicat de la Biroul Vamal Giurgiu). În diferite ocazii, când îi preda lui Vasile Marica sumele provenite din mită, fostul vameș i-a întâlnit pe lucrătorii vamali Alin Pilcă și Marius Făinărea de la Biroul Vamal Constanța, care „cotizau" sume importante. De exemplu, Alin Pilcă îi dădea lui Marica suma de 10.000 de dolari.

"Din 1996 până în 2002 îi dădeam câte 2000-2500 de euro pe lună, împreună cu Cristoi Robert și Eugenia Ciobanu", a spus Ungureanu într-o conferință de presă.

Crăciunescu, ofiter SRI Giurgiu, a înregistrat colectarea mitei

Marius Ungureanu susține în autodenunțul către Parchet, că unele din aceste fapte erau cunoscute și de către ofițeri S.R.I., nominalizându-l, în acest sens, pe Șerban Crăciunescu din cadrul S.R.I. Giurgiu. Cu ajutorul lucrătorului vamal Dan Voinea, ofițerul a efectuat o înregistrare a unei ședințe ad-hoc, în care Robert Cristoi le spunea lucrătorilor vamali că Marica Vasile a solicitat o sumă mai mare de bani.

Fostul vameș spune că avea cunoștință că sistemul de colectare al lui Marica Vasile era format din șefi de vămi și șefi de tură și/sau anumiți lideri de sindicat.

Marica, apărătorul celor care plăteau taxa lunară de protecție

Astfel, Marica îi cerea șefului autorității vamale să-i numească în funcții pe cei indicați de acesta în schimbul „liniștii" în caz contrar, amenințându-i că va trece la proteste sindicale și atacuri în mass-media.

Prin influența pe care o avea, Vasile Marica oferea promovări în funcții de conducere, dar și protecție în caz de disponibilizări, ca urmare a reorganizării autorității vamale.

Prin membrii de sindicat pe care i-a avut în comisia de disciplină, Marica sancționa sau scăpa de răspundere disciplinară, după caz, lucrătorii vamali cercetați disciplinar.

Potrivit fostului vameș, Vasile Marica "dacă nu avea șef de vamă, avea măcar doi șefi de tură".

Cine a plătit pentru protecție

Marius Ungureanu dă și exemple concrete de persoane, care au contribuit cu sume de bani la Vasile Marica și au fost promovate în funcție, de-a lungul timpului:
- Robert Cristoi - numit șef de vamă la Giurgiu (actualmente, prefect al județului Giurgiu);

- Alin Pilcă - promovat șef al Biroului Vamal Constanța și director al Direcției Regionale Vamale Constanța;

- Marius Făinărea - șef al Brigăzii de Supraveghere Vamală Constanța;

- Dan Ioan Regman - fost consilier al lui Nini Săpunaru, director al Direcției regionale Vamale București, lider de sindicat auto-suspendat din funcție și angajat al Sindicatului „Unirea", fost consilier al ministrului Finanțelor Publice, Sebastian Vlădescu;

- Marcel Mutescu (vicepreședinte la nivel național al Sindicatului „Unirea") promovat din 2005 director la Direcția Proceduri Vamale din cadrul A.N.V., autorizând comisionarii în vamă, firmele de duty-free și diferite operațiuni vamale;

- Romeo Zaharia - fost lider la nivelul Direcției Regionale Vamale București și director adjunct la Vama Ploiești;

- Liviu Durbac actualul șef al Biroului Vamal Constanța, numit în funcție prin înțelegerea dintre Vasile Marica și Eugen Bogatu.

Marica, prin șeful Agenției Naționale a Funcționarilor, controla promovările în funcții

Prin intermediul fostului Secretar general al Agenției Naționale a Funcționarilor Publici, Gheorghe Stambelu, Vasile Marica controla numirile în funcțiile de conducere, atât din vămi, cât și din alte instituții publice.
În anul 2005, prin influența lui Vasile Marica, Gheorghe Stambelu a fost numit director al Direcției Resurse Umane din autoritatea vamală. Odată cu preluarea atribuțiilor de numire a șefilor și directorilor de vămi de către A.N.A.F., Gheorghe Stambelu a fost avansat director la Direcția Resurse Umane din această instituție.

