Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Banca + card ron& euro
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
Alydor
Deoarece banca zanului m-a suparat rau de tot, (au intrat banii azi pe la 12, pe on-line banking nu ii vad nici acum, desi pe cont sunt) dupa ce le-am scris de sanatate si ca imi bag picioarele in banca lor, vreau sa caut o alta banca. Am nevoie de :
- Card in ron
- Card in euro
- On-line banking.
ambele carduri sa fie pe acelasi cont.

Bineinteles comisioane cat mai mici, daca sunt zero nu ma supar. avantaje maxime. Stiti voi ce are omul nevoie.
Dati cu parerea pe unde aveti voi si care va multumeste.


Suma respectelor, Alydor
Muttley
Banca zanului?
Ake
Muttley, gogu e mai destept ca tine:
[attachmentid=1627700956]
cosmin_2300
Eu am la BCR cu toate cele enumerate de tine.
Am comision 0 la absolut orice (depunere, retragere, plata cu cardul -inclusiv online- și 2 tranzacții on-line gratuite pe lună).
Ah ... am uitat să zic că sunt student și d-aia biggrin.gif
Altfel ar fi fost 3 ron/lună administrare cont .... de restul comisioanelor nu știu nimic smile.gif
Laurentziu83
Raiffeisen, card in lei, card in euro, cont de depozit accesibil online de pe care sa jonglez cu banii, pot sa nu tin decat o parte din bani pe carduri, restul vreun depozit, lei sau euro, asta vara am pus 500 de euro pe cardul de euro, am folosit vreo 200 de euro platind cu cardul in afara, nu mi s-a luat nici un comision, de acum plec cu maxim 100 de euro la mine cash prin Europa, restul pe carduri.
Mai nou am vazut pe extras ca apare nustiuce impozit, dar cred ca e la toate si oricum e insignifiant.
Raiffeisen-ul are bancomate peste tot si niciodata n-am patit sa nu mearga vreun bancomat sau sa se blocheze cardul in bancomat, cum am patit de tspe mii de ori la BCR, ultima data acum vreo 3 luni.
BCR nu recomand decat la dusmani, prefer sa-mi ia banca oarece comision si sa mearga ireprosabil decat sa fie ieftin si sa trebuiasca sa vin a doua zi sa-mi recuperez cardul din vreun bancomat hraparet. Nu mai zic daca iti blocheaza cardul vreun bancomat cand esti in tranzit, pe la Satu Mare, te-a umplut de fericire.
Muttley
Ake, iar imi deconspirati procentaju' mad.gif

Cosmin, ma foarte indoiesc sa ai comision zero la retragere de la bancomat.
In plus, pe chestia aia onlain vad jdemii de comisioane pentru niste... chestii care mie personal nu-mi spun nimic. De exemplu:
- comision BNR pentru tranzactia cu voucherul;
- comision pentru Canale Alternative (bai da-le dreq);
- comision pentru utilizare ATM/POS (asta cred ca-i comision de retragere).
... si-i PLIN de liniile astea, plin-plin-plin.
Vad acum un comision destul de gras (credeti-ma pe cuvant ca e gras, mananci la restaurant de banii aia):
- Comis. elib. valuta efectiva din cont.clientilor ( ac. unitate BCR / la alte unitati BCR) pentru tranzactia cu voucherul.

Acu' sa interpreteze care s-o pricepe, mie chestiile astea nu-mi spun nimic, sunt o victima a sistemului.

Ca argument pro la nevoile initiatorului, as pune generatorul ala de coduri. O fi mai sigur sa freci butoanele alea de fiecare data cand vrei sa citesti hieroglifele alea online.

