Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: bieleta de directie clasica/reglabila
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
argon
Am inlocuit burdufurile de protectie ale cremalierei si am constantat niste probleme mai grave si anume toata cremaliera inclusin bieletele reglabile de care am, sunt foarte corodate de rugina si de acid de baterie(am avut demult o baterie care a curs peste tot)
Problema mea este urmatoarea
Sa pun tot sistem cu bieleta reglabila tip Oltcit sau sistem clasic cu bieleta normala?
Care e mai buna?
Mentionez ca trebuie schimnbat cu tot cu cremaliera and stuff
Eu tind tot spre sistem reglabil.
A si inca ceva, care era criteriul de montare a bieletelor clasice/reglabile la uzina Dacia pe automobile 1310 dupa anul 1996? ca am vazut si asa si asa..dadeau oare cu banul?
tunderbird
Daca pui bieleta clasica iti mai trebuie capetele de cremaliera cu tot cu bucse + contrapiulite + burdufurile aferente + suruburile cu piulite aferente.

Fie ca le pui pe cele clasice, fie ca le pui pe cele tip Oltcit trebuie sa refaci reglajul unghiurilor directiei.

La cele tip Oltcit se poate face mai usor reglajul si se schimba numai capatul de bara.
ydaniel
reglabila ca costa mai putin la geometrie!!!
bashtalu
salut,

imi schimb bieletele de directie, trec pe cele de tip vechi. Ma intereseaza acele capete de cremaliera de care sa iau? la un magazin am vazut cu 14 lei bucata, nu stia sa-mi spuna de cine sunt facute. pe site la unix gasesc de calitate la un pret pe masura, cat de des se strica aceste cremaliere?

am vazut ca pe ele este o piulita mare in forma de stea, daca cumpar fara de unde gasesc aceste piulite?

apoi, surubul si piulita care intra in capul de cremaliera si bieleta de care este? pe asta il pot lua din magazine de bricolaj?


bieletele le am luat deja (moog)


multumesc
bashtalu
anyone?
Mircea Zahan
Eu as zpune ca cele reglabile.Indiferent de care vei pune va trebui sa iti faci geometria dupa aceea , la bieleta clasica , costa mai mult geometria.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.