Ungureanu mai declară că persoanele susținute de Vasile Marica aveau întâietate în numirile pe funcții chiar înaintea propunerilor făcute de prefecții județelor.

Jurnalisti platiti de Marica?

De față cu fostul vameș, la mai multe întâlniri, Vasile Marica susținea că și-a făcut relații în mass-media prin banii și cadourile pe care le-a oferit, precum și prin mesele de la restaurantele de lux.

Regina NU este Marica

Șeful sindicatului ProLex, Vasile Lincu, a declarat că "regina" de pe tabla de șah nu este Vasile Marica, acesta fiind doar coordonatorul "caracatiței".
neumann
QUOTE(corbex @ 15 Feb 2011, 21:13)
Daca se impute treaba, trebuie sa fac un timbilding cu Vijelie, sa stabilim ce e de facut.
*




QUOTE(DragosP @ 15 Feb 2011, 21:42)
Un autodenunt? nedumerire.gif
*




O autostrada? wub.gif
dandee
eu nu cred ca el e varful! argumentul logic este: mai facea el panarama de la Min. de Finante daca se stia cu musca pe caciula? era suficient de prost pt a face asta?
eu cred ca este o miscare a infractorului numit basescu impotriva dusmanului poporului! (tipic anilor '50)
vi_escu
Faza cu autodenuntul e cam... asa! Se practica si tactica "da-l in gat pe ala ca iei mai putin". E mai greu de crezut ca spaga merge la sindicat si nu la sefi.

La noi la o filiala a fost o spargere acu cativa ani. S-a ciordit o imprimanta defecta si un scaner. Dupa un timp vine politia cu unul sa faca reconstituirea. Habar nu avea ala ce si de unde a furat, mai mult ii explica politistul cum a procedat.
george_scala_2004
QUOTE
"Eu stiu cat produce si cum produce (fiecare șef de vamă - n. mea). Sa aiba grija - si noi suntem pe fata pamantului si nu sunt singuri. De acum trebuie sa imparta..." - zicea Marica. "Dai in mine, dai in fabrici si uzine..." - recita el amenințător.

Făcând parcă o repetiție pentru seara asta, când l-a acuzat public pe vameșul trădător că făcea trafic cu stupefiante, Marica amenința încă de atunci cu arma drogului: "Daca nu joaca cum trebuie de acuma si cum spun eu - ti-l fac varza. Ii fac si cu stupefiante, cu de toate ii fac".

Hoffa din vama lui Dinu, Marica i-a scos atunci pe toți șefii din vămi pe centură. I-a scos la produs pentru că altfel, zicea el în cască, dracii îi ia! "Ma apuc de ei iar. Tu crezi ca mai e vreunul care sa se puna cu mine acuma, in clipa asta? Dracii il ia. Trebuie sa produca. Poate el sa produca? Daca nu produce zilnic, a doua zi l-am facut."

Dacă vreunul dintre centuriștii lui Dinu Vamă nu se supunea lui Don Marica îl lua "la ciocane", orice o fi însemnand asta. "Aici, la Bucuresti, fac tot. Intai dau ciocane de la Bucuresti si apoi vin si-n zone si pun, am facut hotarare de consiliu, toti liderii mei vorbim aceeasi limba. Dau ciocane, primesc materialul, fac conferinta de presa si fiecare il citeste".

Dacă nici după ce le dădea ciocane centuristelor din vămi, nu obținea taxa de protecție, se ducea la mogul. "Realitatea TV e a mea. Acuma, cat de cat il am si pe Voiculescu, ma duc si la Antena 1. Liviu Luca, care e frate cu DIP-ul"...

