Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tigari rulate manual
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
radian
Fumati careva astfel de tigari? Ma refer la tutunul clasic, nu ma intereseaza jointuri, etnobotanice sau alte minuni de astea.

M-a servit un amic cu o astfel de tigara si chiar mi-a placut. Isi luare pachetul de tutun din Ungaria cu 8 lei (40 g), 1,5 lei pachetul de foite, si zicea ca ii ies in jur de 60 - 65 tigarete (adica, cota pe 3 zile).

Markos
tataie, baga nani icon_mrgreen.gif
Filip
Pai si filtru au? Sau sunt ca tigarile Marasesti... Oare merge adaptor d-ala cu filtru, gen pipa...
bion
Am dohanit si de acelea copile. Am avut si o tabachera shpetziala care cand o inchideai facea o tigareta dupa ce pozitionai foita si tutunu intr-un locas. Am avut si niste hb cu filtru gata formate avea un fel de plwa cu tragaci si o umplea cu tabac.
Cand eram mai jr. se gaseau la tutungerii foite si tutun. Nu am reusit performanta sa fac o tigara numai cu o mana . Foarte importanta eral limba trasa la urma pentru lipire si umezire a amestecului ca sa arda cu jar.
Ce destept sunt, nu stiu cum de ma mai suport rolleyes.gif
Care ai fumat cu shpitz (sipca) biggrin.gif
bucatzel
decat sa muncesc la fel ca un negru pe plantatie pentru o tigare fara filtru, mai bine caut carpati .

Am mai fumat de la prieteni care faceau de-astea. erau ok, dar ieseau mai subtiri, ceea ce mi se parea enervant. Tot enervant era si ca ieseau mai aerisite, daca nu erai f.f.f.atent.

Oricum, toti care-au fumat de-astea au trecut prin urmatorii pasi.

1. Se ruleaza cele mai ciudate tigari posibile. 1 saptamana.
2. Se ruleaza tigari ok, incepe lauda la prieteni. 1 luna.
3. Se cumpara divaisuri aditionale, tabachere, tutun rezerva. 2-6luni.
4. Isi baga .... in el rulat zilnic, si fie se lasa, fie trec inapoi la tigari regular obisnuite.

QUOTE(bion @ 20 Feb 2011, 01:03)
Care ai fumat cu shpitz (sipca) biggrin.gif
*


Am incercat si de-asta prin facultate. N-au rezistat prea mult, ca aveam tendinta sa le rontai in timpul cursurilor tongue.gif
radian
Pilifule, nu ai tu ani de viata cati ani am eu de fumat tigari fara filtru. Si numai fumez fara filtru de vreo 10 ani...

Am gasit la un flacau din Satu Mare la 15 lei pachetul de tutun, sa vad daca accepta comanda de doar un singur pachet...

Pai, as zice ca "limba" aia trasa e importanta, ca renunt la tigarile lipite cu adezivi.

Bucatzel, pai tocmai asta-i sarmul, sa ti le faci manual. Daca imi trece intr-o luna sau nu, ramane de vazut, desi, cand voi aparea prima oara la carciuma cu asa ceva, sigur o sa trebuiasca sa le fac cate o tigara la jumatate din clientii... biggrin.gif

Am fumat si cu sipca, era un nene inainte de '89 care le facea din lemn de cires, si le vindea in piata, mai nasol era ca, dupa cateva "Carpati fara" putea mai tare ca o scrumiera cu 30 de chistoace in ea.
kum
FUMATUL UCIDE!!





































tongue.gif
Shush
QUOTE(Filip @ 20 Feb 2011, 00:57)
Pai si filtru au? Sau sunt ca tigarile Marasesti... Oare merge adaptor d-ala cu filtru, gen pipa...
*



Se gasesc si filtre de cumparat.

