Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: SCHENGEN
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
rue
un sondaj de sezon
Markos
Nu intram în Schengen asta, dar iesim din recesiune, dupa cea mai grea perioada economica din ultimii 80 de ani (asa am citit)
kxz
Bulgaria se pare ca nu o sa fie gata cel putin pana la vara si noi nu putem intra decat impreuna cu ei.
klaus
Eu cred ca nici la toamna nu intram in schengen.
daniM
Cand vei vinde Posta Romana la Deutschland, atunci o sa intri,ce dracu"'nu intelegeti ?Asta e miza!
kxz
... si oricum ce mare scofala si schengenul asta? ne-am obisnuit sa fugim cu limba scoasa sa intram si aici si acolo, oriunde e de intrat hop si noi.
DragosP
Eu cred că nici la toamnă nu ieșim din criză.
ady77
Care e "optimistul" de a votat da? Iesim in toamna din criza, dar deja vom fi intrat in alta criza in vara wink.gif
kxz
oricum pdlul a luat imprumutat banii aia, incat varfurile de plata sa fie in 2013 si 2014. adica dupa alegeri. deci oricum ne asteapta zile ani grei.
au calculat ei ca in anul electoral sa fie mai bine, ca dupa aia, potopul. daca ies tot ei, oricum nu mai conteaza, or sa se descurce, ca doar o sa aiba 4 ani in fata, daca nu ies si mai bine, sa se descurce ceilalti si ei or sa critice din opozitie ca ce conducere proasta a venit si cum e rau in tara.
rue
pai apartenenta la Schengen arata ca suntem o tara sigura, mai civilizata, mai reglementata.
prin eliminarea frontierelor cu care vesticii nu mai sunt obisnuiti se incurajeaza turismul in ambele sensuri.
Daca dai de o acritura de vames sau politist de fr pus pe imbogatire crezi ca mai calci in Ro si mai spui la altii sa mearga?
Sa nu uitam ca acum avem nevoie la copiii pana la 14 ani sa le facem pasapoarte ca sa i scoatem din tara.
kxz
tu iti inchipui ca la intrarea in schengen astia desfiinteaza celelalte frontiere?
ai idee ce "securizata" e frontiera de est?
si la urma urmei ungaria intrase in schengen si austria oricum controla actele.
LuluMOB
Da, din cauza Bulgariei nu intram. Ca altfel am fi intrat sigur.
Si desigur ca la asta se adauga imperialismul germanilor, care nu ne-ar primi pana nu le dam posta nici in ruptul capului. Oare la cine o fi mai bine sa ajunga, la nemti, la Voiculescu sau la Vantu?
Din recesiune iesim cam o data la trei luni. Cam ca aia care se lasa de fumat zilnic.
radian
QUOTE(LuluMOB @ 19 Feb 2011, 16:46)
... imperialismul germanilor..
*



Mda, n-am mai auzit de mutl expresia, ai dreptate, capitalisti imputiti in stare avansata de putrefactie. Decadenti ordinari. Si nu numai nemtii, si francezii, stiu eu sigur!

Ba, cum plm mea se face ca de cate ori suntem urecheati, o "incasam" pe nemeritate?
corbex
QUOTE(LuluMOB @ 19 Feb 2011, 17:46)
Cam ca aia care se lasa de fumat zilnic.
*


Sa nu exageram! Eu ma las lunar. Imediat dupa salariu.
crintea1949
O INTREBARE. DE UNDE VA FACE ROST DE BANI SA RETURNEZE IMPRUMUTURILE PLUS DOBANDA?
O SOLUTIE NATIONALIZAREA CASE, PAMANTURI SI VINDEREA LOR CATRE CEI CARE AU EURO DOLARI LIRE STERLINE.
IN TARA SE PRODUC ACESTE VALORI DIN CARE STATUL SA FACA ROST DE BANI?
klaus
Nea Crintea, lasa clondiru' ca nu-ti face bine!
corbex
QUOTE(crintea1949 @ 19 Feb 2011, 22:01)
O INTREBARE. DE UNDE VA FACE ROST DE BANI SA RETURNEZE IMPRUMUTURILE PLUS DOBANDA?
O SOLUTIE NATIONALIZAREA CASE, PAMANTURI SI VINDEREA LOR CATRE CEI CARE AU EURO DOLARI LIRE STERLINE.
IN TARA SE PRODUC ACESTE VALORI DIN CARE STATUL SA FACA ROST DE BANI?
*


