Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Recomandare pret de vanzare
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
Rendevous
salutare,detin o solenza scala din 2004 si a cam venit vremea sa bag bani in ea ,am de schimbat asa:

amortizoare fata + spate
bucsi + pivoti
planetare

m-am decis sa o vand dar nu stiu cam ce pret as putea sa cer pe ea tinand cont ca ce am specificat mai sus trebuie schimbat.

poate ma puteti ajuta,multumesc.
argon
1500-2000 euro. Tu la cat te-ai gandit?
Rendevous
pai daca as avea 15 milioane as face-o si tinand cont ca scala se vinde undeva in jurul a 2500 euro ,eu ma gandeam la un pret de 2200-2300 euro
argon
Tu poti cere, sa ai de unde sa scazi.
cristio_79
Daca ai bani la saltea, o vinzi si iei ceva mai bun. Daca nu, ce o sa iei cu 2000? O ruptura cu sute de mii de km. Mai bine schimbi treptat ce ai de schimbat si o exploatezi mai rational. Si inlocuiesti piesele cand dau primele semne, nu o lasi sa pice toata si dupa aia zici ca e scumpa intretinerea.
Rendevous
chestia e ca nu vreau sa imi iau alta ,imi trebuie bani pentru altceva si trebuie neaparat sa o vand
sorcer
piesele te costa max 10 mil daca cumperi piesele noi si de calitate . Iar manopera ti-o poti face singur ca nu e chiar asa complicat. Daca nu ai alte probleme cu ea sa stii ca e chiar ok ca dupa 6 ani de folosinta sa bagi numai 10 mil in ea si sa fie ca noua iara.
vallyyy
Ieri am refacut toata bucsaraia la solenza .Toata bucsaraia (pivoti,capete de bar,bucsa teflon caseta directie,bucsi brate,bucsi bara antiroliu) m-a costat fix 400 lei . 200 lei piesele , 200 de lei manopera (aici a intrat si datul amortizorului si planetarelor jos pentru schimbarea burfudurilor) .Acum nu stiu cum e pe la tine practic mai mult de 200-250 lei manopera nu vine ,cu piesele si manopera sa ajungi la vreo 1000 lei poate putin mai mult , nu mi se par astea motive pentru a vinde masina ,daca vrei sa faci un upgrade asta e altceva
Trofin Liviu
Depinde din ce zona esti, la mine Solenzele nu au cautare. Prefera sa-si ia harb inmatriculat la bulgari ca oricum sunt aproape decat ,,solnitza".
Maskatu
Daca am ajuns sa schimbam masinile pentru ca a venit vremea sa inlocuim amortizoarele, bucsile, planetarele si pivotii, inseamna ca ne-am emancipat mai ceva ca germanii.

Piesele astea sunt intr-adevar destul de scumpe relatat la pretul masinii, insa nu este un capat de lume. Poti sa le schimbi pe rand. Luna asta schimbi planetarele, luna urmatoare bucsile si pivotii si tot asa. Daca mergeam pe premiza asta, ar fi trebuit sa vand masina de cateva ori pana acum.
Ryco1
[quot

m-am decis sa o vand dar nu stiu cam ce pret as putea sa cer pe ea tinand cont ca ce am specificat mai sus trebuie schimbat.

poate ma puteti ajuta,multumesc.
*

[/quote]
In targ la Pitesti cea mai scumpa Supernova este undeva la 5500 roni negociabil.
bossake
depinde f mult de starea masinii si al catalea propietar esti pe carte.
O solenza scala in stare buna(nu impecabila totusi), cu un sg prop. pe carte probabil ca se vinde (dar nu f repede) undeva la 2200-2300. La 2000 probabil ca o vinzi repede. Daca o bagi la 1800 pun pariu ca in 2 zile ti-o cumpara un samsar care o cosmetizeaza si apoi o baga la vanzare la 2500.

Cam astea ar fi preturile de vanzare. Pretul masinii tale tu trebuie sa il stii in functie de starea ei si de cati propietari a avut anterior.
Solenzele cam au cautare, in special cele scala si clima. Ba chiar pot spune ca solenza e una din cele mai "samsarite" masini, in sensul ca FOARTE multe din anunturile de pe net sunt ale samsarilor care le-au cumparat ieftin de la propietari si le dau mai departe cu profit de 3-4-500 de euro.
Ciponnescus
QUOTE(Trofin Liviu @ 28 Mar 2011, 20:03)
Depinde din ce zona esti, la mine Solenzele nu au cautare. Prefera sa-si ia harb inmatriculat la bulgari ca oricum sunt aproape decat ,,solnitza".
*



Chiar daca sunt off-topic nu ma pot abtine, nu TOATE masinile inmatriculate la bulgari sunt harburi. Balena mea a venit (mi-a fost adusa mai exact) din germania si am preferat sa o inmatriclulez la bulgari ptr ca nu vreau sa pompez bani in cwru romanilor ipocriti. Si crede-ma chiar daca are 223.000 km nu are absolut nici o problema si este o adevarata placere sa o conduc in special la drumurile lungi.



ON- daca esti din buc sunt in pipera niste baieti care iti schimba planetarele cu 150ron bucata + ale tale.Manopera inclusa. la amortizoare poti pune si unele mai low-budget, oricum mai mult de 40k km nu o sa te tina la ce drumuri avem.Ca idee decat sa schimbi pivot si bucsi bascula mai bine iei bascula gata echipata (107lei).
Cum spunea colegul mai sus schimba-le pe rand.....incepi cu ce bate/troncane mai tare.Solenza cred ca este printre cele mai reusite masini accesibile dpdv al costurilor per kilometru.

Cu 2000 cred ca gasesti un golf 3 bunicel dar cu multi km.
Maskatu
Avand in vedere ca au fost vehiculate destule preturi si ca autorul nu a mai intrat de mai bine de o jumatate de luna, se inchide aici.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.