Într-un târziu, ca să fie sigur că vameșul turnător Ungureanu (cel care avea să comploteze un deceniu mai încolo cu Băsescu, pentru a-l discredita), nu-l trage în piept dându-i doar 2500 de dolari lunar, Hoffa de Vama întreabă: "Care-i marja? Cat? " La una 1500, o data 2000" - vine răspunsul. "Pe tura, pe ce?" "Pe vamă" - i se răspunde prompt. Deci Ungureanu de la Mocănașu era extrem de generos... 

Iată, mai jos, ce spunea acest Hoffa de Vama, la o teleconferință cu un interlocutor misterios și un nelipsit reportofon de serviciu pe fir.

"Am cheltuit si ultimele resurse ale mele SA PLATESC PRESA!"

Interlocutor: Ba, ce faci, ma?
Vasile Marica: Buna, mai. Nu inteleg...
I.: Pai, cum poate sa inteleaga? Dobitocul asta m-a lasat... si auzea, era langa mine, intelegi, vorba aia, e baiatul nostru...
Marica: Aaaa, am inteles! Hai sa-ti dau o masa, ceva. (...) Stateau cu capul asa spre "Baia Mare" si vorbeau cu mine, fugeau in colturi. Stiam ca le-ai aranjat (n.n. - examenul), stiam cum, pe ce filiera, dar nu m-am bagat. Un pic de respect. Iar acuma sa-i scoata pe oameni din sindicat (...). Macar un telefon sa dea, mai...
I.: Nu te... nu are cum.
Marica: Bai, eu am doi ani de zile de cand am stat cum am stat si ei au produs, intelegi? Au produs, mi-au scos lumea din sindicat. Sunt prietenii tai, n-am nimic, dar...
I.: Hai. mai (...) e al meu.
Marica: Eu ti-am zis, am cheltuit ultimele resurse ale mele sa platesc presa. Sa platesc toate, sa pot sa fac sa ajung aici, sa-l f... in gura pe asta. Ca l-am f... in gura pana la urma. Cat e el de tare si... a fost si conjunctura de asa natura, dar l-am f... in gura. FARA MINE NU SE FACEA, daca nu eram eu, "Sageata Albastra".
I.: Dar astia cel putin nu sunt aia raii, sunt altii care... ei iti dai seama ce-or sa faca...
Marica: Eu nu mai sunt prost. Am trait doi ani de cumpana in viata si nu mai sunt prost sa ma duca fiecare cu vorba. Eu stiu cat produce si cum produce. Sa aiba grija - si noi suntem pe fata pamantului si nu sunt singuri. De acum trebuie sa imparta...
I.: Da, mai, e clar...
Marica: Indiferent cine e la putere, trebuie sa imparta... ca, daca nu, le vine randul! Dai in mine, dai in fabrici si uzine...
I.: La partid...
Marica: Stiu totul despre dl director, sa ti-l bag in carti?
I.: Acolo am tot!

"Trebuie să-mi recuperez investiția și să scot mai mult!"