Baga-mi-as! M-a pus dracu' sa string in franci elvetieni!
bion
Am si io o opiniune :plwa shengen .Vivat base &pdl si noul pm care tre sa spele chilotii guvernarii sa miroasa a flori de alegeri( de-ar mirosi a crizanteme)
rue
QUOTE(kxz @ 19 Feb 2011, 16:09)
tu iti inchipui ca la intrarea in schengen astia desfiinteaza celelalte frontiere?
ai idee ce "securizata" e frontiera de est?
si la urma urmei ungaria intrase in schengen si austria oricum controla actele.
*




eu vorbeam de frontiera de vest cu Ungaria, e absurd ce spui tu de toate frontierele Romaniei. Inseamna ca faci mari confuzii inclusiv intre UE si Schengen pt ca granitele Ungariei cu Austria nu au mai fost dupa ce HU a intrat in sch.
kaspersky
@rue: mda, frontiera de vest (cea cu ungaria) se va desfiinta, dar pentru asta ar trebui ca frontiera de est sa fie securizata, nu "securizata" cum e acum, cred ca la asta se referea kxz.
@kxz: ungaria a intrat in schengen in decembrie 2007 (daca nu ma insel) or io nu tin minte sa se fi controlat actele la granita austro-ungara dupa acea data
kxz
ok, inseamna ca tin eu minte gresit.
oricum, daca astia au de gand sa lase vama ultima la noi, e jale.
la rusi vama e ca si cum nu ar fi, s-a intamplat sa intru si sa ies cu fiu-meu fraudulos din ucraina. am uitat sa-l declar la intrare in ucraina ca e cu mine si ca sa nu am probleme am tacut chitic si la iesire.
la romani aproape la fel, la intrare politistul de frontiera sta in ghiseu, tu-i dai acolo pasapoartele (in functie de ce treci ii pui acolo si traditia), pe care le iei vizate. nu iese un moment sa compare pasapoartele cu mutrele celor din masina. Daca esti primul pe banda, tu mai si opresti la vre-o 4 metri dupa chioscul lui, deci nu ar avea cum sa vada cine e in masina nici sa vrea.
efectiv intri mai usor in tara cu o persoana ilegala decat cu mai stiu eu ce marfuri.
radian
Mai au si vamesii ochiul format. Se uita si ei la om. Te-au citit din prima ca nu esti contrabandist si au avut incredere in tine. Ia sa fi fost Dragoselu in locul tau, il cautau si in roata de rezerva...
kxz
erau momente cand daca ma puneau sa dau ceva jos din masina, nu mai incapea sa pun la loc.
ce conta la ei era sa vada traditia. nici nu iti inchipui ce miscari de magician aveau sa faca disparuti banii lasati prin portbagaj. si asta care e la masina e vamesul, care habar nu are ce pasapoarte am dat la cel de la politia de frontiera.
argon
Nu am inteles ce v'ajuta jenghen asta, ce-i asa greu sa le areti boletinul prin geamul deschi domnilor vamesi?
kxz
nu ajuta cu nimic.
dar daca e de intrat undeva, tot romanul se inghesuie la intrare.
radian
Pe cei care vor sa mearga la munca ii ajuta.

Iar pe de alta parte, e vorba ca ne-au tras de urechi si ne-au tantit usa in nas, si asta doare cel mai tare...
kxz
si nu meritam? sincer, inca au rabdare infinita cu romania si romanii.
klaus
Avantajul e mai mult pentru transportul comercial (camioane) care nu pierd timpul la granite. La fel se intampla si pentru particulari, nu mai stai cu orele la granita (unde era cazul)
crintea1949
Herr Klaus, treci la intrebare si incearca sa raspunzi.Sectorul privat are capacitatea saa produca, astfel incat din taxe impozite si TVA sa se stranga ratele in mod curent.
bion
Apocalipsa e aproape. Crintea nu mai zgrie cu capslock unsure.gif
Marty
Dedia bion, io observai o similitudine, fie-mi scuzata impertinenta observatiei... Cit scrisesi matale cu caps, scrise si crintea. Sa fie de la Ginseng sau dela Omega 3? nedumerire.gif
neumann
eu ma-ntreb dolanescu cu ce mai scrie acu'. Creca pana acu scria tocu majuscule. Noroc ca zburatoarea asta mica s-a carat la timp de p'acolo, da altfel trebuia sa se roage de aia d-au capotat pn insula la mal ta.
yhattori
o sa intram cu plescait si-o sa iesim cu clefaitura.
Marty
QUOTE(neumann @ 22 Feb 2011, 21:06)
eu ma-ntreb dolanescu cu ce mai scrie acu'. Creca pana acu scria tocu majuscule. Noroc ca zburatoarea asta mica s-a carat la timp de p'acolo, da altfel trebuia sa se roage de aia d-au capotat pn insula la mal ta.
*


blink.gif O traducere se poate?
GBC
Ne ajuta Gou:

Dolanescu我不知道我寫了。中鐵說 Tocu案件至今。幸運的是這個小zburatoarea進行及時 p'acolo,是的,否則你應該祈禱自己的D -離島偽你罩。
rue
si daca ne trezim in schengen?
DragosP
O să fie invers ca-n visul lui Geană.
Markos
Da' Taromu' asta cand baga o cursa Bucuresti-Schengen? huh.gif
bion
Are dar tre` sa ai bilet porcotaliu biggrin.gif
rue
din cate stiu, maine 28 Martie se face evaluarea si se ia decizia... sa vedem!
kxz
Corupția și justiția, "fereastra spartă" a României
Franța: Bucureștiul nu va primi un termen de aderare la Schengen


România nu va primi acum un termen pentru aderarea la Schengen, așa cum a sugerat președinția ungară a UE, ci doar atunci când va fi pregătită, pentru că astăzi demonstrează că la frontiere și în justiție "încuietoarea funcționează, dar fereastra este spartă", a susținut ministrul francez pentru Afaceri Europene, în fața Adunării Naționale, pe 23 martie.