Edit: ambele carduri sunt p-acelasi cont. Adic-asa cred. De fapt cum imi dau seama? Si la ce ajuta? (Doamne cat de victima pot fi radmasa.gif )
Marty
QUOTE(Muttley @ 28 Feb 2011, 23:05)
ambele carduri sunt p-acelasi cont. Adic-asa cred. De fapt cum imi dau seama? Si la ce ajuta?
*

BANG!!!! Un diejet...
Alydor
Nenorocitii astia au ceva certificat care se instaleaza pe calc. Nu ar fi o porblema dar pe calcul de la munca (din motive de securitate) nu se poate instala. Asa ca daca vreau sa belesc ochii on-line tre sa scot netbook-ul meu din geanta ca sa pot sa verific cand/ cum /daca au intrat banii. Am zis ca trec peste, nu mor. Dar cu ce au facut azi m-au calcat rau pe coada... le-am scris un mail de dulce, maine le fac o vizita si inchid toate conturile la ei.


Suma respectelor, Alydor
radian
Pe pariu ca pana maine iti trece supararea? Te-ai obisnuit cu sistemul, depinzi de el...
Alydor
nea radiane... daca gasesc altii mai buni ma psss pe sistemul lor. Tu nu ma cunosti cand mi se pune pata... Mi s-a pus joi pata ca imi schimb aparatul de fotografiat... azi l-am comandat pe ala nou. Mi s-a pus pata ca vreau ceva... pai asa se face cum vreau eu...


Suma respectelor, Alydor
Muttley
QUOTE(Marty @ 28 Feb 2011, 23:22)
BANG!!!! Un diejet...
*


Culmea, gogu functioneaza icon_mrgreen.gif
La 1:07 e chiar fain happy.gif
Marty
Sa nu-mi zici ca n-o stiai...
Markos
nu-i zi...
Merced
Era si cam greu s-o stie. Cat de usor ai manui tu mouse-ul fara degete? huh.gif
Muttley
QUOTE(Marty @ 28 Feb 2011, 23:56)
Sa nu-mi zici ca n-o stiai...
*


Acu' sau peste 6 luni? frustrat.gif
Marty
QUOTE(Merced @ 28 Feb 2011, 23:57)
Era si cam greu s-o stie. Cat de usor ai manui tu mouse-ul fara degete?  huh.gif
*

Al dracu', da' gipiesu' stia sa-l minuiasca.
Merced
Pai s-a vazut ce bine l-a manuit si p-ala, nu?
Muttley
QUOTE(Marty @ 28 Feb 2011, 23:59)
Al dracu', da' gipiesu' stia sa-l minuiasca.
*


Daca nici ala nu era cel mai SCURT drum... io bag o poza cu maicuta si pruncu' pe GPS si-l folosesc drept icoana.
Marty
QUOTE(Muttley @ 1 Mar 2011, 00:01)
io bag o poza cu maicuta si pruncu' pe GPS si-l folosesc drept icoana.
*

Tu si popa tiuning.
Merced
Asa te-a dus ma gipiesu'? cool.gif

[attachmentid=1627700971]

[E cam jos Ranca imaginara, da' intelegeti ideea]
Muttley
Da ma!!!

Si daca poti sa-ti inchipui, astora nu le convenea, numa' claxoane-n haion la bestie sad.gif
Merced
Pai dracu', nu cred ca erau asa multe masini pe un traseu' de genu'. Poate elicoptere, da' alea nu stiu sa aiba clancson... sad.gif
cosmin_2300
QUOTE(Muttley @ 28 Feb 2011, 23:05)
Cosmin, ma foarte indoiesc sa ai comision zero la retragere de la bancomat.
*


100% e 0 comisionul, am și verificat !
Repet, eu am card de student!
OAP
QUOTE(Laurentziu83 @ 28 Feb 2011, 23:58)
Raiffeisen, card in lei, card in euro, cont de depozit accesibil online de pe care sa jonglez cu banii

Idem...multumit de servicile lor
vdaniel
Volksbank - servicul VB Direct, doar un singur comision 1.75 EUR pe luna 0 % la retrageri+2 plati gratuite+card cu "cip"
kxz
Am card la Banca Transilvania.
http://www.bancatransilvania.ro/persoane_f...i_de_debit.html

Emiterea a fost gratuita,
comision ridicare bani de la ATMurile bancii zero,
plata la comercianti in tara/strainatate, comision zero,
fara comisioane de administrare lunara/anuala, etc.
Singurii bani care ii mai iau de la mine e cate un 0.3 lei interogare sold.

