Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Semnalizare stanga + stergatoare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
iReal
Bună seara,

Am și eu o problemă la mașinuța mea și aș avea nevoie de puțin ajutor dacă se poate. Problema se manifestă cam după cum urmează :

Aproape de fiecare dată când dau semnalizare stânga se activează și stergătoarele „o dată” (cum ar fi activat temporizatorul de stergătoare).

Și dacă tot sunt la capitolul probleme, mai am una cam la fel de stresantă aceasta fiind :

Stopurile de frână de pe spate îmi merg numai când vor ele.

Aș vrea niște idei cam unde ar trebui să mă uit pentru aceste probleme. Dacă se poate ideile să fie mai detaliate în sensul că nu ma pricep prea bine la electrica „mașinii” .

Mulțumesc anticipat,

Ciprian.
gangara
In legatura cu semnalizarea si stergatoarele, de vina este temporizatorul...

Cu stopurile...mai mult ca sigur un contact imperfect pe undeva, probabil chiar la contactul de la pedalier...ori vreo siguranta..
tichondrius95
Tablou electric. Dupa schimbare, vezi cum mai stai, nu neaparat sa il schimbi cu unul nou, poti imprumuta de la un prieten tot daciot. BAfta!
bygy007
deci la stop pe frina (care dupa mine e cel mai important) verifici de unde e buba , de la contact sau de la instalatie , in dreptul pedealei de frina undeva pe linga ax ai un microcontact , pe care vin 2 fire scoti firele si le pui unul peste altul pui contactul si vezi daca se aprind becurile daca nu verifici instalatia , undeva pe sub pres la sofer ai un manunchi de fire , alea se duc in spate , undeva pe traseu se mufeaza cu un conector verifica acel conector , de acolo se duc la cele 2 lampi , firele din porbagaj

la problema cu semnalizarea si stergatoarele eu zic sa nu ai vre-un scurt pe undeva intre semnalizare si stergatoare , demonteaza cele 2 capace de la volan si studiaza atent firele
iReal
Mulțumesc pentru răspunsuri. Am să încerc în zilele ce urmează ideile voastre și revin cu detalii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.