Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme la rulare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Danut 88
Am o problema de cand am luat masina. aceasta masina a avut un singur proprietar eu fiind ala doi-lea, 90% din piese sunt originale pe ea. Nu prea s-a umblat la ea.
Cand rulez cu ea intre 70 si 90 km/h imi tremura de partea dreapta.parca e roata ovala. Dar nu e asa pt ca am schimbat rotile de vara cu cele de iarna, anvelopele fiind cu tot cu jante. Daca ati avut problema asta va rog spuneti-mi si mie care ar fi problema.
dex
ai echilibrat rotile?
Danut 88
Da.
Doar nu le puneam fara sa le echilibrez?
sad.gif
dex
si eu aveam o bataie si nu stiam de la ce vine. a disparut dupa ce mi-am schimbat cauciucurile.
Kiraly
nu cred ca e problema cu anvelopa daca ai schimbat si tot asa face...ca sa fii mai sigur schimba si cele 2 roti din fata intre ele.dar eu zic ca e planetara sau rulmentul.cand virezi stanga si calci acceleratia atunci nu bate?verifica si directia:pivoti, bucsi
kog
poate fi defect de fabricatie la fuzeta; sa aiba bataie radiala. Eu asa am pe partea dreapta si nu am alta solutie decat sa schimb fuzeta. Verifica intai rulmenti, pivotii, bucsele.
pirvumark
nu mai bine te uiti sa nu ai noroi pe janta(interior). zic eu ca e mai simplu. si decat sa te apuci de schimbat toata partea cu probleme, inverseaza si tu rotile intre ele si vezi daca se schimba tepidatia pe partea cealalta si asa stii ca e din janta sau cauciuc. Nu schimba intai masina ca sa vezi ca de la roata poate fi problema. Numai bine!
Danut 88
Cred ca ai dreptate Kog cu bataia radiala a fuzetei. nu stiu poate o sa-i schimb fuzeta cu una de la dezmembrari ca noua nu cred sa aibe vreun rost. Oricum o las asa pana cad rulmentii sau discurile de frana, sa nu o dau jos doar pt. atat. Multumesc mult baieti.
Kiraly
poi daca nu te deranjeaza.dar o sa-ti strica toata directia poate si planetara..tu stii.e simplu sa schimbi rotile sau sa pui pe cric si sa misti putin de roata sa vezi cum sta directia.
Danut 88
Singura problema la articulatii pe partea dreapta ar fi T-ul de amortizor care am sa-l schimb la revizia de 60mii km, adica peste vreo luna. In ceea ce priveste distrugerea articulatiei partii dreapta nu prea cred, ca nu depasesc 70 prin oras. mellow.gif
mihai7575
QUOTE(Danut 88 @ 26 Feb 2011, 19:30)
Am o problema de cand am luat masina. aceasta masina a avut un singur proprietar eu fiind ala doi-lea, 90% din piese sunt originale pe ea. Nu prea s-a umblat la ea.
Cand rulez cu ea intre 70 si 90 km/h imi tremura de partea dreapta.parca e roata ovala. Dar nu e asa pt ca am schimbat rotile de vara cu cele de iarna, anvelopele fiind cu tot cu jante. Daca ati avut problema asta va rog spuneti-mi si mie care ar fi problema.
*


Mai poate fi si din cauza cauciucului de pe partea dreapta ,ori el e 1 pic oval ,ori el e mai greu ca cel de pe stinga din fabrica,eu am patit-o 1 data.
kog
ba ce naiba nu cititi tot? Omul a spus clar ca A INLOCUIT ROTILE DE VARA CU CELE DE IARNA CU TOT CU JANTE SI FACE LA FEL deci iese din calcul problema noroiului, jantelor si a cauciucurilor
Danut 88
Nu au fost atenti ce am postat. Am tras concluzia: terbuie sa inlocuiesc fuzeta ca s-ar putea sa fie date gaurile prezoanelor sau a planetarei prost. Am ridicat-o si pe cric fara roata si in treapata a doua am lasat-o sa mearga la relanti si se clatina de zici ca ar cadea.Deci sigur este defect de fabricatie.
Kiraly
este planetara sau rulmentul
PH-06-BOA
Pune un cric sau un chituc de lemn sub surubul pivotului inferior, asa fel incat sa nu atinga de roata, ca masina sa stea cu planetara cat mai aproape de pozitia de mers pe drum si apoi o turezi la viteza care-ti bate pe drum. Daca sunt cauciucurile bune, echilibrate, centrate (cum zici tu , gaurile), ar trebui doar sa fasaie la orice viteza. Daca huruie la o anumita viteza, cu cat se simte la o viteza mai mare, cu atat dezechilibrul e mai mic. Dai si roata jos, si tot asa pe chituc, turezi in a 4-a sau a5-a, dar atentie ca se pot sparge burdufurile la planetara din turatie mare si daca sunt vechi. Am intalnit fuzete excentrice, cauciucuri defecte, care la echilibrat dau bine, dar pe masina sub sarcina se "aduna" , planetara incomvaiata, oala planetarei (cea de la roata) nu se centreaza pe lalea.
Danut 88
Am sa incerc cand da caldura. Daca este totul in regula la viteza de 80km/h ar trebui doar sa fasaie da?
Mersi.
bv-08-fgm
Te sfatuiesc sa NU incerci sa turezi masina pe butuc cu roata pusa,cel putin ultimul pe care l-am vazut ca a incercat asta(undeva pe la 120km/h)i-a sarit cauciucul de pe jeanta.Deci incearca fara roata ,asta ca sa nu apara probleme.
kog
ai citit ce ai scris acolo? Daca incerci fara roata si discurile nu au strat gros de rugina pe margine poti invarti cu mana de prezoane si pui o surubelnita pe etrier cu varful sa atinga in marginea discului. Cand invarti ar trebui sa vezi daca se invarte uniform sau freaca in varful surubelnitei.
Danut 88
varianta ta este si mai buna. mersi Kog.
Club12TRS
Este clar o planetara deformata! Punct!
mihai7575
QUOTE(Club12TRS @ 4 Mar 2011, 13:31)
Este clar o planetara deformata! Punct!
*


Eu nu am vazut niciodata o planetara deformata,cum arata una?
Danut 88
Nici eu nu am vazut. Ne dam si noi cu parerea. Nu? biggrin.gif
PH-06-BOA
Ba eu cred ca n-ati vazut, dar poate nu-i trecut timpul. Axa incomvoiata, bate. Cu cat e mai curbata, bate mai tare la o viteza mai mica. Alta, laleaua nu se centreaza pe triaxa de la roata, si merge excentric. Asa poate aparea bataie la roata.
Danut 88
Mersi pt sfat, dar planetara nu are nimic.
PH-06-BOA
Ia utati-va aici
ca s-ar putea sa fie solutia ideala pentru a depista cam orice la directie, legat de unghiuri, rulare , ceva care nu cred ca e in servis. Trei zile a durat constructia, si va las sa-i depistati utilitatea. Eu sunt incantat de precizie si utilitate.
Magnum_Baracuda
daaaa frumoasa lucratura, biggrin.gif imi place fara gluma e ideal
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.