Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: bucse
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
fullhouse
Vreau si eu cat de curand sa ridic masina sa-i fac o revizie, intrucat se aud zgomote suparatoare de la gropile patriei. Vreau sa desfac ambele brate ale suspensiei, bucsele n-au fost schimbate de cand e masina la mine (3 ani). Totodata vreau sa-mi fac la servici si un dorn pentru a le putea schimba. Intrebarea mea e daca dornul ala se poate sprijini pe inelul interior al bucsei, ca si cum ai presa un rulment, sau doar pe cel exterior? Cum as putea diagnostica niste bucse uzate fara a demonta bratele de pe caroserie? Cum ar trebui sa fie jocul, cum sa pozitionez ranga, sau ce folosesti pentru a misca axul ala. Ca nu m-as apuca sa le schimb daca totusi nu sunt uzate. O zi buna va doresc.

<span class='edit'>15 Mar 2011, 08:57:</span>
Nimeni nu stie sa-mi raspunda si mie?
mihai7575
QUOTE(fullhouse @ 14 Mar 2011, 10:29)
Vreau si eu cat de curand sa ridic masina sa-i fac o revizie, intrucat se aud zgomote suparatoare de la gropile patriei. Vreau sa desfac ambele brate ale suspensiei, bucsele n-au fost schimbate de cand e masina la mine (3 ani). Totodata vreau sa-mi fac la servici si un dorn pentru a le putea schimba. Intrebarea mea e daca dornul ala se poate sprijini pe inelul interior al bucsei, ca si cum ai presa un rulment, sau doar pe cel exterior? Cum as putea diagnostica niste bucse uzate fara a demonta bratele de pe caroserie? Cum ar trebui sa fie jocul, cum sa pozitionez ranga, sau ce folosesti pentru a misca axul ala. Ca nu m-as apuca sa le schimb daca totusi nu sunt uzate. O zi buna va doresc.

<span class='edit'>15 Mar 2011, 08:57:</span>
Nimeni nu stie sa-mi raspunda si mie?
*


Dornul tau,trebuie sa se sprijine,pe partea exterioara a bucsei,nu pe interiorul ei,de restul probemelor te ajua colegii nostri.
claudyyu89
deci ca sa vezi daca sunt duse bucsele, ridici masina pe cric dai roata jos si incerci sa misti stanga dreapta de brat.. si atunci vezi daca se misca bucsele .. daca se misca.. e clar.. sunt duse smile.gif asta-i metoda mea smile.gif)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.