Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Carrefour Ruse ?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
sorin69
Salut, stie cineva exista Carrefour in Ruse ?
In luna ianuarie 2011 am fost la Metro Ruse si am vazut reclame cu sigla Carrefour si distanta pana la magazin, reclamele erau tot pe directia Metro, dar din pacate fiind intuneric n-am vazut sa fie vreun magazin Carrefour.
tatabobu
Intre Lipnik si Potsdam e un "Мол Русе". Acolo se laudau ca fac si carfuru'.

Na si poza:
http://www.mallrousse.bg/pic.php?picpath=i...atus/201101.jpg
Marty
Potsdam? nedumerire.gif
tatabobu
Nu, doar ulita.
korn
Salut.

Am fost chiar ieri la carrefourul din rousse. Are foarte multe produse la care gasesti preturi sensibil mai mici decat la noi: apa, sucuri, fructe, produse lactate(7-15% mai ieftine). Sunt si destule produse facute prin Romania si vandute la ei. Ca o remarca, as putea spune ca nu am vazut nicio masina cu numar de Romania in parcare.

In urma excursiei pe care am facut in Bulgaria, m-am ingrozit din nou cata saracie si cata disperare este in tara aia. Sa nu credeti propaganda oficiala, cum ca ei au iesit din criza si o duc bine, nici pe departe.

In alta ordine de idei, pana in pasul Sipca si inapoi m=am intalnit cu vreo 12 echipaje de militie, iar unu m-a si oprit in prima curba de la iesirea din Ruse. Handicapatii m-au intrebat de vignieta(de care nu aveau) si mi-au spus ca am avut 80 km/h in curba cu 60 km/h. Urmarea a fost un dialog intr-o limba romana pe care ei o stapaneau destul de bine, din care am sintetizat urmatoarea chestiune: amenda vignieta 200 de leva, amenda viteza 100 de leva, nu platim, luat permis, ambasada Romania - Sofia, Politia Bucuresti - 2 luni.

Concluzia, m=-au intrebat de leva, euro.. eu am zis lei.. si le-am dat 100 de roni(singura spaga data in viata mea unui militian). Drumul prin Bg, este din ce in ce mai prost si cu o compozitie cretina a asfaltului.

Concluzia:

Daca s-ar desfiinta taxa de pod, ar fi o alternativa interesanta si oarecum placuta pentru o evadare din cand in cand in weekend.
Marty
Unde-i Pasul Sipka ala? Nu de alta, da' am de ajuns la Bansko la sfarsitul lunii.
korn
http://maps.google.ro/maps?f=q&source=s_q&...066047&t=h&z=15 aici era ieri o super ninsoare si un super frig.
zanzie
Ningea mai tare ca-n Cluj?
Smiley
QUOTE(Marty @ 28 Feb 2011, 10:50)
Unde-i Pasul Sipka ala? Nu de alta, da' am de ajuns la Bansko la sfarsitul lunii.
*




daca te duci cu gps-ul, ai mare grija ca harta bulgariei e varza. multe drumuri forestiere sunt marcate ca fiind drumuri bune (si te va trimite pe acolo) iar majoritatea informatiilor privind altitudinea lipsesc (pe mine m-a pus de vreo 3-4 ori sa fac dreapta la mijlocul podului).
corbex
Daca setezi GPS sa aleaga traseu "usor", numai prin balarii o sa mergi.
Marty
Am folosit un GPS pentru traseul Bucuresti - Tulcea. Cum sa zic, gindindu-ma la drumu' ala mai ca tind sa-l inteleg pe Muttley, da' io macar m-am oprit cind am vazut ca-i drum forestier, nu m-am dus p-acolo ca bovina urlind cit ma tineau bojocii "p-aici zice gipiesu' s-o luam!!!!". Asadar, ce asteptari sa am de la harta Bulgariei cind harta Romaniei e varza ?
sorin69
Concluzia este ca, intr-adevar au Carrefour in Ruse daca imi poti spune cat de cat si unde este, ai o bere Zagorska de la mine smile.gif .
Markos
scoate berea cool.gif
Marty
Omu' a zis sa-i SPUI nu sa-i ARATI!
sorin69
QUOTE(Marty @ 28 Feb 2011, 16:44)
Omu' a zis sa-i SPUI nu sa-i ARATI!
*


ca, bine zici
Laurentziu83
Acu la GPS depinde atat vechimea softului si a hartilor cat si a hardware-ului.
Am avut inainte o prastie de mio c250 care n-a fost in stare sa ma traverseze Ploiestiul (venind dinspre Buzau, la un moment dat se pierd indicatoarele spre Targoviste), voia sa ma baga pe ceva strazi pietonale, prin Targoviste m-a rutat printr-o parcare, noroc ca eram cu aia mica de am trecut la limita printre 2 masini parcate, etc.
Mio Moov 500 cu igo 8.3.4 instalat pe el, m-a dus pana la Kiev prin Odessa fara nici cea mai mica greseala.
Marty
QUOTE(Laurentziu83 @ 28 Feb 2011, 20:41)
Mio Moov 500 cu igo 8.3.4 instalat pe el, m-a dus pana la Kiev prin Odessa fara nici cea mai mica greseala.
*