Zilele trecute am cautat pentru cineva un cont in euro convenabil. Tot la ei am gasit, singura taxa la cont era un comision la ridicarea banilor de 4%, in rest totul zero.


Nu m-a interesat partea de internet banking.
tatabobu
Daca te intereseaza in primul rand sa ai comisioane cat mai mici si spre deloc, nu te duce la ING. Acolo ai inclusiv comision de retragere de la propriile bancomate (mic, unu sau doi la mie, dar exista) si comision fix de plata online, daca nu exista precontract intre ING si cel caruia ii platesti. Mai pe scurt, daca ii transfer lu' Vasilica o suta sau cinci mii online, platesc 2 lei si ceva la fiecare tranzactie indiferent de suma in cauza, in schimb cand imi platesc factura la RDS/ Vomafone/Enel nu platesc comisionul asta ca-l plateste prestatorul.
Contul in euro e separat de cel in lei, dar online am acces la ambele si pot muta banii din unul in celalalt. La cel in euro am atasat un card Visa (nu electron), care ma costa 14 euro/ an sau 14 dolari/an, nu mai tin minte exact. Din cate am inteles, comisionul asta e perceput de Visa, nu de banca.
Pentru generatorul de coduri platesc 3 RON/ luna. Nu se instaleaza nimic, pagina merge si din Mozilla si din Explorer si din Chrome.
PS: fix acum nu le merge pagina 04.gif
tribunul
QUOTE(Alydor @ 28 Feb 2011, 23:23)
Asa ca daca vreau sa belesc ochii on-line tre sa scot netbook-ul meu din geanta ca sa pot sa verific cand/ cum /daca au intrat banii.
*


Exista un serviciu care te anunta prin sms la orice tranzactie care se face din conturile tale (lei, euro, dolari) de debitare sau creditare.
Exista o suma minima pt. fiecare tip de moneda.
Taxa este fixa, nu conteaza cate sms-uri primesti.

Daca-ti activezi serviciul respectiv poti sa afli in cateva secunde cand iti intra salariul.
litza
Confirm si eu ca serviciul de net la Banca Zanului e cel mai de rahat din cele vazute pana acum. E la concurenta cu cel de la Alpha, care tot certificate M$ foloseste si merge doar pe Explorer.

Informatiile ce le vezi pe netbanking se actualizeaza la 2-3 ore dupa operatie, cele de la ATM uneori si dupa zile. Am incercat sa folosesc cardul lor la plati curente si am renuntat ca nu puteam niciodata urmarii cheltuielile. Apar f tarziu tranzactiile si niciodata soldul disponibil la ATM nu era identic cu ce vedeam pe netbanking. Doar daca astepti 3-4 zile sa nu faci nici o trazactie.

La Raiffesen ma duc la magazinul de la colt sa iau o guma cu cardul, vin la computer si vad suma retinuta de pe card. Totul e real-time sa zic asa. In schimb costa mai mult decat la zanu, insa prefer sa dau comisioanele alea decat sa ma enervez.
corbex
Actualizarea operatiilor la multe ore dupa efectuare, sau la multe zile dupa efectuare este o practica a bancilor care stau prost cu banii. Cita vreme n-ai banii in cont, nu-i poti scoate si ii folosesc ei. Citeva sute de le x citeva zile x citeva zeci de mii de utilizatori inseamna sume semnifictive ca ordin de marime, atrase gratuit in circuit. Altfel ar fi trebuit sa ia si ei credit din alta parte, si creditul costa. Inainte sa dea faliment, BRCE facea nevazute operatiile intre 2 si 3 saptamini.
Serviciul BCR de online banking e cel mai simplu si poate fi accesat de oriunde si cu orice. Platile prin internet au comisioane cam la jumatate din cele normale.
kxz
astia parca aveau niste comisioane si cand te duceai sa depui bani pe card?
corbex
Nu, la depunere nu prea iau niciunii comisioane. Au rabdare pina incepi sa scoti sau sa platesti.
Cardul de credit e mult mai scump decit cardul de debit (la comisioane de tot felul).
litza
Experiente cu BCR:

