Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce parere aveti de acest dispozitiv?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
PH-06-BOA
De mult timp, voiam sa realizez un dispozitiv , cu care sa se poata depista anomaliile directiei , si pentru ca am ramas fara serviciu, avand timp destul, in trei zile l-am pus in functiune. Ce stie sa faca? Ce este?
Pe un profil am montat doua perechi de valturi, una fixa si alta mobila. urc masina cu rotile de fata pe valturi, care sunt blocate, deci nu se invart. Dupa stabilirea rotilor pe centru intre valturi, deblochez, bag a I-a , si la relanti, fixez volanul asa fel sa nu se deplaseze masina stanga dreapta. Blochez perechea fixa si cea mobila se deplaseaza stanga sau dreapta, in functie de cum e unghiul de convergenta deviat, orientarea si gradul de deviere se vede pe indicatorul din lateral.Mai multe in film si imaginatia voastra, despre cate se pot face cu el.

7 Mar 2011, 20:40:
Uitasem filmul
dacia_amg
BOA, nu ma prea pricep la unghiuri... dar... felicitari pentru ambitie,
curaj, perseveranta. Sorry pentru timpul liber prea mult.
vis-a-vis
Rotile directoare la o masina cu tractiune fata trebuie sa fie usor deschise in pozitie de repaus. La accelerare, din cauza flexibilitatii elementelor suspensiei si a jocurilor, acestea se inchid, ajungand paralele.
Doar ca, pentru a se inchide, drumul trebuie sa opuna rezistenta, ca acele elemente flexibile sa se deformeze, iar jocurile sa se anuleze cand rotile trag.
Pe rolele tale, rezistenta "drumului" este zero, iar la o masina cu unghiurile reglate corect vei avea deviatie.

Din pacate ai muncit 3 zile degeaba.
Iar strungul ala vibreaza rau.
argon
Parerea mea e ca ai lucrat degeaba, la cel mai inutil dispozitiv pe care l-am vazut, chestia din poza de mai jos o faci intr-o ora si e de 10 ori mai precisa decat rolele alea, banuiesc ca e logic cum se foloseste, se compara distanta in fata si in spatele rotilor, si se regleaza paralele/usor deschise.
mihai7575
@ph -08 boa...Acel dispozitiv creat de tine e un lucru bun si folositor ,parerea mea,mie personal mi-a placut.te felici ptr acel dispozitiv.
PH-06-BOA
Vis-a-vis, descrierea ta e tatal corecta. Valturile au diametru mic, deci necesita efort pentru a le invarti, iar descrierea mea nu e completa, deci mai meditati putin, nu va grabiti. Eu l-am verificat si cu un dispozitiv ca cel aratat de Argon, cu tija telescopica si cu alt dispozitiv cu laser, pe care vi l-am prezentat candva, care-l pun pe roata, iar proiectia razei se face pe un panou divizat direct in grade. Cu toate, rezultatul e acelasi. Repet, n-am descris in totatlitate procedeul, poate de aceea nu realizati cat de real poate.Astept pareri si critici.

8 Mar 2011, 12:32:
Strungul vibra, ca era prost ascutit cutitul. Daca ai observat dupa ce l-am ascutit corect, la ultimul ax, mergem cu span de 4mm si era perfect.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.