Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mirosuri octanice!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
DaciaTUYon
Salutare! Ionut e numele si problema mea este una clara DACIA blink.gif .....Abia am luat-o si sa vezi belele.....Intr-o luna si un pic am skimbat arcuri , jiglere si am curatat rezervorul...multa mizerie....multa rau... wink.gif si daca tot nu aveam ce face am curatat si carburatorul...bun. Toate au mers bine...pana cand am inceput sa simt un miros de benzina in masina huh.gif ....si culmea e ca numai cand accelerez se simte mai tare....Ma puteti ajuta? Ca nu mai pot...am ajuns sa fumez la vreo 10 m de masina, de frica.... sad.gif sad.gif Ar mai fi de mentionat ca am dat jos rezervorul de pe masina.. mii de multumiri..
diaconuliviu
Rezervorul nu curge in urma curatarii? Sonda este etansa? Ai furtun scos sub masina pentru gaze? Carburatorul este etans (capacul pe corp)? Nivelul e bun si nu e mare? Poantoul etanseaza bine?
Furtunele au coliere si sint bune, fara crapaturi, pori..?
Sint multe cauze ale acestei probleme.
Raoul
Verifica cele 2 futune care ies din rezervor si merg spre motor, in zona in care intra in stut-urile de la rezervor. Este posibil cand ai dat rezervorul jos sa nu fie bine stranse sau sa aiba fisuri!
tr01mjy
salutare
incearca sa vezi daca nu cumva ai pori la patrea de sus a rezervorului.eu am si tot asa se simte in interior cand bag benzina mai multa. asta se intampla mai rar. biggrin.gif
verifica si etansietatea carburatoruluii fata de galerie
mariusCYP
Poate ai rezervor spart pe partea sus si cumparati unu nou e mai buna,sau probleme ai cumparat la un benzinarie cu benzina ieftina si te asta miroase tare,mai bine cumparati la petrom sau shell!
ionut232
QUOTE(mariusCYP @ 20 Jul 2005, 09:38)
Poate ai rezervor spart pe partea sus si cumparati unu nou e mai buna,sau probleme ai cumparat la un benzinarie cu benzina ieftina si te asta miroase tare,mai bine cumparati la petrom sau shell!
*




nu sunt rau........dar e prea de tot mesaju asta......

sunt singuru care zice asa?
cosmin206
Fosta mea berlina din '87 la care am acces o perioada,mirosea zilele trecute cand deschideai porbagajul de-ti muta nasul din loc.Cauza?...pe unde vine sonda de combustibil tabla putin deformata.Am purces la indreptarea zonelor deformate de varul meu,detinatorul de drept al berlinei si acum dupa ce am imfipt si o garnitura de cauciuc in acel loc,mirosul s-a dus.Am si un por tot in partea suprioara a rezervorului pe care l-am astupat...o sa ziceti ca m-am tampit...cu guma de mestecat,vorbesc serios!
La cat de "obosita" este masina si la faptul ca va sfarsi in curand la programul de reannoire a parcului auto,merge si metoda asta,mai ales ca nici eu nici varul meu nu mai vrem sa investim in ea decat pentru mici reparatii.
Cu stima,Cosmin Mares wink.gif
Ci_co
[B]Am si eu o intrebare !!! mad.gif DE CE IMI DA BENZINA PE LANGA CAPACUL DE LA POMPA??????
Este foarte aiurea.
am schimbat pompa ca cealalta nu mai strangea bine capacul - si era NOUA
acum tot mai da !
am doua filtre de benzina - unu inainte de pompa care se curata
- unu dupa poma de unica folosinta(nou)
aaa am si rezervor nou..... DECI ce are de tot mai da???? excl.gif huh.gif
cosmin206
Scoate capacul de la pompa,da-i pe capac (portiunea pe unde iese benzina) cu putin silicon rosu (gasket silicon).Pozitioneaza capacul la loc fara a-l strange,lasa-l circa 2 minute sa sa usuce siliconul,dupa care-l strangi,introducerea benzinei facandu-se dupa un sfert de ora.Asa scapi de "belea"
Cu stima,Cosmin Mares sau "ala cu Pejo-ul" wink.gif
Ci_co
Mersi! Sa vad daca fac ceva ca am lipit acum un am rervorul, aveam 2 pori in partea superioara a rezv si i-am lipit cu prostie daia A +B transparent! Apoi am obs k sa topit si a curs in rezervor din cauza vaporilor! Sper ca nu reactioneaza cu benzia!
cosmin206
Salut! N-are nici o treaba cu benzina din rezervor substanta acea cu care ai astipat porii si s-a topit!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.