Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Recomandare , schimb filtru POLEN !
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
hhd_0
DA , are filtru de polen (i-am explicat vanzatorului) , doar pentru cele cu AC! Azi l-am schimbat si eu si am ramas surprins cum mai intra aer in aeroterma ?! Era super imbacsit si negru !

Un singur surub se desface , cu o cheie de 7 !

Dupa scoaterea filtrului vechi , se recomanda curatarea compartimentului ! Cum accesul este destul de greu , l-am suflat la o vulcanizare cu aer comprimat !

NU stiu cand a fost schimbat ultima data ....cred ca niciodata !

Filtru a costat 20 de lei de uzina ! ( produs de valeo , avea "holograma" )

Singura imbunatatire a fost ca debitul de aer care intra in masina s-a marit , cat despre mirosuri sau aburirea geamurilor , nu va pot spune inca nimic !


Filtru are o sageata pe el , sageata pe care o regasesti si in locasul lui ! Se vor respecta semnele pt montarea lui corecta !
ramsen
din 2007 de cind am solenza l-am schimbat de 2 ori pina in prezent...este foarte important sa il schimb pe la 20.000 km,eu asa il schimb
matesan adrian
Ramsen,imi zici si mie daca masina mea are filtru de polen si daca pot pune si eu
ramsen
parca confort este masina ta...filtru polen decit cele clima si scala au asa ceva...daca nu ai aeroterma la fel ca cele clima si scala poti face o improvizatie la gura pe unde trage aerul aeroterma de afara...
Tudor B
Solnitzele echipate cu AC beneficiaza de filtru de habitaclu, venit gata montat din fabrica de la turci, unde se asamblau grupurile de climatizare (de clio 2), cele fara AC nu au loc de filtru, nu doar Clima si Scala au AC, pe la finalul productiei s-au putut comanda Confort cu AC, Europa cu AC (am avut asa ceva)
matesan adrian
QUOTE(ramsen @ 7 Mar 2011, 19:09)
parca confort este masina ta...filtru polen decit cele clima si scala au asa ceva...daca nu ai aeroterma la fel ca cele clima si scala poti face o improvizatie la gura pe unde trage aerul aeroterma de afara...
*


A mea e Rapsodie,dar are aeroterma,arata-mi o poza unde se gaseste filtru de polen
klaus
utilizand functia de search a forumului mie mi-a dat: http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=4750&hl=
anecula_08
@matesan adrian: normal ca ai aeroterma, toate au, dar doar cele cu aer conditionat au filtru ca la alea este alt model de aeroterma.
marius80_eugen
La mine nu rezista filtrul de habitaclu/polen 20.000 km . Il schimb de 2 ori pe an , o data in primavara , o data in toamna . Se imbacseste destul de mult si pt 15-20 ron nu are rost sa omor ventilatia si A/C-ul daca filtrul asta este murdar rau .
Vad ca unii pu filtru care are carbon activ ... pai cat timp rezista asta sa merite diferenta de pret ?
ramsen
ai mare dreptate la schimbarea lui de 2 ori pe an...o idee buna de la tine si am plecat sa il cumpar...multumesc marius
george_scala_2004
QUOTE(matesan adrian @ 9 Mar 2011, 14:22)
A mea e Rapsodie,dar are aeroterma,arata-mi o poza unde se gaseste filtru de polen
*



http://www.reno.ro/Inlocuire-Filtru-Polen-...-8V-t51970.html
marius80_eugen
Daca NU aveti A/C , aveti altfel aeroterma si se adapteaza altfel filtrul de polen !
matesan adrian
QUOTE(marius80_eugen @ 17 Mar 2011, 09:05)
Daca NU aveti A/C , aveti altfel aeroterma si se adapteaza altfel filtrul de polen !
*


Imi arati si mie prin poze cum sa adaptez filtru de polen
andrei87grs
eu cand am vrut sa schimb filtrul de polen, am mers la vreo 4 magazine de piese auto....la primele 3 au ras de mine vanzatorii.....ca slz nu are filtru de polen...la ce de-al 4-lea magazin vindea o doamna.....nu mi-a venit sa cred ca mi-a spus ca are filtru de polen ptr slz...mi-a venit sa o pup biggrin.gif
marius80_eugen
QUOTE(matesan adrian @ 24 Mar 2011, 18:51)
Imi arati si mie prin  poze cum sa adaptez filtru de polen
*



Cauta la tutoriale . Nu am cum sa-ti arat ca eu am Scala , cu filtru . Voi aveti altfel compartimentul aerotermei , mult mai simplificat .
MANUVIU
QUOTE(matesan adrian @ 24 Mar 2011, 18:51)
Imi arati si mie prin  poze cum sa adaptez filtru de polen
*


http://www.daciaclub.ro/Montare-filtru-hab...ml#entry2543587
supertorr
Am cumparat recent filtru de polen marca Motrio la 33lei pentru solenza mea dar pe cutie scria ca este pentru renault megane,clio II si kangoo.L-am montat cu usurinta si sper sa nu mai intre atata praf.
marius80_eugen
Nu mai dati degeaba bani pe filtre de polen scumpe , cu carbune , cu nebunii . Mai bine il schimbati de 2 ori pe an si dati 2 x 15 ron , decat sa-l tineti imbacsit 1 an intreg sau chiar mai mult . Cel mai ieftin il gasiti in hypermarket-uri la 12-15 ron .
stroe_mihai87
Am descoperit de curand ca solenza are filtru de polen si l-am schimbat ft ft ft usor si si-a imbunatit semnificativ mirosul in masina.Priviti cum arata,ingrozitor....
aysmen89
Va salut cei care ati schimbat filtru de polen la Solenza ce parere aveti de filtru Champion?(apare ca filtru pentru Clio2)
Problema este ca are urmatoarele dimensiuni 231x160x31
Cel Mann din ce stiu are diemnsiunile 230x158x30 iar cel Valeo 230x160x30.
Se potriveste avand in vedere ca este mai mare cu 1 mm? Nu stiu exact cum este locasul filtrului, daca este fix pe fix.
marius80_eugen
merge
aysmen89
Multumesc frumos!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.