Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Alcool in aerul respirat dupa 24 ore?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4
BotOt
Salut,

Azinoapte mi s-a intamplat un lucuru ciudat, veneam de la prietena mea, si ma opreste politia.

Imi cere frumos actele la control, toate bune, si ma pune sa sfulu in alcooltest, suflu prima data se aprinde becul rosu iar politistul imi zice sa ma opresc ca a aparut o eroare, se mai uite el putin la el si ma pune sa sfulu din nou, suflu cat trebuie si apoi "poc" apare ca am 0,27 mg/l alcool pur in aerul expirat, e posibil asa ceva? nu am baut nimic in ultimele 24 de ore...

Tot ce am baut a fost vineri noapte pe la ora 1, 3 pahare de vodka apple, iar ei m-au oprit a doua zi (sambata noapte tot la aceeasi ora, 1) practic trecusera 24 de ore, in care am dormit 8 ore si am si mancat...

Le-am spus ca fac ceva pe rezultatul lor din alcool-testul ala si vreau sa mergem la spital sa mi se ia probe de sange, am fost frumos am luat probe de sange, mi-au sigilat cutia in fata mea, dar cutia i-au dat o tot lui...nu stiu care sunt demersurile, dar imi e sa nu imi faca "ceva miscari" si la analiza sangelui...

Totusi, e posibil ca dupa 24 de ore sa mi apara valoarea aia in aerul respirat? :|
radian
La analiza de laborator ar trebui sa se vada daca alcoolul a fost ingerat cu putin timp in urma sau este in descrestere (cazul descris de tine).

Apropo, la cabinetul medical unde ti-au recoltat sange, medicul, de fata cu echipajul de politie te-a legitimat? Ti-a cerut sa-i prezinti buletinul / cardul de identitate?
DannyY
Daca paharele erau de fapt halbe, e posibil...
Daca nu, incearca sa-ti amintesti ce-ai mai baut intre timp.
Daca nimic, inseamna ca etilotestul alora e umectat cu coniac inainte ca omu' sa sufle-n el.

0,27 la mie dupa 24 de ore mi se pare f. mult, indiferent ce ai bea.

LE. Si fara suparare, dar e vorba de aerul EXPIRAT (cum ai zis prima oara), nu RESPIRAT (cum zici la sfarsit)...
BotOt
Da, acolo mi-a cerut buletinul, si mi-a completat in fata mea o fisa.

Totusi, imi este frica sa nu mi iese si in sange :| nu inteleg cum naiba e posibil asa ceva, in 24 de ore nu am baut nimic, si mi-a iesit 0,27? sa fim seriosi...

Am auzit ca in sange cantitatea de alcool este de 2x mai mare decat cea in aerul respirat, totusi, 0,27 dupa 24 de ore?! wtf
coco$u
Ti s-au luat doua probe de sange la interval de cel putin o ora?

Asta e procedura, tocmai pentru a determina curba alcoolemiei in timp si a vedea exact cat aveai in momentul in care ai fost oprit de echipaj.
BotOt
QUOTE(DannyY @ 20 Mar 2011, 18:37)
Daca paharele erau de fapt halbe, e posibil...
Daca nu, incearca sa-ti amintesti ce-ai mai baut intre timp.
Daca nimic, inseamna ca etilotestul alora e umectat cu coniac inainte ca omu' sa sufle-n el.

0,27 la mie dupa 24 de ore mi se pare f. mult, indiferent ce ai bea.

LE. Si fara suparare, dar e vorba de aerul EXPIRAT (cum ai zis prima oara), nu RESPIRAT (cum zici la sfarsit)...
*



1 pahar de vodka apple are 50ml vodka + suc de mere, doar asta am baut atat, 3 pahare de vodka, cu appx. 24 de ore inainte si intre timp nu am mai baut absolut nimic...
radian
Ai primit vreo sanctiune? Ai vreun buletin de analize? Daca ti-au saltat carnetul, si stii tu sigur (nu-i nevoie sa ne convingi pe noi...) ca au trecut 24 de ore din momentul in care ai cosnumat alcool si pana ti-au recoltat sange, cauta un avocat.
BotOt
QUOTE(coco$u @ 20 Mar 2011, 18:42)
Ti s-au luat doua probe de sange la interval de cel putin o ora?

Asta e procedura, tocmai pentru a determina curba alcoolemiei in timp si a vedea exact cat aveai in momentul in care ai fost oprit de echipaj.
*



Da, mi-au luat 2 probe de sange la un interval de 1 ora.