Principalul avantaj e ca cica tutunul asta nu contine toate "chimicalele nocive" din tigarile normale.
Alt avantaj e faptul ca fumezi mai putin ca nu ai chef de "rulat" oricand si oriunde smile.gif

Dezavantajul e ca trebuie sa te cari peste tot cu pachetul de tutun, foite, filtre si "aparat" de rulat
dragoselu
Da' voi nu stiati ca exista aparate de facut tigari? happy.gif Ia uite acilea: http://www.aparat-tigari.ro/aparat-tigari-c53.html , e vreo 15 lei.
Si aveti si cutii de vanzare pe care scrieti marca : DRAGOSELU : http://www.aparat-tigari.ro/cutii-de-tigari.html . Tuburi de asemenea.
Tutun vrac, hai, ca va aduc eu un balot, daca recunoasteti ca Moldova face parte din Romania. Luati un par si maruntiti frunzele de tutun aflate intr-un cearsaf facut bocceluta, iese o mama de tutun: tutun "batut"! smile.gif Apoi il puneti in aparat si gata, iese tigarea!
Victoras2001
QUOTE(Shush @ 20 Feb 2011, 04:19)
Dezavantajul e ca trebuie sa te cari peste tot cu pachetul de tutun, foite, filtre si "aparat" de rulat
*


L-as numi un avantaj, il transformi in tabiet. E o placere deosebita pentru un fumator sa stea lejer pe fotoliu si sa-si invarta, tacticos, o tigara.

Domn' profesor, de ce nu ma mai mir? Rahatu' ala postat de dumneata costa 115 lei, nu 15 lei. Exista dracovenii d-alea mult mai practice, mai simple si mai ieftine. Dar repet, spilul e sa o invarti singur. Dupa 30-40 de tigari, devine rutina. Sau tabiet. wink.gif
Otrava aia de tutun pe care vrei s-o aduci tu din Rep. Moldova, s-o dai dusmanilor. Un tutun de calitate e tratat cu miere, cu tot felul de fierturi si arome. Nu incape comparatie intre o tigara astfel facuta si una din pachet. Sub nicio forma. Acum exista tutun de stai cu nasu' numa-n punga.

Radiane, nu pricep de ce trebuie sa faci comenzi speciale. Bucurestiul e plin de tutun, de toate felurile. De la cel mai ieftin si prost la-d-ala de-mi vine si mie sa ma reapuc de mahoarca. icon_mrgreen.gif In alt oras chiar sa nu existe? blink.gif

Si-apoi asta, daca nu-i scapi si-o frunza adevarata, de aroma, asa ca dafinu-n fasole, n-ai facut nimic. tongue.gif
kxz
In general in strainatate se mai practica metoda asta, daca iti iei tu componentele si faci tigara, iesi la jumatate financiar fata de tigarile cumparate din comert. Evident, o practica romanii cand bate vantul in buzunare.
Marty
QUOTE(radian @ 20 Feb 2011, 01:10)
Am gasit la un flacau din Satu Mare la 15 lei pachetul de tutun, sa vad daca accepta comanda de doar un singur pachet...
*

Daca nu vrea ala, zi-mi si ma duc sa vad cit costa p-aici. Ti-l trimit cu posta. Sau il facem pe Pilif posta pin' la tine. wink.gif
Merced
Nu e totusi o varianta interesanta renuntatul definitiv la fumat? Nu ai fumat destul in viata asta?

Prima oara cand am vazut tigari rulate era prin 1995 , venise o ruda din Germania si d-alea isi facea. Tin minte ca tutunul avea o aroma misto, diferit de orice tigari de la noi, parca era tutun de pipa. Si le facea subtirele.
Faptul ca nu au filtru nu cred ca deranjeaza totusi pe nimeni, atata timp cat nu sunt excesiv de tari. Cu o tabachera ordinara pe care s-o umpli cu 10-15 bucati te descurci in majoritatea zilelor, ca sa nu stai sa rulezi pe unde ti se face pofta de una.