Marica: Pai, trebuie sa mi le dai.
I.: Am totul, dar nu le am la mine, ti le dau prin fax.
Marica: Mai, nene, nu poti asa. Eu mi-am tocit nervii atata...
I.: Stiu, ma...
Marica: Si ii dadeau lui asta la cotizatii ca sa ma omoare. Acasa nevasta-mea a nascut fortat ca mi-a amenintat-o cu telefoane... cutare, in fata la fiecare apartament al vecinilor mei au spus ca sunt derbedeu, ca sunt golan, la parinti acasa. Adica am trecut prin momente grele... Eu, una ca trebuie sa-mi recuperez investitia si doi - sa scot mai mult... Daca nu joaca cum trebuie de acuma si cum spun eu - ti-l fac varza. Ii fac si cu stupefiante, cu de toate ii fac. Care-i problema? Sunt organizat, ma. Am facut-o pe naivul si pe prostul, dar nu mai merge. Gata! De acuma am dat drumul la gaste!
I.: Da' asta nu-i al lui?
Marica: Cine?
I.: Care e acuma...
Marica: Pe mine nu ma intereseaza al cui e. Tu crezi ca ma intereseaza al cui e? Tu crezi ca mai conteaza cine e asta? (n.r. - este vorba de noul director al DSV, Teodor Tanasescu). Ma apuc de ei iar. Tu crezi ca mai e vreunul care sa se puna cu mine acuma, in clipa asta? Dracii il ia. Trebuie sa produca. Poate el sa produca? Daca nu produce zilnic, a doua zi l-am facut. A doua zi l-am facut, ca stiu tot. Stai sa vezi ce stiu de la Nadlac (...). De-aia nici nu vorbesc despre ei, pe aia ii cacalesc!
I.: Aia m-au facut pe mine la inceput...
Marica: Daca imi dai tot despre ei, saptamana asta fac conferinta de presa, cu Giurgiu, cu Nadlac, cu astea. Saptamana viitoare e serial, ma bag peste ei, da-mi tot. Unde stau, ce case au. Tot!
I.: Nu vii pe zona?
Marica: Aici, la Bucuresti, fac tot. Intai dau ciocane de la Bucuresti si apoi vin si-n zone si pun, am facut hotarare de consiliu, toti liderii mei vorbim aceeasi limba. Dau ciocane, primesc materialul, fac conferinta de presa si fiecare il citeste. Nu se poate, ma, suntem organizati. Asta a fost un balaur mare, balaur mare-mare.
I.: Cu Tanasescu (n.n. - actualul director general al DSV) se intelegea bine.
Marica: Cu lovelele se intelegeau.
I.: Pai si cum l-a lasat asa...?
..............
I.: Dar el ce era cand eram noi?...
Marica: Era vames la Gara de Nord.
I.: Si el e vicepresedinte pe Bucuresti la PSD?
Marica: Nu ma intereseaza, mi se rupe-n paispe mie. Daca vreau sa fac cariera nu am decat o singura solutie: sa dau in toata lumea si sa ma ridic cu imaginea asta pozitiva pe care mi-am facut-o. Dau in cine trebuie... in cine nu...! "Realitatea TV" e a mea. Acuma, cat de cat il am si pe Voiculescu, ma duc si la Antena 1.Liviu Luca, care e frate cu DIP-ul.

"Care-i marja?"

I.: Cum facem cu astia?
Marica: Tu faci acolo, dar... am datorii mari.
I.: Ce sa le spun?
Marica: Am datorii mari, nu ma intereseaza, tu faci acolo. Cat dau?
I.: Jumatate din cat fac...
Marica: Ce inseamna jumatate?
I.: Depinde de vama.
Marica: Care-i marja? Cat?
I.: La una 1500, o data 2000.
Marica: Pe tura, pe ce?
I.: Pe vama.
Marica: Pe vama?
I.: Da, pe vama.
Marica: Bai, sa stea linistiti acolo.
........
Marica: Ajungeau la Adi. Daca ii mai da ceva ii omor si pe ei. Acum ii suni. Ba, lui ala nu-i mai dati nici un chior. DACA II MAI DA CINEVA VREUN CHIOR IL OMOR. Eu ii apar, Dinu vroia sa-i dea pe toti afara... si am mai cheltuit si doua sute de mii de PARA ca sa am loc acolo. Deci da-i, mai, da ceva lu' ala sa uite... nu-i mai da nimic. (...)
.........
Marica: Nici nu mi-ai dat sa-l rad.
I.: Am sa-ti dau.
Marica: Da-mi si ti-l fac varza.
..........
Jigodie...ala trebuie luat gatul!