E posibil ca aceste analize sa se poata modifica in defavoarea mea? :|

<span class='edit'>20 Mar 2011, 18:44:</span>
QUOTE(radian @ 20 Mar 2011, 18:43)
Ai primit vreo sanctiune? Ai vreun buletin de analize? Daca ti-au saltat carnetul, si stii tu sigur ca au trecut 24 de ore din momentul in care ai cosnumat alcool si pana ti-au recoltat sange, cauta un avocat.
*


Mi-au dat o dovada ca pot cirucla timp de 15 zile ...
Da , stiu f sigur, vineri noapte de la ora 12 pana la ora 1 am baut, si doua zi, sambata noapte m-au oprit , tot cam la aceeasi ora, ora 1
Marty
Dovada pentru bautura???? Ciudat!
BotOt
QUOTE(Marty @ 20 Mar 2011, 18:45)
Dovada pentru bautura???? Ciudat!
*


Probabil sa pot circula pana imi apare rezultatul cu analizele
Marty
Pai tocmai, conform etilotestului erai pilit, trebuia sa-ti suspende permisul fara dreptul de a mai circula.
radian
Magarii se pot face, evident, dar daca personalul medical care ti-a recoltat probele de sange nu te cunoaste personal, sa aiba vreun dinte impotriva ta, putin probabil.

Consulta un avocat. In instanta ai sanse mari sa ti se anuleze sanctiunea pe motiv ca a trecut mult timp de la momentul consumului de alcool, intre timp ai mancat, ai dormit, esti odihnit si esti doar victima unei legi stupide...
ady77
Ba ce teoria conspiratiei aici, politistii au magarit echilotestul, doctorii magaresc analizele, ai belit plwa. tongue.gif

BotOt
Ce cretini...de ce vor sa mi faca asta ? :| ce naiba au cu mine

Si mai e ceva, politistul m-a pus sa dau o declaratie ca nu am baut nimic, si apoi m-a pus sa mi trec acolo undeva pe marginea foii nr. meu de telefon, pe motoviul va ma va suna el sa mi explice ce si cum ziele astea :|
ady77
QUOTE(BotOt @ 20 Mar 2011, 18:31)
si ma pune sa sfulu in alcooltest, suflu ... si ma pune sa sfulu din nou, suflu cat trebuie
*


Daca te-a pus sa sfuli tu de ce ai suflat?
BotOt
QUOTE(ady77 @ 20 Mar 2011, 19:00)
Daca te-a pus sa sfuli tu de ce ai suflat?
*


Pai ce era de facut ? :|
ydaniel
nu mai pune:|
meriti sa ramai fara carnet!
DE banii de bautura mai bine puneai un brad>
BotOt
QUOTE(ydaniel @ 20 Mar 2011, 19:03)
nu mai pune:|
meriti sa ramai fara carnet!
DE banii de bautura mai bine puneai un brad>
*


Nu inteleg ce am facut asa gresit? am baut in urma cu 24 de ore...
Shush
Prietena ce zice ?
argon
Ai uitat parola de la contul celalalt? Of, beutura asta..
BotOt
QUOTE(Shush @ 20 Mar 2011, 19:11)
Prietena ce zice ?
*



Nu asta e important,

Ce vroiam sa stiu e, daca e posibil dupa appx. 24 de ore sa iti iese valoarea aia in alcooltest, adica 0,27 ...
ady77
Cate kg ai?
BotOt
QUOTE(ady77 @ 20 Mar 2011, 19:15)
Cate kg ai?
*



66kg, si pot sa spun ca beau aproape saptamanal la club, deci nu sunt incepator, mai exact nu are de ce sa mi ramana alcoolul atat in sange
neumann
Am o veste proasta pentru tine: pulitaiu o sa iti explice ca ei nu au bani sa plateasca testul si rezultatele la IML, asa ca ti se va pune in vedere ca ori le platesti tu din buzunar, ori astepti luni de zile cu dovada la fiecare cinjpe zile pana au ei bani de testul tau.

Ai contestat procesul verbal in baza caruia ti-au luat carnetul? Sper ca da, in scris!
argon
QUOTE(BotOt @ 20 Mar 2011, 20:16)
66kg
*



SI ce inaltime? In club porti pantofi cu platforma?
BotOt
QUOTE(argon @ 20 Mar 2011, 19:19)
SI ce inaltime? In club porti pantofi cu platforma?
*



176, terminati cu mistourile

<span class='edit'>20 Mar 2011, 19:22:</span>
QUOTE(neumann @ 20 Mar 2011, 19:16)
Am o veste proasta pentru tine: pulitaiu o sa iti explice ca ei nu au bani sa plateasca testul si rezultatele la IML, asa ca ti se va pune in vedere ca ori le platesti tu din buzunar, ori astepti luni de zile cu dovada la fiecare cinjpe zile pana au ei bani de testul tau.

