Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Am luat amenda
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
Pages: 1, 2
bogdanelkva
Am primit ieri o amenda pentru viteza,undeva pe raza localitatii Ernei,jud Mures.Am intrebat agentul cum fac sa o platesc (nu aveam destui bani la mine cash,nu puteam plati cu cardul biggrin.gif ) si mi-a spus sa o platesc la primaria unde am domiciliul si ca astfel nu mai trebuie sa trimit dovada ca am platit.Zis si facut,azi am platit amenda la primarie numai ca, casiera mi-a zis sa fac si o copie si s-o trimit (unde? unsure.gif ).Am mers la politia din oras si mi s-a spus sa fac o copie si sa trimit originalul.Dar unde sa-l trimit?La politia din localitatea unde am luat amenda?Nici nu am adresa...Pe procesul verbal abia inteleg numele agentului...
Am mai luat amenzi,cand erau radarele fixe,dar atunci mi-a venit acasa totul,cu instructiuni cu tot si s-a rezolvat.Acum,am platit,dar nu stiu daca stie cine trebuie sa stie ca am platit unsure.gif .
Poate stie cineva cum se procedeaza... smile.gif
gotty
pastreaza chitanta in original.daca vreodata te va intreba cineva de ea iti va fi de folos.
$$ilvviu
Nu trimiti nimic, stai linistit.
Numai sa pastrezi chitanta.
gabize
Poti incerca un email/telefon la Inspectoratul de Politie Mures, unde sa ceri lamuriri:


Inspectoratul Judetean de Politie Mures

Targu-Mures, Str. Zefirului nr. 1, judet Mures
Tel. 0265-202304, Tel./Fax. 0265-311555

Biroul de Presa

Purtator de cuvant: Comisar LIVIA POPA

Tel. 0265-202405
Tel./Fax. 0265-266501
Tel. mobil 0740-276681

E-mail livia.popa@ms.politiaromana.ro

Datele sunt luate de pe pagina lor:
http://ms.politiaromana.ro/contact.html
b97zai
Pastrezi chitanta si faci dovada platii. Acum o saptamana am luat si eu o amenda pt radar (73 km/h - 268 ron in 48h adica 134) in tg. mures. Amenda am platit-o in bucuresti la cec si am trimis chitanta si copie dupa pv la IPJ TG. MURES SERV. RUTIER (asa scria pe pv si acolo mi-a zis agentu sa o trimit) cu confirmare de primire. Am primit confirmarea acasa la cateva zile, dar totusi am pastrat copie dupa chitanta, pt ca dupa cate am inteles tot o sa iti apara ca ai de plata la sf anului parca cand vin impozitele si toate cele.

Bafta!
bogdanelkva
Multumesc pentru raspunsuri.Azi o sa sun si o sa-mi pregatesc si niste copii,poate o sa am nevoie de ele... smile.gif
tribunul
QUOTE(bogdanelkva @ 1 Mar 2011, 10:49)
azi am platit amenda la primarie numai ca, casiera mi-a zis sa fac si o copie si s-o trimit (unde? unsure.gif ).

Am mers la politia din oras si mi s-a spus sa fac o copie si sa trimit originalul.
*



Cand ti-au zis sa trimiti originalul nu puteai sa intrebi unde sa-l trimiti?

In ce judet ai domiciliul? (Am vazut ca ai trecut Vulcan)
ageana
Copia chitantei trebuie trimisa la politie (de fapt cred ca e recomandat sa fie trimisa la politie).
Poti trimite direct pe fax, iar originalul pastreaza-l cu sfintenie. Mie mi s-a solicitat de 3 ori sa fac dovada platii unei amenzi de catre primarie, altfel o plateam din nou.
gotty
Eu nu inteleg de unde sfintenia asta de a trimite copie/original la Politie????Ce treaba are politia cu chitante ce tin de administratia fiscala?Daca nu platiti o sa vina vreun gabor sa va tina morala in fata blocului?Politia da amenda si punct.De acolo preia administratia financiara problema.
tribunul
Cred ca daca nu ajunge la politie dovada ca ai platit amenda, politia trimite mai departe la administratia financiara ca ai amenda neplatita, apoi trebuie sa faci dovada la administratia financiara ca ai platit amenda.
bogdanelkva
QUOTE(tribunul @ 2 Mar 2011, 08:10)
Cand ti-au zis sa trimiti originalul nu puteai sa intrebi unde sa-l trimiti?

In ce judet ai domiciliul? (Am vazut ca ai trecut Vulcan)
*


Nici ei nu stiau unde,precis,mi-au zis doar s-o trimit recomandata.Si sa trimit originalul chitantei si copia procesului verbal.
Hunedoara.

