Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: INFOLIERE TOTALA SAU PARTIALA
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
cosminsz
Ce parere aveti despre aceasta infoliere?
isi merita banii?
protejeaza?
poti ascunde rugina? ( sau se cojeste si iti arunca aceasta folie)

E O SOLUTIE DE VIITOR pentru golanasul meu?
decat sa te apuci sa o revopsesti... o infoliezi in acele zone vulnerabile

My Webpage

tribunul
Eu zic s-o videzi.
cosminsz
In concluzie nu prea stie nimeni ...?

18 Mar 2011, 19:45:
In concluzie nu prea stie nimeni ...?
bobo77
Pai zi si un pret pentru loganul tau de exemplu.
SuntZmeu
Colantarea masinii este o metoda eficienta de protejare a vopselei impotriva zgaraieturilor, a prafului si a pietricelelor de pe drumuri.folia are o durata de viata destul de mare(vezi taxiuri colantate si de 5-6 ani),insa se zgaraie la fel ca vopseaua, se decoloreaza si se exfoliaza daca nu este aplicata corespunzator sau este rupta.Depinde acum ce asteptari ai de la aceasta colantare.Personal intentionez sa imi colantez masina pentru a o proteja de zgaraieturi si pietre.
Un logan colantat full costa in jur de 700 lei.
bossake
Ca taxiu poate merge sa o tii 5-6 ani, dar ca masina personala si mai ales daca esti un om mai pretentios NU MERITA clar;
Oricat de bine ar fi foliata la maxim 1 an de la foliere apar zone unde e zgariata, se dezlipeste si asa mai departe;

Eu stiu pe cineva care si-a facut-o la aici si dupa aproape un an a renuntat la folie si a vopsit-o (el a vrut o culoare mai speciala de asta a apelat la folie).
SuntZmeu
Cum spuneam mai sus : se zgaraie, se decoloreaza si se exfoliaza.
Eu vreau sa imi colantez masina dupa ce o vopsesc integral, tocmai pentru a proteja vopseaua noua.In plus imi pot alege o alta culoare decat cea a masinii.Durata de viata depinde mult de calitatea colantului, insa da, cam 1 an rezista un colant ok.
tribunul
Pe vremuri se mai punea o patura peste huse, sa protejeje husele, incet incet s-a renuntat la patura, unii au renuntat si la huse si se bucura de frumusetea tapiteriei.
Credeam ca obiceiul a disparut, dar se pare ca revine si mai spectaculos.
PaulT
Exista si folii pentru protectie. Sunt perfect incolore si transparente deci nu afecteaza aspectul masinii. Eu am aplicat asa ceva pe capota motor(integral), faruri si oglinzi(zone predispuse la impact cu pietre aruncate de masinile din fata).
Alexio
Nu se scrie nimic in talon?
alindrgn
daca nu schimbi culoarea nu. (de ex din albastra o faci verde). te uiti in talon si vezi ce scrie... daca scrie rosu...poti sa o faci ce nuanta de rosu vrei matale.
cosminsz
in talon trebuie sa scri doar daca schimbi culoarea mai mult de 50%. Aceasta este legislatia in Romania. ( din cate stiu eu)
Alexio
Bun deci daca pe roz trag folie mov in picatele verzi scriu in talon. Am inteles.
alindrgn
ba nu scri. pentru ca e roz mai inchis. masina mea e visinie si am trecut in talon rosu. asa ca stai linistit... am pe cineva care are masina albastru inchis si in talon e verde. nu prea se mai pune accent pe acest aspect...
Alexio
Ce dracu... a mea e maro metalizat si in talon scrie bej. Unde au vazut ei bej maroul ala numai ei stiu...
alindrgn
asta e cea mai buna dovada ca nu mai conteaza culoarea...
cosminsz
intrebarea era daca merita sau nu infoliata masina? (la aparitia unor mici puncte)
Sau mai bine stau si astept si pe urma o rezopsesc in acel loc....
PaulT
Da, merita, cu conditia ca vopseaua originala sa fie in stare foarte buna in momentul aplicarii. Ma refer la folia de protectie, incolora. Dar, nu cred ca e necesara operatiunea pe toate suprafetele masinii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.