Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: pierde apa
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
alex1988
Buna seara am si eu o problema cu sistemul de racire.
imi pierde apa prin difrite locuri pe instalatie (coliere si imbinari), de exemplu azi am mers 5 km si deja era presiune cand am desurubat capacul de la borcanel a iesit aer(exact cum ai desface un bidon de apa minerala), si pierd apa ma gandesc ca din cauza asta ca se face presiune si apa trebuie sa gaseasca un loc pe unde sa iasa.
Am pus apa acum o saptamana si am mers vreo 400 km nu a pierdut mult, m-am uitat aseara , dar azi cand m-am uitat iar borcanelul era gol, a pierdut apa cand a stat, am fost la revizie la instalatia gpl si a desurubat un capacel de la aerisire a zis ca este pus stramb si cand la desfacut a sarit apa cu multa presiune in sus abia a putut sa puna la loc capacelul, de la service a spus ca ar putea fi garnitura de chiuloasa, dar ma gandesc ca daca ar fi ea ar trebui sa intre in ulei apa, ori acesta are nivelul bun pe joja. Pompa de apa ar putea sa faca presiune? ma gandesc sa se fi stricat ceva la ea
Astept sfaturile voastre sperand ca voi scapa de aceasta problema . Multumesc
Danut 88
Sistemul de racire este sub presiune si de aceea se intampla acel fenomen cand desfaci capacul de la vasul de expansiune. Verifica toata instalatia de pierderi si daca nu pierde inseamna ca ai garnitura de chiulasa ciupita pe undeva si iti da apa pe evacuare. Asta mi s-a intamplat si mie.
alex1988
dar este normal sa faca bulbuci in borcanel cand accelerezi?
ghitza
nu este normal ,posibil sa ai ciupita garnitura de chiulasa,verifica nivelu uleiului in baie sa nu fie ridicat caci daca este va trebui sa schimbi garnitura de chiulasa
alex1988
nivelul uleiului este bun pe joja

20 Mar 2011, 00:18:
cand motorul se incalzeste merge neregulat ar avea vreo legatura?
mihai7575
QUOTE(alex1988 @ 19 Mar 2011, 23:15)
dar este normal sa faca bulbuci in borcanel cand accelerezi?
*


Nu este normal,dar mai poate da bulbuci in borcanel cum zici tu,si din cauza unei aersiri defectuoase,a instalatiei de racire.,dupa ce aerisesti,daca mai scoate bulbuci in borcan,atunci ai garniura de chiulasa arsa.
catalinxx
este 100% ca ai garnitura de chiuloasa arsa.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.