- comision la depunere daca nu esti titularul contului. Ex eu depun la sotia in cont = comision

- comision la cerere duplicat extras cont

- 1 tranzactie ATM gratuita pe luna = nu gasesti bancomat sa elibereze mai mult de 1000-1500 RON. Dar 2 tranzactii de 1000 accepta, evident a 2-a comisionata.

- schimbare card maestro cu visa electron: plimbat intre sucursale 3 saptamani, inchis overdraft ca nu stia calculatorul nu stiu ce, la refacere overdraft cerut dosar complet, gresit numele de pe card, si culmea nesimtirii:

pe sotia au pus-o pe drumuri ca nu e buna FISA FISCALA cu stambila de la finante. Adica pt ANAF era buna, pt ei nu. Motivul real : nu au vrut sa ii mai acorde overdraft pt 3 luni cat mai avea pt ca era insarcinata vizibil in luna 5 si au inceput sa ii ceara una alta, sa refaca adeverinte pana ne-am saturat si am lichidat contul la ei.

Oare cu cine fac banking ? Cu BCR sigur NU !
J o h n n y
BCR, Raiffeisen, ING... cam astea au cele mai bune servicii de net banking.

Ca si regula generala - e mai ieftin sa iei un pachet de produse decat produsele alea separat. Prin pachet de produse sau servici inteleg cont curent in lei/eur, card de debit international, servicul de internet banking si phone banking, operatiuni gratuite la ATM, etc.
Costul unui asemenea pachet incepe cam de la 3 lei/luna si ajunge pana la 10 lei, in fuctie de optiunile oferite.

QUOTE
comision la depunere daca nu esti titularul contului. Ex eu depun la sotia in cont = comision


Daca esti cuminte si sotia te pune imputernicit pe contul ei nu ai comision la depunere smile.gif Sau mai usor, fa-i transfer in contul ei direct.

QUOTE
comision la cerere duplicat extras cont


Asta cam asa e la orice banca. Poti cere un extras moka lunar iar daca vrei duplicat se plateste.

QUOTE
1 tranzactie ATM gratuita pe luna = nu gasesti bancomat sa elibereze mai mult de 1000-1500 RON. Dar 2 tranzactii de 1000 accepta, evident a 2-a comisionata.


Aici e in functie de bancnotele disponibile din ATM. De regule primele cutii cu bancnote se termina cele mari, de 100 lei sau 200 lei iar apoi raman cele mici, de 50 si 10 lei.





kxz
QUOTE(corbex @ 1 Mar 2011, 10:49)
Nu, la depunere nu prea iau niciunii comisioane. Au rabdare pina incepi sa scoti sau sa platesti.
Cardul de credit e mult mai scump decit cardul de debit (la comisioane de tot felul).
*