Dar ma repet, mai degraba te chinui o perioada si renunti la tutun in totalitate, dupa cateva luni vei simti pe pielea ta toata suita de imbunatatiri in calitatea vietii.
bogdan_dsn
Eu folosesc tutun, foite si filtre. Mie imi place mai mult gustul decat la celelalte normale. La inceput a fost mai greu sa fac tigarile si mi-am cumparat aparat rulat tigari dar apoi m-am obisnuit sa fac cu mana si ies ok. Pentru mine sunt ok ca asa fumez si mai putine ca nu am tot timpul chef sa imi fac tigara. Eu folosesc tutun Drum, e 4 euro in austria. Mai gasisem in tara pe cineva care vinde tutun cu 20 lei pachetul de 40g. Eu recomand pentru fumatorii care nu au de gand sa se lase de tutun.
corbex
Incearca pe okazii, au si tutun, si foite, si aparat de facut tigari. Cele mai multe soiuri sint aduse din ungaria, dar tutunul brut presupun ca-i olandes
http://www.okazii.ro/cautare/tutun.html
tribunul
QUOTE(kum @ 20 Feb 2011, 02:17)
FUMATUL UCIDE!!
tongue.gif
*



Asa nu-i sperii.


Fumatul produce impotenta.
corbex
Asta nu-l mai sperie de mult.
argon
Been there done that, cum zice englezu?
Marty
QUOTE(kum @ 20 Feb 2011, 02:17)
FUMATUL UCIDE!!
*

QUOTE(tribunul @ 20 Feb 2011, 10:46)
Fumatul produce impotenta.
*

QUOTE(argon @ 20 Feb 2011, 11:06)
Been there done that
*

Deci lu' Fibra fumatul i-a ucis cariciu' si l-a lasat impotent! unsure.gif
argon
Eu nu am fumat niciodata, tre sa fii defect sa-ti bagi fum in plamani cu buna stiinta.
Filip
Cum mai era cealalta replica a ta: "Numai fomistii n-au garaj la masina..."
tongue.gif
nalodaniel
unde gasesc unde gasesc unde gasesc ?!! icon_mrgreen.gificon_mrgreen.gificon_mrgreen.gif
AmunDei
In carrefour, la imedio, unde se vand reviste, au tutun + foite + aparat. Da is cam scumpe daca vrei sa fumezi de astea in loc de tigari normale (40-50 lei pachetul de 40g). Se gasesc si mai ieftine pe tobaccoshop.

Spor la research wink.gif
tribunul
Garaj? doar in Deva.
ady77
QUOTE(Marty @ 20 Feb 2011, 11:13)
Deci lu' Fibra fumatul i-a ucis cariciu' si l-a lasat impotent!  unsure.gif
*




QUOTE(argon @ 20 Feb 2011, 12:01)
Eu nu am fumat niciodata, tre sa fii defect sa-ti bagi fum in plamani cu buna stiinta.
*


Deci e impotent, dar nu de la fumat tongue.gif biggrin.gif radmasa.gif
sorin1983
QUOTE(kum @ 20 Feb 2011, 02:17)
FUMATUL UCIDE!!
*


si trenul...
kaspersky
magazin online din ungaria. trimit si in strainatate (8000 HUF transportul), daca va stringeti mai multi sau daca aveti cunostinte in HU care sa va comande si apoi sa va aduca produsele cred ca iesiti mai ieftin decit daca ati cumpara din RO
kxz
la noi vad ca sunt preturi de lux.
daca aveti prieteni prin strainatate, vorbiti cu ei.
daca imi aduc bine aminte, in italia, de exemplu, punga aia de 40 de grame de tutun era 3 euro si ceva. hartia de ambalat e foarte ieftina, nu mai stiu aparatul ala de facut tigari.
Shush
Aparatul ala pus de Dragoselul e de "umplut" tigari nu de rulat
Asta e un aparat de rulat : user posted image
Costa cam 10 lei.
O cutie de tutun e in jur de 20 de lei, foitele pana in 2 lei si filtrele sunt vreo 10 lei 200 de bucati
Victoras2001
Corect.
Merced
La banii astia se vede ca balesti dupa tutun, barbarule! blush.gif
Victoras2001
Cine ma?
radian
Gata, facui aprovizionarea...

