Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme cu directia...
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
adysx
Salutare sun un mare mare newbee in ceea ce priveste constructia unei masini... Dar as dori sa va pun o intrebare in ceea ce priveste o mica / mare problema a masinii.
Stiu ca am o problema cu directia... trage foarte putin dreapta cand iau mainile de pe volan... aia de la service au zis ca pot sa mai merg cu ea asa vreo 5000-6000 km...

1. Ideea e ca at cand pun frana ... trage putin stanga... E de la directie?
2. Daca tin volanul maxim dreapta si accelerez f putin.. se aude un scartait (nu cred ca de la placute)... daca accelerez mai mult... nu se mai aude... daca nu accelerez nu se aude... Toate astea in timp ce tin volanul maxim dreapta... cand tin de volan maxim stanga se aude dar muuuult mai putin... E de la directie?
3. cand merg la o anumita viteza... si pun frana un pik mai tare, se aude un "POC" (daca pot sa zic asa).. Stiu ca la o anumita turatie se aude toba vibrand... Este cumva de la toba? Nu se pune problema ca sunetul este de la ceva din portbagaj care se loveste sau altceva....

Va rog frumos sa imi dati o mana de ajutor... ca sa stiu ce sa fac la masina... ideea e ca daca m-as duce la un atelier stiu ca ar spune ca am probleme reale sau imaghinare ca sa mai scoata niste cash...
Ov
1. e de la frane, nu-ti franeaza egal stanga/dreapta

daca-ti trage cand nu franezi, e ori din cauciucuri (presiune inegala, greutate inegala, dimensiuni diferite) ori din directie (unghiuri)

io zic sa nu mai mergi pana nu-ti faci franele (probabil ai vre-un pistonas de la etrier blocat, pe partea dreapta daca zici ca-ti trage stanga la franare)
adysx
QUOTE(Ov @ 12 Jun 2005, 19:26)
1. e de la frane, nu-ti franeaza egal stanga/dreapta

daca-ti trage cand nu franezi, e ori din cauciucuri (presiune inegala, greutate inegala, dimensiuni diferite) ori din directie (unghiuri)

io zic sa nu mai mergi pana nu-ti faci franele (probabil ai vre-un pistonas de la etrier blocat, pe partea dreapta daca zici ca-ti trage stanga la franare)
*



Mersi mult... o sa ma duc cu masina si le zic sa se uite la frane si la directie...
adysx
Ziceai sa nu mai merg cu masina asa pana nu remediez problema cu franele... Este posibil sa se mai buleasca ceva? sau te referi la siguranta in trafic?
Ov
1. siguranta in trafic
2. siguranta ta (daca dai peste cineva, iti face expertiza tehnica la masina si daca te gaseste cu probl la directie sau frane nu o sa-ti fie prea "cald")
3. daca mergi cu placutele fff uzate, se poate strica discul.
4. daca mergi cu jocuri mari in directie, se strica si altele (bucsi, bielete)
adysx
Aham... Si la treaba cu zgomotul produs in momentul cand pun frana? (Nu se intampla tot timpul)... Stii de unde ar putea fi problema?
Ov
pocnitura poate sa aiba mai multe cauze:
poate sa fie de la directie (bucsa de teflon), poate sa fie o bucsa de bascula pe fata, poate sa faca chiar etrierul, daca se aude din spate poate sa fie sabotii care au o cursa prea mare, sau poate sa fie repartitorul
adysx
Am inteles... okey... mersi mult... O sa trec azi pe la un service sa vedem ce probleme sunt si ce se poate face si cu ce suma... Multumesc mult...
manex
QUOTE(adysx @ 13 Jun 2005, 12:48)
Am inteles... okey... mersi mult... O sa trec azi pe la un service sa vedem ce probleme sunt si ce se poate face si cu ce suma... Multumesc mult...
*


pocnitura unde se aude? am avut si eu problema asta(inca o mai am). cind plecam de pe loc sau cind puneam frina auzeam un "POC!!" . griji, intrebari.....dupa citeva luni .am localizat zgomotul in scaunul din dreapta. asa ca vezi exact unde se aude. si eu cred ca ai probleme si cu geometria, si cu frinele.
adysx
Nu e problema de la scaun... Sigur.. Am verificat... In schimb trebuie sa imi fac si scaunele ca joaca pe sina... s-a creat spatiu intre sina scaunului si sina de pe podea si daia joaca... sa vad cum o rezolv si pasta... M-am saturat!!!
to_the_limit
si la mine face POK cand franez..dar cand franez si ma opresc aud..am patit de 2-3 in ultimele zile
mentionez ca pare ca masina e un pic infranat..dar ff putin..

nu imi dau seama de unde se aude

adysx
QUOTE(to_the_limit @ 15 Jun 2005, 00:17)
si la mine face POK cand franez..dar cand franez si ma opresc aud..am patit de 2-3 in ultimele zile
mentionez ca pare ca masina e un pic infranat..dar ff putin..

