Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: schimbare motor
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Tutoriale, Tips & Tricks
clauditu2002
as vrea sa pun un motor de alfa romeo 147, 1.6 twin spark pe o dacia nova sau super nova. as vrea sa stiu daca e posibil, care ar fi costurile care implica aceasta operatie. mentionez ca nu prea ma descurc cu mecanica, deci aceasta operatie ar trebui facuta intr un service.
panter1
eu unul, nu cred ca merita schimbarea la masina din semnatura cu acel motor de 1.6.. dai da banii degeaba, iar schimbarile vor fi minore gen 20% mai multa putere si 100 de probleme inclusiv omologare etc.. etc.. ai un motor destul de bun de 75cp foarte fiabil, care daca este sofat cum trebuie lasa in urma logan, renault clio, renault megane si cam toate de acest gen datorita caroseriei usoare.. Exista chip tuning, poti sa o urci ceva mai sus in cai pana la vro 85 sau 90 auzisem pe supernovisti..

din experienta mea.. eram cu cineva intr-un megan pe la 145km/h prinsi cu chinuiala iar o supernova a trecut pe langa noi fara probleme.. deci 1.4 de solenza este un motor foarte bun.. am vazut drifting-uri cu supernova si etc.. Ambaleaz-o si tu mai tare la schimbarea treptelor si vezi ca trage bine biggrin.gif Apropo.. zilele trecute eram intr-o depasire in spatele unui Logan care depasa o duba, eu eram cu berlina mea(1310 din 2002) si mai sa il imping de la spate pe logan.. el intrase cu a 5-a in depasire si nu avea putere, eu eram cu a 4-a urla motorul dar i-am luat pe amandoi pana la urma biggrin.gif Frumusetea condusului nu sta intotdeauna in puterea motorului smile.gif
bucatzel
Astept tutorialul de mare angajament. Au, stai, tu nici macar n-ai idee daca se potriveste dansa-ntransa.

Bai nene, da' unu' n-ar casca ochii pe unde posteaza.
argon
Nu trebuie omologat nimic, te pacalesc astia, daca incape in portbagaj, e okei.
klaus
Din regulamentul foarte scurt de la tutoriale:
QUOTE(regulament)
La TUTORIALE se va deschide un topic nou DOAR DACA initiatorul ARE SA NE SPUNA UN TUTORIAL

se inchide
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.