Am sunat la inspectoratul Mures si o doamna draguta mi-a dat un nr de fax la care sa trimit procesul verbal si chitanta.Numarul e de la Serviciul rutier.Sper sa o rezolv cu asta. biggrin.gif
adi19966
asa este cum zice tribunul.Tu trimiti chitanta la politie, ca sa faci dovada ca ai platito,dar daca aceasta nu ajunge sau tu nu o trimiti, mai departe ajunge la sectia financiara cum ca nu ai platito.Parerea mea , chiar daca o trimiti sau nu, pastreaza o copie dupa chitanta, ca s-ar putea sa ti-o ceara de maimulteori.Mie mi-a venit saptamana trecuta ,o amenda din octombrie 2009, noroc ca am pastrat copia.
adi_ar
Daca platiti "la Primaria de domiciliu", indiferent ca prin Posta Romana sau direct la adm. financiara, nu mai trimiteti nimic!
Pastrati originalul chitantei si intrebati, cand va platiti impozitele, daca apare platita amenda.
M i h a i
Ok , nu mai trimiti nimic.Pe amenda ce scrie? Sa trimiti ori sa nu trimiti? Am luat si eu acum 1 ani o amenda in Bv , si am trimis la politia rutiera bv la un nr de fax.Nr de fax dat de politist.Am vrut sa ma asigur ca o sa fie totul ok.Poate pierd chitantele..etc.
venom21
Treaba cu trimisul chitantei la Politie e irelevanta.Politia daca intradevar trimite la Administratia Fiscala o evidenta cu amenzile neplatite , in momentul in care te introduc in calculator apari ca ai platit amenda.
@adi_ar : In momentul cand te duci sa platesti impozitul nici nu trebuie sa intrebi daca ai vreo amenda pentru ca persoanele acelea "dragute" de la ghiseu te atentioneaza ca mai intai trebe sa platesti amenda si abia dupa poti plati impozitul(ceea ce mi se pare o tiganie)
bogdanelkva
Am trimis prin fax la IPJ Mures,serviciul rutier, procesul verbal si chitanta ca am platit.Sper sa fie de ajuns.Ca fapt divers,acum vreo 3 ani,cand am luat o amenda prin jud Valcea,a trebuit sa trimit dovada platii la Consiliul local din comuna respectiva blink.gif .
Acum vad ca in partea de jos a pv-ului scrie asa:
"Chitanta si copia procesului verbal se transmit in termen de 15 zile de la comunicare unitatii din care face parte agentul constatator.
Plata se poate face si prin instrumente de plata electronice in cadrul Ghiseului virtual de plati,caz in care nu aveti obligatia de a face dovada platii unitatii din care face parte agentul constatator."
De vreme ce am platit la primaria orasului unde am domiciliul,ma gandesc ca la anul,cand o sa-mi platesc impozitele,nu o sa-mi mai aduca aminte ca am vreo amenda de platit. tongue.gif
adi_ar
@venom21:
Da, este o tiganie daca asa procedeaza, ba chiar este ilegal din cate stiu eu (incasarea conditionata).
Eu nu am avut ocazia deoarece am platit toate amenzile primite in cel mai scurt timp si am facut acest lucru la Posta, de regula, care are acces online la situatia mea, iar acolo nu mi-au conditionat niciodata platile. Ce doresc, aia platesc!
george_scala_2004
QUOTE(adi_ar @ 2 Mar 2011, 12:02)
@venom21:
Da, este o tiganie daca asa procedeaza, ba chiar este ilegal din cate stiu eu (incasarea conditionata).
Eu nu am avut ocazia deoarece am platit toate amenzile primite in cel mai scurt timp si am facut acest lucru la Posta, de regula, care are acces online la situatia mea, iar acolo nu mi-au conditionat niciodata platile. Ce doresc, aia platesc!
*



De fapt nu e o tiganie (dar asa o percepem noi). De ce zic asta ? Pentru ca in Codul de procedura fiscala - OG 92/2003 exista mai multe prevederi special dedicate COMPENSARILOR:

ARTICOLUL 24 Stingerea creanțelor fiscale

Creanțele fiscale se sting prin încasare, compensare, executare silită, scutire, anulare, prescripție și prin alte modalități prevăzute de lege.