Nu-i cam rusine s-o arzi prin fostul imperiu sovietic si sa nu stii cine-i Tolstoievski?
Muttley
(in ce hal rad...)
Marty
Ma, tu rizi, da' io de ce plm sughit? nedumerire.gif
radian
QUOTE(Laurentziu83 @ 28 Feb 2011, 20:41)
Acu la GPS depinde atat vechimea softului si a hartilor cat si a hardware-ului...
*



Stai nitel ca nu suntem in China unde se construiesc drumurile mai repede decat sa actuallizeaza softul la GPS...
Muttley
QUOTE(Marty @ 28 Feb 2011, 23:20)
Ma, tu rizi, da' io de ce plm sughit? nedumerire.gif
*


Ca ajungeai de la Moscova la Chisinau pe jos la cat te-a-njurat?
xcss
QUOTE(Laurentziu83 @ 28 Feb 2011, 20:41)
[blablabla] noroc ca eram cu aia mica [blabla]
*


Ca daca erai cu fostu' tau Passat...

Asta daca am interpretat eu corect ce e "aia mica".
DragosP
QUOTE(xcss @ 28 Feb 2011, 23:28)
Asta daca am interpretat eu corect ce e "aia mica".
*


Nț. Era cu aia de-și făcea treaba cu ea.... wink.gif
Laurentziu83
QUOTE(Muttley @ 28 Feb 2011, 23:23)
Ca ajungeai de la Moscova la Chisinau pe jos la cat te-a-njurat?
*


Hai bre, ca nu-s chiar asa de rau incat sa-i doresc sa traverseze Transnistria pentru asta. biggrin.gif
Eu n-as fi stiut nici cine-i Eminescu, daca nu ma puneau sa-l invat la scoala, as fi stiut doar ca-i "sifiliticu' ala care footea curve pe Copou". blush.gif

Eram cu "aia mica" pt ca urma sa urc Transalpina. Daca era sa o scap in prapastie, ii dadeam lui taica-miu 1500 de euro pe ea si aia era. tongue.gif Nu era sa ma duc cu Clio, sa bag o groaza de bani in el dupa aceea pe te miri ce.
N-am scapat-o in prapastie, am si adus-o inapoi acasa fara probleme.

@xcss: masinile pe care le conduc sunt pe firma la care lucrez. Sa citesti si tu putina legislatie fiscala si ai sa afli ca e mai convenabil sa-ti treci un salariu mai mititel pe stat si sa-ti bagi masina in leasing pe firma decat sa-ti treci salariu mare, sa vezi cum i se umple biberonul lui Boc, pentru fiecare leu pe care ti-l pui in plus la salar. De asta n-am salariul mare pe stat, cum te asteptai mataluta. Stiu ca esti bugetar si nu te-ai lovit niciodata de problemele astea, dar ai fi uimit sa vezi cati bani arunca cu lopata in buget fiecare firma pentru fiecare angajat pe care il are.
corbex
@Laurentziu83:
NU-l lua in seama! Vezi-ti de afaceri, umple-te de bani si muta-te in Bucuresti, pe strada Tolstoi, sa moara dujmanii!
Laurentziu83
Mi-ar place, dar momentan nu ma tin buzunarele sa ma mut in cartierul ala. Poate in cativa ani... rolleyes.gif
l@u
QUOTE(Laurentziu83 @ 1 Mar 2011, 09:03)
@xcss: masinile pe care le conduc sunt pe firma la care lucrez. Sa citesti si tu putina legislatie fiscala si ai sa afli ca e mai convenabil sa-ti treci un salariu mai mititel pe stat si sa-ti bagi masina in leasing pe firma decat sa-ti treci salariu mare, sa vezi cum i se umple biberonul lui Boc, pentru fiecare leu pe care ti-l pui in plus la salar. De asta n-am salariul mare pe stat, cum te asteptai mataluta. Stiu ca esti bugetar si nu te-ai lovit niciodata de problemele astea, dar ai fi uimit sa vezi cati bani arunca cu lopata in buget fiecare firma pentru fiecare angajat pe care il are.
*



Asta era odata...acum ori fraudezi ori speli banii ori te incadrezi in micul cerc ramas in care mai poti deduce cheltuielile sau tva-ul

Firmele vor putea deduce TVA, până la 31 decembrie 2010, doar pentru mașinile folosite la anumite activități, precum taximetria, școlile de șoferi sau utilizate în scop comercial în vederea revânzării, dar nu și pentru autoturismele destinate exclusiv transportului rutier de persoane. De asemenea, nu va mai putea fi dedusă nici TVA aferentă combustibilului pentru aceste mașini. Limitarea dreptului de deducere a TVA este inclusă în noul proiect de ordonanță de urgență elaborat de Ministerul Finanțelor pentru modificarea Codului fiscal.