radmasa.gif
Ai ramas in urma.
Au cam terminat rabdarea, te pun sa platesti de cum intri pe usa. ING lua la un momendat 7 lei, suma fixa la depunere, BCR parca ia variabil, in functie de suma, si mai sunt si alte banci.
Dupa care urmeaza cele care taxeaza doar ce intra prin ordin de plata (Raiffeisen, parca). Hai ca aici ii mai intelegi, ca nu e asa vizibil si prin ordin de plata vin salariile, de exemplu, deci se ruleaza ceva sume.
Shush
Cel mai bun IB e la BRD.
User name usor pe care il poate afla oricine si parola din fix 6 cifre.
Ah si printre cele mai mari avantaje se numara faptul ca nu poti face aproape nimic pe IB-ul lor smile.gif
Cu comisioanele stau super, super bine, adica au comision pe orice (ca sa fie perfect mai lipseste totusi comisionul pe comision).
In rest sunt foarte bine organizati accentul cazand pe o relatie foarte intima intre fiecare client si sucursala unde si-a deschis contul / eliberat cardul. Adica de ce, in plina era a comunicatiilor, clientul sa aiba posibilitatea sa renunte la un serviciu in orice sucursala ? Mai bine sa vina acolo unde l-a contractat pentru a intari acea relatie de care aminteam mai devreme.
Desi per total oferta BRD este una idilica, miraculoasa si de nerefuzat, eu recomand cu caldura ING !
litza
QUOTE(corbex @ 1 Mar 2011, 10:34)
Actualizarea operatiilor la multe ore dupa efectuare, sau la multe zile dupa efectuare este o practica a bancilor care stau prost cu banii. Cita vreme n-ai banii in cont, nu-i poti scoate si ii folosesc ei. Citeva sute de le x citeva zile x citeva zeci de mii de utilizatori inseamna sume semnifictive ca ordin de marime, atrase gratuit in circuit. Altfel ar fi trebuit sa ia si ei credit din alta parte, si creditul costa. Inainte sa dea faliment, BRCE facea nevazute operatiile intre 2 si 3 saptamini.
Serviciul BCR de online banking e cel mai simplu si poate fi accesat de oriunde si cu orice. Platile prin internet au comisioane cam la jumatate din cele normale.
*




Nu cred ca asta e problema asta la Zanu. Se actualizeaza cu intarziere inclusiv retragerile de la ATM-urile lor daca retragi in w/e sau in strainatate, sau mutarile din cont economii in cont curent la ei. Pur si simplu sistemul e prost facut/gandit.
OP-urile de ex. se proceseaza in aceasi zi la transfer spre/de la alta banca, deci nu sunt intarzieri de decontare.

La ATM-urile lor am scos bani fara probleme, sume mai mari la care nu au comentat ca nu au (cred ca doar de sarbatori am patit odata, dar atunci e de inteles.) Spre deosebire de BCR, banca nr 1 din romania care iti da doar maruntis la ATM.

Eu mai folosesc pe Zanu doar la plati in strainatate. Au curs mai bun, in special la HUF. Dar pt plati curente (zilnice) ma enerveaza sistemul lor de online si nu il folosesc.
Markos
QUOTE(corbex @ 1 Mar 2011, 10:34)
Serviciul BCR de online banking e cel mai simplu si poate fi accesat de oriunde si cu orice.

Ma, tu faci copii-peizt de pe saitu' lor? nedumerire.gif
corbex
QUOTE(litza @ 1 Mar 2011, 13:13)

OP-urile de ex. se proceseaza in aceasi zi la transfer spre/de la alta banca, deci nu sunt intarzieri de decontare.

La ATM-urile lor am scos bani fara probleme, sume mai mari la care nu au comentat  ca nu au (cred ca doar de sarbatori am patit odata, dar atunci e de inteles.) Spre deosebire de BCR, banca nr 1 din romania care iti da doar maruntis la ATM.

Eu mai folosesc pe Zanu doar la plati in strainatate. Au curs mai bun, in special la HUF. Dar pt plati curente (zilnice) ma enerveaza sistemul lor de online si nu il folosesc.
*


Nu la platile tale e problema, din cont iti scot banii instantaneu, dar nu-i dau mai departe. Deci sint tot la ei. Iar la incasarile de la altii, primesc banii si nu-ti opereaza extrasul cit timp vrea muschiul lor. Iarasi sint banii la ei.
Cind zic ca le lipsesc bani, ma refer la jdemilioane, nu la maruntisul dintr-un bancomat.

