Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Un frumos " ac de par "
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Clipuri video
Yutcaru
&feature=fvwrel
klaus
Dar unde o fi, ca am impresia ca nu respecta o gramada de norme in constructia drumurilor.
h3roin
Iti sta inima numai cu gandul la haul ala. Pe de alta parte mai trebuie sa fi si sofer biggrin.gif
Victoras2001
Dooooamneee Maica Domnului!!! Au lasat 2m de "refugiu" ca altfel nu mai trecea nimeni pe acolo. Isuse. blink.gif blink.gif blink.gif
codru50
QUOTE(klaus @ 15 Feb 2011, 18:41)
Dar unde o fi, ca  am impresia ca nu respecta o gramada de norme in constructia drumurilor.
*



Cei de pe iutub zic ca e Trollstigen din Norvegia.
BZN
Nu exista asa ceva. wacko.gif
Victoras2001
Nu pot sa cred ca-i in Norvegia. N-are cum. Totusi ala care a facut comentariul e din Norvegia.

15 Feb 2011, 18:20:
http://maydayfund.com/Blogpage.html?page=1
BZN
Ba da, sunt poze destule pe net. Insa TIR-ul ala n-avea cum sa fie acolo, vehiculele mai lungi de 12,4 m n-au voie pe acel drum.
LuluMOB
Si totusi, prin Alpi nu e chiar ceva neobisnuit un drum din asta. Neobisnuita e prezenta tirului. Insa autocare destul de mari poti sa vezi, si garantat trece la fel de greu. Oricum, altcineva nu mai are loc, nici macar o bicicleta.
Pe Gavia -care e cumva in continuarea Stelvio- sunt portiuni superbe si salbatice pe care nu incap nici doua Tico.
Iar pe Staller Sattel, la granita Italo-Austriaca, trecerea se face alternativ, cu semafor: vreo trei sferturi de ora pe sens; motivul e acelasi, multe portiuni foarte inguste, pe care nu incap 2 masini.
Pe drumurile alpine impadurite exista chiar practica de a claxona inainte de curbe pentru ca efectiv nu vezi nimic si latimea nu permite trecerea a doua masini decat cu mare atentie.

<span class='edit'>15 Feb 2011, 19:40:</span>
LE: Asa arata Gavia, filmul e pe urcare din Sud spre nord:


15 Feb 2011, 19:49:
Na ca l-am gasit, stiam eu ca parca l-am pozat:

user posted image
Lex Luthor
Acum o sapatamna am fost in Austria, in Tirolul de est si intr-o zi ne-a venit cheful sa mergem la Venetia prin Alto Adige.

Este o portiune de drum la granita italo-austriaca (intre San Candido si Cima, prin pasul M.Croce - Plöckenpass) care este absolut bestiala. Transfagarsanul e mic copil pe langa acest drum. La un moment dat esti anuntat ca urmeaza 16 curbe in ac de par. Credeam ca nu se mai termina. Pe langa cele 16 au mai fost inca vreo 20 nesemnalizate ca fiind foarte periculoase

Drumul arata cam ca in clipurile urmatoare:



Desi era zapada mare si foarte frig nu era nici un pic de zapada sau de gheata pe sosea.

Oricum e o experienta care merita facuta macar o data in viata. R biggrin.gif ecomandat amatorilor de senzatii tari.
janos
Confirm cele scrise despre Gavia, dar sa nu uitam nici de Passo della Foppa - Mortirolo care este la aprox. 30 km de aceasta cat si la 50 km de Stelvio.
ipiq
lex luthor: daca continuai spre Cortina D'ampezzo (venind dinspre Lienz) aveai doua portiuni unde trebuia sa dai prioritate schiorilor! radmasa.gif (partia se intersecteaza cu drumul... trec ei, treci si tu biggrin.gif)

frumoase zone!!!
Lex Luthor
ipiq: cand ne-am intors am luat-o pe celalalt drum, prin Cortina D'Ampezzo. Extraordinar drum si pe acolo, un pic mai lung decat cel prin Passo M.Croce, dar mai usor, cu multe tuneluri.
adi_ar
QUOTE(Lex Luthor @ 15 Feb 2011, 20:19)


testimonio .. Vittorio a zbaliato la strada! radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.