Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: fuzeta, portfuzeta
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
fullhouse
De la o vreme incoace rulmetii stanga fata capata joc dupa un timp scurt, in decurs de un an i-am schimbat de 2 ori, in conditiile in care cei din dreapta au vechime dubla si n-au nici pe dracu. In concluzie cred ca va trebui sa fac rost ori de fuzeta ori de portfuzeta noua, trebuie sa demontez sa vad mai exact care dintre ele. Intrebarea mea ar fi daca cele doua repere sunt identice la toate modelele de dacie, intrucat n-o sa iau noi, am o sursa buna de piese dezmembrate. Eu stiu ca da, dar vreau sa ma verific, cu ajutorul vostru, mersi anticipat.
bv-08-fgm
Sau mai poate fi din planetara,un unchi deal meu are un papuc din 2006 si avea o planetara sudata cand la cumparat care batea in mers(nu atat de tare incat sa o simti ) dar schimba rulmentii tot odata pe luan,dupa ce a schimbat planetara nu a mai avut treaba cu ei.Verifica inainte sa cumperi ceva.
fullhouse
O sa verific si alte cauze, bineinteles, orice joc sau vibratie nepermisa poate duce la uzura prematura a rulmentilor. Totusi astept o confirmare de la cineva care stie, in legatura cu fuzeta
mihai7575
QUOTE(fullhouse @ 10 Mar 2011, 09:05)
De la o vreme incoace rulmetii stanga fata capata joc dupa un timp scurt, in decurs de un an i-am schimbat de 2 ori, in conditiile in care cei din dreapta au vechime dubla si n-au nici pe dracu. In concluzie cred ca va trebui sa fac rost ori de fuzeta ori de portfuzeta noua, trebuie sa demontez sa vad mai exact care dintre ele. Intrebarea mea ar fi daca cele doua repere sunt identice la toate modelele de dacie, intrucat n-o sa iau noi, am o sursa buna de piese dezmembrate. Eu stiu ca da, dar vreau sa ma verific, cu ajutorul vostru, mersi anticipat.
*


Personal nu cred ca vor fi uzate ambele,iar eu nu-ti recomand uneleSH,mai bina ia-ti unele noi de fabrcia,piese de origine,parea mea,cred ca la toate daciile sunt la fel.
PH-06-BOA
Asa e, sunt identice. Identice si la prostia cu care s-au facut. Fuzeta se poate incarca si strunji la cota de rulment, si cu putina grija se poate face mai bine ca una noua, care, nu esti sigur c-o nimeresti. Portfuzetele sunt toate facute prost, dar absolut toate. Cum? Pe fuzeta se baga intre rulmenti, un distantier, care e facut cam cu 2-3mm mai mare de cat distantierul din portfuzeta, asa ca roata, joaca catre interior si exterior, de cate ori poate, si din ce poate mai des, din aia se mareste cota de exterior la rulmentului, din portfuzeta. De aceea si la montarea rulmentilor ai posibilitatea sa nu pui discul pe centrul portetrierului, si sa te trezesti fara placuta de frana, de aceea , de aceea... Eu asta am facut de fiecare data, rectificare si la una si la alta, si toata lumea e multumita. Ce e nou, e "tehnologie moderna" pentru cei ce sunt moderni. Noi nu.

10 Mar 2011, 22:50:
Apro[po de portfuzeta, poate nu ea e facuta prost, ci distantierul de pe fuzeta e prea mare, dar oricum, combinatia e proasta. O solutie buna, ar fi sa se masoare lungimea distantierului de pe fuzeta, sa se compare cu cea de pe portfuzeta, si sa se scurteze corespunzator inelul, lasandui-se doar cateva zecimi mai mult.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.