@Markos:
Inseamna ca asa de impresionat am fost de oferta ca mi-a ramas in cap ca imaginea care se vedea pe ecranul stins al monitoarelor vechi. Crezi ca zici din capul tau si, cind colo, repeti ca papagalul reclama subliminala! "Ai de capul meu!
Marty
Ma, io-ti zic atit: nu te duce la Bancprost ca te jupoaie de viu! Pe displayul ATM-ului nu-ti va afisa niciodata soldul, va trebui sa scoti chitanta pentru asta. Evident, vei fi taxat. Daca n-ai destui bani in cont pentru a-si trage ei comisionul, ti-o iei la mufa, ca-ti da mesajul "fonduri insuficiente pentru executarea acestei operatiuni".
bucatzel
Io am la ING. m-o cam durut in posterior de comisioane, am vrut sa scap de alphabank, care avea e-banking cu certificat de internet explorer. Io utilizator de linux, am facut pacatul de a instala IE pe linux, doar ca sa descopar ca nu-i de-ajuns pentru certificatul pacii, are nevoie si de windozu' din jur.

Ca sa nu mai vorbim ca siguranta la generatoarele de coduri e sensibil mai mare decat la ceferticatul pacii.

Din punctu' meu de vedere, comisioanele alea costa cam tot cat m-ar costa bataia de cap sa-mi platesc diversele facturi pe care le am de platit.

Extrasele de cont le pot salva lunar in format pdf / excel, ceea ce-mi convine mai mult decat sa primesc un teanc de hartii.

La alpha, la un moment dat traiam cu parerea ca sistemul de e-banking e compus din site, si un teanc de negri in spate, care transcriu ordine de plata inspre si dinspre site. Nume scrise gresit, sume virate gresit si apoi retrase, op-uri incomplete, care isi pastrau ID-ul dar se completau in timp(2-3 ore) si cu datele platitorului, mentiunile, etc...
ady77
Eu zic sa il intrebi pe argon unde are conturile, caci cu siguranta e cea mai buna banca tongue.gif





Se poate inchide icon_mrgreen.gif
corbex
Bion isi tine banii in poseta nevesti-si. Nici comision nu-i ia.
b76bgaarh
parinte toti sunt varza.

- cu bcr am avut showuri la greu, cu dobanda care era variabila doar in sus, cu conturi inchise dar ei tot emiteau carduri, cu carduri emise pe alte conturi decat cele de card, etc.
- cu brd am avut acelasi show cu dobanda, comisione de porc la conturile de card, carduri de credit cu o dobanda de iti sta mintea in loc.
- cu europe credit bank la fel.
- cu ing a fost si mai tare. pretena a vrut sa isi faca un credit pt a refinanta un credit auto. desi are depozit la ei cu o valoare de vreo 5 ori cat era creditu, nu au vrut sa ii analizeze dosaru ca nu are continuitate la locul de munca. daca eram eu in locul ei a doua zi imi mutam toti banii la alta banca.

bafta.

macar mie zanul imi fac doar lucruri ieftine.
Markos
QUOTE(ady77 @ 1 Mar 2011, 14:13)
Eu zic sa il intrebi pe argon unde are conturile, caci cu siguranta e cea mai buna banca

s-a mai discutat.

user posted image
corbex
Le-ai amestecat, asta e poza garajului.
dacis
QUOTE(Shush @ 1 Mar 2011, 13:00)
Cel mai bun IB e la BRD.
User name usor pe care il poate afla oricine si parola din fix 6 cifre.
Ah si printre cele mai mari avantaje se numara faptul ca nu poti face aproape nimic pe IB-ul lor smile.gif Cu comisioanele stau super, super bine, adica au comision pe orice (ca sa fie perfect mai lipseste totusi comisionul pe comision)....
*

Crede-ma ca mai sunt si alte "avantaje" la BRD. De pilda acela ca, pentru a plati / vira bani intr-un cont trebuie ca mai intai sa faci o scurta vizita de lucru la sucursala / agentia unde ai facut cererea pentru IB (si numai la aceasta!) si sa completezi o cerere prin care scrii contul IBAN, tiutularul etc.. Abia dupa ce contul este validat in sistem acesta este trecut in lista conturilor cu care poti face IB. Tare asta, nu?!...