Marica: Deci de asta te-am chemat, asta am vrut sa-ti spun.
I.: De Stefi, de Gabi, pot sa ma bag si pentru Nicu.
Marica: Care Nicu?
I.: Campeanu. Care e la Moravita, dar acuma e la Turnu.
Marica: Jigodie... eu am referinte negative despre el. Ala trebuie luat gatul. Du-te si spune-i sa refaca sindicatul acolo, altfel ii iau gatul. Ii dau termen pana saptamana viitoare.
I.: El e la Turnu, ala e la Varsand, asa ca...
Marica: Lasa, ma, da telefon, ce... daca nu, il impusc in gat. Bai, vorbim serios sau... ii dai termen pana saptamana viitoare, joi, daca nu ii dau la cap.
I.: Deci Stefi, Gabi, Emil - si-l pun si pe el sau...
Marica: Cine garanteaza pentru el? Pe astia doi ii cunosc...
I.: Eu am lucrat 20 de ani cu el.
Marica: Ma, garantezi tu pentru el? Nu vorbesti in numele meu. Sa nu aud numele meu pe acolo ca ma deranjeaza.
I.: Nu! Cu astia imi permit...
Marica: Spui, ba... la partid, mergem la partid cu lovele si cu asta-basta. Baiatul la Moravita, daca pana joi nu face, il bag cu materialele de constructii care a facut trafic si cu ce a facut in gara...

( Stenogramă publicată de cotidianul ROMANIA LIBERA, 20 februarie 2002, pag. 1, preluată, o lună mai încolo și în Jurnalul Național, semn că încă nu-l avea pe Dan Voiculescu )


http://badeadan.blogspot.com/2011/02/steno...don-marica.html

tare de tot don' basilo, nu ?

bion
Da pe nenea asta jurnalist de investigatii( asa peste noapte din dascal de aritmetica) de ce il tine base in brate ca pe Nutzik. unsure.gif Cam pute rau afacera asta cu vamile. wink.gif
zanzie
QUOTE(presa)
Fostul șef al Poliției Române apără un vameș arestat pentru șpagă, cu casă în Germania

Trecut în avocatură, chestorul Florin Sandu, fost șef al Poliție Române, a apărat vineri, în fața judecătorilor Înaltei Curți de Casație și Justiție, pe unul dintre vameșii arestați în lotul "șpagă la vamă", săltat săptămâna trecută la Vama Moravița.

Boșii clanurilor țigănești din Timișoara, apărați tot de Sandu

Vameș săltat pentru mită: "Sexul și șpaga sunt reginele vămilor din România"




http://www.adevarul.ro/locale/timisoara/ti..._430157305.html
radian
Stai nitel. Florin Sandu ii apara pe respectivii nu in calitate de fost politist ci in calitate de avocat. Practica cumva ilegal avocatura? Daca nu care-i problema?

Orice inculpat are dreptul legal ca interesele sa-i fie aparate de un avocat.

Ce ti se pare ilegal sau imoral aici? Ca-l cheama Florin Sandu? Ca a fost politist? Ca omul isi face treaba pentru care este platiti si isi apara clientul?

Crezi ca ar fi mai bine sa ne intoarcem in Evul mediu, unde popa decide cine-i vinovat iar opinia publica duce sentinta la indeplinire in piata publica cu ajutorul unei roabe de bolovani?
ady77
Daca a fost seful Politiei Romane, trebuia sa stea dracului linistit, sa astepte sa-i taie astia pensia wink.gif Atunci il luam la baza ca de ce asteapta pensia tongue.gif
corbex
QUOTE(bion @ 20 Feb 2011, 01:55)
Da pe nenea asta jurnalist de investigatii( asa peste noapte din dascal de aritmetica) de ce il tine base in brate ca pe Nutzik. unsure.gif Cam pute rau afacera asta cu vamile. wink.gif
*


Adica ii acuza astia de spaga precum inchizitia, pe vremuri, de vrajitorie si ei, fete mari?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.