Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Regasire...
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
garlic_dog
right here


E?
l@u
ai tras ceva pe nas ?
kxz
nu, s-a inscris in concursul acela pentru topicuri aiurea
ady77
Ramasese un loc liber pe daciaclub dupa ce plecase Rodi wink.gif
radian
Si pe mine m-a derutat prima data linkul, dar, e pe bune. Este un catalog cu victimele cunoscute ale bolsevicilor romani.
ady77
Si care ar fi legatura cu titlul topicului?
kxz
presupun ca toti daciotii s-e inghesuie acolo, ca greu mai merge... mai incet, ca pica site-ul.
radian
Nu stiu, sa spuna initiatorul. S-o fi gandit ca or fi printre noi descendeti ai respectivilor. In orice caz, putea sa-i gaseasca un titlu mai sugestiv.
corbex
Sa traiesti, coane! E incompleta, dar tot e ceva!
Dar sa nu uiti ca faptele bune au consecinte! respekt.gif
Poate ai un link si cu dosarele.
argon
Mi-am gasit 3 rude acolo, si nu glumesc.
argon
Nu, doar detinuti.
dandee
alt topic aiurea? si vrei sa te lauzi sau ce?


later edit: unii l-au condamnat si acum se identifica (virgula) cu valorile sale, poti sa ii teci si cu cei politici tot aia este...
radian
Dandee, nu cred ca a vrut nimeni sa spuna ceva urat despre memoria acelor oameni. Cu totii au fost victime nevinovate ale unui sistem politic criminal.

A fost doar o mica confuzie, titlul nu prea sugereaza continutul topicului, iar linkul ala, si pe mine m-a derutat, la prima vedere nu parea o pagina web functionala ci un mesaj de eroare.
garlic_dog
QUOTE(radian @ 20 Feb 2011, 19:36)
Nu stiu, sa spuna initiatorul. S-o fi gandit ca or fi printre noi descendeti ai respectivilor. In orice caz, putea sa-i gaseasca un titlu mai sugestiv.
*





Informatia mi-a parvenit "de pe surse". Acuma ma gandeam ca veti realiza scopul cvasi-comparativ intre statusul biografic al majoritatii versus statusul, tot biografic, al acelora din link.

Sa mi se arda sursa, vorba poetului.
bion
In afara de politici lista aia de drept comun contine f. multi condamnati pentru crime si delapidari( exista o suma peste care impuscau fara drept de apel). Nu trebuie amestecate victimele sistemului cu gunoaiele unei societati.
Executron
Site-ul e extrem de interesant.

Merita downloadat caci nu se stie cat o sa reziste.

Observ cat de repede erau judecat/executati oamenii.. Era unul cu un omor deosebit de grav. Arestat prima data in iulie 1983 si a fot executat in decembrie 1984.
Merced
Eu abia astept sa le vad p-alea cu colaboratori. Daca s-or da si la noi la liber vreodata.
Executron
Sincer... Cred c-ar face mai mult rau decat bine...
Merced
Probabil, desi in alte tari n-a fost o problema. Bine, noi nu suntem alte tari...
Cioby92
Si eu l-am gasit pe bunicul din partea tatalui, a fost detinut politic intre 26.12.1956 - 24.12.1957 ... motivul, "facea parte din organizatie religioasa interzisa de lege" el fiind adventist a fost arestat. Tata, cand i-am aratat ca am gasit dosarul bunicului, sa simtit mai "impacat" el avand 2 ani cand sa intors bunicul acasa.
Multumesc garlic_dog pentru ajutorul oferit. respekt.gif smile.gif
Executron
Citeam prin fisele matricole ale detinutilor politici.... Este un sentiment destul de straniu fiindca citesti despre pregatirea oamenilor, despre istoricul lor, despre aspectul lor fizic si ti-i conturezi in minte si apoi iti imaginezi prin ce au trecut, atat ei cat si familiile lor sad.gif Foarte trist.
Filip
Da, este trist. Si n-avem nici o garantie ca istoria nu se va repeta. Asta fiindca oamenii sunt prosti. Isi doresc putere, control absolut, cand nu realizeaza ca indiferent ce ar face, nu isi pot depasi conditia de simplu... om.
Poti sa fii inteligent, daca nu-ti dai seama de lucrul asta simplu... esti degeaba.
Alex4u
asa este pilif ....Traiasca Basescu'
dandee
Traiasca Basescu! Traiasca Partidul Democrat-Liberal! traisca luminatorii Patriei! Traiasca cei ce se lupta "cu coruptia"!

oare nu tot aia este daca inlocuim un -escu cu alt escu si regim democratic cu unul de ghici ce? de democratie populara!!
Markos
Apropo, pana acum am avut numai presedinti -escu, īncepand cu Ceausescu. De-aia a luat-o Geoana-n freza icon_mrgreen.gif

Sunt curios care-i urmatorul.
dandee
radmasa.gif radmasa.gif
Antonescu cine sa fie? doar nu ponta? el nu face parte din categoria lui -escu!
Markos
Oricand īsi poate schimba numele īn Pontescu wink.gif
ady77
Deci iese Udrea ca se marita cu Basescu icon_mrgreen.gif
Markos
Chiar, ba! mellow.gif
dandee
in udrescu poate sa isi schimbe numele! e mai usor decat sa se marite
stabil777
Sa-nteleg ca si Dan Diacon-escu...! Optiunea mea!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.