nu imi dau seama de unde se aude
*



EXACT... ai pus punctul pe I... asa e si la mine... si asa mi se pare si mie ca parca e putin infrnata...
sonykel
am o problema cu directia si eu!cand merg in linie dreapta volanul e sucit!eu sunt incepator si ma enerveaza chestia asta le nebunie de exemplu cand fac parcarile laterale cu spatele(nici acum nu-mi ies din prima)nu-mi dau seama cand e volanu drept sau nu!si ma enerveaza la culme plus ca atnci cand merg la drum lung si soseaua e dreapta nu pot sa tin volanu comfortabil!unde se poate remedia acest mic moft?
B30KDT
adika cum e sucit?rotile sunt drepte si volanu nu sta pe centru?daca asta e atunci se rezolva simplu desfaci capacul de la volan si acolo ai o piulita de 22 cred pe care o desfaci si fixezi volanu cum vrei,stangi piulita pui capacu si gata
argon
Depinde cat de stramb, daca e mai mult ,atunci e de la crucea volan, chestia aia cu 2 bucse de sub volan, o scoti si o bagi bine, daca e mai putin stramb, atunci desfaci piulita volanului de sub ornament, dar iti trebuie un extractor de volan, si i-l bagi corect.
Prima varianta e mai simpla si o poti face in fata blocului, tot ce ai nevoie sunt 2 chai de 14, si putina indemanare.
Dca nu te pricepi asa bine, dute la un atelier, cu directia nu e de joaca!
bertro
QUOTE(sonykel @ 4 Jul 2005, 13:00)
am o problema cu directia si eu!cand merg in linie dreapta volanul e sucit!eu sunt incepator si ma enerveaza chestia asta le nebunie de exemplu cand fac parcarile laterale cu spatele(nici acum nu-mi ies din prima)nu-mi dau seama cand e volanu drept sau nu!si ma enerveaza la culme plus ca atnci cand merg la drum lung si soseaua e dreapta nu pot sa tin volanu comfortabil!unde se poate remedia acest mic moft?
*



putin pe langa intrebarea ta, iti dau un mic sfat: rotile drepte ar trebui sa fie la fix doua ture in directia inversa celei in care ai bracat rotile la maxim. cand intri cu spatele mergi cat de incet poti, intoarce 2 ture ca sa ajungi la drept si ai sa-ti dai seama dupa cum se duce masina daca rotile sunt drepte sau nu si ajustezi dupa necesitati. nu te lua dupa volan, ca poate sa te pacaleasca wink.gif
sonykel
asta e problema ca m-am luat dupa volan ca un prost si-am intrat intr-un stalp!da deci rotile sunt drepte iar volanu e virat!o sa rezolv problema asta cand o sa schimb si volanu!
bertro

pai eu m-am obisnuit inca din scoala sa nu ma iau dupa volan. mi-a zis si instructorul ca volanul ma poate pacali si sa dau in spate destul de incet incat sa-mi dau seama imediat cand masina nu e tocmai dreapta si sa o redresez dupa nevoie. se pare ca merge metoda, ca am reusit sa nu iau nici un stalp pana acum. doar o tufa cand m-am incapatinat s-o parchez cu spatele cat mai in bordura posibil. blush.gif
bonzai
Am si eu problema 1) de la inceputul topicului. Adica la frana la viteze ceva mai mari, volanul se misca putin spre stanga. Eu am schimbat discuri, placute, am echilibrat rotile dar tot imi face. Dar doar s-a mai diminuat nitel efectul. Singura chestie care mi-a ramas este o aerisire la frane.. are cineva alte idei ?
Dyda
QUOTE(bonzai @ 4 Jul 2005, 21:58)
Am si eu problema 1) de la inceputul topicului. Adica la frana la viteze ceva mai mari, volanul se misca putin spre stanga. Eu am schimbat discuri, placute, am echilibrat rotile dar tot imi face. Dar doar s-a mai diminuat nitel efectul. Singura chestie care mi-a ramas este o aerisire la frane.. are cineva alte idei ?
*



Pai ai raspuns singur dar cred ca nu erai sigur. Roata stg iti frineaza mai tare cealalta are aer. Aeriseste tot circuitul si posibil caz rezolvat
driverx
QUOTE(sonykel @ 4 Jul 2005, 19:38)
asta e problema ca m-am luat dupa volan ca un prost si-am intrat intr-un stalp!da deci rotile sunt drepte iar volanu e virat!o sa rezolv problema asta cand o sa schimb si volanu!
*



Ala nu e condus ce faci tu..... blink.gif

NU mai faceti prostii dinastea. Masina trebuie simtita, va place sau nu.
manea78
QUOTE(bonzai @ 4 Jul 2005, 22:58)
Am si eu problema 1) de la inceputul topicului. Adica la frana la viteze ceva mai mari, volanul se misca putin spre stanga. Eu am schimbat discuri, placute, am echilibrat rotile dar tot imi face. Dar doar s-a mai diminuat nitel efectul. Singura chestie care mi-a ramas este o aerisire la frane.. are cineva alte idei ?
*





schimbă si pe dreapta discul și n-o să mai ai probleme rolleyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.