Pachet de 40 g, Red Bull, light, 39 lei. Cam scump, dar, eram curios cum is.

Mi-am gasit si de unde sa cumpar pe termen lung. Uitasem ca am o verisoara care locuieste in HU si lucreaza in Oradea. Imi zicea ca pachetul de 160g, Sopianae light +tuburi cu filtru, din care ies echivalentul a cca. 12 pachete de tigari = 35 lei.
AmunDei
Daca gasesti, pe viitor, cauta sa fie si aromat; in felul asta va mirosi a narghilea tongue.gif
Marty
QUOTE(radian @ 20 Feb 2011, 17:37)
Gata, facui aprovizionarea...
Pachet de 40 g, Red Bull, light, 39 lei.
*

ALA SE BEA, NU SE FUMEAZA!!!!!! doh.gif
ady77
Cu visichi.
Marty
Uiski se bea simplu, nu se amesteca decit cu gheata sau cu apa rece de izvor!
radian
Tehnica rularii mai trebuie exersata nitel...
Lostboy
Dacă scoate fum e de bine.
cristyz
Nu mai bine folosesti tuburi impreuna cu un aparat pentru injectat?
Merced
Decat filtre dubioase la duzina, mai bine fara, parerea mea...
ady77
Ce stii tu, ca tu nu esti fumator wink.gif
Merced
Sunt fost fumator. Tu vorbesti, care ai ramas dependent de pufuleti dupa ce te-ai lasat? 04.gif
Bine ca nu m-a dus capul la tutun d-asta adus de afara si dracii d-astea de foite inainte sa ma las, ca o reducere de la 11 lei pe zi, la 3 lei si ceva in banii cheltuiti pe acest viciu nenorocit ar fi putut sa ma convinga sa continui.
radian
QUOTE(cristyz @ 20 Feb 2011, 22:43)
Nu mai bine ...
*



Urmeaza bre, mi le-am comandat din Hu, ca au preturi mai "prietenoase".

Ca veni vorba, tot mai ninge la Cluj? biggrin.gif
ady77
Nu-l mai intreba, ca asta iti raspunde tongue.gif radmasa.gif
bion
Bre v-am zis ca am testat metodele de mai sus. Ale cu plwa aia de indesat tuburi e o porcarie.Cele mai cinstite erau ale facute ad labam si linse dar nu am reusit sa deprind arta. De lene mai bine cumparam mahorca de fabrica.
Radiane, Sopianele alea sunt niste kkturi.
Ce e la Cluj? unsure.gif
radian
Nu stii ce-i la Cluj??? Cred ca esti singurul...

http://www.daciaclub.ro/Ningeee-page-103-t9027-s3060.html

Hmmm, referitor la Sopianae, nu stiu ce sa zic, astept sa ma conving singur. Am de ales intre "inversa" ta, fost fumator (daca e doar propaganda antifumat?) si recomandarea unui unchi care are in spate 45 de ani de fumat, si stie ce vorbeste... biggrin.gif
bion
Bre bozgorii aveau tigari f. proaste si nu cred ca s-au desteptat.Uite o mostra cu puturosh cigaretta [attachmentid=1627698807]
Eram curios de Cluj ca de doua zile nu se mai raporteaza nimic. Or fi intrat ungurii unsure.gif
radian
Poza aia ai gasit-o in arhiva personala? Oare se mai fabrica mahoarca de aia? Da, nici tigarile Sopianae de acum 10, 15 ani nu erau cine stie ce, un fel de Snagov de-al nostru, in schimb am inteles cu tutunul pentru rulat ar fi destul de reusit.
Lostboy
Nu mai bine vă cumpărați un pachet de țigări rulate deja și aveți timp și de o bere și de un film bun?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.