Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: fuzeta clio?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
Ciponnescus
astazi am mers la mecanic sa schimb bucsi bara stabilizatoare, o bascula, bucsi bascula pe cealalta parte si un rulment. Cand a ajuns mecanicul la partea cu inlocuitul rulmentului stupoare, interiorul fuzetetei este conic iar rulmentul are acelasi diametru. Din spusele lui se pare ca ar fii de clio, partea proasta este ca astazi nu am avut de unde sa iau alta fuzeta sau rulment si uite asa am ramas fara masina.
Am postat asta deoarece pana acum duceam masina in service dimineata si o luam seara, incredibil cata nesimtire.Totusi stau si ma intreb......de ce o fii schimbat fuzeta.........


Mare grija pe viitor pe unde va reparati masinile.

Nu cred ca e voie sa spun numele serviceului dar oricum este dacia.......
augustin87r
Sunt cam cinic...: intr-un fel e bine ca stim ca se potriveste de la Clio icon_mrgreen.gif cu rulmentul aferent. Service-ul v-a facut o potlogarie ca a pus rulemnt neadecvant ca daca punea de Clio cred ca nu va suparati ca nu aparea nici o problema...
Ciponnescus
am rezolat, nu am schimbat fuzeta sau port fuzeta deaorece costa echipata cu rulment 340lei. Am pus rulment de clio II (mecanicul a identificat fuzeta) cost 75lei.

Stau totusi si ma intreb de ce or fii schimbat fuzeta cei din celebrul service dacia....
Partea buna este ca s-a facut liniste in masina.


ca idee tot ce am scris mai sus plus capetele de bara a costat 450lei cu tot cu manopera.
Vladd
Cred ca aberezi, nu ai cum sa ai fuzeta de clio pe masina deoarece difera prinderea etrierului pe fuzeta plus ca nici gaurile de la prinderea telescopului nu se pupa.
Ciponnescus
atunci daca aberez spune tu cum de rulmentul are sus 6.5 jos 6.5 in circumferinta sau "fi" iar locasul din fuzeta in care intra rulmentul are 6.4 sus si 6.2 jos?
ce motiv as avea sa aberez???asta 1 si 2 masina mea este albastra si pe fuzeta aia erau urme de vopsea rosie.
Vladd
poti sa-mi faci o poza la fuzeta ? Sti de ce ma contrazic cu tine? Pentru ca am acas planetare si fuzete de clio 2 1.4 benzina de la care am vrut sa montez pe solenza fuzetele cu discuri si etriei si nu s-a potrivit mai ales fuzeta, plus ca difera si numarul de caneluri clio 21 respectiv 20 solenza. Sa nu mai zic ca rulmentul e cu mult mai mare fata de cel de solenza.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.