ARTICOLUL 116 Compensarea

(1) Prin compensare se sting creanțele statului sau unităților administrativ-teritoriale ori subdiviziunilor acestora reprezentând impozite, taxe, contribuții și alte sume datorate bugetului general consolidat cu creanțele debitorului reprezentând sume de rambursat, de restituit sau de plată de la buget, până la concurența celei mai mici sume, când ambele părți dobândesc reciproc atât calitatea de creditor, cât și pe cea de debitor, cu condiția ca respectivele creanțe să fie administrate de aceeași autoritate publică.
(2) Creanțele fiscale ale debitorului se compensează cu obligații datorate aceluiași buget, urmând ca din diferența rămasă să fie compensate obligațiile datorate altor bugete, în mod proporțional, cu respectarea condițiilor prevăzute la alin. (1).
(3) Creanțele fiscale rezultate din raporturi juridice vamale se compensează cu creanțele fiscale ale debitorului reprezentând sume de restituit de aceeași natură. Eventualele diferențe rămase se compensează cu alte obligații fiscale ale debitorului, în ordinea prevăzută la alin. (2).
(4) Dacă legea nu prevede altfel, compensarea operează de drept la data la care creanțele există deodată, fiind deopotrivă certe, lichide și exigibile.
(5) În sensul prezentului articol, creanțele sunt exigibile:
a) la data scadenței, potrivit art. 111;
cool.gif la termenul prevăzut de lege pentru depunerea decontului cu sumă negativă de TVA cu opțiune de rambursare, în limita sumei aprobate la rambursare prin decizia emisă de organul fiscal potrivit legii;
c) la data comunicării, potrivit legii, a unei decizii de soluționare a cererii de restituire a accizei sau taxei pe valoarea adăugată, după caz;
d) la data comunicării deciziei, pentru obligațiile fiscale principale, precum și pentru obligațiile fiscale accesorii stabilite de organele competente prin decizie;
e) la data depunerii la organul fiscal a declarațiilor fiscale rectificative, pentru diferențele de obligații fiscale principale stabilite de contribuabil;
f) la data comunicării actului de individualizare a sumei, pentru obligațiile de plată de la buget;
g) la data primirii, în condițiile legii, de către organul fiscal a titlurilor executorii emise de alte instituții, în vederea executării silite.
(6) Compensarea se constată de către organul fiscal competent, la cererea debitorului sau din oficiu. Dispozițiile art. 115 privind ordinea stingerii datoriilor sunt aplicabile în mod corespunzător.
(7) Organul fiscal competent comunică debitorului decizia cu privire la efectuarea compensării, în termen de 7 zile de la data efectuării operațiunii.

ARTICOLUL 135 Prescripția dreptului de a cere compensarea sau restituirea

Dreptul contribuabililor de a cere compensarea sau restituirea creanțelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naștere dreptul la compensare sau restituire.

BennyORWO
Vineri pe 28,mama a fost oprita pentru depasirea vitezei in localitate,si anume 64 kmh mad.gif
A primit amenda de 170 lei,sau 85 in 48 ore.
Cand a primit amenda,nu a zis nimeni nimic de chitanta,si nici in PV nu scrie nimic.
Ce facem acum?platim amenda la primaria de domiciliu,si pastram chitanta?
fnp
Ideea este asa: Politia care ti-a dat amenda (unitatea de care apartine agentul) asteapta 15 zile apoi trimite amenda la circa financiara de care apartii.
Daca platesti si le trimiti o copie dupa chitanta nu mai trimit la circa financiara.

E bine sa pastrezi chitanta 1-2ani, in caz ca vreun functionar de la circa financiara incurca ceva si apari cu ea neplatita.

Daca platesti in alta parte decat circa de care apartii (cec, posta), apoi politia trimite la circa ta, aia nu pot "vede"/verifica ca tu ai facut deja plata si te mai trec odata la plata.
BennyORWO
Mama a primit amenda in Vrancea,iar ea are domiciliu pe TR.
Eu maine ma duc sa ii platesc amenda la primaria de la domiciuliu.
Problema e urmatoarea,cum trimit eu chitanta la militieni?prin posta?
C a t a l i n
Poți plăti pe ghiseul.ro direct in contul primariei din localitatea pe raza careia a fost amendata, si astfel nu mai e necesar sa trimiti nicio dovada prin posta.
BennyORWO
Bun,platesc si pe ghiseul.ro,dar primesc vreo dovada ca am platit amenda?
C a t a l i n
Evident.
BennyORWO
Am intrat putin pe ghiseu,si am observat ca localitatea pe raza careia s-a intamplat evenimentul,nu este in baza de date.
Cred ca pana la urma,platesc la primarie,si le trimit chitanta,cu confirmare de primire.
espacern
Plateste la directia financiara unde ai domiciliul si nu mai trimite nimic.....pastreaza-le acasa in original
Daca vine vreo instintare de neplata tot la directia financiara de domiciliu vine prima data.