Ai contestat procesul verbal in baza caruia ti-au luat carnetul? Sper ca da, in scris!
*


Da am dat declaratie, stiu, mi-au spus ca eu il voi plati.
ady77
QUOTE(BotOt @ 20 Mar 2011, 19:13)
Ce vroiam sa stiu e, daca e posibil dupa appx. 24 de ore sa iti iese valoarea aia in alcooltest, adica 0,27 ...
*




QUOTE(ady77 @ 20 Mar 2011, 19:15)
Cate kg ai?
*




QUOTE(BotOt @ 20 Mar 2011, 19:16)
66kg,
*


da

20 Mar 2011, 19:24:
QUOTE(BotOt @ 20 Mar 2011, 19:21)
terminati cu mistourile

*


Abia am inceput wink.gif
fnp
Fa-ti un set complet de analize. E posibil sa ai probleme cu ficatul.

In mod normal metabolizeaza cam echivalentul unui pahar de vin pe ora (asta e de la mythbusters smile.gif ).
Alex4u
Acu lasa treaba cu 24 de ore ca e fumata....bausei in club sau unde cu 3-4 ore inainte si stiu eu "raisarii" astia de cred ca daca halesc 2 pachete de guma nu le iese la aparat..asa ca..
bogdanelkva
QUOTE(BotOt @ 20 Mar 2011, 18:42)
doar asta am baut atat, 3 pahare de vodka, cu appx. 24 de ore inainte si intre timp nu am mai baut absolut nimic...
*


Eu am baut 3 beri si 300 de vodca intr-o noapte.Dupa 13 ore am avut un accident si la control aparatul nu a aratat nimic.Mancasem o data intre timp,dimineata,un mic dejun.
Ceva nu e in regula la tine....
smile.gif
BotOt
QUOTE(bogdanelkva @ 20 Mar 2011, 19:30)
Eu am baut 3 beri si 300 de vodca intr-o noapte.Dupa 13 ore am avut un accident si la control aparatul nu a aratat nimic.Mancasem o data intre timp,dimineata,un mic dejun.
Ceva nu e in regula la tine....
smile.gif
*



Cu mine sau cu aparatul alora...
ady77
Cu tine. cool.gif
Marty
QUOTE(neumann @ 20 Mar 2011, 19:16)
ori astepti luni de zile cu dovada la fiecare cinjpe zile pana au ei bani de testul tau.
*

In momentul in care faci contestatie ti se returneaza permisul pina la solutionarea cauzei, nu te mai duci sa-ti prelungeasca dovada. A iesit un scanfal monstru la un moment dat, i-a dat unu-n judecata de le-a rupt fisu', ca vroia sa iasa din tara si nu avea voie cu dovada. Ulterior a si cistigat contestatia in instanta.
Victoras2001
QUOTE(BotOt @ 20 Mar 2011, 18:31)
Totusi, e posibil ca dupa 24 de ore sa mi apara valoarea aia in aerul respirat? :|
*


Mai iesi si tu din carciuma. E cam acelasi lucru ca fumatul pasiv. wink.gif

Cum sa-ti iasa, ma, 0,27 daca n-ai mai baut nimic 24h? Dupa atata timp te trezeai si din coma alcoolica.

Am io o presimtire ca te-au vazut mai naiv si au vrut sa te faca. Probabil ca erau cu PPC-ul la ei. Daca au vazut ca nu iese, te-au dus la spital, ca ei oricum n-aveau nimic de pierdut. Intr-o situatie d-asta, si sa stiu ca n-am baut nimic si tot le-as da ceva, numai sa nu ma taraie prin spitale.
Din cate stiu eu nu mai e vorba de policlinici ci de IML.
ady77
QUOTE(Victoras2001 @ 20 Mar 2011, 19:45)
Dupa atata timp te trezeai si din coma alcoolica.
*


Cine stie, cunoaste tongue.gif
Victoras2001
Nu ba, da crezi ca o data am auzit io "vreti sa mergem la spital?" radmasa.gif
ady77
QUOTE(Victoras2001 @ 20 Mar 2011, 19:50)
Nu ba, da crezi ca o data am auzit io "vreti sa mergem la spital?" radmasa.gif
*


