Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: problema toba finala
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ovy_geo93
am si eu o problema la finala...cand plec de pe loc sau cand trepideaza ea normal, se misca toba cu tot cu bara aia de care e prinsa....se paote schimba acel suport de care se prinde toba? sau trebuie sudat? precizes ca toba s-a "lasat" putin mai jos si spre dreapta din cauza suportului
dandee
e simplu, vezi ca ai un tampon rupt! trebuie schimbat, dar nu pe vremea asta ca e foarte frig
ovy_geo93
dar presupun ca nu are nimic daca merg cu ea asa pana la primavara,mersi mult, treaba e ca nu m-am bagat niciodata sub ea,in 7 ani si nu am schimbat nimic la ea biggrin.gif
fullhouse
Suportul ala de care zici tu e pris de lonjeron cu un surub. In timp acel surub se poate destrange, de unde apare si jocul acela. Problema o rezolvi foarte simplu, doar strangi acel surub si gata, eventual verifici si tamponul, daca e rupt il schimbi si pe ala, bafta
mihai7575
QUOTE(ovy_geo93 @ 22 Feb 2011, 21:46)
am si eu o problema la finala...cand plec de pe loc sau cand trepideaza ea normal, se misca toba cu tot cu bara aia de care e prinsa....se paote schimba acel suport de care se prinde toba? sau trebuie sudat? precizes ca toba s-a "lasat" putin mai jos si spre dreapta din cauza suportului
*


Daca ai si suportul defect dar si tamponul rupt,schimbal-e pe amindoua,iar daca nu le poti schimba tu ,mergi la 1 mecanic auto.
ovy_geo93
ok,va multumesc, nu stiam daca se schimba sau trebuie sudat....de aia v-am intrebat inainte a merge la mecanic...nu vreau sa ma pun cu sudura pe masina
mihai7575
QUOTE(ovy_geo93 @ 23 Feb 2011, 22:22)
ok,va multumesc, nu stiam daca se schimba sau trebuie sudat....de aia v-am intrebat inainte a merge la mecanic...nu vreau sa ma pun cu sudura pe masina
*


Nu ai de ce sa pui sudura pe masina,vei vedea la mecanic ,cit de simpla e treaba,oricum e bine ca ai ales sa mergi la 1 mecanic,nu te va costa așa mult.
fullhouse
Se putea rezolva si fara mecanic, iti trebuie doar o cheie inelara de 13 si gata. Te indoi putin sub masina si identifici acel surub, e foarte simplu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.