Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema inmatriculare masina pe numele meu
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
zso_discount
Am cumparat o masina zilele trecute si nu prea pot sa o inscriu. Sa va povestesc pe scurt ce se intampla.
.
Pe cartea masinii este trecuta firma Trident. Urmatorul proprietar, il botezam Vasilica, s-a trecut pe carte dar nu a radiat masina deci a ramas cu numerele vechi pe masina, cele de la Trident. Acesta la randul lui a vandut masina unei alte persoane pe nume Mitica, un fel de samsar, care nu figureaza in nici un act, doar in contractul de vanzare cumparare dintre el si Vasilica(a 2-a persoana pe cartea masinii).
.
Eu am cumparat masina de la Mitica. Cei de la Politie imi spun sa fac rost de fisculul lui Vasilica, al 2-lea proprietar pe cartea masinii. Acum eu stau si ma intreb, nu imi trebuie fiscalul primului proprietar, adica Trident?
corbex
Te-ai grabit. Cu putina rabdare gaseai una cu proprietar turc, inmatriculata in bulgaria si vinduta unui albanez din kosovo.
argon
Nu se mai radiaza de cativa ani masinile la schimbarea proprietarului, ala din carte, de dupa Trident e proprietarul actual, Tridentul nu mai are nici o legatura cu masina, de la vasilica iti trebuie fiscal. Fara nu poti sa o inmatriculezi.
vallyyy
Vezi ca sunt sanse ca Mitica sa fi luat de la Vasilica fiscalul dar sa fi expirat e valabil 1-30 zile si nu ti l-a dat ....Am cumparat si eu o masina de samsar insa mi-a dat fiscalul de la proprietar (in cazul tau de la Vasilica) care mai era valabil fix 5 zile ,plus copie dupa buletinul proprietarului ,insa m-a mancat undeva sa-i spun aluia de la inmatriculari ca am cumparat masina de la samsar si mi-a scris fals pe contractul de vanzare -cumparare , nu a fost problema deoarece era o copie ,am xeroxat din nou si m-am dus la celalalt ghiseu de langa cu lectia invatata .Deci la inmatriculari daca te intreaba de unde ai luat masina ii zici clar de la Vasilica nu de la samsar .Ai adresa in cartea masinii tragei o vizita lui Vasilica pentru un fiscal nou
zso_discount
Am vorbit cu Vasilica si mi-a spus ca i-a dat fiscalul samsarului. E posibil sa fi expirat si din motivul acesta sa zica ca nu il are. Zilele astea a zis Vasilica ca scoate un fiscal nou si o sa mi-l dea. Sper sa nu ma minta si asta.
Markos
ce masina ai luat?
corbex
Au ajuns masinile mai ieftine la samsari decit la proprietari? blink.gif
zso_discount
Passat
Markos
cu passatu e mai complicat tocilar.gif
zso_discount
Daca era TDI atunci era mai complicat. laugh.gif
ady77
"Problema inmatriculare masina pe numele meu"

Daca ai probleme cu inmatricularea pe numele tau, inmatriculeaz-o pe numele meu tongue.gif biggrin.gif
corbex
N-auzi ca-i passat? Tie iti trebuie masina.
bmwh548
QUOTE(zso_discount @ 16 Mar 2011, 21:44)
Passat
*



Ma miram eu ca domnul Markos nu s-a dus cu Tedeiul la munte...
corbex
D-nul Markos are treaba cu Te Deum, nu cu Te Dei.
Markos
babaieti, io, daca aud de dizăl, fac urticarie mad.gif
l@u
da cand vin pline cu portocale nu faci urticare !?
corbex
Inainte sa se duca la garajul de tiruri, da telefon si aia opresc toate motoarele.
l@u
daaaa si le dau cu spray de benzina !!!!!
ady77
QUOTE(Markos @ 16 Mar 2011, 22:13)
babaieti, io, daca aud de dizăl, fac urticarie  mad.gif
*


La scris nu faci?


DIESEL! DIESEL! DIESEL! icon_mrgreen.gif
Markos
022.gif
ady77
Haide bre, ca nici la mwe dinamo nu te oftici asa icon_mrgreen.gif



PS: DIESEL! MWE DINAMO! DIESEL! MWE DINAMO!
cdadan
Tedeiii rulz. Mai ales ala, pede. blush.gif Benzina o fi buna la drujbe, limusine si la elecopterele lui Victoras.
OAP
QUOTE(Markos @ 16 Mar 2011, 23:13)
babaieti, io, daca aud de dizăl, fac urticarie  mad.gif



QUOTE(ady77 @ 16 Mar 2011, 23:24)
La scris nu faci?
DIESEL! DIESEL! DIESEL! icon_mrgreen.gif
*


... radmasa.gif ...macar a scris cu diacritice
neumann
QUOTE(ady77 @ 16 Mar 2011, 23:24)
La scris nu faci?
DIESEL! DIESEL! DIESEL! icon_mrgreen.gif
*



Dizăl rulz!

