Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Electrica
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
lds_ok
sal.ma puteti ajuta cu o problema?in urma cu ceva timp mi a fost dat bordul jos.Dupa ce a fost remontat a aparut o problema.se tot arde o siguranta de la luminile din plafon(cred).daca o inlociesc se aprinde bordul+faza scurta si merg si luminile din plafon.Daca scot siguranta(asta in cazul in care nu se arde) luminile din plafon merg numai daca aprind faza scurta.are idee careva cum pot rezolva aceasta problema.Multumesc anticipat.


P.S.Firele de la tabloul de sigurante sunt montate corect,le am verificat.
diaconuliviu
Vreun fir lasat sa atirne in bord si neizolat care atinge la masa pe undeva, sau vreo "inventie" a celui ce ti-a umblat acolo.
dd gheorghe
QUOTE(diaconuliviu @ 13 Jun 2005, 15:12)
Vreun fir lasat sa atirne in bord si neizolat care atinge la masa pe undeva, sau vreo "inventie" a celui ce ti-a umblat acolo.
*


off topic,dar nu stiu unde sa intreb:
Iluminatul bordului meu (Dacia 1310 1989) este slab,abia se vede noaptea. Merg toate cele 3 becuri de deasupra,dar slab.(asta pe pozitia cea mai avantajoasa a potentiometrului- din cel tip rotita,pe cochilia volanului). Ma poate ajuta cineva sa rezolv problema? Multumesc! sad.gif
dd gheorghe
QUOTE(dd gheorghe @ 5 Jul 2006, 15:27)
off topic,dar nu stiu unde sa intreb:
        Iluminatul bordului meu (Dacia 1310 1989) este slab,abia se vede noaptea. Merg toate cele 3 becuri de deasupra,dar slab.(asta pe pozitia cea mai avantajoasa a potentiometrului- din cel tip rotita,pe cochilia volanului). Ma poate ajuta cineva sa rezolv problema? Multumesc! sad.gif
*





Chiar nu stie nimeni cum se poate remedia problema mea?
bygy007
Lumina de la plafoniera este pe siguranta care alimenteaza fara contact adica permanent.Sub bord in partea stinga ai doua siruri de borne :in stinga este sirul alimentat permanent, iar in dreapta sirul alimentat prin contactul de cheie. de undeva din stilp la usa din fata la nivelul bordului iese un fir care trebuie pus la regleta dun stinga.La tine cred ca e pus la pozitii pe undeva intre blocul de lumini si instalatie
bygy007
QUOTE(dd gheorghe @ 5 Jul 2006, 22:58)
Chiar nu stie nimeni cum se poate remedia problema mea?
*


vezi sa nu fie defect potentiometrul de reglaj al intensitatii luminoase are 2 borne ia firul alb si muta-l le calalta borna a potentiometrului
ionutz_ro23
QUOTE(bygy007 @ 6 Jul 2006, 00:00)
vezi sa nu fie defect potentiometrul de reglaj al intensitatii luminoase are 2 borne ia firul alb si muta-l le calalta borna a potentiometrului
*


unde ii asezat potentiometrul de reglaj al intensitatii luminoase?
diaconuliviu
Aparate/bord CN, potentiometrul e in dreapta butonului de "aducere la zero" al jurnalierului. La restul, pe cochile, o rotita zimtata. Se scoate prin tragere, ca si comutatoarele basculante.
dd gheorghe
QUOTE(ionutz_ro23 @ 6 Jul 2006, 14:42)
unde ii asezat potentiometrul de reglaj al intensitatii luminoase?
*


Daca ai bord de 1310 fara turometru ,este asezat pe cochilia volanului,langa maneta de actionare stergatoare parbriz,daca ai cu turometru este in cesurile de bord,langa tija de reglare a jurnalierului.Bafta!
Multumesc de raspunsuri la baieti,am sa incerc pe rand de toate !! Daca nu merge ma duc la plaja.
KTC
Eu spun sa scoti potentiometrul ca si asa e degeaba.Pui firele pe direct si sa vezi atunci schimbare. Daca nici asa nu te multumeste te duci la piese auto si cumperi becuri de bord cu mai multi watti.
sobolan
vezi sa nu ai vreun fir scos de pe undeva si sa faca 'intoarcere de curent'
dd gheorghe
QUOTE(ziemenz @ 7 Jul 2006, 15:23)
Eu spun sa scoti potentiometrul ca si asa e degeaba.Pui firele pe direct si sa vezi atunci schimbare. Daca nici asa nu te multumeste te duci la piese auto si cumperi becuri de bord cu mai multi watti.
*


Multumesc de raspuns.Azi am anulat potentiometrul acela si desi era luminaafara,se vedea mai intens iluminatul la bord.Oricum e mai bine.Danke!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.