Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: o mica gaurica in chiulasa
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
dex
salutare. tot gaseam ulei pe chiulasa si nu stiam de unde este. astazi, cand m-am uitat mai atent am observat o mica gaurica undeva sub bujie si am observat ca pe acolo se umezeste cu ulei. ce-mi recomandati sa fac?
am atasat si o poza sa vedeti despre ce e vorba
Lde 2100
Incearca sa o nituiesti cumva cu un dorn sau un punctator.
Magnum_Baracuda
mergi la un atelier sa iti incarce cu sudura porul ala
dex
banuiesc ca trebuie demontata chiulasa. dar se poate suda aluminiul?
Iuli
e in zona tachetilor si nu e grav .....degreseaza cu diluant si punei silicon dircco
mihai7575
QUOTE(dex @ 12 Mar 2011, 13:16)
salutare. tot gaseam ulei pe chiulasa si nu stiam de unde este. astazi, cand m-am uitat mai atent am observat o mica gaurica undeva sub bujie si am observat ca pe acolo se umezeste cu ulei. ce-mi recomandati sa fac?
am atasat si o poza sa vedeti despre ce e vorba
*


Pune-i deasupra un pic de solutie ,,picatura,,si se va rezolva problema ta.,apoi sigur nu va mai da pe acolo ulei.
dex
ma gandesc sa nu fie ceva mai grav si ca ar fi bine daca desfac chiulasa sa vad care e prboblema. masina are 65000 si cred k ar fi bine sa schimb si garnitura la chiulasa. astazi cand m-am uitat in capacul de la ulei de pe capacul culbutorilor am gasit ca un fel de muci. apa nu am in baie adica nu se vede pe joja si nici nu am ulei in vasul de expansiune. preventiv ma gandesc s-o schimb
mihai7575
QUOTE(teo1961 @ 11 Mar 2011, 19:42)
sunt nou pe forum am si eu o intrebare ,vreau sa pun cauciucuri de vara stie cineva de cauciucurile  wiking de calitate am inteles ca sunt facute de continental.va multumesc anticipat
*




QUOTE(dex @ 12 Mar 2011, 20:56)
ma gandesc sa nu fie ceva mai grav si ca ar fi bine daca desfac chiulasa sa vad care e prboblema. masina are 65000 si cred k ar fi bine sa schimb si garnitura la chiulasa. astazi cand m-am uitat in capacul de la ulei de pe capacul culbutorilor am gasit ca un fel de muci. apa nu am in baie adica nu se vede pe joja si nici nu am ulei in vasul de expansiune. preventiv ma gandesc s-o schimb
*


Nu ai nici un motiv sa schimbi garnitura de chiulasa,mai bine schimba-i uleiul de la motor,ptr ascapa de acei ,,muci,,
dex
ca ulei am castrol magnatec. am uitat sa mentionez ca nu am indicatori la presiune ulei si temperatura apa, am doar martori. si acum vreo cateva luni mi s-a aprins becul la apa pentru ca mi s-a rupt cureaua dar am mai mers vreo 100 de metri si am tras pe dreapta. acum cateva zile tot asa mi s-a aprins becul pentru ca aveam cartonul pus in fata radiatorului dar am oprit repede. ma gandesc acum sa arunc si o privire la garnitura sa vad daca este buna
Kiraly
nu ai treaba la garnitura.strange furtunul ala gros de la radiator sa vezi daca da aer la vasul de expansiune.in continuare sa ai grija la temperatura apei
dex
si daca imi da aer in vas ce se intampla? e de rau sau de bine?
mihai7575
QUOTE(dex @ 13 Mar 2011, 07:33)
si daca imi da aer in vas ce se intampla? e de rau sau de bine?
*


daca-ti da aer in vas,ai 2 variante,prima aerisesti instalatia de racire,si apoi vezi daca-ti mai da aer ,atuci,inlocuirea garniturii de chiulasa cu una noua.
PH-06-BOA
Daca turezi motorul si ti constant, in cazul garniturii arse, da bule de aer continuu si mai mult ca la relanti.

13 Mar 2011, 18:47:
Gaura , daca e la intoarcere, e de ajuns sa o astupi cu un nit de aluminiu, daca nu sti cum, cheama un tiganus, care face tuciuri, ca el stie. Daca e pe traseul de ungere al rampei, si e presiune, nu tine lipit.
dex
este la pistonul 3 dinspre radiator inspre motor. din ce am vazut in seara asta cat am stat cu ea turata vreo 30 de sec, un min cu borcanul mai sus ca radiatorul nu mi-a dat nici o bula. sa inteleg ca n-ar fi problema de schimbat garnitura
vladut88
eu daca as fi in locul tau as curata bine zona cu diluant ,si as pune poxipol ,am o fisura in pompa de apa (cat un ac ) si nu stiam ce sa fac cu ea ,am curatat bine cu diluant si am pus umpic de poxipol si rezista eroic de 2 ani
razvanalexandruarghius
prima intrebare ...de unde a aparut gaura.... dupa ce se constata ca nu e nici o problema duo la un atelier sa iti deie un pct de sudura... nu trebuie sa desfaci nimic de pe masina....
SUCCES
dex
tot imi umezea si nu stiam de unde. mi-am dat seama mai apoi k este apa si am fost la mecanic si mi-a pus chit metal. merge fara probleme acum. ms de ajutor
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.