E bine ca mai auzeai, inseamna ca nu erai praf tongue.gif radmasa.gif
BotOt
Ce inseamna PPC ?
Victoras2001
radmasa.gif
Pai vezi de ce te-au dus la spital? N-ai stiut ce-i ala PPC. Eram sigur.
BotOt
Deci? ce e?
Victoras2001
"Poate pica ceva". Asa zic la geanta in armata. Vin cu ea goala si spera sa plece cu ea plina. wink.gif
BotOt
QUOTE(Victoras2001 @ 20 Mar 2011, 20:07)
"Poate pica ceva". Asa zic la geanta in armata. Vin cu ea goala si spera sa plece cu ea plina.  wink.gif
*


pai bun, si atunci cum au reusit sa mi scoata valoarea aia ? :|
Victoras2001
Mie, acum vreo 9-10 ani mi-au scos 1,1 la mie. Bausem o suta de vodka si-o bere, apoi mancasem ciorba de burta si tochitura. Eram la mare, iar ei erau chititi la spaga. N-au vrut bani, m-au trimis (asa beat mort cum ziceau ei ca sunt) sa cumpar o sticla de uischi. Normal ca aia costa 350 000 si era singura din singurul chiosc aflat pe sosea. Si normal ca au cumparat aceeasi sticla cel putin 30 de prosti in noaptea aia.

Stai linistit. Daca ti-au luat sange n-au ce-ti face. Probele alea se manaresc numai pe bani grei si in caz de "forta majora", nu ca sa te faca pe tine. Ca n-au niciun interes.
Dar stiam ca petru a merge la spital trebuie sa ai peste 0,4 in aerul extirpat tongue.gif . Nu te duc ei de capul lor la sange.
whitecar
Cit de exact o fi nu stiu ,,,dar macar ai si tu o impacare ca ai aflat un rezultat neoficial la determinarea alcoolemiei http://www.alcooltest.ro/determinare_alcoo...calculator.html
BotOt
QUOTE(Victoras2001 @ 20 Mar 2011, 20:15)
Mie, acum vreo 9-10 ani mi-au scos 1,1 la mie. Bausem o suta de vodka si-o bere, apoi mancasem ciorba de burta si tochitura. Eram la mare, iar ei erau chititi la spaga. N-au vrut bani, m-au trimis (asa beat mort cum ziceau ei ca sunt) sa cumpar o sticla de uischi. Normal ca aia costa 350 000 si era singura din singurul chiosc aflat pe sosea. Si normal ca au cumparat aceeasi sticla cel putin 30 de prosti in noaptea aia.

Stai linistit. Daca ti-au luat sange n-au ce-ti face. Probele alea se manaresc numai pe bani grei si in caz de "forta majora", nu ca sa te faca pe tine. Ca n-au niciun interes.
Dar stiam ca petru a merge la spital trebuie sa ai peste 0,4 in aerul extirpat  tongue.gif . Nu te duc ei de capul lor la sange.
*



Pai eu le-am cerut asta, am zis ca fac ceva in rezultatele lor din aparatul ala, si au inceput sa ma ia cu: dar stiti ca trebuie sa platiti, ca aparatu asta nu minte, si le-am zis da da, mergem acolo si vedem.
Victoras2001
Ca sa inteleg. Tu n-ai baut nimic in ultimele 24h, aia te-au oprit, te-au pus sa sufli, au bagat aparatu-n baza aia care da bon, au scos bon cu 0,27 si tu ai vrut la spital?
Eu banuiesc ca n-au scos niciun bon, iar tu ai inceput sa tipi ca faci ceva pe aparatul lor si ca vrei la spital.
BotOt
QUOTE(Victoras2001 @ 20 Mar 2011, 20:35)
Ca sa inteleg. Tu n-ai baut nimic in ultimele 24h, aia te-au oprit, te-au pus sa sufli, au bagat aparatu-n baza aia care da bon, au scos bon cu 0,27 si tu ai vrut la spital?
Eu banuiesc ca n-au scos niciun bon, iar tu ai inceput sa tipi ca faci ceva pe aparatul lor si ca vrei la spital.
*


Am inceput sa tip, mi-au spus sa strag masina ca nu pot sa mai conduc, si am intrat la ei in masina ai aveau bonul acolo scos...
radian
Stai nitel, da' ce motive aveai sa tipi? Si, ce ti-au spus sa faci cu masina?
Ake
Conform unui xls pe care l-am descarcat tot pe aici de pe forum cred, la datele pe care le spui iese asa:
3pahare x200ml vodka 40%>>192g alc pur [66kg] >> 27,7 ore deci peste 24 H
mai e acolo un coeficient care am uitat cum se foloseste dar am lasat valoarea implicita. Oricum, e plauzibil sa-ti fi iesit peste 0.

cauta si tu pe net programelul.

La mine de ex 1 bere la 1 chintal - da alcoolemie 0.0 dupa 2 ore si ceva
Din precautie prefer sa las trei ore - trei ore jumate intre o bere si covrig.
Markos
cine are 66 de kile? huh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.