@+
BennyORWO
Azi fusei la primaria de domiciul sa platesc amenda.
Nu a fost nicio problema,iar femeia de la ghiseu mi-a zis sa pastrez chitanta,fara sa o trimit nicaieri.
Maxy25
Salut , are dreptate d-na de la ghiseu pastreza chitanta macar 4-5 ani intr-un loc la indemana , poate isi aduc aminte peste cativa ani si te pun la plata din nou si atunci mergi cu chitanta si ai rezolvat , fara sa mai platesti inca o data , treaba cu trimisul la politia din localitatea care te-a amendat este sa te puna pe tine pe drumuri si ei sa stea sa frece menta.
Si eu am platit mai multe amenzi primite in alte judete decat cel de domiciliu si toate le-am platit la agentia din localitatea mea (am pastrat toate chitantele , evident pentru orice eventualitate) nu am mai trimis nimic la politia din localitatea incare am fost amendat.
Nu a mai aparut nici o amenda achitata din nou la plata.
BennyORWO
Azi se mai ivi o problema.
De-a lungul timpului,aia batrana(mama) a mai luat amenzi de circulatie,pe care le-a platit,dar nu la primaria de domiciliu,ci la alte institutii de stat.
Azi cand platii amenda de viteza a mamei,fumeia de la ghiseu imi zise ca mama mai are si alte amenzi de plata.
Eu i-am explicat ca acele amenzi sunt platite,iar ea mi-a zis sa aduc chitantele la primarie,ca dovada a platii celorlalte amenzi.
Acum...treaba nasoala,este ca muma-mea nu mai gaseste chitantilii alea care au vreo 4-5 ani de cand au fost platite.
Ce e de facut in cazul acesta?se prescriu cumva?
Va multumesc.
espacern
Fara justificativ si plata=executare silita!

@+
BennyORWO
Pai si daca nu mai gasim chitantele ca am platit amenzile,trebuie sa le mai platim odata,sau cum?
Nu au si ei totusi o baza de date,care trebuie actualizata?
espacern
Ce baza de date...in sistemul fiscal Roman?
Asa am crezut si eu dar nu exista asa ceva.
Am platit o amenda in Cluj la directia fiscala(acolo s-a intamplat) si cum sunt din BV stateam linistit ca e platita "in sistem"......gresit dupa un timp ma trezesc cu executare silita/cont blocat.
Noroc ca aveam chitanta in original si am facut dovada plati si asa am aflat ca nu se comunica intre ei......lipsa sistem informatic.

@+
BennyORWO
Mersi ca m-ai pus in tema.O sa caut chitantele alea mai bine,dar totusi,au trecut ani de zile.
O seara buna.
Tamango
... si zi-i mamei tale s-o lase mai moale cu viteza.
BennyORWO
Nu e vitezomana,dar a avut ghinion.Numai cu 64,65 la ora a fost prinsa smile.gif
UXE
Asta inseamna peste 70 pe bord. La o limita de 50 , sa ai peste 70 in bord nu mi se pare a fi ghinion.
fnp
QUOTE(BennyORWO @ 4 Mar 2014, 22:53)
Mersi ca m-ai pus in tema.O sa caut chitantele alea mai bine,dar totusi,au trecut ani de zile.
O seara buna.
*



Daca va amintiti pe unde le-a platit se poate merge acolo si cere copie. sau mai bine te duci in padurice.... sad.gif
BennyORWO
QUOTE(UXE @ 5 Mar 2014, 09:01)
Asta inseamna  peste 70 pe bord.  La o limita de 50  , sa ai peste 70  in bord  nu mi se pare a fi ghinion.
*


Nu are cum sa fie eroarea asa de mare.
Masina pe care o conduce este un golan din 2007.
Nici la mine la dacie nu este eroarea asa mare.
Pana la urma asta e...macar de ar mari si ei viteza in localitati la 60.
C a t a l i n
QUOTE(BennyORWO @ 5 Mar 2014, 15:48)
macar de ar mari si ei viteza in localitati la 60.
*



Aia mai lipsea, în condițiile în care suntem campionii Europei la numărul de accidente!

