Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: EURO 2 , EURO 3 .... cum imi dau seama ?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
hhd_0
Cum imi dau seama ce varianta de euro este catalizatorul ? In talon nu scrie ( sau cel putin nu am vazut eu ) .

M-a mai intrebat cineva ce euro am cand am cumparat toba de esapament !
ramsen
poate te ajuta acest tabel...
C@talin
te uiti in talon dupa literele alea in numaru de identificare
hhd_0
Ms frumos ! Maine ma uit in talon , ca este in masina ! M-am gandit ca este mai bine daca o fura sa aiba toate actele in regula smile.gif)))


Si ce diferentze sunt intre euro2 si 3 ? Nu ma refer la noxe , ma refer la tobe de esapament diferite sau mai stiu eu ce si cum !
andri1940
Tobele sunt complet diferite.
La cele cu euro2 au un colier la imbinarea cu catalizatorul, apoi traseul se continua cu o toba intermediara (care vine cu teava cu tot) si cu o toba finala cu teava lunga pana la imbinarea cu detenta.

La euro3, cum am si eu pe masina, esapamentul original este dintr-o singura bucata de la catalizator incolo. Si catalizatorul are prinderi diferite. Ca sa inlocui tobele trebuie sa tai linia de esapament si sa pui tobele noi in loc. Intermediara este sub forma unei conducte mai groase, nu seamana deloc cu cea de la euro2, unii spun ca nu are deloc din cauza sta, dar se inseala.

Finala este mai lunga si se imbina, in caz de schimbare, cu restul printr-un colier special si pasta de etansare.
C@talin
QUOTE(hhd_0 @ 9 Mar 2011, 23:37)
Ms frumos ! Maine ma uit in talon , ca este in masina ! M-am gandit ca este mai bine daca o fura sa aiba toate actele in regula smile.gif)))

*


pai lasa si cartea de indetitate CIV .macar sa poata omu a o inscrie pe numele lui tongue.gif
argon
Daca e din 2004 e E2.
hhd_0
Nu m-am uitat inca in talon , am uitat ! Dar din ceea ce a zis adri1940 inseamna ca am euro 2 !

Pai si daca solenza s-a produs pana la sf.anului 2004 , cum al altii euro 3 ca sa nu mai zic ca in acel tabel este si euro 4!
b-73-zdv
QUOTE(argon @ 10 Mar 2011, 07:38)
Daca e din 2004 e E2.
*


si aici sa intelegem ca cele fabricate din 2005 pana in prezent au euro 3? biggrin.gif
argon
Tabelul este in general, nu doar pentru Solenza, si s-a produs pana in 2005, cand era E3.
supertorr
...da,eu am o solenza confort 1.4 din 2005 si stiu ca este euro 3(nu apare pe cartea de identitate sau talon) insa am vazut tabelul postat de ramsen mai sus si m-am uitat pe talon si apare in cadrul numarului de identificare acel "E4"...ce sa inteleg acum ?ca este euro 4?nu ar fi rau avand in vedere noua taxa de la 1 ianuarie 2012....salutare
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.