[temaj pe ea de pompa de servo]
Merced
Directie sau frana? unsure.gif
neumann
directse, da am gasit-o pana la urma facuta de alt producator
Merced
Ah, pai p-aia o aveai si daca era pe benzina. Pentru vacuum la servofrana era doar pe diesel. Stiu mai bine, ca am mers asa vreo cinci luni. mad.gif
tribunul
QUOTE(corbex @ 16 Mar 2011, 21:52)
N-auzi ca-i passat? Tie iti trebuie masina.
*


Parca vroia termopane si scartietoare, acu vrea masina?
Marty
QUOTE(neumann @ 17 Mar 2011, 09:25)
[temaj pe ea de pompa de servo]
*

Ai servo la bicicleta, ma?
ady77
QUOTE(tribunul @ 17 Mar 2011, 09:42)
Parca vroia termopane si scartietoare, acu vrea masina?
*


Cu termopanele am rezolvat, cu polistirenul nu inca intrucat nu mi l-a adus arhi tongue.gif
neumann
QUOTE(Marty @ 17 Mar 2011, 10:44)
Ai servo la bicicleta, ma?
*



De ce, tu n-ai?! huh.gif

Ai de capu meu ce napoieat e asta.
b76bgaarh
nu baneaza nimeni clona lu bea b zzzzzzz asta.
bmwh548
QUOTE(ady77 @ 17 Mar 2011, 09:57)
Cu termopanele am rezolvat, cu polistirenul nu inca intrucat nu mi l-a adus arhi tongue.gif
*



Da' termopanele cine ti le-a adus ca il intereseaza si pe subsemnatul.
zso_discount
Niste dobitoci astia de la Politie. Am facut rost de fiscalul lui Vasilica. M-am dus cu el si tot dosarul complet si imi zic ca nu e bine domnule. Vor fiscalul de la Trident, pentru ca Vasilica nu a radiat masina si nu au ce face cu fiscalul lui. In consecinta am sunat la Trident si i-am rugat sa ma rezolve cu fiscalul. Baieti de nota 10. Au fost la Finante si au scos un fiscal si am mers cu acesta la Politie si am rezolvat-o. Mi s-a luat o piatra de pe inima.
.
In concluzie, Politia e cam proasta. Una cer, alta vor. Multumesc tuturor pentru ajutor.
b76bgaarh
nu baneaza nimeni pe nea ast discount ca e clona lui bz 26 zzz?
corbex
Politia e proasta, nu ca astia care iau masini al caror proprietar se pierde in negura vremurilor.
Marty
Sa nu deschid alt topic... Tre' s-o tai pina-n Bulgaria cu tutu-ul, da-i pa numele lu' tata. Trebuie procura notariala, e de ajuns o procura de mina sau n-am nevoie de nimic?
kum
Procura notariala!
OAP
Nu te intreaba nimeni de actele masinii la vama...te intreaba in schimb de vigneta tongue.gif ...daca totusi nu te lasa aia poti sa ma injuri linistit biggrin.gif
b76bgaarh
ma eu am iesit de cateva ori cu masina in leasing si nu ma intrebat nimeni de nimic. chiar si cu masina pe numele lu tata. te intreaba de carte verde si apoi te indruma sa iei vigneta.

18 Mar 2011, 09:51:
la leasing iti face doar imputernicire semnata de firma, nu inteleg de ce aici ar fi diferit. da ai grija la casco, daca casco si rca nu sunt la aceeasi firma (cel putin asa era la allianz) trebuie sa platesti nu stiu ce taxa suplimentara pt ca sa fie valabila.
Marty
De cite ori am iesit cu masina-n leasing, am luat imputernicire de la leasing catre firma si de la firma catre mine.
Am CASCO extern.
dacis
QUOTE(bmwh548 @ 17 Mar 2011, 16:27)
Da' termopanele cine ti le-a adus ca il intereseaza si pe subsemnatul.
*


Si pe mine...
Markos
QUOTE(Marty @ 18 Mar 2011, 10:17)
Am CASCO extern.
*


De fapt, e international.
ady77
QUOTE(bmwh548 @ 17 Mar 2011, 15:27)
Da' termopanele cine ti le-a adus ca il intereseaza si pe subsemnatul.
*




QUOTE(dacis @ 18 Mar 2011, 19:54)
Si pe mine...
*



Arhi, cum cine? tongue.gif
bmwh548
Arhi... niste termopane si la baiatu' tongue.gif Cu mine scapi ieftin, e doar un apartament, nu ma compar cu vila domnului ady blush.gif
Merced
QUOTE(OAP @ 18 Mar 2011, 09:06)
Nu te intreaba nimeni de actele masinii la vama...te intreaba in schimb de vigneta  tongue.gif ...daca totusi nu te lasa aia poti sa ma injuri linistit  biggrin.gif
*



Ce face? Am vrut intr-o noapte sa mergem pana in Bulgaria. Ma rog, am ajuns spre dimineata acolo, si soferu', singuru' care era nealcoolizat a omis sa ne zica ca nu are talonul masinii, ca abia o trecuse pe numele lui si avea procura. Asa ca nu am trecut granita, evident.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.