bygy007
QUOTE(UXE @ 5 Mar 2014, 09:01)
Asta inseamna  peste 70 pe bord.  La o limita de 50  , sa ai peste 70  in bord  nu mi se pare a fi ghinion.
*


chiar 75 , cam cu 10 KM /h indica mai milt ceasu fata de real
BennyORWO
N-are cum bygy.
Este prea mare eroarea pentru viteza aceea.
La loganul care il conduce batrana,eroarea este foarte mica,de maxim 2-3 kmh,mai ales la viteze relativ mici,60-70.
Deci ea avea undeva putin peste 65 pe bord,aproape ca nici nu se vede din cauza acului gros.
Indica cu 10 km mai mult fata de ceas,la viteze mult mai mari,peste 110-120.
Cum am spus,nici la dacia mea,eroarea nu este asa mare,dar mai ales la logan.
Eu stiu ce spun,pentru ca am mers cu gps pe el.
De ex,la 110 pe bord,pe GPS arata cam 105(ma refer la logan).
VladSoare
QUOTE(C a t a l i n @ 5 Mar 2014, 15:50)
Aia mai lipsea, în condițiile în care suntem campionii Europei la numărul de accidente!
*


Siiigur că da. Să știi că exact din cauză că "gonim" cu 60 la oră prin oraș sîntem campioni la accidente. Nu pentru că facem slalom printre benzi, nu pentru că nu ne uităm în oglinzi și nu dăm prioritate, nu pentru că trecem pe roșu, nu pentru că ne urcăm beți la volan, nu pentru că facem depășiri în curbe fără vizibilitate, nuuuuuu, doamne ferește, ci pentru că mergem cu 60 în oraș. Foarte inteligent. Logică de șef din poliție. wacko.gif
Am luat mai demult un radar pe Vasile Milea cu 65 la oră. Să știi că de-aia sîntem campioni la accidente. 65 la oră pe un bulevard cu două benzi pe sens și tramvai pe mijloc, vai de mine, ce inconștient am fost! Ce pericol public! Din cauza nebunilor ca mine sîntem campioni la accidente. rolleyes.gif
maho
Nu cred ca tre' sa generalizam cu viteza; sunt locuri (bulevarde, whatever) unde s-ar putea merge mai tare...
SandelBS
Si chiar se merge mai tare.

Iar cu amenzile astea...eu n-am platit nici unde am fost prins, nici unde aveam domiciliul...nicaieri. Daca s-or sinchisi sa-mi trimita somatie si executari, poate atunci platesc, da asa e mai sigur, nu platesc de doua ori.

Eu totusi nu inteleg, in afara de motivul de a fi plecat d acasa vreo luna, pentru ce va complicati sa le platiti unde sunteti prinsi sau prin cec in alte localitati? Amenda e datorie la bugetul local unde ai domiciliul (altfel, fiecare primar isi punea radar din colt in colt). Daca faci chestia asta mi se pare si normal sa ai grija de documente. Doar vorbim de Romania.

Eroarea la vitezometru-real, depinde si de anvelope, S-a tot discutat. 5 km/h la 110 e cam mica eroarea, dar plauzibila. Dar 10 km/h la 75...o fi stricat vitezometrul.
Silk
QUOTE(VladSoare @ 5 Mar 2014, 17:54)

Am luat mai demult un radar pe Vasile Milea cu 65 la oră. Să știi că de-aia sîntem campioni la accidente. 65 la oră pe un bulevard cu două benzi pe sens și tramvai pe mijloc, vai de mine, ce inconștient am fost! Ce pericol public! Din cauza nebunilor ca mine sîntem campioni la accidente. rolleyes.gif
*




Stiu ce zici.



Am fost surprins cu 63kmp/h pe un bulevard cu 3 benzi si tramvai pe sens, la ora 12 noaptea. Noroc ca am fost oprit din mersul meu inconstient de un agent care nu a putut sa nu observe prericolul ce-l reprezentam.
UXE
Normal, risti sa iti rupi masina in vreo groapa..
l@u
QUOTE(BennyORWO @ 5 Mar 2014, 15:48)
macar de ar mari si ei viteza in localitati la 60.
*



muta-te in Galati, o sa ai ocazia sa mergi legal si cu maxim 80km/h ! biggrin.gif
Tamango
QUOTE(Silk @ 6 Mar 2014, 11:26)
Am fost surprins cu 63kmp/h pe un bulevard cu 3 benzi si tramvai pe sens, la ora 12 noaptea. Noroc ca am fost oprit din mersul meu inconstient de un agent care nu a putut sa nu observe prericolul ce-l reprezentam.
*



Eu am fost prins cu 65 km/h intr-o zona cu limitare la 60. Dar nu am stiut, ca ma luam cu el in gura, asa ca am papat-o. I-am dat spaga si-am plecat. Zona: Iuliu Maniu.
Kojak
QUOTE(Tamango @ 6 Mar 2014, 22:07)
I-am dat spaga si-am plecat. Zona: Iuliu Maniu.
*



Cat, 50 sau 100?
Tamango
50. Acu 2 ani, de Craciun.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.