Maestre Alydor, IO zic sa te mai gandesti. Am IB si la BRD si la BT. (Bine, la BT e contul nevestei, da' ministru de finante tot io-s). Cel de la BT e mult mai facil de utilizat si, de departe, mult mai prietenos. E drept ca tampenia cu "ceferticatul" e cam neplacuta, dar cam asta-i singurul dezavantaj. Si, evident, cel enuntat de tine cu intarzirerea in operarea tranzactiilor. Eu insa, nefiind un mare trader pe bursa de la New York, nu prea sufar de faptul ca tranzactiile imi apar actualizate de pe o zi pe alta. Dar na' tu iti stii mai bine nevoile...

Cat priveste taxele si comisioanele, excluzand cele aferente tranzactiilor inspre si dinspre conturi straine, cele de la BT sunt cam 60-70% din cele de la BRD, care sunt si ele mai mici decat media pietei (campionii fiind Raiff si ING; din cand in cand cele doua schimba primelel locuri intre ele). Aparent, diferenta nu e mare, dar la un rulaj anual de 50.000 de lei, poate ajunge la 500-700 de lei.

Cat priveste cardul in EUR, chiar ai nevoie de un astfel de card? Pentru ca asta chiar te costa de te rupe. De regula, fara sa faci vreo operatiune, cateva sute (150-300) de euro pe an. Daca faci si operatiuni... Daca vrei sa calatoresti poti utiliza carduri in lei cu conversiune automata la cursuri specifice fiecarui tip de card. Nici cel mai mare curs nu se apropie de pretul platit pentru un euro consumat dintr-un card in Euro. Eu am doua astfel de carduri in lei (Maestro cu chip de la BRD - e de fapt un card de debit cu descoperire de cont si Mastercard Forte de la BT, card autentic de credit cu 55 de zile perioada de gratie). Pe ambele le-m folosit in afara, fara nici o problema, exclusiv pentru plati: Bulgaria, Ungaria, Austria, Finlanda. Cursul EUR al platii a fost mereu mai mic decat cursul de vanzare al EUR al bancii la care aveam cardul, fie aceasta BRD ori BT. Mentionez ca ambele carduri (de mai sus) pot fi utilizate si nu sunt refuzate la plata online in afara. Daca sunt magazine care refuza plati inspre Romania, sa stii ca asta se refera si la cardurile in EUR emise de banci romanesti.
Alydor
am nevoie de card in euro pentru ca imi cere firma. Nu ca tin eu neaparat. Cand am delegatii in strainatate ne depun banii in contul de euro. Ca diurnele sunt in valuta nu in ron.


Suma respectelor, Alydor
dacis
Pai sa faca firma card in EUR. Ca poate. Si sa te treaca pe tine ca titular al cardului. Am si eu un card (in lei) de la PJ. Iar taxele, comisioanele si toate cele le plateste firma... (E drept ca si cheltuielile se fac tot in intereseul firmei, nu al meu...)

PS Da' de ce nu iti pot da banii "ches"????
Alydor
Pai pentru ca plecam in delegatiuni. Ne dau banii pentru X zile. Uneori din X zile se prelungeste pe X+Y zile. Si trebe sa ne trimita bani. Asa ca ii pun pe card. Toate comisioanele sunt suportate de firma pe cardul in euro. Adica daca diurna e de 50 de euro, eu trebuie sa pot sa scot 50 de euro in mana.


Suma respectelor, Alydor
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.