Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia Duster test Euro Ncap
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Clipuri video
2dor
&feature=player_embedded
claudiu.manda
Pacat. Cu Sandelu' au fost aproape de 4 stele in varianta cu airbag-uri laterale. De la Duster ma asteptam personal la 4 stele "pline". Epic fail...
aleksanders
sunt scazute multe puncte pentru siguranta pasiva
claudiu.manda
Abia acum am vazut ca e New Rating sheme, deci nu prea suporta comparatia... smile.gif
martzipan2004
nu prea inteleg de ce nu renaultul care este renumit pt 5 stele euroNcup nu face si pt dacia sisteme de siguranta mai performante !!
Gusti78
1-din cauza pretului"reno fabrica in romania masini low cost"
2-se putea lucra mai mult[si bine]la securitate.
Victoras2001
QUOTE(martzipan2004 @ 23 Feb 2011, 19:31)
nu prea inteleg de ce nu renaultul care este renumit pt 5 stele euroNcup nu face si pt dacia sisteme de siguranta mai performante !!
*


Pentru ca masinile bune sunt scumpe.
argon
Stele astea nu-s si functie de marimea masinii? Ca la un impact frontal intre un Duster de 3 stele si un Fiat 500 de 5 stele stiu pe cine n'as vedea bine..
martzipan2004
nu zic ca ai muri din acel impact de 70 km la ora....dar este o problema ce trebuie remediata pe viitor... urmariti cum se deterioreaza usa...si parbrizul....defapt parbrizul sus la plafon nu mai are legatura ....asta la viteza mica

doamne fereste.....sper sa fie mai bine pt dacia pe viitor si pt tot concernul renault -nissan !

si ce gandeam eu se pare ca se adevereste:

cine are bani traieste, cine nu moare !!...
argon
Cine are masina mai mare traieste, poti sa ai ultimul q7 cu 5 stele , tot degeaba daca-ti gasesti tirul pe masura.

Am gasit un articol mai vechi: http://www.informatiiauto.ro/super-crash-t...q7-sid3008.html
martzipan2004


deaia costa mai mult.....qashqai-ul !!
Squirrel
St
Morala fiind?
octavian.gagu
Nu vreau sa fac eu pe ala al draq...da' mai e si antireclama. Da-o dreaq da' treaba... Vorba lu' Argon. Eu cu Dusteru' de 3 stele si altu' cu Fiatu' 500 de 5 stele...hai sa fim seriosi...
Da' asa e cand Romanica vinde Dustere pe banda rulanta si alti producatori stau pe margine si se uita.
Vara trecuta am stat mai mult pe la Constanta...mai pe langa port. Pleaca Dusteru' din Romania cu gramada.
Si treaba cu videoclipul de mai sus e cusuta cu ata alba. Ce masina mai ramane intreaga la impact de peste 100 km/h?
argon
Acuma si low cost si siguranta..vreti cam multe, compromisuri trebuie sa fie, si din pacate sunt si la siguranta. E doar un Logan inaltat, nu are legatura cu SUV-urile adevarate.
IRONICK
QUOTE(octavian.gagu @ 8 Apr 2015, 12:05)
Si treaba cu videoclipul de mai sus e cusuta cu ata alba. Ce masina mai ramane intreaga la impact de peste 100 km/h?
*
Si tu de unde stii la ce viteze s-au mototolit masinile alea?
octavian.gagu
QUOTE(IRONICK @ 8 Apr 2015, 13:28)
Si tu de unde stii la ce viteze s-au mototolit masinile alea?
*


Am un glob de cristal...
IRONICK
QUOTE(octavian.gagu @ 8 Apr 2015, 13:47)
Am un glob de cristal...
*


Asa ziceam si eu. Accidentele alea cu Duster sunt la 50-60km/h. Masina-i de carton, daca cineva crede ca se comporta ca un SUV.
QUOTE(argon @ 8 Apr 2015, 12:15)
Acuma si low cost si siguranta..vreti cam multe, compromisuri trebuie sa fie, si din pacate sunt si la siguranta. E doar un Logan inaltat, nu are legatura cu SUV-urile adevarate.
*


Cand o sa aiba macar un sasiu de tip scara, atunci putem sa vorbim de Dacia SUV.
octavian.gagu
QUOTE(IRONICK @ 8 Apr 2015, 15:07)
Asa ziceam si eu. Accidentele alea cu Duster sunt la 50-60km/h. Masina-i de carton, daca cineva crede ca se comporta ca un SUV.

*


Se poate sa ai dreptate. Numai ca, in halul in care aratau, pareau sa aiba cel putin suta la ora.....si eu care ma gandeam sa-mi iau un Duster... sad.gif
Kojak
QUOTE(octavian.gagu @ 8 Apr 2015, 17:09)
...si eu care ma gandeam sa-mi iau un Duster...  sad.gif
*



Nu e bun, mai bine asa ceva: tongue.gif
http://www.landrover-motorag.ro/editie-spe...ge-rover-evoque
b76bgaarh
ii dai tu diferenta?
octavian.gagu
radmasa.gif Kojak...esti mortal smile.gif)) Dac-as avea toti banii lu' Becali tot nu mi-as lua Evoque. Prefer un Subaru Impreza WRX STI. Modelul ala vechi cu jante aurii de fabrica smile.gif
UXE
Forester rulz
octavian.gagu
QUOTE(UXE @ 9 Apr 2015, 09:59)
Forester rulz
*


nlu
Are aroneta sasiu de camion rupe tot icon_mrgreen.gif
Cypry Brasov
Sincer nush cate stele are dusterul...dar eu unu mi- as lua duster !!
nutu01
as lua dar din Germania
balauru_327
https://www.youtube.com/watch?v=MgBkzCj4B1Q
Puncteaza mai bine decat altele
cj98czh
Dusterul asa cu solutiile tehnice alea vechi ... este parfum ... pe langa Skoda si Seat ...
marksman
Din ce inteleg eu e OK pana la 80km/h, dar cu ajutor de la electronica, si daca bruschezi volanul electronica intervine si nu mai ai loc de manevra.

In schimb Seatul e dezastru.
IRONICK
QUOTE(cj98czh @ 25 May 2018, 15:10)
Dusterul asa cu solutiile tehnice alea vechi ... este parfum ... pe langa Skoda si Seat ...
*
Te-ai aprins imediat.

In teste daca erai atent softu' intervine gresit (sau chiar brutal) in corectie, pentru ca pozitia rotilor fata de asfalt este mult mai buna la Skoda. La Dacia inca ajunge sa atinga janta pe asfalt.
+ diferenta de viteza, Duster 72km/h, Skoda 80km/h.

Kodiaq la 77km/h si 79km/h (diferente foarte mari)

https://www.youtube.com/watch?v=Hx4Iv2dnzxo

Oare Duster cum se comporta la 80km/h?
mircea_aq
Numai loucosturi.
xmisterx
Pai loucosturi, ce relevanta ar fi avut comparatia cu una premium??
argon
Parca ar știi elanu la ce mașina iasă în față...siguranță ar trebui sa fie cat mai buna la toate , premium se referă la altceva...pe principiu aia cu bani mai putini pot sa moară.
bion
Pe acolo se poate vedea cum dau la popice tinichele cu pedegree E klass, infinity etc.
wolfin
Sunt putin subiective testele

1.anvelopele sunt diferite (la duster erau AS ??)
2.soferul


04.gif caruta suzuki sta bine

balauru_327
https://www.youtube.com/watch?v=eXg0-Yz3OuI
Bămveu
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.