Laurentziu83
Ehh, bine...nu intram in detalii. biggrin.gif
l@u
biggrin.gif
Marty
Ma, deci, ziceti-mi si mie urmatoarele, va rog. Cu cit am voie sa circul prin Bulgaria:
- prin localitate?
- in afara localitatii?
- pe autostrada?

Cu citi km. am voie sa depasesc limita legala fara sa existe riscul de a fi oprit de militie?
Merced
Oricum te vor opri sa te ciuguleasca de niste bani, ca ai masina smechera cu numar de Romanica.
QUOTE
Limitele de viteza in Bulgaria sunt urmatoarele: Oras 50 km/h Drum Deschis 90 km/h Autostrada 120 km/h
Marty
Ma, toti cei cu care am vorbit au zis ca nu au fost opriti daca au mers legal. Nici pe mine nu m-a oprit nimeni in 2007.

L.E.: Merci!
Markos
Ce naiba e Drum Deschis? huh.gif
Merced
Habar n-am, doar am dat cu mouse-ul.
Marty
QUOTE(Markos @ 20 Mar 2011, 22:11)
Ce naiba e Drum Deschis?  huh.gif
*

QUOTE(Merced @ 20 Mar 2011, 22:12)
Habar n-am, doar am dat cu mouse-ul.
*

Si s-a deschis? nedumerire.gif
PaulT
QUOTE(Marty @ 20 Mar 2011, 23:03)
Ma, deci, ziceti-mi si mie urmatoarele, va rog. Cu cit am voie sa circul prin  Bulgaria:
- prin localitate?
- in afara localitatii?
- pe autostrada?

Cu citi km. am voie sa depasesc limita legala fara sa existe riscul de a fi oprit de militie?
*



In localitate de regula 50km/h, cu mentiunea ca in unele orase au si zone de 60 si 70km/h. De asemenea, sunt si zone de 30 sau 40km/h. Din fericire stau bine la capitolul marcaje, deci zonele sunt usor de depistat. In afara localitatii 90km/h iar pe A 130km/h, in zonele in care nu sunt alte restrictii, marcate corespunzator.
E valabil legal+10km/h, cama ca peste tot. Mi-a cofirmat un politist unica data cand am fost oprit cu 102km/h in zona de 90km/h(coboram o panta in frana de motor, am detaliat la jurnal..). Daca mergi legal nu are nimeni nici o treaba cu tine. Cei care se plang ca au fost opriti degeaba o cam dau in abureli.. Observand romani in trafic in BG(circulau adica la fel de bezmetic ca in RO..) am avut multe momente in care imi era rusine de ce scrie pe placuta mea de inmatriculare. sad.gif
Marty
E 120 sau 130 pina la urma?
PaulT
130km/h e limita pe autostrada. dar sunt limitari, si acolo sunt si politisti. Pe de alta parte, acum nu e sezon turistic..deci e mai putina politie.
mihaimgm
Circul prin BG de 2 ori pe luna pe ruta ruse-svishtov(aprox 100km) de vreo 2 ani si nu m-a oprit niciodata nimeni
sorin69
Atentie eu pentru 11km/h depasiti, am fost oprit sad.gif , eu cred ca, n-a fost decat o rautate a politistilor bulgari, fiind sigur ca, pe portiunea respectiva am circulat mai mult decat regulamentar. Aveam chiar intentia sa fac un memoriu, petitie, ceva pentru a stopa marlaniile politistilor bulgari, dar cred ca, ma luptam cu morile de vant si am renuntat. mad.gif
Marty
Oricum o sa am vreo suta de euro in bancnote de 5, in caz de Doamne fereste!
PaulT
Pai si care era marlania sau rautatea politistilor bulgari? Au procedat absolut corect. Toleranta acceptata peste tot este de 10km/h. La o depasire cu 11km/h ai fi fost oprit oriunde, inclusiv(sau mai ales) in RO. Ca in orice alta tara, daca mergi legal, nu are nimeni nici o problema cu tine.
tribunul
QUOTE(PaulT @ 20 Mar 2011, 23:50)
In afara localitatii 90km/h

mai putin TOATE intersectiile cu drumuri secundare.
Marty
Si acolo cit e?
tatabobu
Cat scrie pe panou. 40 sau 60. Exista panou cu limitare inaintea fiecarei intersectii.
PaulT
Toate zonele cu restrictii sunt marcate foarte clar si bine. De obicei 60km/h in intersectii cu drumuri secundare sau in curbe considerate mai fara vizibilitate.
sorin69
QUOTE(PaulT @ 21 Mar 2011, 11:10)
Pai si care era marlania sau rautatea politistilor bulgari? Au procedat absolut corect. Toleranta acceptata peste tot este de 10km/h. La o depasire cu 11km/h ai fi fost oprit oriunde, inclusiv(sau mai ales) in RO. Ca in orice alta tara, daca mergi legal, nu are nimeni nici o problema cu tine.
*


atata timp cat doar verbal mi s-a spus ca, am depasit viteza restul sunt vorbe...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.