Ministrul Laurent Wauquiez a declarat că, din punct de vedere al rezultatelor efective, "trebuie să spunem că lucrurile nu sunt ușoare". "Sub aspect strict juridic, criteriile Schengen pot fi îndeplinite la un moment dat de cele două țări. Cu toate acestea, vă vedeți prezentându-vă în fața cetățenilor pentru a le explica că, în urma evaluărilor din cadrul mecanismului de cooperare și verificare, rezultă că în România și Bulgaria persistă o importantă corupție, dar că vom închide ochii la aceasta sub pretextul că au fost îndeplinite criteriile pur juridice ale Spațiului Schengen? Altfel spus, dacă încuietoarea funcționează, nu mai contează că fereastra este spartă", li s-a adresat Wauquiez deputaților.

"Da, România și Bulgaria au vocația de a adera, la un moment dat, la Spatiul Schengen. Aceasa este urmarea aderării lor la UE, dar insist: la un moment dat. Nu vom fixa un calendar artificial. Aceste țări nu vor adera în șase luni, nu în opt luni, ci atunci când vor fi pregătite."

"Revin la adevărata problemă (...) cea a criteriilor. Actualele criterii prezintă lacune în fața cărora nu putem închide ochii. Ele țin, spre exemplu, de cîte camere avem, de câți vameși sunt la frontiera, ele țin existența unor materiale, precum vehicule 4x4 pentru asigurarea protecției. În cazul acesta trebuie să existe și un sistem care să garanteze absența corupției, să asigure eficacitatea legăturii dintre vameși și aparatul judiciar și care să asigure cea mai mare transparență, fără de care criteriile fizice sunt artificiale. Atunci când vorbim de un lucru atât de important precum frontierele, nu ne interesează obligațiile ce țin de mijloacele materiale, ci obligația de a avea un rezultat."

"Poziția Frantei nu este singura de acest fel. Ne susțin Germania, Finlanda, Norvegia, Olanda, precum și alte țări care sunt foarte atente la acest lucru, precum Austria, care nu s-a exprimat oficial încă", spune Wauquiez.

http://www.cotidianul.ro/140899-Franta-Buc...are-la-Schengen
corbex
S-o ia la cioc! Un parlamentar UE corupt e austriac, celalalt, proaspar intrat in top, spaniol. Sa ne scuteasca cu Romania, de pus la gazeta de perete la "asa nu!".
kxz
Tu chiar ai senzatia ca suntem de pus la gazeta de perete la "asa da?"
neumann
QUOTE
Frica multor italieni este că vor fi invadați de africani, după ce ministrul Maroni a anunțat „un exod de dimensiuni biblice, poate chiar 50.000 de persoane, ȋn special din Libia”. Pare că s-a deschis cutia Pandorei, iar din ea a ieșit disperarea. Mărul discordiei este aruncat către Bruxelles, după ce ministrul de externe Franco Frattini a acuzat voalat că Europa nu face ȋndeajuns, sau aproape nimic, pentru a sprijini Italia ȋn fața crizei. Imigranții, la urma urmei, au ajuns ȋn Europa celor 27 de state, nu ȋn Peninsulă. Imaginile emigranților italieni ȋn America, acum două secole, sosiți cu cu valizele de carton pe insula Ellis Island, mulți dintre ei chiar sicilieni, nu și le mai amintește azi, aproape nimeni.


Sa-i dea afara din Schengen pe italieni, pana isi rezolva problemele. radmasa.gif
xcss
QUOTE
Imaginile emigranților italieni ȋn America, acum două secole, sosiți cu cu valizele de carton pe insula Ellis Island, mulți dintre ei chiar sicilieni, nu și le mai amintește azi, aproape nimeni.


Ba cred ca si le aminteste, cu durere in suflet si-o lacrima in coltul ochiului, FBI-ul.
corbex
Daca nu erau macaronarii, urmasii puscariasilor europeni ramineau fara statele lor atit de unite. Mafia i-a invatat disciplina managementului. Tot ei le explica si azi alora de la uasington cum trebuie sa functioneze un stat. Deci, da!
neumann
Pai de-asta s-au dus si zburatoarele noastre in francia, sa ii invetse p'aia de la reno management!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.